Ziraat Bankası 7 Yıl Ödemeli Hayvancılık Kredisi ve Şartları


Ziraat Bankası 7 Yıl Ödemeli Hayvancılık Kredisi ve Şartları

Ziraat Bankası 7 Yıl Ödemeli Hayvancılık Kredisi ve Şartları


Devletin hazine destekli tarımsal finansman imkanları Tarım Kredi Kooperatifi ve Ziraat Bankasınca veriliyor. Ziraat çiftçilerimize en düşük faizli ve en uzun vadeli tarımsal kredileri sunuyor. 7 Yıl Ödemeli Hayvancılık Kredisi de Ziraat bankası tarafından veriliyor. Kredinin faizleri ve başvuru şartları, çiftçinin mali duruma, kefalet sunma olanağına ve kkb notuna göre değişiklik gösterebiliyor. Bu içeriğimiz de hiçbir internet sitesinde bulunmayan Ziraat Bankasının 7 yıl ödemeli hayvan kredisi şartlarını, gerekli evrakları ve faiz oranlarını bulabilirsiniz.

Ziraat Bankası 7 Yıl Ödemeli Hayvancılık Kredisi Şartları

Ziraat Bankasına başvuran çiftçilerden talep edilen ön başvuru şartları şunlardır;

 1. Başvuru sahibinin çiftçi olması ve ÇKS belgesi bulunması,
 2. Eğer ÇKS kaydı yok ise, kayıt yaptırması,
 3. Kredi notunun yeterli olması,
 4. Hazırladığı bir proje ile birlikte bankaya başvurması (küçükbaş, arıcılık, büyükbaş vs.)
 5. Satın almak istediği hayvanların %25’ini karşılayacak kadar sermayesi olması gerekiyor.

Bu şartları taşıyan vatandaşların şahsen Ziraat Şubelerine giderek başvurmaları gerekiyor. Ön başvurusunu yapan kullanıcı müşteri temsilcisi tarafından karşılanıyor ve hangi alanda ne tür kredi almak istediği soruluyor. Finansman konusunda mutabık olan müşteriden banka yetkilisi gerekli evrakları talep ediyor. Burada net olarak şu evrak, şu gerekir, şu kadar kredi için bunu yapmalısınız demememizin nedeni, bu şartlar başvuranın durumuna ve talep ettiği hayvan kredisi miktarına göre değişiyor.

Örneğin;

 • Fabrikada çalışarak 1.500 TL. maaş alan ve bankaya 10 baş koyun almak için başvuran Ahmet bey ile,
 • 150 bin lira kredi çekerek büyükbaş sığır çiftçiliği kurmak isteyen Hüseyin Amca ile,
 • 3 bin adet tavuk satın alarak kümes hayvanı yetiştiriciliği yapmak isteyen Aysen hanımın başvurusu aynı olmuyor.

Sanıyorum ne demek istediğimi tam olarak anlamış olmalısınız. Ne kadar para, o kadar köfte, ne kadar teminat, o kadar kredi, ne kadar sağlam kredi notu, o kadar basit kredi anlamına geliyor.

Sabit bir maaşınız olsa da, bu maaşı bordrolu olarak Ziraat Bankasına sunabilirseniz de, 100 bin lira civarında büyükbaş hayvan kredisi talep ettiğinizde banka sizden muhakkak ipotek talep edecektir. Her ne kadar geçtiğimiz yıllarda taşınmazlarda ipotek kapsamına alınsa da, bankanın en çok talep ettiği ipotekler şunlardır;

 1. Ev veya dükkan ipoteği,
 2. Tarla, arsa, bağ bahçe ipoteği
 3. Ticari işletmelerin ipoteği
 4. Depolanmış ürünlere ait makbuz senetleri (TMO vb.)
 5. TKK’nın kefaleti,
 6. Bankaların veya KGF’nin teminatı,
 7. Bankada mevcut olan para ve mevduatlar,

Bunlardan birine sahipseniz (krediyi karşılayabilecek miktarda) korkmayın. Kredi notunuz da yerinde ise kesinlikle onay alabilirsiniz. Tabi çekeceğiniz miktar, mali durumunuza göre belirleme yapılmakta olup, bu hususta tek yetki Ziraat Bankasına aittir. Kabul edebilir de, etmeyebilir de..

2 Yıl Ödemesiz 7 Yıl Vade İmkanı

7 Yıl Ödemeli Hayvancılık Kredisi Faizleri ve Hesaplama

7 yıl geri ödemeli kredi her çiftçiye aynı oran ve vadelerle verilmiyor. Yukarıda anlatıldığı gibi başvuranın risk durumu önemli bir durum teşkil ediyor. Eğer hiçbir sıkıntı yoksa Ziraat şu avantajları sağlayabiliyor.

