Ziraat Bankası Destekleme Ödemeleri Sorgulama ŞUBAT 2019

Ziraat Bankası Destekleme Ödemeleri Sorgulama ŞUBAT 2019
18 Şubat 2019 tarihinde güncellendi.

Geçtiğimiz yılda yine çiftçinin tarım ve hayvancılık destekleme ödemeleri Ziraat Bankası tarafından yapıldı. Ziraat bankası destekleme ödemeleri sorgulama yaparak destekleme demelerinin tarihlerini merak eden çiftçilere tüm bilgiler burada. Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından çiftçilere yapılan alan bazlı ve fark ödeme destekleme paraları ödeme tarihleri bilgilerine yazımızdan ulaşabilirsiniz.

BENZER İÇERİK: Destekleme Paraları Hesaplara Yatırılıyor!

Ziraat Bankası Tarım ve Hayvancılık Desteklemeleri 2019

Ziraat bankası Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından destekleme ödemelerine aracılık hizmeti sunmaktadır. Her yıl bu ödemeler Banka aracılığıyla ÇKS’ye kayıtlı çiftçilere yapılmaktadır. Belirli tarihlerde yapılan Tarım ve hayvancılık destek ödemeleri Ziraat bankasında hesabı olan çiftçilere Başakkart aracılığıyla yapılırken, Bankada hesabı olmayan çiftçilere ise T.C. kimlik numaralarının son hanesine göre ödeme yapılmaktadır. Kimlik numaralarının son hanelerine göre yapılacak ödeme tarihleri banka tarafından düzenlenmektedir.

Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından Çiftçi Kayıt Sistemi kayıtlı çiftçilerin Mazot, Gübre, Toprak analizi destek ödemeleri ile hayvancılık destek ödemeleri T.C. Ziraat Bankası şubeleri aracılığıyla yapılmaktadır.

ziraat-bankası-destekleme-ödemeleri

Ziraat Bankası tarım ve hayvancılık alanlarında destekleme yapmaktadır.

Tarım ve Orman Bakanlığı sitesi aracılığıyla çiftçilere yapılacak ödemelerin başlangıç tarihlerinde duyurulmaktadır. Ödeme planının banka tarafından yapılması ve ödeme tarihlerinde yoğunluk yaşanmaması için Banka  şubeleri hafta sonu da açık olmaktadır.

Ziraat Bankası Çiftçiye Destekleme Parası Ne Zaman Yatacak?

Geçen yıl yani 2018 de Tarımsal ödeme kapsamında baklagil, hububat desteklemeleri kapsamında  55 ilde 213,083 üreticiye 392 milyon TL ödeme yapıldı. Alan bazlı destekler kapsamında fındık üreticisine ödemeler Haziran ayında yapıldı. Ödemeler 3 milyar TL’ye ulaşacak olup 2016 yılı programına göre alan bazlı destek ödemeleri %6 oranında artışla 3  milyar 159 milyon TL’ye ulaşması hedeflendi ve yapıldı. Mazot desteği olarak 740 milyon TL, Gübre desteği 880 Milyon TL, sertifikalı tohum fidan desteği 285 milyon TL, Organik tarım, İyi tarım uygulamaları ve toprak analizi olarak yapılacak  alan bazlı ek ödeme yapılması hedeflendi..

Hükumet geçen yılın bütçesinden Kırsal kalkınma desteklerine, GAP eylem planı kırsal kalkınma ve hayvancılık destekleri, tarım sigortası destekleme hizmetlerine, diğer tarımsal amaçlı desteklere yeni bütçe ayıracak ve kaynak tahsisleri yıl içinde yapılacak.

Aşağıdaki görselleri inceleyerek, bu yıl dekar başına yapılacak ödemeleri görüntüleyebilirsiniz.

Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından Kırsal kalkınma amaçlı tarım ve hayvancılık destek ödemeleri her yıl olduğu gibi bu yılda yapılması düşünülüyor. Bu zamana kadar Ziraat bankası tarafından hayvancılıkla ilgili birçok destek ödemesi de yapılmıştır. Hayvan başına destek, süt desteği, yem bitkisi desteği, anaç sığır buzağı uzağı desteği gibi ödemeler yapılırken Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından kanatlı sektörüne destek yapılmıyor.

