Vergi Borcu Nasıl Yapılandırılır? Taksitlendirme Başvurusu

Vergi Borcu Nasıl Yapılandırılır? Taksitlendirme Başvurusu
27 Aralık 2018 tarihinde güncellendi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan vergi yapılandırmasına ilişkin yasayı onayladı. Milyonlarca vatandaşın vergiye ilişkin para cezaları, sigorta primleri, sosyal destek primi ve bunlara uygulanan faiz, zam gibi paraların yapılandırılması bekleniyor. 31 Mart ve önceki dönemlere ait borçlar yapılandırma kapsamına alınacak. Peki vergi yapılandırması kimleri kapsıyor, başvuru ne zamana kadar yapılacak? Tüm soruların cevapları yazımızda.

Hangi Vergiler Yapılandırma Kapsamına Giriyor?

  • Motorlu taşıtların vergi borcu için büyük kolaylık sağlanmaktadır
  • Trafik cezaları ve diğer idari para cezaları
  • Beyan edilmemiş kazançlar
  • Vergi aslına karşı yapılmış usulsüzlükler yapılandırma kapsamın girmektedir.

vergi-borcu-yapılandırma

Vergi Borcu Nasıl Yapılandırılır?

Trafik cezasından gümrük vergilerine kadar birçok alanda yapılandırmalar olmaktadır. Borç,  6, 12, 18 gibi vadelere bölünerek yeniden düzenlenerek vatandaşlara ödeme kolaylığı sağlanmaktadır. Mevcut durumdaki borçların taksitlere bölünerek geçmişte belli bir tarihe kadar ödenmemiş borçların silinmesini kapsamaktadır. Borç Kapatma Kredisi Kampanyaları vergilerini taksitlendirmek isteyenlere finansman sağlayabilir.

E- devlet üzerinden vergi borcu sorgulaması yapabilirsiniz.

Başvuru Nasıl Yapabilirim?

Kişiler başvuru yapmadan önce vergi borçlarını sorgulayarak öğrenmelidir. Borç sorgulama yapılıp hangi vergi dairesine borcu olduğunu öğrendikten sonra vatandaş tüketici vergi dairesine başvurarak bir dilekçe yazmalıdır. Dilekçeyi yazıp kuruma da teslim edebilirsiniz bunu dışında internet aracılığıyla da dilekçenizi iletmek mümkündür. İnternet üzerinden dilekçesini iletmek isteyenler kimlik numarasını girerek ve yönlendirmelere uyarak kolayca başvuru yapabilmekte ve borç yapılandırılması sağlanmaktadır.

İnternet Üzerinden Vergi Borcu Yapılandırma

Vergi borcunuzu internet sistemi üzerinden yapılandırmak istiyorsanız yapmanız gereken ilk işlem Gelir İdare Başkanlığının internet sitesine girmek olacaktır. Giriş yaptığınız ekranda açılan boşluklara kimlik bilgilerinizi ve borç ile alakalı diğer talep edilen bilgileri girmeniz gerekecektir. Daha sonra ekranda açılan borçlardan yapılandırmak istediğiniz borcu seçmeniz ve ödeme bölümünde taksitleri belirlemeniz gerekecektir.

Bir sonraki işlemde ise borcun bulunduğu vergi dairesini ve vergi dairesinin bağlı bulunduğu ili seçtikten sonra borcun yapılanması için “EVET” seçeneğini seçiniz ve işlemi onaylayın. Onaylama işlemini de bitirdikten sonra ekranda açılan açıklamaları okuyup kabul ettiğinize dair verilen butonu onaylayarak işleminizi tamamlayın. Onaylamanızın ardından vergi borcunuzun yapılandırma işlemi sona erecektir.İnternet Üzerinden Vergi-Borcu Nasıl Yapılandırılır.

İnternet Üzerinden Vergi Borcunuzu yapılandırabilirsiniz. 

Borç Yapılandırmasından Kimler Faydalanacak?

Kanuna ilişkin vergi borcu, faiz ve zamlarının yapılandırmasını kapsamaktadır. Bu yapılandırma işlemlerini üstelenecek olan kurumlar; Maliye Bakanlığı, Gümrük ve Ticaret Bakanlığı, Sosyal Güvenlik Kurumu, İl Özel İdareleri, Belediyeler. Borcunu yapılandırmak isteyenler sorgulama işleminden sonra başvurduğu yerden borçlarının yapılanmaya uygun olup olmadığının tespiti yapılacaktır. 31 Mart dan önce olan vergi borçları yapılandırılacak  mevcut borçları ise yapılandırılma yoluna gidilecek. Belediyeler de bu borç düzenlemeden yararlanacaklar. Vergi borçlarının düzenlenmesine ilişkin kanuna göre vergilerin vadesi 31 Ağustos tarihine denk gelmiştir. İlk taksit Eylül itibariyle ödenmeye başlanmıştır. 2 ayda bir olmak üzere toplamda 30 ay boyunca ödemeler gerçekleşmiş olup herhangi bir zam ya da faiz kesinlikle uygulanmayacaktır. Borç taksitlendirme işlemi sadece vergi daireleri tarafından gerçekleştirilmektedir. Bunun dışında hiçbir yerden taksitlendirme yapılmamaktadır.

