Ziraat Bankası 7 Yıl Ödemeli Hayvancılık Kredisi Şartları (Güncel)

Ziraat Bankası 7 Yıl Ödemeli Hayvancılık Kredisi Şartları (Güncel)
27 Ağustos 2019 tarihinde güncellendi.

Devletin hazine destekli tarımsal finansman imkanları Tarım Kredi Kooperatifi ve Ziraat Bankasınca veriliyor. Geçen yıl başlatılan bu uygulamanın 2019 ve 2020 yıllarında da devam edeceği biliniyor. Ziraat çiftçilerimize en düşük faizli ve en uzun vadeli tarımsal kredileri sunuyor. 7 Yıl Ödemeli Hayvancılık Kredisi de Ziraat bankası tarafından verildiği söylenmektedir. Burada 7 yıllık süreden kasıt 2 yılı geri ödemesiz dönem, 5 yılı ödemeli dönem olmasıdır. Bazı vatandaşlarımız bu 7 seneyi hiç ödemeye yapılmayan tamamen hibe verilen veya yılda bir kez 7 ye bölünen taksit olarak düşünebiliyor. Aslen bu detaylar Ziraat şubelerinde ortaya çıkıyor. İster koyun, ister inek yetiştirin, gebe düve veya kuzulu koyun almak isteyin başvurularınızı tarımsal finans danışmanları inceleyip değerlendiriyor.

Vakıflar Bankası’da hayvancılığa destek veren kamu bankaları arasında yer almaktadır.

Kredinin faizleri ve başvuru şartları, çiftçinin mali duruma, kefalet sunma olanağına ve kredi notuna göre değişiklik gösterebiliyor. Bu içeriğimiz de Ziraat Bankasının çiftçilere özel sağladığı 7 yıl ödemeli hayvan kredisi hakkında ön bilgi yer almakta olup, gerekli evrakları ve faiz oranları ve finansmanın şartları Ziraat Bankası şubelerinden öğrenebilirsiniz.

Ziraat Bankası 7 Yıl Ödemeli Hayvancılık Kredisi Şartları

Ziraat Bankasına başvuran çiftçilerden talep edilen ön başvuru şartları şunlardır;

 1. Başvuru sahibinin çiftçi olması ve ÇKS belgesi bulunması,
 2. Eğer ÇKS kaydı yok ise, kayıt yaptırması,
 3. Kredi notunun yeterli olması,
 4. Hazırladığı bir proje ile birlikte bankaya başvurması (küçükbaş, arıcılık, büyükbaş vs.)
 5. Satın almak istediği hayvanların %25’ini karşılayacak kadar sermayesi olması gerekiyor.

Bu şartları taşıyan vatandaşların şahsen Ziraat Şubelerine giderek başvurmaları gerekiyor. Ön başvurusunu yapan kullanıcı müşteri temsilcisi tarafından karşılanıyor ve hangi alanda ne tür kredi almak istediği soruluyor. Finansman konusunda mutabık olan müşteriden banka yetkilisi gerekli evrakları talep ediyor. Burada net olarak şu evrak, şu gerekir, şu kadar kredi için bunu yapmalısınız demememizin nedeni, bu şartlar başvuranın durumuna ve talep ettiği hayvan kredisi miktarına göre değişiyor.

Örneğin;

 • Fabrikada çalışarak 1.500 TL. maaş alan ve bankaya 10 baş koyun almak için başvuran Ahmet bey ile,
 • 150 bin lira kredi çekerek büyükbaş sığır çiftçiliği kurmak isteyen Hüseyin Amca ile,
 • 3 bin adet tavuk satın alarak kümes hayvanı yetiştiriciliği yapmak isteyen Aysen hanımın başvurusu aynı olmuyor.