Besicilik Erkek Sığır Destekleme Ödemeleri

Bu anlamda 3870 üreticimize 8 milyon 593 bin 500 TL ödeme yapılacaktır. 34 bin 374 dana olarak hesaplanan tutar besicilik yapan üreticilerimizin banka hesaplarına aktarılacaktır. Geçtiğimiz yılın Aralık ayında erkek sığır yetiştiriciliği ile ilgili destekler verilmiştir. 2019 yılında henüz destekleme başvuruları başlamamakla beraber, ödemeler destek almaya hak  kazanan çiftçilerimizin T.C. kimlik numaralarının son hanelerine göre Ziraat Bankası’ ndaki hesaplarına yatırılacaktır.

BUZAĞI DESTEKLEME ÖDEMELERİ BAŞLADI!

Destekleme ödemelerinin yapılacağı tarihler Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli tarafından ilan edilmektedir. 2019 yılında verilecek olan buzağı destekleme ödemelerinin sayın bakan tarafından ilan edilmiştir.

Bildiğiniz üzre 2019 yılında buzağı konusunda verilecek olan destek tutarları;  4 ay ve üzeri buzağılar için hayvan başına 350 TL,  Soy kütüğüne kayıtlı olan buzağılar için hayvan başına 500 TL olmaktadır. 2019 yılında verilecek olan buzağı destekleri iki dönem halinde belirtilmişti. 1. dönem destekleri için başvurular 2018 yılında alınmıştı. 2. dönem başvuruları ise 2 MAYIS 2019 – 1 TEMMUZ 2019 tarihleri arasında kabul edilecektir.

Buzağı desteklerinin ödeme tarihleri : 11 OCAK – 18 OCAK 2019 olarak belirlenmiştir. Bu tarihler arasında yetiştiricilerimiz Ziraat Bankası şubelerine giderek T.C. kimlik numarası ve vergi numaralarının son hanesine göre ödemelerini alabilirler.

Örneğin 4 ay ve üzeri 5 buzağı için alınacak destek miktarı  1750 TL olurken, soy kütüğüne kayıtlı 5 buzağı için alınacak olan destekleme ödemesi tutarı 2500 TL olmaktadır. 11 Ocak 2019 saat 18:00′  dan sonra yetiştiricilerimiz destekleme ödemelerini çekebilirler. Yıl içinde toplamda 525 milyon TL buzağı desteği verilecektir. Ocak ayında ise bu desteğin 320 milyon TL’ si yetiştiricilerimize verilmiş olacaktır.Toprak ve Gübre Analizi Desteği Yatan İller

AdıyamanÇanakkaleKırşehirŞanlıurfa
AğrıÇorumKonyaŞırnak
AfyonkarahisarDenizliMalatyaTekirdağ
AmasyaEdirneManisaYalova
AnkaraElazığNevşehirYozgat
AntalyaErzincanOrdu
AydınGiresunOsmaniye
BalıkesirK.MaraşSakarya
BayburtKırklareliSamsun

Yem Bitkisi Desteklemesi Yatan İller

Aydın
Bitlis
Gaziantep
Karabük
Kars
Muğla
Niğde
Sivas

Artık E-Devlet üzerinden https://www.turkiye.gov.tr/caykur-uretici-destekleme linkinden Üretici Destekleme Sorgulama işlemi yapılabilmektedir. Bunun haricinde yine Çay İşletmeleri Genel Müdürlüğünce uygulamaya sunulan budama desteklemesi de bu sistemden sorgulanabilemektedir. Bunun için üreticilerin E-Devlet şifrelerinin bulunması gerekmektedir. Eğer küçükbaş veya büyükbaş hayvancılığa girmeyi planlıyor iseniz, Bankalardan en düşük faizlerle hayvan kredisi çekebilirsiniz.

Tarım ve Orman Bakanlığı Tarafından 1. Dönem (Ocak, Şubat, Mart) Çiğ Süt Destekleme Birim Fiyatları Açıklandı.

