Bankalardan Kredi Çekemeyenlere (Senetle Kredi 2019)

Bankalardan Kredi Çekemeyenlere (Senetle Kredi 2019)
7 Mayıs 2019 tarihinde güncellendi.

Bankalar, kredi notu düşüklüğü ve geçmiş sicilin kötü etkilenmiş olması sebeplerinden dolayı müşterilerine kredi vermekte güven problemi yaşamaktadırlar. Bu sebeple de herkese kredi vermeyi kabul etmemektedirler. Ancak bazı dönemlerde bir defaya mahsus kredi kampanyaları oluşturarak vatandaşın yüzünü güldürebiliyorlar. Biz de bu yazımızda sizler için bankalardan kredi çekmenin yöntemlerini inceledik. Bankalar dışında da kredi alacağınız yerler bulunmaktadır. Bankalardan kredi alamıyorsanız ve paraya ihtiyacınız var ise bulunduğunuz bölgede borç para veren hayırseverlere de ulaşabilirsiniz. Bunların yanı sıra bireysel kredi imkanı sağlayan özel şirketlere de müracaat edebilirsiniz. Sizin için borç para verenlerin numaralarını bulamayız ancak kuyumcudan senetle altın bozdurmak gibi para bulma seçeneklerini sizlere anlatabiliriz.

Kredi Çekemeyenlere Müjde!

İstanbul, Ankara, İzmir, Adana, Bursa gibi büyük illerimizde ikamet eden ve sicili bozuk olması nedeniyle kredi çekemeyen vatandaşlarımıza senetle kredi imkanı sağlayan firmalar bulunmaktadır. Bu firmaların Bankacılık Düzenleme Ve Denetleme Kurumuna  kayıtlı yasal bankalardan farkı, mevzuat hükümlerine göre işlem yapmamaları ve acil paraya ihtiyacım var diyen vatandaşın, kredi notuna bakmaksızın anında para imkanı sağlamalarıdır.

Akbank, Vakıflar Bankası, Halk Bank, Ziraat Bankası kamu ve özel bankalar, kredi çekemiyorum diyen vatandaşın, daha önce ki borçlarını yapılandırması sonucunda çeşitli yöntemlerle kredi vermektedir04ler. Bu bankalara yeni yürürlüğe giren sicil affı yasası kapsamında başvurusunu gerçekleştiren;

  1. Borcun def’aten (tamamının bir kerede ödenmesi)
  2. Borcun altı ay içerisinde tamamının transfer veya yapılandırma kredisi çekilerek taksitlendirilmesi,

Bu iki hususu yerine getiren esnaf, çalışan, işçi, emekli ve bankalardan kredi çekemiyorum diyen tüm vatandaşlar yeniden kredi çekme imkanına sahip olabilirler. Konu hakkında daha ayrıntılı bilgi öğrenmek ve bankadan çektiğiniz kredileri yapılandırmak için başvuru yapmak isterseniz eğer, Kredi Sicil Affı Başvurusu Nasıl Yapılır? isimli makalemizden başvuru şartları ve gerekli evrakları öğrenebilirsiniz.

senetle-kredi

Nakit ihtiyacınızı faktoring şirketlerden karşılayabilirsiniz.

BBDK kayıtlı bankalar haricinde bazı firma ve kuruluşlarda senetle kredi vermektedirler. Bu kuruluşların banka olarak yasal kayıtlı olmamakla beraber özellikle Ankara, İstanbul, İzmir, Adana, Konya, Antalya, Eskişehir gibi büyük illerimizde hizmet verirler. Başvuru için genelde emeklilerimizi veya sabit geliri olan vatandaşımızı tercih ederler. İsterseniz tüm bankalar sizi kara listeye alsın, kredi notunuz nedeniyle kırmızı kalem çekilmiş olup, bu firmaların isteklerini yerine getirdiğiniz taktirde senet karşılığında hemen nakit para alabilirsiniz. Bu firmalar sosyal medyada veya günlük hayatta el ilanları ile senetle kredi çıkartılır veya kredinizi biz çekelim siz ödeyin sloganı ile vatandaşa ulaşmaktadırlar.

Üç Kağıtçılara Dikkat Edin; Bazı üç kağıtçılar ise, bu firmalardan olduklarını öne sürerek, vatandaşın elinde ki  üç kuruş paraya göz dikerler ve sizden kredi karşılığında para talep ederler. Senet masrafı veya peşin para masrafı adı altında istenen bu para ile birlikte nüfus cüzdanını, maaş bordrosunu kaptıran vatandaş, bir daha firmalara ulaşamaz.