Sanıyorum ne demek istediğimi tam olarak anlamış olmalısınız. Ne kadar teminat, o kadar kredi, ne kadar sağlam kredi notu, o kadar basit kredi anlamına geliyor. Sabit bir maaşınız olsa da, bu maaşı bordrolu olarak Ziraat Bankasına sunabilirseniz de, 100 bin lira civarında büyükbaş hayvan kredisi talep ettiğinizde banka sizden muhakkak ipotek talep edecektir. Her ne kadar geçtiğimiz yıllarda taşınmazlarda ipotek kapsamına alınsa da, bankanın en çok talep ettiği ipotekler şunlardır;

 1. Ev veya dükkan ipoteği,
 2. Tarla, arsa, bağ bahçe ipoteği
 3. Ticari işletmelerin ipoteği
 4. Depolanmış ürünlere ait makbuz senetleri (TMO vb.)
 5. TKK’nın kefaleti,
 6. Bankaların veya KGF’nin teminatı,
 7. Bankada mevcut olan para ve mevduatlar,

Bunlardan birine sahipseniz (krediyi karşılayabilecek miktarda) korkmayın. Kredi notunuz da yerinde ise onay alabilme ihtimaliniz yüksektir. Tabi çekeceğiniz miktar, mali durumunuza göre belirleme yapılmakta olup, bu hususta tek yetki Ziraat Bankasına aittir. Kabul edebilir de, etmeyebilir de..

2 Yıl Ödemesiz 7 Yıl Vade İmkanı ile hayvan kredisi alabilirsiniz.

Hayvan Kredisi Faiz Oranları Hesaplama

7 yıl geri ödemeli kredi her çiftçiye aynı oran ve vadelerle verilmiyor. Yukarıda anlatıldığı gibi başvuranın risk durumu önemli bir durum teşkil ediyor. Eğer hiçbir sıkıntı yoksa Ziraat şu avantajları sağlayabiliyor. (BU ŞARTLARIN SAĞLANMASI BANKAYA BAĞLIDIR!) Bu konuda herhangi bir garanti vermiyoruz. 1. Çekilen kredi için 2 yıl ödeme alınmıyor. Çiftçi 2 sene kendini toparlıyor ve 2 sene sonra ödemeye başlıyor.
 2. 7 yıl vadeli 2 yıl geri ödemesiz krediden 18 ay boyunca faiz alınmıyor. 1 buçuk yıl faiz ödenmeyen kredinin diğer dönemlerinde ise faiz alınıyor.
 3. Güncel kura göre hesaplama yapılsa da, Ziraat Bankası Hayvan Kredisi Faiz Oranı Yıllık %5,7 olarak hesaplanıyor. Aylık hesaplamaya göre ise %0,45 bulunuyor.
 4. Bankada satın alınacak hayvan başına bir bedel belirleniyor ve buna göre hesap yapılıyor. (hayvan başına 5.000 TL. gibi)
 5. Ziraat satın alınmak istenen hayvanların %75 oranına kredi veriyor. Hiç parası olmayan vatandaş ise diğer bankalardan veya Ziraat’ten bireysel tüketici kredisi kullanabiliyor. Ancak bu bireysel tüketici finansmanı için Kooperatif ve hazine destekli düşük faiz sağlanmıyor. (Ortalama faiz aylık %1-%1,5)
 6. Eğer çiftçinin cebinde 50 bin liralık yatırım için 12.500 TL. para varsa sorun yok. Bu kez çiftçi rahat rahat başvuru yapabiliyor. Başka bankalara veya peşinat sermayesine ihtiyaç duymuyor.
 7. Bazı vatandaşlar Ziraat’e peşinatları olmadığını, peşinat yerine Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının verdiği 30 bin lira hibeyi saymalarını önerseler de, 🙂 Banka bunu kabul etmiyor, unutun gitsin!
 8. Kredinin taksitleri, aylık, üç aylık, altı aylık veya yılda bir kez hasat ödemeli olarak vadelendirilebiliyor. Genelde çiftçiler yılda bir kez ödemeli olanı tercih ediyorlar. Vadelerin uzaması faizlere etki edebiliyor.

Ziraat bu desteği Dünya Bankası Kredileri adı altına işletme sahiplerine de verebiliyor. Bu destekte yine 2 yıl ödemesiz 7 yıl vadeli olabileceği söyleniyor. En doğru bilgi bankada mevcuttur. Şart olarak da yıllık 20 milyon liradan az satış hasılatı olan ve 250 işçiden az işçi çalıştıran firmalar tercih ediliyor. Tabi bu destek bizim bakkal Ahmet abiye göre bir finansman değil, ÇED Yönetmeliği, KOBİ II, KOBİ III gibi birçok farklı şartı bulunuyor.

