KOSGEB Kredisi Nasıl Alınır? Kimlere Verilir? Nereye Başvurulur?


KOSGEB Kredisi Nasıl Alınır?

KOSGEB Kredisi Nasıl Alınır?


Kosgeb T.C Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı tarafından sermayesi olmayan, işyeri açmak isteyen girişimcilere geri ödemesiz hibe ve kredi desteklerini 2018 yılında da vermeye devam edecektir.  İşte Kosgeb’e 2018 yılında başvuru yapacak girişimcilerin destekler ile ilgili sıkça sorduğu 20 sorunun cevabı sizlerle..

1. KOSGEB nedir? Nasıl yazılır? Neden Kredi Verir? Amacı Nedir ?

Kosgeb T.C Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı 1990 yıllarından bu yana küçük ve orta ölçekli işletmelere karşılıksız yardımda bulunan ve kendi işini kurmak ve işyerini açmak isteyenlere sahip çıkan kurumun ismidi ve kısaca Kosgeb olarak yazılır. Kosgeb ekonomiyi canlandırmak amacıyla kurulmuş ve girişimci ruha devlet eliyle katkı sunan girişimci ve esnafları destekleyen kurumdur. Kosgeb kurulduğu günden bu yana kendi işini kurmak isteyen girişimcilere geri ödemesiz hibe ve faizsiz kredi desteği vermektedir. Kosgeb Genç girişimci desteği kapsamında iş planı projesi karşılığında projesi onaylanan 18/30 yaş arasında ki Genç girişimcilere geri ödemesiz hibe kredi vermektedir. Kosgeb tarafından sağlanan hibe kredilerin yanında faiz desteği de verilmektedir.

2- 2018 yılında KOSGEB’den hibe veya faizsiz kredi almak için ne yapmak gerekir?

2017 yılı kosgeb kredisi şartları

2018 yılı kosgeb kredisi şartları

Kosgeb kurulduğu günden bu yana her yıl düzenli olarak hibe ve faizsiz kredi desteği vermektedir ve 2018 yılında da Kosgeb kurumuna başvuruda bulunmak isteyen girişimcilere destek verecektir. 2018 yılında Kosgeb tarafından verilen desteklerden yararlanmak isteyenler öncelikle kurumun istediği şartları yerine getirmekle yükümlüdür. Kosgeb girişimci destekleri olarak 50 bin lira hibe  100 bin lira faizsiz kredi almak isteyenlerin öncelikle yapmaları gereken ilk iş yaşadıkları yerde il ve ilçelerde hizmet veren Kosgeb Hizmet Müdürlükleri ne bizzat başvuru yaparak Uygulamalı girişimcilik eğitimine katılmaları gereklidir. Uygulamalı girişimcilik eğitimine katılmak isteyenlerin yaptıkları başvurularda kısa bir testten geçirildikten sonra başarılı olmaları halinde kursa kayıtları alınmaktadır. Kosgeb ve İş-kur tarafından düzenlenen Kosgeb Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi başvuruları yeterli sayıda alındığında her ilde düzenlenmektedir. Kosgeb tarafından gerçekleştirilen ve tamamen ücretsiz olarak verilen Kosgeb kursuna katılım göstererek bu kursu başarılı bir şekilde tamamlayarak Girişimci sertifikasına sahip olmaları istenmektedir. Sertifika sahibi kadın, erkek, genç, gazi, şehit yakını tüm girişimcilere kursta öğretilen bilgilerle iş planı oluşturmaları gereklidir. Kursta öğretilen yönergelere uygun olarak İş planı oluşturan ve iş projesini Kosgeb yetkililerine onaylatanlar Kosgeb desteklerinde yararlanma hakkına sahip olmaktadır. Tabi bunun için girişimcilerin bazı işlemleri de yerine getirmesi gereklidir. Bu ön işlemleri başarılı bir şekilde geçen girişimcilerin açtıkları işyerlerini Kosgeb veri tabanına kayıt ettirmeleri ve işletme kaydını yaptırmaları lazımdır. Kosgeb veri tabanına kayıtlı ve kobi beyannamesi veren işletmeler sistemden kobi bilgi dökümanı çıktısını alarak  gerekli belgeler ile Kosgeb müdürlüklerine teslim etmeleri gereklidir. Bu belgeler girişimci sertifikası, kobi bilgi dökümanı çıktısı, işyeri açılış giderlerinde yapılan harcama faturaları ve ek belgeler ile başvuru yaparak işletmelerinin açılış giderlerini Kosgeb hibe krediler ile karşılayabilirler. Kosgeb’e bu belgelerle ile başvuran işyeri sahipleri açtıkları işyerlerine Kosgeb yetkilileri gelmekte gerekli denetlemeleri yaptıktan sonra onay verdikten sonra hibe kredisini harcama faturalarını karşılamak suretiyle kullandırmaktadır.

3- Sermayesi olmayanlar KOSGEB desteği ile işyeri açabilirler mi?

