Bankalardan Kredi Çekemeyenlere (BİR DEFALIK YÖNTEM)


Bankalardan Kredi Çekemeyenlere (BİR DEFALIK YÖNTEM)

Bankalardan Kredi Çekemeyenlere (BİR DEFALIK YÖNTEM)


İstanbul, Ankara, İzmir, Adana, Bursa gibi büyük illerimizde ikamet eden ve sicili bozuk olması nedeniyle kredi çekemeyen vatandaşlarımıza senetle kredi imkanı sağlayan firmalar bulunmaktadır. Bu firmaların BBDK kayıtlı yasal bankalardan farkı, mevzuat hükümlerine göre işlem yapmamaları ve acil paraya ihtiyacım var diyen vatandaşın, kredi notuna bakmaksızın anında para imkanı sağlamalarıdır.

Akbank, Vakıflar Bankası, Halk Bank, Ziraat Bankası kamu ve özel bankalar, kredi çekemiyorum diyen vatandaşın, daha önce ki borçlarını yapılandırması sonucunda çeşitli yöntemlerle kredi vermektedirler. Bu bankalara yeni yürürlüğe giren sicil affı yasası kapsamında başvurusunu gerçekleştiren;

  1. Borcun defaten (tamamının bir kerede ödenmesi)
  2. Borcun altı ay içerisinde tamamının transfer veya yapılandırma kredisi çekilerek taksitlendirilmesi,

Bu iki hususu yerine getiren esnaf, çalışan, işçi, emekli ve bankalardan kredi çekemiyorum diyen tüm vatandaşlar yeniden kredi çekme imkanına sahip olabilirler. Konu hakkında daha ayrıntılı bilgi öğrenmek ve bankadan çektiğiniz kredileri yapılandırmak için başvuru yapmak isterseniz eğer, Kredi Sicil Affı Başvurusu Nasıl Yapılır? isimli makalemizden başvuru şartları ve gerekli evrakları öğrenebilirsiniz.

BBDK kayıtlı bankalar haricinde bazı firma ve kuruluşlarda senetle kredi vermektedirler. Bu kuruluşların banka olarak yasal kayıtlı olmamakla beraber özellikle Ankara, İstanbul, İzmir, Adana, Konya, Antalya, Eskişehir gibi büyük illerimizde hizmet verirler. Başvuru için genelde emeklilerimizi veya sabit geliri olan vatandaşımızı tercih ederler. İsterseniz tüm bankalar sizi kara listeye alsın, kredi notunuz nedeniyle kırmızı kalem çekilmiş olup, bu firmaların isteklerini yerine getirdiğiniz taktirde senet karşılığında hemen nakit para alabilirsiniz. Bu firmalar sosyal medyada veya günlük hayatta el ilanları ile senetle kredi çıkartılır veya kredinizi biz çekelim siz ödeyin sloganı ile vatandaşa ulaşmaktadırlar.

Üç Kağıtçılara Dikkat Edin; Bazı üç kağıtçılar ise, bu firmalardan olduklarını öne sürerek, vatandaşın elinde ki  üç kuruş paraya göz dikeler ve sizden kredi karşılığında para talep ederler. Senet masrafı veya peşin para masrafı adı altında istenen bu para ile birlikte nüfus cüzdanını, maaş bordrosunu kaptıran vatandaş, bir daha firmalara ulaşamaz.

Türkiye Genelinde faktoring adı verilen kuruluşlar ve kuyumcular da senet karşılığında nakit para vermektedirler. Bu yerleri maddeler halinde şöyle sıralayabiliriz;

  1. Kuyumcular,
  2. Faktoring şirketleri,
  3. Senet ve taksitle eşya satan mağazalar,
  4. Yasal olmayan bazı döviz büroları
  5. Yeni Nesil Sanal Tefeciler
  6. Bankaların eksi bakiyeleri
  7. Kredi kartlarının küçük meblağlı hesapları
  8. Ön ödemesiz kredi veren tefeciler

Senet Bozduran Faktoring Şirketleri

Piyasada faktoring şirketi adı altında hizmet veren kuruluşlar ise, vadesi gelmemiş olan çek ve senetlerin bozdurularak nakit paraya çevrilmesi için hizmet verirler. Örneği 20 bin lira değerinde olan ve 3 ay sonra ödenmesi gereken bir seneti, bugün paraya çevirmek isterseniz, faktoring şirketlerine başvuru yapabilirsiniz. Senet bozdurma ve çek senet işlemi yapan faktoring şirketleri Bankacılık Denetleme ve Düzenleme Kurumunca listelenmiştir.

Faktöring Şirketlerine Buradan Ulaşabilirsiniz!