 1. Çekilen kredi için 2 yıl ödeme alınmıyor. Çiftçi 2 sene kendini toparlıyor ve 2 sene sonra ödemeye başlıyor.
 2. 7 yıl vadeli 2 yıl geri ödemesiz krediden 18 ay boyunca faiz alınmıyor. 1 buçuk yıl faiz ödenmeyen kredinin diğer dönemlerinde ise faiz alınıyor.
 3. Güncel kura göre hesaplama yapılsa da, Ziraat Bankası Hayvan Kredisi Faiz Oranı Yıllık %5,7 olarak hesaplanıyor. Aylık hesaplamaya göre ise %0,45 bulunuyor.
 4. Bankada satın alınacak hayvan başına bir bedel belirleniyor ve buna göre hesap yapılıyor. (hayvan başına 5.000 TL. gibi)
 5. Ziraat satın alınmak istenen hayvanların %75 oranına kredi veriyor. Hiç parası olmayan vatandaş ise diğer bankalardan veya Ziraat’ten bireysel tüketici kredisi kullanabiliyor. Ancak bu bireysel tüketici finansmanı için Kooperatif ve hazine destekli düşük faiz sağlanmıyor. (Ortalama faiz aylık %1-%1,5)
 6. Eğer çiftçinin cebinde 50 bin liralık yatırım için 12.500 TL. para varsa sorun yok. Bu kez çiftçi rahat rahat başvuru yapabiliyor. Başka bankalara veya peşinat sermayesine ihtiyaç duymuyor.
 7. Bazı vatandaşlar Ziraat’e peşinatları olmadığını, peşinat yerine Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının verdiği 30 bin lira hibeyi saymalarını önerseler de, 🙂 Banka bunu yemiyor, unutun gitsin!
 8. Kredinin taksitleri, aylık, üç aylık, altı aylık veya yılda bir kez hasat ödemeli olarak vadelendirilebiliyor. Genelde çiftçiler yılda bir kez ödemeli olanı tercih ediyorlar. Vadelerin uzaması faizlere etki edebiliyor.

Ziraat bu desteği Dünya Bankası Kredileri adı altına işletme sahiplerine de verebiliyor. Bu destek te yine 2 yıl ödemesiz 7 yıl vadeli olarak geri ödeniyor. Şart olarak da yıllık 20 milyon liradan az satış hasılatı olan ve 250 işçiden az işçi çalıştıran firmalar tercih ediliyor. Tabi bu destek bizim bakkal Ahmet abiye göre bir finansman değil, ÇED Yönetmeliği, KOBİ II, KOBİ III gibi birçok farklı şartı bulunuyor.

 • Hayvancılığa yeni başlayacak veya çiftliğine ilave koyun veya büyükbaş hayvan alacak çiftçilere tavsiyemiz şu;
 • İnternetten araştırma yapmakla yetinmeyip, mutlaka bir Ziraat şubesine gidip tarım bankacılığı temsilcisine başvurun.
 • Faiz oranlarını ve vade hesaplamayı bankada yapın.
 • Eğer koyun almak için başvuruyorsanız hazırlamanız gereken evrakları bu sayfamızdan inceleyebilirsiniz.

Çekeceğiniz kredi miktarı düşükse fazla teminat istenmeyebilir. Bu yüzden hazırlamanız gereken evraklar ve teminatlar hakkında net bilgi alın.Ziraat Bankası 7 Yıl Ödemeli Hayvancılık Kredisi ve Şartları Konusuna 3 Yorum Yapıldı
 1. ZAFER ZEYTİN dedi ki:

  köye dönüş hibe kredisi 2018 genç çiftçi projesi diye bir şey yok, burada vatandaş kandırılıyor,öyle bir uygulamada yok vatandaş bu proje kapsamında şehiri bırakıyor köyüne geliyor bu projeden yararlanma adına iligli yerlere müracaat ediyor sonuç sıfır yani hibe verilmiyor..bu vatandaşın şehirde iyi veya kötü bir yaşantısı, var oda alt üst oluyor düzeni bozuluyor. BU VATANDAŞ ŞİMDİ NE YAPACAK bunun cevabı verilmeli. ondan sonrada bu kanunu çıkartana uygulamayanada ağzından geleni diyor. neticede bu hibe krediyi veren kişiler usulüne uygun bir şekilde krediyi vermiyorlar. Gereğinin yapılması arz

 2. Barış dedi ki:

  7 yıllık hayvancılık kredisine(BÜYÜK BAŞ) yönetmenliğe uygun hayvan lar hangisi ve yaş şartı varmı.

 3. Nebi metin akkın dedi ki:

  10 baş düve almak istiyorum ilginiz için teşekkür ederim

Sayfa başına git