Soğutulmamış çiğ süt: 5 kuruş,

Soğutulmuş çiğ süt : 10 kuruş,

Soğutulmuş örgütlü satış: 12 kuruş.

2019 yılında yapılan açıklama ile 10 kuruş olarak verilen destek 25 kuruşa yükseltilmiştir. 

Destekleme Başvuru ve Ödeme Tarihleri

Ödeme tarihlerini, hesaplara yatıp yatmadığını, hangi sıraya göre verileceğini ve tüm ayrıntıları banka şubelerinden net şekilde öğrenebilirsiniz. Buzağı ve malak destekleri için 2. dönem başvuru tarihlerini kaçırmayın. Diğer destek başlıkları ile ilgili başvuru tarihleri ilan edildiğinde sitemiz üzerinden sizleri bilgilendirmeye devam edeceğiz.

Soğuk Süt Desteklemeleri 2019

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli tarafından süt üreticilerine yeni yılda güzel bir haber geldi. Yapılan açıklamaya göre 10 kuruş olan süt desteklemeleri 25 kuruşa yükseltildi. Ulusal Süt Konseyi tarafından tavsiye edilen litre fiyatı 1,70 TL idi. Bakanlık tarafından verilen 25 kuruşluk destek ile bu fiyat 1,95 TL‘ ye yükseltilmiştir. Bakan tarafından yapılan açıklamalarda şu ifadeler yer aldı; “Süt desteğinin artırılmasının amacı üreticilerin maliyetlerinin azaltılması, vatandaşların süte daha uzuca ulaşmalarının ve üretimde ise sürdürülebilirliğin sağlanmasıdır. 2019 yılının ilk çeyreğinde (Ocak, Şubat ve Mart aylarında)  üreticilere verilecek olan destek 571 milyon TL olacaktır. ” dedi. Hayırlı olsun.

Organik Tarım Desteklemeleri

Organik tarım destekleme ödemeleri çiftçilerimize 2019 yılında da verilecektir. Buna göre göre Ziraat Bankası şubelerinden ödemelerini alabilecek. T.C. kimlik numaraları;

  • 4-6-8 ile bitenler 
  • 0 ve 2 ile bitenler olarak iki grupta verilmektedir.

Hesaplara aktarılan destekleme ödeme tutarlarını çekebilecektir.

Ziraat Bankası tarafından verilen desteklerin 2019 yılında çiftçilerimizin hesaplarına yatması durumunda güncel tarihleri ilan edeceğiz.

2019 Yılı Ocak Ayı Destekleme Ödemeleri

Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip ERDOĞAN 2019 yılında tarımsal destekleme ödemelerinin yapılacağını açıkladı. Buna göre 2019 yılında aşağıda belirtilen tutarlarda ödeme yapılacak.

Bu ay sonuna kadar..

Buzağı desteklemeleri 525 milyon lira,

Fark ödemesi, Çeltik, Mısır, Buğday, 550 milyon lira

Çiğ süt desteklemesi 340 milyon,

Yem bitkisi desteklemesi 2369 milyon lira,

Sertifikalı doğum destekleme ödemesi 100 milyon,

Çevre amacıyla tarım alanlarının koruması desteği 84 milyon 500 bin lira,

Diğer tarımsal destekleme ödemeleri 167 milyon lira olmak üzere

2019 yılı Ocak ayında toplamda 2 milyar 35 milyon lira destekleme ödemesi yapılacağını bildirdi.

2018 YEM BİTKİLERİ DESTEĞİ ÖDENMEYE BAŞLADI!

2018 yılı yem bitkileri desteği, icmal listeleri bakanlığa gönderilen illerdeki üreticilere TC kimlik numarasının son hanesi 6 ve 8 olanlara 18 Ocak Cuma günü 18:00’dan itibaren ödenmeye başlandı. TC kimlik numarasının son hanesi 2 ve 4 olanlara 25 Ocak 18:00’dan itibaren, 0 olanlara ise 1 Şubat’tan itibaren ödenecek.

