KOSGEB Kredisi

Ziraat Bankası Vakıfbank Halkbank 2020 Destekleri

Ziraat Bankası Vakıfbank Halkbank 2020 Destekleri

2019 yılı, ekonomik açıdan sıkıntı çeken borçlular ve kendi işini kurmak isteyen esnaflar için müjdeli bir başlangıç oldu. Kamu Bankaları birçok vatandaşın yüzünü güldürdü. Başlangıçta Ziraat Bankası hemen ardından da Vakıfbank borç kapatma kredisi imkanı sağladı. Kamu Bankaları tarafından sağlanan 2019 destekleri ile ilgili tüm detaylar haberimizde..

Ziraat Bankası Birleştirilen İhtiyaç Kredisi

Hayvancılık ve tarım alanlarında çiftçinin, emeklinin, memurun, girişimcilerin, esnafların ve daha birçok alanda hizmet veren vatandaşlara tam destek sağlayan banka bunların yanı sıra sıradan vatandaşlar için de birçok kampanya başlatmakta düşük faizler ile İhtiyaç, Konu ve Taşıt gibi kredi imkanları sağlamaktadır. Son günlerdeki güncel olarak gerçekleştirdiği kampanyalara bakacak olursak anlaşmalı olduğu inşaat firmalarından konut satın alan vatandaşlara özel faiz oranlarını 0,98’e çekmiştir. Bu proje ile hem firmaların bankaya olan borcunun ödenmesi sağlanacak hem de vatandaşlar daha kolay yoldan ev sahibi olabileceklerdir.

Bankanın başlattığı bir diğer destek kampanyası ise kredi kartı borçlularını sevindirmiştir. Kampanya kapsamında kredi kartı borçlarını ödeyemeyen ve bu sebeple de ekonomik sıkıntılar çeken vatandaşlara borçlarını ödemeleri amacı ile düşük faizli kredi kullandırılmasına karar verilmiştir. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın haftalık olağan grup toplantısında yaptığı açıklamalar ile konu tamamen netlik kazanmıştır. Krediye başvuru yapacak kişilerden herhangi bir başvuru ücreti  ve kefil talep edilmeyecektir. Müşterilerin taleplerinin dışında otomatik ödeme talimatı için onay veya otomatik Hayat Sigortası yapılmayacaktır. Kredi; kredi kartları ile ilgili tüm hususları kapsayacaktır. Bu sonuca göre kredi kartı taksitleri veya yapılandırmaları da bu konuya dahildir. Kullandırılacak olan kredi için belirlenen özellikler şu şekildedir;

 • Kredinin vadesi maksimum 60 ay vadeli olarak kullandırılmaktadır.
 • Kredinin herhangi bir alt veya üst limiti bulunmamaktadır. Borçlu kişilere borcu kadar kredi verilecektir.
 • Faiz oranları kredinin vadesine göre değişiklik göstermektedir. 
 • Kredi yalnızca kredi kartı borçlarını kapsamakta olup, kredi borçları için kredi verilmemektedir.

Faiz oranları;

 • Krediye 24 aya kadar vade yapılması halinde; % 1,10 
 • Krediye 60 aya kadar vade yapılması halinde; % 1,20 oranında faiz uygulaması yapılacaktır. 

Ziraat Bankası Borç Kapatma Kredisine Kimler Başvurabilir?

Banka tarafından Birleştiren İhtiyaç Kredisi adı altında verilen Borç Kapatma Kredisine başvuru yapmak için kişilerin bazı koşulları sağlıyor olmaları gereklidir.

