Yapı Kayıt Belgesi Nasıl Hesaplanır? 2018 İmar Affı!


Yapı Kayıt Belgesi Nasıl Hesaplanır? 2018 İmar Affı!

Yapı Kayıt Belgesi Nasıl Hesaplanır? 2018 İmar Affı!


Kamuoyunda kaçak olarak imar edilmiş binalara af geliyor. Yaklaşık 13 milyon konutun iskan sorunu artık çözülecek İmar sorunu olan vatandaşlar e-devlet üzerinden iskan sorunlarını çözebilecekler. 8 Haziran 2018 itibariyle Resmi Gazetede kaçak yapılara af yapılacağı açıklandı. Bu tarih itibariyle de başvurular alınmaya başlayacak. Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca imar barışı olarak isimlendirilmiştir. Yapı kayıt belgesi 2017 yılından itibaren alınmış olanlar başvurabilecek. Başvurular 31 Ekim 2018’e kadar devam edecek ve ödemeler de Aralık 2018′ e kadar yapılacaktır. Bakanlar kurulu başvuru ve ödeme sürecini 1 yıla kadar uzatabilmektedir. İmar barışı affı için Resmi Gazetedeki ayrıntılar yazımızda.

İmar Barışı Nedir?

Bakanlar Kuruluna göre çıkan kararda imarsız yapıların kayıt altına alınacağı belirlendi. Başbakan Binali Yıldırım’ın yaptığı açıklamaya göre iskan sorunu yaşayan elektrik, su ve doğalgazı bulunmayan yapılar arsa olarak görünmekte olup bu konutların belgelenerek kayıt altına alınma projesidir. Metrekaresine ve kat sayısına bakılmaksızın bu konutlar için yapılan her başvuru kabul edilecek olup herhangi başka bir şarta bakılmadan bu barış kapsamında olacaktır. 50 yıllık bir soruna çözüm getirilmiş ve 2017 yılından önce yapılmış konutların hepsine kayıt belgesi verilmesi amaçlanmaktadır. Bu tarz yapıların çoğu 2000 yılında önce yapılmış olduğu gözlemlenmektedir. Konutların çoğu hazine arazisi, mera, bir başkasının mülküne yapılarak işgal edilmiş durumdadır.

İmar Barışı Açıklandı

İmar Barışından Yararlanacak Yapılar

31 Aralık 2017 tarihinden önce usullere aykırı yapılmış evler, binalar bu aftan yararlanabilecek. Boğaziçi sahil ve İstanbul tarihi yarımada dışındaki iskan sorunu olan yapılar bu af kapsamı içerisindedir. Başkası üzerine yapılmış imar edilmiş ise bu yapılar devlet hazinesine aktarılacaktır ve bunlar için yapı belgesi düzenlenmeyecektir.

İmar Barışının Faydaları Neler Olacak?

İmar kayıt belgesi alınan yapılara elektrik, su ve doğalgaz bağlanabilecek ve konutlar tamamen resmileşecek. Kaçak ev yapan vatandaşlar bu af ile rahat bir soluk alacak. Yapıların deprem açısından güvenliğinin sağlanması için gerekli tedbirler alınacak. Zamanında yıkım kararı alınmış yapılar için ise kesilen para cezaları alınmayacak borçlar silinecek. Yapı belgesi alacak bu evler ekonomik bir değer olarak gösterilebilecek.

Müracatlar Nasıl Yapılacak?

Vatandaşların kendi rızası ve müracaatı alınacak. Başvurularını e-devlet üzerinden yapabilecekler. Başvuruların takibi de yine e- devlet üzerinden yapılabilir. Bu konuda Çevre ve Şehircilik Bakanlığına bağlı il müdürlüklerinden destek alabilirsiniz. Tüm bilgileri sizinle paylaşıp yardımcı olacaklardır. Peki müracaatlar için son tarih nedir? Müracaatlar 31.10.2018 tarihine kadar yapılacak.

Yapı Kayıt Ücreti Nasıl Hesaplanıyor?

Arsanın ve yapının yaklaşık maliyet toplamı üzerinden normal konutlarda %3, ticari kullanımlarda ise %5 oranında hesaplama yapılacaktır. Son ödeme tarihi 31.12.2018 olarak belirlenmiştir.

Yapının yaklaşık bedeli belirlenirken metrekare baz alınarak;
a)Tarım yapmak amaçlı basit binalar için 200 TL
b) 1-2 katlı binalar ve basit sanayi yapıları için 600 TL
c) 3-7 katlı binalar  için 1.000 TL
d) 8 ve daha yüksek katlı binalar için 1.600 TL
e) Lüks alışveriş kompleksi, hastane, otel vs 2.000 TL
f) Güneş enerji santrali 100.000 TL  hesap yapılacak.