Hayvancılığa yeni başlayacak veya çiftliğine ilave koyun veya büyükbaş hayvan alacak çiftçilere tavsiyemiz şu;

 • İnternetten araştırma yapmakla yetinmeyip, mutlaka bir Ziraat şubesine gidip tarım bankacılığı temsilcisine başvurun.
 • Faiz oranlarını ve vade hesaplamayı bankada yapın.
 • Eğer koyun almak için başvuruyorsanız hazırlamanız gereken evrakları bu sayfamızdan inceleyebilirsiniz.

Çekeceğiniz kredi miktarı düşükse fazla teminat istenmeyebilir. Bu yüzden hazırlamanız gereken evraklar ve teminatlar hakkında net bilgi alın. Geçen yıl başlatılan 300 koyun projesi ve 250 bin düve projesine de finansman sağlanıyor. Ziraat Bankası bazı kategorilerde sıfır faizli hayvan kredisi veriyor. Şartlar ise şöyle sıralanıyor.

 1. Başvuru sahibinin gerçek çiftçi olması
 2. Hayvanlara bakacak yeterli büyüklükte ağıla sahip olmak,
 3. Çekilecek kredi miktarı kadar ipotek tesis edebilmek,
 4. Başvuru sahibi çiftçinin KKB notunun düzgün olması,
 5. Küçükbaş veya büyükbaş hayvancılık konusunda daha önce faaliyet göstermek ve bilgili olmak gerekiyor.

Devlet bu desteği köye dönmek isteyenlere değil, köyde hayvancılık yapan vatandaşlara kredi vererek küçükbaş ve büyükbaş hayvan sayısının çoğaltılmasını hedefliyor.

İçeriğimiz de yer alan Ziraat Bankasının faizsiz, düşük faizli ve benzer şartlarda ki kredileri hakkında en net bilgiyi banka şubelerinden öğrenebilirsiniz.

2019 döneminde Bakanlık Tarım ve Orman Bakanlığı adı altında teşviklerine devam edecek. 100 bin lira sermayesi olup da bu parayla hayvan işine girmek isteyen çiftçilerimize sorduk ve şu yorumları aldık;

Yerin yurdun yoksa tarlan ekip bir şeyi vede otlatacak yer yoksa hiç girme. Elindeki parada gider.

100 bin lira kredi çekenler için bir sürü etken var. Eğer yerin yurdun malzemen tarlan var ise girilir ve yapılır. Hayvancılık parayla birlikte sabır da ister.

Her ne olursa olsun elli bin lirayla gir ve önünü gör. Bu şartlar altında bu işler yapılamaz bir hal aldı.

100 bine bu işler elbet yapılır. Bence boş koyun al ve genç olsun. Gebe kalana kadar bak. Bu sayede paran iki katına çıkar. Ben her sene böyle yapmaktayım.

Koyun keçi ile uğraşacağına Büyükbaş hayvana gir bence. Eğer yerinde var ise inek yada gebe düve al. Köyde isen simental cinsini tercih et.

Abi küçük baş büyük para, büyük baş küçük para demektir. Hangi iş olursa olsun maliyetini iyi hesapla ve küçük başta yüzde elli kar kaldığını unutma!

Ben büyükbaş hayvancılıkla uğraşmaktayım. Küçükbaş hayvanda büyük oynamaz isen olduğun yerde sayar durursun.

Kurbanlık koyun veya koç 1.150 TL. Simental erkek danalar 1.510 dansına göre para ediyor. Kurbanlık hayvan bakmanı tavsiye ederim. Krediyle bile bu işe girilir.

100 bin lira paran varsa sırt üstü yat. Boşver ayda 1.000 tl yesen 100 ay oda=8 sene 4 ay kim öle kim kala, Yat aga yat boş ver.

Ustam en güzeli keçi dağdan yer dağdan içer al. 50 oğlak iki senede seni 3 katlar.

50 bin sermaye ile kaliteli hayvan toplayıp iyi buzağı yetiştirebilirsen iyi para kazanırsın. Ama çok harcayıp uzun vadede kar edersin.