 • Kredi başvurusunda bulunacak olan borçlu kişilerin aylık düzenli bir gelirinin olması gereklidir.
 • Kişi yalnızca Ziraat Bankasında bulunan kredi kartları için değil, diğer bankalarda bulunan kredi kartı borçları için de kredi kullanabilecektir.
 • Kişilerin kredi kartı borçlarının bulunması ancak herhangi bir yasal takip sürecine düşmüş olmamaları gereklidir.
 • Sağlanacak olan kredi 31 Aralık 2018 tarihine kadar olan kredi kartı borçlarını kapsamaktadır.
 • Ticari Kredi Kartları bu kapsama dahil değildir. Kampanya yalnızca Bireysel Kredi Kartları için geçerlidir.
 • Şahısların bankaya olan kredi borcunun ödemeleri aylık kazançlarına ve ödeme durumlarına göre bir plan hazırlanacaktır.
 • Aylık ödeme durumlarından dolayı kişilerin sosyal yaşamlarının etkilenmemesi adına maaşlarının %70’i kendilerine bırakılacaktır. 
 • Krediden faydalanmak için kredi kartı borçlarının asgari tutarlarının ödenmiş olması gereklidir.
 • Kampanya yalnızca kredi kartı borçlarını kapsamakta olup, kredi borçları bu kampanya kapsamında değildir.

Bu kapsamdaki kredi kartı borçları ödenecektir.

Ziraat Bankası borç yapılandırma kredisi

Ziraat Bankası borç yapılandırma kredisi

Kredi İçin Gerekli Evraklar ve Başvuru

Krediden faydalanmak isteyenlerin aşağıdaki evrakları hazırlamaları gereklidir;

 • Başvuru sahibine ait T.C nüfus cüzdanının aslı ve bir adet fotokopisi,
 • Bankadan temin edilebilecek olan başvuru formu,
 • Şahsın gelir durumunu belirten bir belge,
 • Kredi kartlarına olan borç dökümü ve
 • Banka tarafından talep edilebilecek olan diğer belgeler gereklidir.

Başvuru yapacak kişilerin belirlenen bu evraklar ile birlikte Ziraat Bankası Şubeleri‘ne şahsen müracaat etmeleri gereklidir. Başvuru sonrasında kişilerin durumu incelenir ve değerlendirmeye alınır. İnceleme sonucunun olumlu çıkması halinde borcunuz kadar kredi çıkartılıyor. Banka krediyi nakit olarak vermemektedir.

Birleştirilen İhtiyaç Kredisi örnek hesaplama tablolarını incelemek için Ziraat Bankası Borç Ödeme Kredisi yazımızı inceleyebilirsiniz. 

Vakıfbank Borç Yapılandırma Kredisi

Kredi kartı borcu olanlara bir müjde de Vakıfbank’tan geldi. 2019 yılında vatandaşın yüzünü güldüren kampanyalara imza atıldı. Ziraat Bankası’nın ardından Vakıfbank’ta kredi kartı borçlarından kurtulmaları için vatandaşlara imkan sundu. Borçlu kişiler gerek Vakıfbank’ta gerekse de diğer bankalarda bulunan borçları için düşük faiz oranları ile kredi çekebilecek.

Vakıfbank Yanındaki Güç Paketi

Ziraat Bankası tarafından başlatılan Birleştirilen İhtiyaç Kredisi kampanyasında bilindiği üzere %1,10‘dan başlayan faiz oranları ile kredi kullandırılmaya başlandı. Ziraat Bankasının öncülük ettiği bu kampanyaya Vakıfbank’da katıldı. Banka tarafından talep edilen şartları taşıyan vatandaşların Vakıfbank şubelerine müracaat ederek borçlarını kolayca yapılandırabileceklerdir.

Vakıfbank Yanındaki Güç Paketi

Vakıfbank Yanındaki Güç Paketi

Ziraat Bankası yalnızca Bireysel Kredi Kartları için yapılandırma kredisi verirken, Vakıfbank tarafından verilen kredisi hem bireysel hem de ticari kredi borçlarını kapsayacak. Kredi ve kredi kartı borcu olanlar ödeyemedikleri borçlar yüzünden oluşan gecikme faizlerinden etkilenmektedir. Ancak Vakıfbank tarafından yapılan yeni düzenleme, müşterilerin takipte olan kredilerinin faizlerini sıfırlamayı da beraberinde getirecek. Vakıfbank Yanındaki Güç Paketi ile farklı alanlarda kredi desteği sağlayacak.