Örnek verirsek eğer rayiç değeri 250 TL olan tamamı 4 katlı iş yeri olan 200 metrekarelik bir arsa için  hesap yapmak istersek, 300 metrekarelik 4 katlı binalar yukarıda yazıldığı gibi 1000 TL baz alınarak evin metrekaresi ile çarpılır ve evin ilk önce değer hesabı yapılır. Yapının yaklaşık değeri 300 x 1000=300.000 emlak vergisi değeri ise 200 x 250= 50.000 TL’dir. İşletmenin toplam değeri 50.000+300.000= 350.000 TL etmektedir. Bunu yapının da işletme olduğunu göz önünde bulundurarak hesap yapmak istersek 350.000×0.05= 17.500 TL yapı kayıt ücreti ödenmesi istenmektedir. Bir tane örnek de konut için yapı kayıt ücretinin nasıl hesaplandığını anlayalım.

Arsa: 100 m2

Rayiç bedeli: 320 TL

Kat sayısı :2

Tamamı konut: 125 m2

Bu verilere göre hesap akışı şu şekilde olmaktadır.

Yapının yaklaşık maliyeti: 125×600= 75.000

Arsa için emlak vergisi ederi: 100×320=32.000

Toplam Değer: 75.000+32.000=107.000  TL. Bunun konut olduğunu bildiğimize göre konut kaydı hesabı için yüzdelik olarak 0,03 ile çarpıyoruz.

107.000×0,03= 3,210 TL ye tekabül etmektedir. Yani bu değere sahip evimiz için yapı kayıt belgesi almak istersek ve müracatımız sonuçlandığında devlete 3,200 TL ödemek durumundayız.

Yapı Kayıt Belgesi Hesaplama

Gelir Nerede Kullanılacak?

Yapı kayıt belgesinden elde edilen gelirler konutların deprem riskine karşı alınacak önlemler için kullanılacak. Bunun dışında kentsel dönüşüm çalışmalarında kullanılmak üzere devlet hazinesine aktarılacak. Kentsel dönüşüm yapılacağı zaman belediyelerin yerli malları seçmeleri halinde sıfır faizle kredi imkanı da sağlanacaktır.

Belgelenmiş Yapılar Yenilenebilir Mi?

Yapı kayıt belgesi,  konut konutun tekrar inşası ve kentsel dönüşüm kapsamına girmesine kadar geçerli olacaktır. İlgili düzenlemeler sağlanana kadar yapı belgesi işlev görecektir onun dışında geçerliliğini yitirmektedir. Alınan yapı belgesi konut üzerinde yapılacak bir değişiklik ya da yenilik konusunda kişilere hak kazandırmamaktır.

Yapı Belgesi Başvuruları Ne  Zaman Başlıyor?

Çevre ve şehircilik bakanının duyurusuna göre 8 Haziran cuma günü başvurular başlayacaktır. E-devlet üzerinden başvuru yapan vatandaşların göndermiş olduğu iletişim bilgilerine 24 saat içinde geri dönüş yapılacak cep telefonunuza gelen kısa bir mesajla size bildirilecek. Sms gönderilen adresinize bilginizi aldıklarını ve parayı yatırabileceğiniz iletilerek haber verilecektir. Parayı yatırdıktan 24 saat içinde yapı kayıt dokümanı size verilmiş olacaktır. İskan sorunu için yapı belgesi verme işlemleri yarın başlıyor. Tahmini olarak 2 katlı 125 metrekare alana sahip bir ev için ortalama 3 bin 200 TL ödenecektir. E-devlet üzerinden başvuru yapılabildiği gibi Çevre ve Şehircilik Bakanlığına bağlı il müdürlüklerine giderek yapı kayıt formunu doldurabilirsiniz. Daha sonra cep telefonunuza gereken bilgilendirme yapılacaktır. Doğru olmayan beyanda bulunan kişiler için yapı kayıt belgeleri iptal edilecek ödenmiş olan paraları ise hazine gelirine aktarılacak. Başvuru yapıldığı anda ödeme yapılmak zorunda değildir. 31 Aralık 2018 tarihine kadar ödeme imkanı bulunmaktadır. Başbakan Binali Yıldırım’ ın da konuşmasında dediği gibi bunu  bir imar affından çok bir imar barışı olduğunu unutmayınız. Size ev için tapu değil sadece belli bedel karşılığında kayıt belgesi verilmektedir.



Yapı Kayıt Belgesi Nasıl Hesaplanır? 2018 İmar Affı! Konusuna 2 Yorum Yapıldı
  1. Burak BAYRAK dedi ki:

    Bende bir yer var. Orada sadece elektrik var arsa sayılıyor mu?

  2. Ahmet duran aktaş dedi ki:

    220 metre arsa içinde 4 katlı bina var binanın toplam metre karesi 550 ne kadar fiyat çıkar tapuda arsa geçiyor

Sayfa başına git