KOSGEB Mobilyacı İş Planı Örneği Nace Kodları


KOSGEB Mobilyacı İş Planı Örneği Nace Kodları

KOSGEB Mobilyacı İş Planı Örneği Nace Kodları

Mobilya dükkanı açıp, ev ve iş yerleri için mobilya satmak isteyenlere veya ahşap üretimi sektöründe atölyelere KOSGEB tarafından destek sağlanmaktadır. Mobilyacıların bir çoğu belirli iş planları hazırlayarak KOBİ kaydından sonra destek programlarına başvururlar. Hem beyaz eşya hemde mobilyanın aynı işletme içinde satılan iş yerleri de toptan veya perakende ticaret kategorisinde bu desteklerden faydalanabilirler. Şimdi mobilyacıların KOSGEB’den nasıl faydalanabileceğini inceleyelim.

mobilyacı

Kosgeb mobilyacı açmak isteyenlere destek olmaktadır.

Kosgeb Mobilya Dükkanı Açmak İçin Nace Kodları

Kosgeb mobilya üretimi yapan esnaflar için C İmalat kategorisinde ağaç işlerine yer vermektedir. C ana kategorisinin alt maddeleri şöyledir.

kosgeb mobilya iş planı

kosgeb mobilya iş planı

C-31 nolu kod dizininde,

 • İmalat,
 • Büro malzemesi imalatı,
 • Mutfak dolapları ve benzer mutfak mobilyasının imalatı,
 • Yatak imalatı,
 • Bu sınıflara girmeyen diğer mobilyaların imalatı için destek sağlanmaktadır.

Dolayısıyla Mobilya dükkanı açıp, ahşap üretimi yapmak isteyen girişimcilerimiz, hem açılışta, hemde ilerleyen safhalarda KOSGEB destek programlarına başvuru yapabilecektir. Birde mobilya satışı yapan  işletmeler için destekleri inceleyelim.

kosgeb mobilya destekleri

Yukarıda görülen 46.15 nolu nace koduyla KOSGEB mobilya ve ev eşyalarının satışı ile ilgili aracılara destek sağlamaktadır.

kosgeb büro mobilya satışıMobilya toptancıları içinse büro mobilyalarının toptan satışını yapan toptancılara ayrılmıştır. Toptan ve perakende ticaret ana kodu içerisinde 46.6 koduyla başvuru sağlanabilmektedir.

Bu kodlar toptancılar içindi. Şimdi ise perakende ticaret yapan mobilyacıların destek kodunu açıklayalım.

mobilya ticareti kosgeb destekleri

47.59 sayılı nace koduyla da kosgeb belirli bir mala tahsis edilmiş dükkanlarda mobilya satışı yapan esnafa da hibe ve faizsiz kredi imkanı sağlamaktadır.

Mobilya Dükkanı Nasıl Açılır?

Mobilya satışı yapan işyerlerinin bir çoğu bu ürünleri kendi atölyelerinde ve fabrikalarında üretmektedirler. Üreticiden mobilya alıp satmak karlı bir iş değildir. Mobilya sektörünün kar marjı müşteri potansiyeli ve ürün gruplarına göre %300′ lere kadar çıkabilmektedir. Üreticiden satın alıp satmanın dezavatantajları şunlardır.

 1. Ürünler pahalı olduğu için piyasa koşullarına göre fiyat takibi zordur.
 2. Nakliye ve montaj zor olduğu için, sergilemek sıkıntılıdır.
 3. Müşterilerin büyük bölümü taksitle satın aldığı için kar marjı düşmektedir.
 4. Alış fiyatı ile satış fiyatı arasında oran belirlemek diğer sektörlere göre daha zordur.

Mobilya satış dükkanı açmak için tedarikçiler tespit edilir.

Belediye, Vergi Dairesi ve Esnaf odalarına kayıt işlemleri yaptırılır.

Eğer KOSGEB’den Mobilya dükkanı ilk açılışı için destek almak isterseniz, KOSGEB kursuna kayıt yaptırılır ve sertifika alınır. Açılacak işletme projeye dökülür. İş planı hazırlanın ve bu plan KOSGEB onayına sunulur. Onay aldıktan sonra işletme açılır ve projede belirlenen mallar satın alınır.

Alınan tüm malların faturaları ve ödeme belgeleri saklanır ve bu belgeler KOSGEB onayına sunulur. Onay sonrasında başvurulan programın nevine göre hibe ödemesi yapılır.

Kosgeb Mobilya İş Planı örneği linkinden daha önce onay alan iş planlarını inceleyebilirsiniz.

Kosgeb 3 yaşına kadar makine ve teçhizat alımlarına da destek sağlamaktadır. Eğer mobilya üretimi için atölye açmayı planlıyorsanız, sahibinden sitesinden satılık mobilya üretim ekipmanlarını inceleyebilirsiniz.

KOSGEB Mobilyacı İş Planı Örneği Nace Kodları Konusuna 1 Yorum Yapıldı
 1. MELİS dedi ki:

  Nace nedir nereye baksam anlamıyorum nacenin ne olduğunu.

Sayfa başına git