Borçlara Düşük Faiz İle Yapılandırma

Vakıfbank tarafından başlatılan bu kampanya ile gerekli koşulları sağlayan müşterilere uygun faiz oranları ve 60 aya varan vade seçenekleri ile borç yapılandırma kredisi verilecek. Başlatılan kampanya ile yalnızca kredi kartı borçları değil, kredilerde de yapılandırma yapılabilecek. 60 aya varan vade seçenekleri ile verilecek olan yapılandırma kredilerinde;

 •  24 aya kadar vade yapılması halinde; %1,10 oranında,
 •  60 aya kadar vade yapılması halinde ise; %1,20 faiz uygulaması yapılacaktır. 

Düşük faizli kredi kampanyasından bireysel müşterilerin yanı sıra ticari müşterilerde faydalanabilecektir. Banka, bireysel müşteriler için 3 ay ödemesiz dönem, ticari müşteriler için ise 6 ay ödemesiz dönem uygulamaktadır. Kişilerin 31 Aralık 2018 tarihine kadar olan borç ödemelerinde 1 aydan fazla aksaklığı mevcut olanlar görselde belirtilen faiz oranları ile kredi çekebileceklerdir.

Vakıfbank borç yapılandırma kredisi

Vakıfbank borç yapılandırma kredisi

Bu tabloya göre bir hesaplama yapıldığında;

 • Bireysel bir müşteri olduğunuzu varsayalım ve 100 bin TL kredi borcunuz olduğunu düşünelim. Bireysel müşterileri için banka 3 ay geri ödemesiz kredi vermektedir. 36 ay vadeli bir kredi 3 ay ödemesiz dönem olması halinde toplam vade 33 ay olacaktır. Faiz oranı tabloda belirtildiği gibi %0,98 olacağına göre aylık ödeyeceğiniz taksit miktarı 3.673,80 TL olacaktır.
 • Ticari bir müşteri olarak 500 bin TL kredi borcunuz olduğunu var sayarsak da; 60 ay vade ile kredi çekmeniz halinde 6 ay ödemesiz dönemden yararlanmanız halinde borcun ödeneceği toplam vade 54 aya düşecektir. Tabloda belirtildiği üzere faiz oranı da %1,25 olacağına göre aylık ödenecek olan taksit tutarı 13.575,69 TL olacaktır.

Takip Borcu Olanlara Faiz Sıfırlama Kampanyası

Yanındaki Güç Paketi ile başlatılmış olan bir diğer kampanya da takip borcu olanlara faiz sıfırlama adı ile kredi kullandırılacaktır. 100 bin TL’ye kadar takip borcu olan banka müşterilerinin 30 Nisan 2019 tarihine kadar Vakıfbank şubelerine müracaat ederek başvuruda bulunmaları gerekmektedir. Faizler sıfırlanacağı için vatandaşlar borçlarını 12 ay vade ve eşit taksitler ile geri ödeyebilecek.

Vakıfbank takip borçlularına faiz sıfırlama kampanyası

Vakıfbank takip borçlularına faiz sıfırlama kampanyası

Vakıfbank borç yapılandırma örnek kredi hesaplaması için Vakıfbank Kredi Kartı Borç Yapılandırma 2019 Kredisi yazımızı inceleyebilirsiniz.

Halkbank Faizsiz Esnaf Kredisi

2019 yılına borçlu vatandaşlarımızın yanı sıra esnaflarımız da Halkbank‘ın sağladığı faizsiz kredi imkanı ile güzel başladı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan partisinin haftalık olağan toplantısına birçok müjdenin arasında; 350 bin esnaf ve sanatkara toplamda 22 milyar faizsiz kredi desteği sağlanacağını açıkladı. Halkbank tarafından verilen bu kredi daha evvelki yıllarda da verilmiş olup, 15/11/2000 tarihli ve 4603 sayılı Kanunun 3. maddesi ile 27/12/2006 tarihli ve 5570 sayılı Kanunun 1. maddesi gereğince tekrar kullandırılmasına karar verilmiştir. Resmi Gazete’de de yayımlanarak yürürlüğe girmiştir.

