Hayvan Kredisi Çekmek İçin Ziraat Bankası En Doğru Seçim


Hayvan Kredisi Çekmek İçin Ziraat Bankası En Doğru Seçim

Hayvan Kredisi Çekmek İçin Ziraat Bankası En Doğru Seçim


Hayvan Almak İçin Kredi Arayışları

Bir yakınımla beraber hayvan kredisine başvurmak üzere bizim ilçede bulunan Ziraat Bankasına gittim. Banka girişinde bulunan görevliye ben hayvan alacağım, bunun için kredi istiyorum, kim bakar bu işe diye sordum. Sert bakışlı güvenlik görevlisi, benim köylü olduğumu ve üç beş koyun alarak süt sağmak istediğimi düşünür bir tavırla, ne yapacaksın hayvan alıp da, boş ver bu işleri dedi ve numara-törden aldığı tarım bankacılığı sıra numarasını tarafıma verdi.

Hayvancılığa başlama hayalim

Hayvan alacaktım ve köyde bir iş tutturup kendi kendime yetinecektim. Başlangıçta 50 koyun yeter diye düşündüm. Devlet baba faizsiz kredi ve hatta hibe de veriyor. Kuzular büyünce Evvel Allah bir yolunu buluruz dedim.

Büyükbaş hayvancılık için hayvan kredisi çeksek, elde yok avuçta yok. Bu iş bizi aşar. Alacağımız krediyle en fazla 2-3 inek alırız. Onlarda hastalanır veya başka bir şey olursa yanar gideriz dedim. En güzeli küçükbaş hayvan kredisi çekmek diye düşündük.

Tarım Bankacılığı sırası bize geldiğinde, bankada ki hanımefendiye tarımsal kredilerden çekmek istediğimi söyledim. Hayvansal kredilere baktığını düşündüğün hanımefendi bana nerede oturduğumu, ne için hayvan kredisi istediğimi sordu. Bende arkadaşımla beraber Yılmazlar köyünde oturduğumuzu, aynı zamanda inşaatlarda çalıştığımızı ve köyde bakmak için hayvan satın alacağımızı söyledik. ♥

Devlet Baba Nerede?

Hep internet sitelerinde gördüğümüz üzere, Devlet bize sıfır faizli koyun kredisi verir veya keçi almak için 30 bin tl. hibe alırız ve yolumuzu buluruz diye düşünüyordum. Ama durum hiçte öyle değilmiş. Bankacı hanımefendi bize Ziraat Bankasından küçükbaş hayvan kredisi çekmek istiyorsak, önce bir projemizin olması gerektiğini, hayvansal üretimin hangi aşamasında (besi, süt hayvancılığıdamızlık hayvancılık vb.) olduğumuzu seçmemizi söyledi.

Yani Ziraatten kredi çeken çiftçi, ya besi hayvancılığı yapacak, yada süt hayvancılığı yapacakmış. Eğer koyun alacaksan kuzulu koyunlar alıp, kurbanlık dönemine veya damızlık besleyip büyütüp satacaksın. Ya da bu işi sadece süt için yapıp, koyun sütü ve süt ürünleri satacaksın.

Her ikisini de yaparım deseniz de, hatta yapsanız da, banka kredi başvuru esnasında mutlaka bir ana temeli seçmenizi istiyor. Süt koyunu yetiştiriciliği mi? Besi amaçlı küçükbaş hayvancılık mı? seçin bakalım.

Hangi Koyun Yetiştiriciliği?

Ziraat Bankasında bana koyun yetiştiriciliğinden bahseden narin hanımefendinin bu işten ne kadar anlayabileceğini düşündüm. Kendi kendime, elinin hamuruyla hayvancılıktan ne anlar ki dedim. Ancak tarımsal bölüme bakan bayan çetin ceviz çıktı. Arkadaşım ile bana satın alacağımız hayvanlara nerede bakacağımızı, ne yedireceğimizi, sigorta yaptırmamız gerektiğini, kışın ve yazın beslenme durumunu, Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüklerinden bu konuda bilgi alıp almadığımızı sordu.

Çiftçiye önerim şu; Eğer Ziraat Bankasına tarımsal krediler için başvuru yapacaksanız, önce ne yaptığınızı bilin. Bu krediyi kime ne için alacaksınız, kaç sene de geri ödeyeceksiniz, eğer hayvan alırım diyorsanız, kaç yıllık bir proje hazırladınız ve neyi amaçlıyorsunuz? Bunları mutlaka planlayıp öyle gidin.

Daha önce ÇKS belgeniz var ise ve 10 koyun parası alıp, bu parayla diğer borçları kapatırım diyorsanız hiç Ziraat’e bulaşmayın kredi filan alamazsınız. Denedim gördüm. 😉

Ziraat Bankası hayvancılık kredilerini gerçek çiftçilere ve bu işten ekmek yemek isteyenlere veriyor. Eğer koyun sürüsüne sahip olmak gibi bir amacınız varsa ve 50 baş hayvan yapacaksınız işiniz olur. Ama 3 kuzu alıp, 1 sene besleyip satarım diyorsanız krediyi unutun. Amacınız böyleyse bireysel finansman tekliflerini değerlendirin. (Yani taksitli ihtiyaç kredisi en faizlisinden 🙂 )

Bankadan ayrıldıktan sonra bu işin üzerinde biraz düşünmemiz gerektiğine karar verdik. Bir süre kaşındıktan sonra siz değerli okuyucular için aşağıya yazdığım değerli bilgileri edindim.