TC kimlik numarasına göre ödemelerin başladığı iller: Adana, Afyon, Amasya, Ankara, Antalya, Artvin, Balıkesir, Bartın, Batman, Bingöl, Bursa, Çorum, Denizli, Diyarbakır, Düzce, Edirne, Elazığ, Eskişehir, Giresun, Gümüşhane, Hatay, Isparta, İstanbul, İzmir, Kırklareli, Kırşehir, Malatya, Kahramanmaraş, Mardin, Ordu, Osmaniye, Sakarya, Şırnak, Tokat, Trabzon, Tunceli, Yalova. Bakanlık, il müdürlüklerinden icmal listeleri geldikçe ödemelere devam edileceğini bildirdi.

Yonca, korunga, yapay çayır mera, ak üçgül gibi çok yıllık yem bitkilerine 90 TL/da, hayvan pancarı ve yem şalgamı gibi tek yıllık yem bitkilerine 60 TL/da, silajlık mısıra 100 TL/da, kuru şartlarda ekilişi yapılan yem bitkisi desteklerine 40 TL/da olarak ödenen yem bitkileri desteği, yetiştiricilik bölgesi olarak belirlenen illerde alınan desteğin %25’i, yeraltı sularının yetersiz seviyede ve su kısıtı olduğunun Bakanlıkça tespit edildiği havzalarda 2018 yılında ekilen fiğ, macar fiği, burçak ve mürdümük alınan desteğin %50’si eklenerek ödenir. ‘Yem Bitikileri Desteği’nin ürünün hasat edildiği yıl içerisinde bir kereye mahsus ödeneceğini unutmayınız. 2018 yılı yem bitkileri desteğine başvuru dönemi son ermiştir.

ÇİĞ SÜT ÖDEMELERİ YARIN BAŞLIYOR!

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, 2018 Eylül-Ekim-Kasım dönemi çiğ süt ödemeleri için 260 bin üreticiye iki grup halinde 255 milyon lira ödeneceğini bildirdi. Ödemeler; YARIN (25 Ocak Cuma) günü saat 18:00’dan sonra TC kimlik numarasının son hanesi 6 ve 8 , vergi kimlik numarasının son hanesi 1, 3, 5, 6, 7, 8 ve 9 olanlara yapılacak. Kalan ödemeler ise 1 Şubat Cuma günü saat 18:00’dan sonra TC kimlik numarasının ve vergi kimlik numarasının son hanesi 0, 2 ve 4 olanlara yapılarak tamamlanacak. 2018 Aralık dönemi için ise henüz icmal listeleri Hayvancılık Genel Müdürlüğü’ne gönderilmediğinden ödemelerin 2019 Mart ayında yapılacağı öngörülüyor.

2018 Eylül-Ekim-Kasım dönemine ait ödemelerin soğutulmamış çiğ süt için litre başı 3 kuruş, soğutulmuş çiğ süt için litre başı 6 kuruş, üretici örgütleri üzerinden satışa sunulan soğutulmuş çiğ süt için litre başı 9 kuruş üzerinden yapılacağı belirtildi. 2019 Ocak-Şubat-Mart dönemi itibari ile ise çiğ süt primi litre başı 25 kuruş olarak ödenecek.

Çiğ Süt Prim desteği, işletmesi ve sütün elde edildiği hayvanları TÜRKVET’e kayıtlı, yetiştirici/üretici örgütüne üye üreticilere, sattıkları çiğ sütü belgelemeleri karşılığında ödenir. Destekten yararlanmak isteyen üreticiler başvurularını, çiğ süt satış belgesi ile süt satışının yapıldığı ayın son iş gününe kadar üyesi olduğu yetiştirici/üretici örgütüne yapabilir.

2019 Şubat ve Mart Ayı Desteklemeleri

  • 2018 yılı 1. dönem buzağı destekleme ödemeleri 2019 yılının Şubat ayının sonunda,
  • Anaç koyun keçi desteklemeleri ise 2019 yılı Mart ayının sonunda yapılacak.


Ziraat Bankası Destekleme Ödemeleri Sorgulama ŞUBAT 2019 Konusuna 59 Yorum Yapıldı
  1. Destek ödemesi dedi ki:

    Muğla yem bitkileri desteği ne zaman ödenecek

1 2
Sayfa başına git