Kullandırılacak olan kredinin toplam tutarı 22 milyar TL olup 2019 yılının ilk 3 ayında yani Ocak, Şubat ve Mart aylarında 10 milyar kullandırılacak. Geriye kalan Nisan, Mayıs, Haziran, Temmuz, Ağustos, Eylül, Ekim, Kasım ve Aralık aylarında ise 12 milyar TL kredi kullandırılacaktır.

Kredi Kapsamında;

Daha önceki senelerde Halkbank tarafından kooperatif kefaletli veya kefaletsiz kredilerden kalan bakiyeler 2019 yılına devretmiş olup bu kredilere yüzde 50 oranında indirim uygulanacaktır. 

Ustalık Belgesi Gerektiren Meslek Kollarında, Unutulmaya Yüz Tutmuş Geleneksel Meslek Kollarında faaliyet gösterenlere ve Genç Girişimci ve Esnaflara yüzde 100 faiz indirimi sağlanacaktır.

Ustalık Belgesi Gerektiren Meslek Kollarında Faaliyet Gösterenler

Halkbank tarafından verilen esnaf kredisinden faydalanmak isteyenlerin bazı koşulları sağlamaları gerekiyor. Ustalık Belgesi ile kredi almak isteyen esnafların;

 1. Esnafın krediye başvuru tarihi itibari ile minimum 1 senelik ustalık belgesine sahip olması ve ustalık belgesinin alındığı meslek koluna son 1 sene içerisinde kendi adına işletme kurduğunu beyan etmesi gereklidir.
 2. Esnafın bu destekten faydalanması için son bir sene içerisinde faaliyetini sonlandırmamış ve vergi mükellefliğinden muaf olmamış olması gereklidir.
 3. Başvuru tarihini takiben son 5 sene içerisinde Kosgeb hariç devlet tarafından verilen hibe ve faizsiz kredi desteğinden faydalanmamış olması gereklidir.

Kaybolmaya Yüz Tutmuş Geleneksel Meslek Kollarında Faaliyet Gösterenler

Gelir Vergisi Kanununda belirtilen kültürel, geleneksel ve sanatsal değeri olan ancak kaybolmaya yüz tutmuş meslek kolları bulunmaktadır. Bu meslek kollarında faaliyet gösteren ve diğer koşuları da sağlayan kişilere faizsiz kredi desteği sağlanacaktır.

 • Esnaf ve sanatkarların bakır işlemeciliği, el dokuma işleri, kaşıkçılık, sedef kakma, çini ve çömlek yapımı, ahşap oyma işleri, semercilik, bastonculuk, keçecilik gibi ve bu işlere benzeyen Maliye Bakanlığınca onaylanacak olan meslek alanlarında faaliyet göstermeleri gereklidir.
 • Başvuru tarihini takiben son 5 sene içerisinde Kosgeb kurumları hariç herhangi bir Kamu Kurum ve Kuruluşundan hibe ve faizsiz desteği almamış olması gereklidir.
 • Esnaf ve sanatkarların Esnaf Vergi Muafiyet Belgesi olması gereklidir.
Halkbank Faizsiz Esnaf Kredisi

Halkbank Faizsiz Esnaf Kredisi

Genç Girişimci ve Esnaf Kredileri

Faizsiz kredi desteğinden bu alanda faydalanmak için;

 • Kişinin Kosgeb tarafından verilen Girişimcilik Destek Programından başarı ile ayrılan ve projesinin bankaya sunan kişiler faydalanabilecektir.
 • Kampanyadan 30 yaşını tamamlamamış kişiler yararlanabilecektir.
 • Kosgeb onaylı projenin Banka tarafından onaylanması halinde 100 bin TL’ye kadar sıfır faizli kredi desteği sağlanacaktır.

Esnaf ve sanatkarlara kullandırılacak olan faizsiz esnaf kredisi hakkında Resmi Gazete kararını incelemek için linke tıklayabilirsiniz.

Kamu bankaları tarafından 2019 yılında sağlanan destekler içerikteki gibidir. Desteklere başvuru için banka şubelerini ziyaret edebilirsiniz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.