Ziraat Bankası 2018 Destekleme Ödemeleri Sorgulama (GÜNCEL)


Ziraat Bankası 2018 Destekleme Ödemeleri Sorgulama

Ziraat Bankası 2018 Destekleme Ödemeleri Sorgulama


2018 yılında yine çiftçinin tarım ve hayvancılık destekleme ödemeleri Ziraat Bankası tarafından yapılacak. Ziraat bankası destekleme ödemeleri sorgulama yaparak destekleme demelerinin tarihlerini merak eden çiftçilere tüm bilgiler burada. Tarım  Gıda ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından çiftçilere yapılan alan bazlı ve fark ödeme destekleme paraları ödeme tarihleri bilgilerine yazımızdan ulaşabilirsiniz.

Ziraat bankası tarım ve hayvancılık desteklemeleri

Ziraat bankası Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından destekleme ödemelerine aracılık hizmeti sunmaktadır. Her yıl bu ödemeler Banka aracılığıyla ÇKS’ye kayıtlı çiftçilere yapılmaktadır. Belirli tarihlerde yapılan Tarım ve hayvancılık destek ödemeleri Ziraat bankasında hesabı olan çiftçilere Başakkart aracılığıyla yapılırken, Bankada hesabı olmayan çiftçilere ise T.C kimlik numaralarının son hanesine göre ödeme yapılmaktadır. Kimlik numaralarının son hanelerine göre yapılacak ödeme tarihleri banka tarafından düzenlenmektedir.

Tarım gıda ve hayvancılık bakanlığı tarafından Çiftçi kayıt sistemi kayıtlı çiftçilerin Mazot, Gübre, Toprak analizi destek ödemeleri ile hayvancılık destek ödemeleri T.C Ziraat Bankası şubeleri aracılığıyla yapılmaktadır.

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı sitesi aracılığıyla çiftçilere yapılacak ödemelerin başlangıç tarihlerinde duyurulmaktadır. Ödeme planının banka tarafından yapılması ve ödeme tarihlerinde yoğunluk yaşanmaması için Banka  şubeleri hafta sonu da açık olmaktadır.

Ziraat bankası çiftçiye destekleme parası ne zaman yatacak?

Geçen yıl yani 2016 da Tarımsal ödeme kapsamında baklagil, hububat desteklemeleri kapsamında  55 ilde 213,083 üreticiye 392 milyon TL ödeme yapıldı. Alan bazlı destekler kapsamında fındık üreticisine ödemeler Haziran ayında yapıldı. Ödemeler 3 milyar TL’ye ulaşacak olup 2016 yılı programına göre alan bazlı destek ödemeleri %6 oranında artışla 3  milyar 159 milyon TL’ye ulaşması hedeflendi ve yapıldı. Mazot desteği olarak 740 milyon TL, Gübre desteği 880 Milyon TL, sertifikalı tohum fidan desteği 285 milyon TL, Organik tarım, İyi tarım uygulamaları ve toprak analizi olarak yapılacak  alan bazlı ek ödeme yapılması hedeflendi..

Hükümet 2018 yılı bütçesinden Kırsal kalkınma desteklerine, GAP eylem planı kırsal kalkınma ve hayvancılık destekleri, tarım sigortası destekleme hizmetlerine, diğer tarımsal amaçlı desteklere yeni bütçe ayıracak ve kaynak tahsisleri yıl içinde yapılacak.

Aşağıdaki görselleri inceleyerek, bu yıl dekar başına yapılacak ödemeleri görüntüleyebilirsiniz.

Tarım gıda ve hayvancılık bakanlığı tarafından Kırsal kalkınma amaçlı tarım ve hayvancılık destek ödemeleri her yıl olduğu gibi 2017’ da yapılacaktır.  Bu zamana kadar Ziraat bankası tarafından hayvancılıkla ilgili birçok destek ödemesi de yapılmıştır. Hayvan başına destek, süt desteği, yem bitkisi desteği, anaç sığır buzağı uzağı desteği gibi ödemeler yapılırken Gıda tarım ve Hayvancılık bakanlığı tarafından kanatlı sektörüne destek yapılmıyor.

2018 YILI DESTEKLEME ÖDEMELERİ BAŞLADI!

2018 yılında Ziraat Bankası Tarım ve Hayvancılık destekleme ödemeleri saat 18’den sonra çiftçilerimizin hesaplarına yatırılmaya başlandı. Çiftçilerimiz ödemelerini Tc.Kimlik numarasına göre belirlenen günlerde kontrol edebilirler.

Resmi Gazete’de 26 ŞUBAT 2018 tarihinde yayımlanan 2018/11460  sayılı   2018 Yılında Yapılacak Tarımsal Desteklemelere İlişkin Karar gereğince ödemeler başladı.

2018 YILI DESTEKLEME ÖDEMELERİ
TCKN SON HANESİ VKN SON HANESİ AKTARIM TARİHİ
0-2 0 – 1 – 3 – 5 – 7 – 9 23 Şubat 2018 Saat 18:00’den sonra
4-6 4-6 02 Mart 2018 Saat 18:00’den sonra
8 8 09 Mart 2018 Saat 18:00’den sonra

2018 Yılında Toprak ve Gübre Analizi Yatacak İller

Adıyaman Çanakkale Kırşehir Şanlıurfa
Ağrı Çorum Konya Şırnak
Afyonkarahisar Denizli Malatya Tekirdağ
Amasya Edirne Manisa Yalova
Ankara Elazığ Nevşehir Yozgat
Antalya Erzincan Ordu
Aydın Giresun Osmaniye
Balıkesir K.Maraş Sakarya
Bayburt Kırklareli Samsun

Yem Bitkisi Desteklemesi Yatacak İller

Aydın
Bitlis
Gaziantep
Karabük
Kars
Muğla
Niğde
Sivas

Artık E-Devlet üzerinden https://www.turkiye.gov.tr/caykur-uretici-destekleme linkinden Üretici Destekleme Sorgulama işlemi yapılabilmektedir. Bunun haricinde yine Çay İşletmeleri Genel Müdürlüğünce uygulamaya sunulan budama desteklemesi de bu sistemden sorgulanabilemektedir. Bunun için üreticilerin E-Devlet şifrelerinin bulunması gerekmektedir.

Eğer küçükbaş veya büyükbaş hayvancılığa girmeyi planlıyor iseniz, Bankalardan en düşük faizlerle hayvan kredisi çekebilirsiniz.Ziraat Bankası 2018 Destekleme Ödemeleri Sorgulama Konusuna 23 Yorum Yapıldı
  1. Mete dedi ki:

    Buzağı destekleri ne zaman yatacak bilgisi olan varmı ?

1 2
Sayfa başına git