Türkiye Genelinde faktoring adı verilen kuruluşlar ve kuyumcular da senet karşılığında nakit para vermektedirler. Bu yerleri maddeler halinde şöyle sıralayabiliriz;

  1. Kuyumcular,
  2. Faktoring şirketleri,
  3. Senet ve taksitle eşya satan mağazalar,
  4. Yasal olmayan bazı döviz büroları
  5. Yeni Nesil Sanal Tefeciler
  6. Bankaların eksi bakiyeleri
  7. Kredi kartlarının küçük meblağlı hesapları
  8. Ön ödemesiz kredi veren tefeciler

Kredi Çekemeyenler Çareyi Kuyumcularda Arıyor

Bankalardan kredi çekmekte zorlanan veya herhangi bir sebepten dolayı kredi başvurusu onaylanmayan vatandaşlarımız acil nakit ihtiyaçlarını gidermek için çareyi kuyumcularda arıyor. İstanbul, Ankara, Bursa, Eskişehir, Konya, Kocaeli, Samsun, Kayseri gibi bölgelerde ikamet eden vatandaşlarımız senet karşılığında altın alarak nakit ihtiyaçlarını karşılayabiliyor ve üstelik banka kredisi gibi eşit taksit miktarları ve belirli bir vade aralığı içerisinde borçlarını rahat bir şekilde ödeyebiliyorlar. Genellikle büyük illerde karşılaşacağımız senet karşılığında altın satışı yapan kuyumcular aynı zamanda elinde çeki bulunan vatandaşlarımızın nakit ihtiyaçlarını gidermek için çek kırma işlemlerini de gerçekleştirebiliyor. Bu işlemleri yapan kuyumcular çek kırma işlemi esnasında yüzde on ile yüzde yirmi aralığında bir komisyon bedeli keserek ihtiyacı olan vatandaşlarımızın nakit ihtiyaçlarını karşılamaktadırlar.

Kuyumculardan senetle altın almak

Kuyumcudan senetle altın alarak nakdi ihtiyacınızı giderebilirsiniz.

Senet ve Taksitle Eşya Satan Mağazalar

Senet karşılığında bir çok firma mal satışı yaparak kredi kartı kullanmak istemeyen veya kredi kartı bulunmayan vatandaşlarımız için kolaylık sağlarken aynı zamanda bu mağazalar nakit ihtiyacı olan vatandaşlarımız için taksitle elden kredi (para) vererek ihtiyaçlarını gidermelerinde yardımcı olmaktadırlar. Bu durum senet karşılığında borç para vermek gibi değil biraz daha farklı yöntemler ile gerçekleşmektedir. Yani firmalar nakit ihtiyacı olan vatandaşlarımız için mağazada bulunan herhangi bir eşyanın satışını yapmış gibi gösterip malı teslim etmeden geri alarak ihtiyaç sahiplerine nakit para yöntemi sağlamaktadır. Elbette ki burada firmalarda belirli bir oranda kazanca sahip olmaktadırlar. Satış göstermiş oldukları ürün fiyatlarından komisyon bedeli alarak firma sahipleri de kar elde etmiş olmaktadırlar.

Çiftçilerimize büyükbaş veya küçükbaş hayvan alımlarında senetle hayvan satan firmalar olduğunu biliyor muydunuz?

Yasal Olmayan Bazı Döviz Büroları

Yasal olmayan döviz büroları son günlerde hızlı bir şekilde artış göstererek bir çok ilde işletme açmış ve yasal bürolar ile ciddi anlamda bir rekabet ortamı oluşturarak çok sayıda müşteriyi kendilerine çekmeyi başarmışlardır. Bu döviz büroları bankalardan kredi çekemeyen vatandaşlara bir defalık olmak üzere destek vereceklerini öne sürerken aynı zamanda kurun altında fiyat vererek müşteri kitlelerini de arttırmayı başarmaktadırlar. Hepimizin de bildiği gibi son dönemlerde kur çok yükselmiş ve bu sebeple de döviz bürosu sahiplerinin işleri sıkıntıya girmiştir. Buna ek olarak birde yasal olmayan döviz bürolarının sayıları artış gösterince işler oldukça tatsızlaşmaya başlamıştır. Ayrıca devletin yeni düzenlemeler ile getirmiş olduğu yasalar doğrultusunda anonim şirketler için avukat çalıştırma zorunluluğu döviz bürolarını da etkilemiş ve bu kadar olumsuzluk yaşanırken birde yanlarında çalıştırmak zorunda oldukları avukatların masrafları ve maaşlarını ödemek işleri daha da zor hale getirmiştir.Yasal Olmayan Bazı Döviz Büroları