Yem çok pahalı olduğundan bu işe girilmez. Bence  hayvan alacağına paranı dolara yatır. Bankada dursun hem para kazanırsınız hem faizini yersin. Eline hayvancılıktan daha fazla para geçer.

Hayvancılığa yeni başlayan çiftçilerimize önerileri incelemelerini tavsiye ederiz 😉Ziraat Bankası 7 Yıl Ödemeli Hayvancılık Kredisi Şartları (Güncel) Konusuna 21 Yorum Yapıldı
 1. Masallar masallar dedi ki:

  İnsanların yüzüne bakmıyorlar bankada sanki adamları soymaya gitmişiz gibi neyin desteği neyin çiftçisi.. köylü milletin efendisidir diyenlerden sen köylüsün cahilsin çobansın muamelesine döndü .. bankası buna örnektir

 2. DEVLET BABA dedi ki:

  Devlet yine birilerini yakacak geçmiş olsun şimdiden

 3. Hayvancılık kredisi dedi ki:

  4donum arsa icerisinde 10×20 yâni 200mkare ahır 6×15 yemlik iki katlı ev aileme ait ve ben bu işi yapıyordum evlendim eşim burda yaşamak istemediği için hayvanlarimi sattım ve ben bu birikimlerimi degerlendiremedim ve birkaç yere ufak mevlalarda borçluyum ben bu işi iyi yapiyordum ve ıyi gelirim vardı şimdi yeniden faaliyete geçmek ve kazanmak istiyorum 35 yaşındayım 3tane kızım var ve 3 yıldır işsizim ve 1tane inek alıcak param yok borclarimda 1inek parası kadarda tutmaz şimdi sizden destek bekliyorum çok değil 5 tane inek sağmal tutucak rakam 50bin tl ürettiğim sütü kendim satıyorum bu yüzden kazancım asgarî ücretin 2kati doğan buzağıları zaaten doğar doğmaz satsam sizden aldığım desteği 5senede öderim ülkeme çocuklarıma yakışan üreten bir insan olmak istiyorum arz ederim saygılar

 4. Yaşar Kemal dedi ki:

  Ben 2 sene vadeli aldım.

 5. Emin Çetinkaya dedi ki:

  Çiftlik kurmak istiyorum genç girişimci olarak

 6. Kenan Önen dedi ki:

  Ben 300 koyun projesine başvurdum. Kabul edildi ve yakında 50 koyun dağıtılacakmış. Ziraat bankasının faizleri de çok uygun. düşük faizli çektim. evi ve tarlalarımı ipotek ettirdim. Saolsunlar.

 7. İlyas dedi ki:

  Merhaba ben 2018 gencciftci projesinden faydalanmaya hak kazandım hibe gelen hayvanlarla beraber 12 baş hayvanım oluyo ahir yapımı için ve hayvanlari 20 ye tamamlamak için kredi kullanmak istiyorum en uygun 2 yıl geri ödemesiz krediler hakkında bilgi verir misiniz

 8. Yaşar Kemal dedi ki:

  merhaba ben nizide köyünde oturup 40 koyun yetiştiriyorum. Benim hesabıma göre hayvan kredisi faizleri şöyle olmalı;

  Koyun yetiştirene sıfır faizle beraber %45 hibe ödemesi,
  Keçi çiftliklerine %80 hibe ve %0,12 aylık faizli 80 bin lira,
  Koç besicilerine %0,2 faizsiz kredi,
  Büyükbaş besicilerine ise %1,15 faizli 50 düve hibesi,
  Süt yetiştirene süt parasına ilaveten %1 faizli inek için para,
  Çobanlık yapana senelik 20 bin destek,
  TTK ve KOSGEB bunları sağlamalı devlet vermelidir. 2019, 2020 yılında hayvancılık kredisi çekipte parasız pulsuz ve sermayesiz köye dönmek o kadar basit değil vatandaş. Patates soğan ekip, köyde yaşanmıyor. Kimse kusura bakmasın. Benim 20 bin sermayem vardı hepsini battı gitti.

  Gübre olmuş 6,78
  Yem olmuş 65 TL.
  tarla ektirme nadas parası 250 TL.
  İlaç parası 300 TL.
  Çapalatma ve sulama 500 TL.
  nerden kazancak bu çiftçi, soruyorum size?

  en güzel tavuk bakmak deseniz, cin horozu ve süs tavuğuna güzel hibeler varmış. ben onu denicem.