Acil nakit ihtiyacı içine bulunan kişiler için ülkemizde ki çoğu bankalar kredi skoru yüksek ve finans geçmişi temiz olan tüketicilere ihtiyaç kredisi, taşıt ve konut kredisi ürünlerinden yararlandırmaktadır. Bazıları acil nakit ihtiyaçlarını kredi kartı ile giderirken öyle zamanlar gelir ki bankalara kredi için başvuru yapmak durumu ancak kurtarır. Bankalar kredi verirken öncelikle kişilerin çalışıp çalışmadığına aylık belirli ve sabit düzenli maaşının olup olmadığına ve kişinin krediyi ödeme gücünün yeterli olması durumunun analizini yaparlar. Bankalardan kredi almanın ilk ve en önemli şartları arasında kişinin kredi notunun yüksek olması şartıdır.Bu şartı yerine getiren tüketicilere her banka kolaylıkla kredi verirken, kredi notu riskli grupta yer alan ve kredi skoru düşük olan tüketiciler bankaların kredi kartı, kredi ürünleri hizmetlerinden yararlandırılmazlar. Kredi notu yüksekliği işte burada devreye girmektedir. Kişilerin geçmiş dönem borç ödeme alışkanlıklarını değerlendiren bankalar eğer kişiyi güvensiz olarak değerlendirirse kredi vermeleri de o kadar zorlaşır. Peki kredi notu düşük ve sicili bozuk olan kişiler kredi için bankalar haricinde nereye başvurabilir.

Sicili Bozuk Olanlara Kredi Veren Bankalar KKB puanlaması yerinde olmayanlara alternatif teşkil edebilir.

Bankalar gibi kredi veren kurumlar ülkemizde peşin faizle borç para vererek bu durumda olan kişilerin acil nakit ihtiyaçlarına çözüm bulmaktadır. Peşin faizle borç para veren kuruluşlar özellikle bu durumdaki sıkışan tüketicilerin kredi notuna  bakmadan imdadına yetişirken bir taraftan da bu kişileri maalesef daha da mağdur etmektedir.

Senet Karşılığı Peşin Faizle Borç Para Veren Yerler

Zaten zor durumda olan ve başvurduğu her bankadan red cevabı alan bu kişileri maddi manevi anlamda zarar verebilecek bu işletmeler peşin faiz ile borç verdiği için yüksek faiz oranları ile para vererek tüketicileri mağdur ederek varlıklarını sürdürmektedir.

Borç ödemelerini düzenli yapmak gayretinde olan kişiler için yüksek faiz oranı uygulaması haricinde bu şirketlerin hiç bir zararı yoktur. Vadelere bölerek ödeme imkanı sundukları gibi acil nakit ihtiyacınıza tek çare olan bu kuruluşlar olarak gözükebilir. Ama ödemeler geciktiğinde gerçek yüzünü görebilirsiniz.

Sicili bozuk olan kişiler için peşin faiz ile senet karşılığı verilen borç paraları alırken, taraflar arasında imzalanan sözleşmede faiz oranları yüksek olarak uygulanarak zor durumda olan tüketicilerin üzerinden kar elde etmeyi amaçlayan bu işletmelerden uzak durulması tüketicilerin her zaman yararına olacaktır. Tahsil edilmeyen borç sahiplerine maddi anlamda zarar verme ihtimali yüksek olan bu işletmelerin maalesef ağına birçok tüketici düşmektedir.

Kredi Çekemeyenlere Senetle Borç Para Verenler senet karşılığında peşin ve yüksek oranlı faizli borç para alarak ödemeleri zamanında yapamayan kişilerin sözleşmede imzaladıkları şartları baştan kabul etmeleri nedeniyle senetlerin elden ele dolaşma riski de vardır. Ayrıca senet karşılığı para alınan kuruluşlar senetlerden ödeme alınmadığına dair yasal yollarla tüketicileri mağdur edebilir ve kişileri çıkmaza sürükleyerek manevi anlamda da mağdur edebilir.

Kredi ödemelerinde yaşanabilecek gecikmeleri hiç bir şekilde kabul etmeyen bu kuruluşlar kredi ödemesi günü geçti diye borcun tamamını ödememiş varsayıp yasal yoldan tüketicileri haksızlığa uğratabilir. Şahsi senet yapılması durumunda kişileri zaten yüksek faiz oranları ile mağdur eden bu işletmeler maalesef ki sanıldığı gibi güvenilir değildir. Zaten borcunu ödeyebilecek kişilerin bankalardan kredi alabileceğini bilen bu kişiler en son çare olarak onlara başvurulduğunu bilmektedir ve  kişilerin bu durumlarını kendi lehine kullanmak için ellerinden geleni yapacaklardır.

Sitemizden senetle kredi, borç para veya maddi yardım yapılmamaktadır.Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git