Yasal Olmayan Bazı Döviz Büroları

Yeni Nesil Sanal Tefeciler

Türk ceza kanunun 24. maddesinde yer alan tefecilik suçları kazanç sağlamak amacı ile bir kimseye doğrudan ödünç para verme, senet kırdırma ve kredi kartından para çekerek nakit ihtiyaçlarının giderilmesi ekonomik bir suç olarak belirtilmiştir. Bu suçları işleyen tefecilerin yanı sıra birde bunlara ek olarak yeni nesil sanal tefeciler gündemde yerini almaya başlamıştır. Bu tefeciler bankalardan kredi çekemeyen vatandaşlarımız için kendilerini kredi komisyoncusu olarak tanıtıp finans ve bankacılık sistemlerini kullanıyorlar. Üstelik İnternet üzerinden çeşitli ilanlar vererek kredi imkanı sağlayacaklarını belirtmektedirler. Hiç güvenilir olmayan bu yeni nesil tefecilerin tuzağına düşmemeniz açısından uyarıda bulunurken nakit ihtiyaçlarınızı diğer alternatif yollar aracılığı ile karşılamanızın daha sağlıklı olduğunu belirtmekte fayda görüyoruz.

Bankaların Eksi Bakiyeleri

Eğer sabit bir gelire sahip iseniz ve düzenli olarak bir bankadan maaş alıyorsanız müşterisi olduğunuz banka size eksi limit kullanma şansı verecektir. Bu sayede ihtiyaç duymuş olduğunuz nakdi sağlayabilirsiniz. Elbette ki bankaların eksi limitlerini kullanmış olduğunuz taktirde belirli bir oranda faiz ödemesi de yapmanız gerekecektir.

Kredi Kartlarının Küçük Meblağlı Hesapları

Müşterisi olduğunuz bankanın kredi kartını kullanmış olduğunuzda bankalar bazen size avantajlı olanaklar sunacaktır. Bu avantajların bir tanesi küçük meblağlarda kısa vadeler ile ödeyebileceğiniz kredi türüdür. örneğin size özel 2.000 Türk Lirası kredi imkanı sunan banka bunu 4 eşit taksite bölerek kredi kartınızın borç bakiyesine ekleme yapacaktır. Krediyi çekmiş olduğunuz bir sonraki aydan itibaren taksitlerinizi ödemeye başlayabilirsiniz.

Ön Ödemesiz Kredi Veren Tefeciler

Son dönemlerde oldukça meşhur olan ön ödemesiz kredi imkanları yeni nesil tefecilerin kendi aralarında düzenlemiş oldukları sahtekarlıktır. Bankaların kredi imkanlarından çeşitli sebeplerden dolayı yararlanamayan vatandaşlarımızı tuzaklarına düşürmek isteyen tefeciler ön ödemesiz kredi imkanı sağlayacaklarından bahsederek çok yüksek faiz oranları ile borç imkanı sağlayacaklardır. Bu durum karşısında oldukça büyük zarara uğrayabileceğiniz aşikar fakat hiç bir çıkar yol olmadığını düşündüğünüz için bu tefecilerin tuzaklarına düşebilirsiniz. Bu sebeple de çok dikkatli olmanız gerektiğini dile getirirken bir başka alternatif yol olan acil para arayanlara telefon bozdurma yöntemini göz önünde bulundurmanızı isteriz.

Senet Bozduran Faktoring Şirketleri

Piyasada faktoring şirketi adı altında hizmet veren kuruluşlar ise, vadesi gelmemiş olan çek ve senetlerin bozdurularak nakit paraya çevrilmesi için hizmet verirler. Örneğin 20 bin lira değerinde olan ve 3 ay sonra ödenmesi gereken bir seneti, bugün paraya çevirmek isterseniz, faktoring şirketlerine başvuru yapabilirsiniz. Senet bozdurma ve çek senet işlemi yapan faktoring şirketleri Bankacılık Denetleme ve Düzenleme Kurumunca listelenmiştir.

Faktöring Şirketlerine Buradan Ulaşabilirsiniz!