 9. Zeki ÖZCİ dedi ki:

  %100 oranlarda olan FAİZSİZ
  %75 faiz desteği sağlanırsa YILLIK %2 AYLIK 2 / 12 = 0,16
  %50 destek verilirse SENELİK %4 AYLIK 4 / 12 = 0,33
  %25 faiz desteklemesi verilirse SENELİK %6 AYLIK 0,50 bir faiz ödersiniz.

 10. Yusuf YURT dedi ki:

  Türkiye’nin büyük ve başlıca hayvan varlığını artırmak ve et ithalatını önlemek amacıyla başlatılan 250 düve için üreticilerden 7 mayısa kadar başvuru alınacak. Proje ile üreticinin ahırındaki kapasitesinin ortalama 15 başa tamamlanmasının hedeflendiğini belirtisi ahırlarda ki eksik kapasiteyi tamamlamış olacak. Mesela 15 hayvan kapasitesi olan bir üreticinin 5 baş hayvanı varsa, 10 baş daha vereceğiz. Bir hevesle yola çıkan ya da köyüne dönmek isteyenlere dönüp 250 düve projesine katılım için belirledikleri kriterleri şöyle sıralandı. Sadece hayvancılık yapanlar ve kurulu altyapısı olanlara düve verilecek. 2 Nisan 2018 ve öncesinde büyükbaş hayvancılığı yapıyor olma şansımız var. Tarım Kredi Kooperatifi üyesi olunması gerekiyor, en az 15 baş kapasiteli ahıra ihtiyaç var ve üreticinin ahırın bulunduğu yerde ikamet etmesi gerekiyor. Proje için kredi kullanmaya uygun maliye durumda da olunmalı, üreticilerin Ziraat Bankası’ ndan ortalama 100000 liralık kredi kullanması gerekli.

 11. selahattin dedi ki:

  20 baş düve istiyorum yardım eder misiniz?

 12. Poyraz açık dedi ki:

  Ahırlarda ki eksik kapasiteyi tamamlayacağız Örneğin 15 hayvanı kapasitesi olan bir üreticinin 5 baş hayvanı varsa 10 daha vereceğiz diye konuştu bir hevesle yola çıkan ya da köyüne dönmek isteyenlere dönüp sosyal bir proje yapmadıklarını vurgulayan Poyraz 250.000 ve projesine katılım için belirledikleri kriterleri şöyle sıraladı sadece hayvancılık yapanlar ve kurulu altyapısı olanlara düve vereceğiz 2 Nisan 2018 ve öncesinde büyükbaş hayvancılığı yapıyor olma şansımız var Tarım Kredi Kooperatifi üyesi olunması gerekiyor en az 15 baş kapasiteli ahır şansımız var üreticinin ahırın bulunduğu yerde ikamet etmesi gerekiyor.

 13. Yaşar Ertaş dedi ki:

  Köye dönünce 20 inekle para kazanırım sandım. Besicilik yaptım, süt sattım. Ama malesef olmuyor. Hayaller dünyasında çalışarak para kazanmak imkansız. Siz siz olun besicilikten veya hayvan işinden anlamadan dama girmeyin. Mal bakmak kolay değil ve herkes yapamaz. Öyle çiçek sulamaya benzemez. Traktör, pulluk ve mibzer yok ise yem kredisine çok başvurursunuz. Çoban bulmakta artık mesele. Eskisi gibi sürü yöneticisi bulunmuyor. Afgan çoban doldu memleketin her tarafı. Kuzu başına verilen destekleme ödemesi de çok yetersiz. Zira buzağı yetiştirmeye de değmiyor. Yem pahalı, gübre pahalı süt ucuz, et ucuz. 2 aile 200 mala bakamıyoruz. Koyun güdecek adam yok. Herkes patron oldu. Tarım Bakanı Fakıbaba çiftçinin halini görmeli ve destekleme miktarlarını arttırmalıdır. Yoksa 2019 yılında mal bakacak çiftçi bulamaz. Nevşehir Tufanca köyünden hepinize selamlar.