Hayır. Sermayesi olmayanlar Kosgeb desteği ile işyeri açamazlar. Yukarı da da belirttiğimiz gibi Kosgeb desteğinden yararlanmak için mutlaka işyerinin daha önceden açılmış olması ve Kosgeb veri tabanına işletme kaydının yapılmış olması gereklidir. Yani Kosgeb desteğini alırım daha sonra işyerimi bu destekler ile açarım diye düşünenler için değil daha önceden açılmış ve mevcut işyerinin kaydını yaptırdıktan sonra gerekli şartları yerine getiren girişimcilerin işyeri açılış giderleri Kosgeb tarafından karşılanacaktır. Sermayesi olmayanlar işyeri açamayacaklarından Kosgeb kurumuna yapacakları başvurularda kayıt işlemlerini yaptıramayacak ve kobi beyannamesi veremeyeceğinden desteklerden yararlanamazlar

4- 2018 yılında Geri Ödemesiz KOSGEB desteği ile işyeri açmak mümkün müdür?

Kosgeb 2017 yılında da  kendi işini kurmak ve yeni bir işyeri açmak isteyen girişimcilere hibe kredi desteği verecektir. Kosgeb  hibe desteklerine yukarıda cevabını verdiğimiz şekilde başvuru yaparak şartları yerine getiren girişimciler kend işyerlerini açabilir ve  işyeri açılış giderleri için gerekli araç, gereç, ekipman ve demirbaş alımlarında yapılan harcama faturalarını Kosgeb hibe desteği ile karşılayabilirler.

5- KOSGEB Sıfır Faizli Kredi Nedir? Kimlere Verilir? Şartları Nelerdir?

Kosgeb 2017 yılında esnafımızın yanında

Kosgeb 2018 yılında esnafımızın yanında

Kosgeb 2016 Aralık ayı itibariyle kobi ve esnaflara faizsiz kredi desteği vererek 2018 yılına girmeden ödemeleri sahiplerine kavuşturmuştu. Kosgeb tarafından verilen faiz desteğ başvuru yapan kobilerin yapılan denetimlerden sonra Kosgeb sıfır faiz işletme kredisi faiz desteği başvurusu onayı aldıktan sonra anlaşmalı bankalara onay formu ile yaptıkalrı başvurular sonucunda bankalarında değerlendirme yaparak kobiyi kredi almaya uygun görmelerinin ardından başvurularını onayladığı 15 bin işletme kobiler için 50 bin lira faizsiz kredi desteği verilmişti. Aynı şekilde 2018 yılında da 25 bin kobinin yararlanabileceği şekilde faiz desteği bütçesini artırarak faizsiz 50 bin lira kob kredisi verilecektir. 2018 yılında kobilere tekrar verilecek olan 50 bin lira faizsiz kobi kredisinden yararlanmak isteyenlerin kobi beyannamesi güncelleme işlemlerini yapmaları ve sürekli güncel tutmaları ve Kosgeb veri tabanına kayıt olmayan kobilerin kayıt işlemlerini yaparak kobi beyannamesi vermesi gereklidir. 2018 yılında kobiler için yeniden verilecek 50 bin lira faizsiz kredi imkanlarından yararlanmak isteyenlerin başvuru tarihlerini kaçırmamaları ve gerekli şartları yerine getirerek başvuru tarihleri arasında müracaatlarını yapmaları gereklidir.KOSGEB Kredisi Nasıl Alınır? Konusuna 1 Yorum Yapıldı
  1. Kosgeb Destekleri ile Güzellik Salonu Açma dedi ki:

    SBen kosgeble güzellik salonu açtım kısaca bilgi vereyim kendi aşamalarımdan..ilk olarak ilinizde ihtiyac olan iş niteliği ve dükkan yeri çok çok önemli ve karar verdinizse..Öncelikle kosgeb katılım belgesi almanız gerek.3 hafta süren bi kurs sonunda belgelerinizi alıyorsunuz. Yaptığınız iş hizmet üzerine ise belgelerinin olması gerekir ustalık kalfalık. Sonrasında işletmeyi kurma aşamasında 2 yöntem vardır ya %100 siz ödersiniz (malzeme teçhizat ne gerekiyorsa işletme kurmak için) ya da %38 yani %18 kdv oranı ve %20lik bir oranı kendi cebinizden öder malzeme alacağınız yerle anlaşıp kosgebten paranız çıkınca kosgeb kalan %62 yi malzeme aldığınız yerin hesabına yatırır. Size de kalan ödeme 3 ay ile 6 ay 1 sene ne kadar sürerse revizyon falan girerse içine o sürede paranız hesabınıza yatar. Kısa bir not her ödeme banka üzerinden olmalı yoksa tek kuruş alamazsınız kosgebten. Ayrıca da danışmana da boşuna para vermeyin zaten bu işi yapacak cesaretiniz var ki muhasebesel ve hukuksal yönlerini araştırmadan gitmeyin bu işe ör:işletme ve müşteri arasında çıkabilecek bir sorun gibi… Dükkan buldum açtım diyene kadar her süreçte banka noter ve kosgeb arası mekik dokursunuz bir kaç ay,ve en önemlisi çok uçmayın arkadaşlar coşmayın patron olcam diye de en lüks işletmeyi açmayın ufak ufak başlayın işler ters giderse tepetaklak olmayın en gösterişli işte bile.çünkü en az 15 bin çıkacak cepten onu bi hazır edin küçük işletmeciler ve inanın yaptığınız her neyse severek yapıyorsanız asla vazgeçmeyin engelleyen böcekleri ezin ama önerilere de kulak verin hayallerinizin gerçek olması dileğyiyle ben hayalime kavuştum darısı başınıza…başarılar.

Sayfa başına git