Acil nakit ihtiyacı içine bulunan kişiler için ülkemizde ki çoğu bankalar kredi skoru yüksek ve finans geçmişi temiz olan tüketicilere ihtiyaç kredisi, taşıt ve konut kredisi ürünlerinden yararlandırmaktadır. Bazıları acil nakit ihtiyaçlarını kredi kartı ile giderirken öyle zamanlar gelir ki bankalara kredi için başvuru yapmak durumu ancak kurtarır. Bankalar kredi verirken öncelikle kişilerin çalışıp çalışmadığına aylık belirli ve sabit düzenli maaşının olup olmadığına ve kişinin krediyi ödeme gücünün yeterli olması durumunun analizini yaparlar. Bankalardan kredi almanın ilk ve en önemli şartları arasında kişinin kredi notunun yüksek olması şartı gelmektedir.

Senet Bozduran Faktoring Şirketleri

Senet Bozduran Faktoring Şirketleri

Bu şartı yerine getiren tüketicilere her banka kolaylıkla kredi verirken, kredi notu riskli grupta yer alan ve kredi skoru düşük olan tüketiciler bankaların kredi kartı, kredi ürünleri hizmetlerinden yararlandırılmazlar. Kredi notu yüksekliği işte burada devreye girmektedir. Kişilerin geçmiş dönem borç ödeme alışkanlıklarını değerlendiren bankalar eğer kişiyi güvensiz olarak değerlendirirse kredi vermeleri de o kadar zorlaşır. Peki kredi notu düşük ve sicili bozuk olan kişiler kredi için bankalar haricinde nereye başvurabilir.

Sicili Bozuk Olanlara Kredi Veren Bankalar KKB puanlaması yerinde olmayanlara alternatif teşkil edebilir.

Bankalar gibi kredi veren kurumlar ülkemizde peşin faizle borç para vererek bu durumda olan kişilerin acil nakit ihtiyaçlarına çözüm bulmaktadır. Peşin ve faizle borç para veren kuruluşlar özellikle bu durumdaki sıkışan tüketicilerin kredi notuna  bakmadan imdadına yetişirken bir taraftan da bu kişileri maalesef daha da mağdur etmektedir.

Zaten zor durumda olan ve başvurduğu her bankadan red cevabı alan bu kişileri maddi manevi anlamda zarar verebilecek bu işletmeler peşin faiz ile borç verdiği için yüksek faiz oranları ile para vererek tüketicileri mağdur ederek varlıklarını sürdürmektedir.

Borç ödemelerini düzenli yapmak gayretinde olan kişiler için yüksek faiz oranı uygulaması haricinde bu şirketlerin hiç bir zararı yoktur. Vadelere bölerek ödeme imkanı sundukları gibi acil nakit ihtiyacınıza tek çare olan bu kuruluşlar olarak gözükebilir. Ama ödemeler geciktiğinde gerçek yüzünü görebilirsiniz.

Sicili bozuk olan kişiler için peşin faiz ile senet karşılığı verilen borç paraları alırken, taraflar arasında imzalanan sözleşmede faiz oranları yüksek olarak uygulanarak zor durumda olan tüketicilerin üzerinden kar elde etmeyi amaçlayan bu işletmelerden uzak durulması tüketicilerin her zaman yararına olacaktır. Tahsil edilmeyen borç sahiplerine maddi anlamda zarar verme ihtimali yüksek olan bu işletmelerin maalesef ağına birçok tüketici düşmektedir.

Kredi Çekemeyenlere Senetle Borç Para Verenler senet karşılığında peşin ve yüksek oranlı faizli borç para alarak ödemeleri zamanında yapamayan kişilerin sözleşmede imzaladıkları şartları baştan kabul etmeleri nedeniyle senetlerin elden ele dolaşma riski de vardır. Ayrıca senet karşılığı para alınan kuruluşlar senetlerden ödeme alınmadığına dair yasal yollarla tüketicileri mağdur edebilir ve kişileri çıkmaza sürükleyerek manevi anlamda da mağdur edebilir.

Kredi ödemelerinde yaşanabilecek gecikmeleri hiç bir şekilde kabul etmeyen bu kuruluşlar kredi ödemesi günü geçti diye borcun tamamını ödememiş varsayıp yasal yoldan tüketicileri haksızlığa uğratabilir. Şahsi senet yapılması durumunda kişileri zaten yüksek faiz oranları ile mağdur eden bu işletmeler maalesef ki sanıldığı gibi güvenilir değildir. Zaten borcunu ödeyebilecek kişilerin bankalardan kredi alabileceğini bilen bu kişiler en son çare olarak onlara başvurulduğunu bilmektedir ve  kişilerin bu durumlarını kendi lehine kullanmak için ellerinden geleni yapacaklardır.

Sitemizden senetle kredi, borç para veya maddi yardım yapılmamaktadır.Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git