 14. Ercan hd dedi ki:

  Merabalar babam ithal 20 gebe düve tanisi 15,000 civarı. Bizim 120,000 açıgımız var.
  Ziraat bankası verir mi.
  2 Yıl ödemisiz 5 vadeli
  Teminat olarak ben eşim kardeşim ve onun eşi memur toplam 4 kişinin maaş bordrolarını teminat olarak kabul eder mi. Teşekkürler

 15. Ziraat Bankası Hayvan Kredisi dedi ki:

  Hayvancılık kredisi için gittim ben ziraat bankasına 150 bin cekecem dedim fakat ipotek bile gostersen kafana göre para çekemiyorsun örneğin alacağın inek başına devlet sana 5500 TL veriyor inek 8 bin ise ara farkı sen tamamlayacak sin yani demek istediğim 10 inek alacak olsan devlet sana 55 bin kredi veriyor ara fark 25binide sen ödeyerek on inek sahibi oluyor Sun ilk 2 sene devletin ödediği 55binin faizini 2 taksit olarak ödeyeceksiniz kalan 55 binide 5yilda yani yılda tek ödeme yaparak 5 taksitle ana parayı ödüyor sunuz …ama ipotek olmadan kredi verilmiyor..

 16. Büyükbaş Hayvan Et Fiyatları dedi ki:

  Madem pahalı diyorlar. Kaldı ki elimizde bizim hayvan materyali belli. Biz çok sınırlı ve bunları dışarıdan alıyoruz ve döviz ödeyerek alıyoruz .şimdi giriş fiyatı belli olan bir maldan bahsediyoruz. şu mal giriş fiyatı 4500 lira ile 5 bin lira arasında yedide 2000 lira satıldığı da 8000 lira yani kar marjı ortada olan bir maldan bahsediyoruz. Bunun neresi stoklanabilir. Neresi spekülasyona uğrayabilir neresinden suistimal edilebilir bütünüyle matematiği ortada olan bir şeyden bahsediyorum yem fiyatları bilmeyen yok ki Türkiye’de 600 tane Yem Fabrikası var hepsinin satış rakamları fiyatları internetlerde mevcut devlette bu istatistiği görebiliyor devletin verdiği istatistiklerden de çok rahat görebiliyor. yine gemiler aracılığıyla yurtdışından besilik dana materyali de geliyor ve onun da giriş fiyatı belli Peki Çağrı belli olan alındığı satıldığı ve besleme maliyetleri belli olan bir şey için hala hem vatandaşın hem de devletin hepsini birden aynı anda et pahalı demesinin anlamını ben bir türlü çözemiyorum.

 17. İnek düve kredileri dedi ki:

  Ben Ziraat bankasına başvurdum. Nüfüs cüzdanı ile başvurana 100 bin tl. faizsiz kredi veriyorlarmış.

 18. Hayvancılık Kredisi Almak İstiyorum dedi ki:

  ben koyun ve kuzu yetiştiriciliği yapıyorum. 100 koyun için hayvan kredisi nasıl çekerim. Hangi bankalar veriyor?

 19. ZAFER ZEYTİN dedi ki:

  köye dönüş hibe kredisi 2018 genç çiftçi projesi diye bir şey yok, burada vatandaş kandırılıyor,öyle bir uygulamada yok vatandaş bu proje kapsamında şehiri bırakıyor köyüne geliyor bu projeden yararlanma adına iligli yerlere müracaat ediyor sonuç sıfır yani hibe verilmiyor..bu vatandaşın şehirde iyi veya kötü bir yaşantısı, var oda alt üst oluyor düzeni bozuluyor. BU VATANDAŞ ŞİMDİ NE YAPACAK bunun cevabı verilmeli. ondan sonrada bu kanunu çıkartana uygulamayanada ağzından geleni diyor. neticede bu hibe krediyi veren kişiler usulüne uygun bir şekilde krediyi vermiyorlar. Gereğinin yapılması arz

 20. Barış dedi ki:

  7 yıllık hayvancılık kredisine(BÜYÜK BAŞ) yönetmenliğe uygun hayvan lar hangisi ve yaş şartı varmı.

 21. Nebi metin akkın dedi ki:

  10 baş düve almak istiyorum ilginiz için teşekkür ederim

Sayfa başına git