Basit Usul Vergi Ödeyen Esnafa Vergi İndirimi bu yıl içerisinde uygulanacak. Basit usul ödeme yapan ve yıllık geliri  9 bin liraya kadar olan esnaflar geçen yıl vergiden vergiden muaf olmuşlardır.

Ödemeler Nasıl Olmalı Nelere Dikkat Edilmelidir?

Yapılandırma yapıldıktan sonra ilk 2 taksit zamanında ödenmediği ve ödenmesi gereken miktardan az ödenmesi halinde borçlular yapılandırma hakkını kaybetmektedir. Taksit miktarının %10’unu geçmeyecek şekilde eksik bir ödeme yapılırsa örneğin 10 TL eksik ödendiyse yapılandırma hakkı kaybedilmez yararlanılmaya devam edilir. Gerekli vade içerisinde birden fazla taksit eksik ödenmiş ya da zamanında ödenmemişse haklar kaybedilir. Daha önce süresinde ödenmemiş borçların ertelenmesi ve gecikme zammı uygulandığı halde yine gecikme ve eksik ödeme oluyorsa bu kez kanunlardan yararlanma hakkı kaldırılmaktadır.

Vergi borcu ödenirken nelere dikkat edilmeli?

Belediyelere Olan Borçların Yapılandırılması

Onaylanan kanunla kişilerin belediyelere olan borçları da belli bir tarihe kadar olanlar silinecek. 31 Mart’tan sonraki borçlar ise yapılandırılacak. Düzenleme yayınlandıktan sonra zamanı geldiği halde ödenmemiş; vergi ve vergi cezaları, gümrük vergileri gibi borçlar yapılandırılacak motorlu taşıtlar vergisini ödeme süresince de araç muayene izni verilecek. Eğer bu düzenlemeden yararlanmak istiyorsanız dava açmamış olmanız gerekmekte, açtıysanız vazgeçmeniz gerekmektedir. 31 Aralık tarihinden önce olan 100 TL ve altı olan borçlar da tamamen silinmektedir.

Vergi Borcu Taksitlendirmede Son Tarih 31 AĞUSTOS!

Borçlarınızın düzenlenmesini istiyorsanız 31 Ağustos’a kadar başvurunuzu yapmanız gerekiyor. Maliye bakanlığına, il özel idarelerine, belediyelere ve büyükşehir belediyelerine borçları olanlar yazılı olarak başvurabilecekler. Yazılı başvurma dışında internetten de başvurma işlemi gerçekleşmektedir. Gelir idaresi başkanlığının web sitesine girerek ya da E-devlet üzerinden başvuru yapmanız mümkündür. Ayrıca Gelir idaresi başkanlığının mobil uygulamasını telefonunuza indirerek kolay bir şekilde borcunuzu sorgulayabilir başvurunuzu yapabilirsiniz. İnternet üzerinden başvuru yapmak için Tecil ve Taksitlendirme Talep Formunu doldurmanız gerekmektedir.

Vergi borçları için başvurular bitmiş olup 2019 yılında tekrar devam etmesi halinde başvuru tarihlerini ve detayları sizlerle paylaşacağız.Vergi Borcu Nasıl Yapılandırılır? Taksitlendirme Başvurusu Konusuna 2 Yorum Yapıldı
  1. Efe Can Soysal dedi ki:

    7143 sayılı kanuna yani yeniden yapılandırma kanunu internet üzerinden ne kadar kolay bir şekilde başvuru yapılabileceğini açıklayacağız. internet üzerinden başvuru yapmak için öncelikle Maliye Bakanlığı Gelir İdaresi Başkanlığı internet sitesi olan adrese giriş yapıyoruz. Bu sayfadan 7143 yapılandırma başvurusu kutucuğuna tıklıyoruz. Çıkan sayfa bizi interaktif vergi dairesi giriş ekranı yönlendirmektedir. Başvurular daha önceki yapılandırmalarında olduğu gibi İnternet Vergi Dairesi üzerinden değil bu kez Kullanıma yeni açılan interaktif Vergi Dairesi üzerinden yapılmaktadır.

  2. Gülşen Koç dedi ki:

    Esnaflarımızı sanayicilerimizin çalışanlarımızı yakından ilgilendiren yeniden yapılandırma Bununla ilgili neyi kastediyoruz maliye ile işi olan vatandaşımız gümrükte orunu olan vatandaşımız işçi çalışıyor sigorta ile ilgili borcu varsa sorun olan vatandaşımız İl Özel idareleri belediyeler buralarda yani kamu kuruluşlarının tamamıyla ilgili konular nelerden oluşuyor trafik cezaları Karayolu Taşıma Kanunu’na göre kesilen cezalar seçimlerle ilgili bir şekilde ceza tahsilatı yapılmamış askerlikle ilgili cezaları köprü otoyol Kaçak geçişleri olur.

Sayfa başına git