Önce hangi koyunları almak istediğime karar vermeliymişim. Çünkü her koyunun her bölgede yetişmiyormuş. İklim, otlatma koşulları ırklara göre farklılıklar göstermekteymiş. Sizde öyle yapın. Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğüne gidin ve burada hangi koyun yaşar diye sorun. Sizin yetiştirme sayınıza, sürü yapıp yapmayacağınıza göre en doğru yolu size tavsiye ederler.

Sakız melez koyunu sadece Batı Anadolu’da, Akkaraman koyunu ise sadece ege de yetişiyor. Eğer hayvan türü doğaya ve mevsim koşullarına uyum sağlamazsa, aldığınız koyunlar ya kısa zamanda ölür, yada beklediğiniz verimi vermez. Dikkat edin sevgili arkadaşlar. Bu sebeple koyun kredisi çekmeden önce En Verimli Küçükbaş Hayvanlar (Koyun ve Keçi Cinsleri) isimli yazımı okuyun. Sonra pişman olmayın.

Büyükbaş hayvan yetiştiriciliği içinse banka kredileri ile bu işe girmenin imkansız olduğunu anladım. Çünkü 1 veya 2 tane sağılır inek aldığınız zaman bu ineklerden gelecek süt parası ile bir ailenin geçiminin sağlanması kolay değil. Ancak yaz günlerinde hayvanların otlaması için katabileceğiniz bir köy sığırı var ise ve sizde ikinci bir işte çalışıyor iseniz, kredi ile büyükbaş hayvancılık karlı olabilir. Ancak evde ekmek, tuz bekleyen çocuklar varsa süt satınca tuz alacaksanız bu hayalden vazgeçin.

MAŞALLAH

Büyükbaş hayvancılık için elinizde en az 100 bin lira civarında bir sermayeniz ve hayvanların barındırılacağı kapalı alanınız olması gerekir. Yem ve diğer giderleri saymıyorum bile.. Eğer hayvanlara vereceğiniz yemleri de hazır alıyorsanız, çiftçilik yapmıyorsanız samanın balyasından ekinin kilesinden haberiniz yoksa işiniz zor.

Hep olumsuz düşündüğümü ve sizi Ziraat Bankasından çıkarmaya çalıştığımı düşünebilirsiniz ancak hangi bankaya giderseniz gidin çekeceğiniz kredinin geri ödenme durumunu garanti altına almak için bir şeyler yapmanız gerekiyor. Elbet hangi işe girerseniz girin cesaretli olmanız gerekir ancak körü körüne de batmanın alemi yok.

Ziraat Bankası Hayvan Kredisi Çeşitleri;

 1. Küçükbaş hayvancılık
  1. Süt hayvanı
  2. Besicilik
 2. Büyükbaş hayvancılık
  1. Süt hayvanı
  2. Besicilik
 3. Arıcılık
 4. Kümes hayvanı yetiştiriciliği
  • Tavuk kaz hindi ördek vs.
 5. At yetiştiriciliği

Başvuru için gerekli evraklar nelerdir?

 1. ÇKS Belgesi,
 2. Nüfus cüzdanı fotokopisi,
 3. Varsa gelir belgesi veya maaş bordrosu
 4. Başvuru sahibi esnaf ise buna ilişkin ticari belgeler,
 5. Teminat belgeleri

Nasıl Başvuru Yapılır?

Buraya kadar tamamsa, yukarıda ki evrakları hazırlayıp, sizde benim gibi en yakında ki Ziraat Bankasına gidin. Girişte bireysel bankacılık hizmetleri veya gişe harici olan bir menüden sıra numarası alın.

Gerekli evraklarla birlikte müşteri danışmanının da yardımı ile başvurunuzu yapın.

Banka onay verirse en kısa sürede Ziraat Bankası Hayvan Kredisi hesabınıza geçer ve sözleşme de yer alan şartlara göre ödemeye başlarsınız. Eğer bir proje karşılığında finansman sağlanmışsa para hesabınız yerine projede yer alan giderlerin sağlanmasına yönelik aktarılabilir. Banka gerekli gördüğü taktirde sizden daha fazla evrak veya kefil isteyebilir.

Ziraat Bankası 2018 Yılı Hayvan Kredileri

Faiz oranları ne kadar?

Her geçen gün dolar ve euroda yaşanan artışa ilaveten borsanında arttığını ve düştüğünü duymuş olmalısınız. İşte bu işlemler esnasında bankalarında kredi faizleri zıp zıp iner çıkar. Ziraat bankası internet sitesinde hayvancılık finansmanının faizlerini açıklamamış ancak bireysel başvurularda projeye göre yıllık %5 civarında faiz oranı olduğu söylenmektedir.

Eğer bankanın kampanyaları halen aktif ise (sona ermiş olabilir) 5 yıl geri ödemesiz veya 7 yıl vadeli Ziraat hayvan kredisi çekmeniz mümkündür. Bu konuda bilgi alabileceğiniz en net makam Ziraat şubeleridir.Hayvan Kredisi Çekmek İçin Ziraat Bankası En Doğru Seçim Konusuna 1 Yorum Yapıldı
 1. mustafa türkcan dedi ki:

  arıcılık yapmak istiyorum ama devlet hibe desteği veriyor kredi veriyor benden tarla tapusu istiyor benim tarlam olsa tarlayı satıp arıcılık yaparım ne yapayım krediyi neden devlete borlanayım

Sayfa başına git