Turkcell Kredi Notu Sorgulama ve SMS ile Öğrenme

Turkcell Kredi Notu Sorgulama ve SMS ile Öğrenme
5 Nisan 2019 tarihinde güncellendi.

Banka müşterilerinin kredi taleplerinin kabul edilmesini doğrudan etkileyen faktörlerden bir tanesi de kredi notudur. Kredi talebi ile bankalara başvurduğunuzda kredi ilk olarak kredi notunuza bakılmaktadır. Ücretsiz olarak kredi notu öğrenebileceğiniz bir sistem bulunmamaktadır. Findeks sistemi üzerinden kredi notu sorgulaması yapabileceğiniz gibi, T.C. kimlik numarası ile de işlem yapmanız mümkündür. Ziraat Bankası, Garanti Bankası gibi bankaların müşterileri internet bankacılığı şifreleri ile sisteme girerek ücretli olarak kredi notu sorgulaması yapabilirler. Diğer bir yöntem ise SMS’ tir. Turcell, Vodafone gibi GSM operatörlerinden gönderilecek olan bir kısa mesaj yolu ile kredi notunun öğrenilebilmesi mümkün olmaktadır.

Kredi Notu Ücretsiz Öğrenilir mi?

2019 yılında kredi notu öğrenmek için kullanılan ücretsiz bir yöntem bulunmamaktadır. Ancak yapılan kredi başvuruları esnasında bankalar tarafından kredi notlarına dikkat edildiğinden ötürü kredi notunuzu da herhangi bir ücret ödemeden öğrenmeniz mümkün olmayacaktır. Kredi notunu öğrenmek isteyenlerin kullanabilecekleri pek çok yöntem bulunmaktadır. E-devlet üzerinden  de kredi notu sorgulaması yapılmaktadır. Aynı zamanda GSM operatörleri, kredi notu öğrenme sistemleri, bankaların internet bankacılığı şubeleri üzerinden kredi notu öğrenmek mümkün olmaktadır.

Akbank, Garanti Bankası, Ziraat Bankası, Yapı Kredi Bankası gibi bankaların müşterisi iseniz internet bankacılığı üzerinden giriş yaparak kredi notu sorgulama işlemi yapabilirsiniz. Findeks adı verilen sistem üzerinden de kredi notu sorgulaması yapılabilmektedir. Kredi notu bir müşterinin banka nezdinde bir nevi kredi çekebilmek kabiliyetini ifade etmektedir. İhtiyaç, taşıt ya da konut kredisi gibi çeşitli kredi kampanyalarından yararlanmak istiyor iseniz kredi notunuzu bilmeniz gerekiyor. Çünkü bankalara gittiğiniz vakit eliniz boş dönebilirsiniz.

Findeks Kredi Notu Öğrenme

Genel olarak kredi notu olarak bahsederiz ama aslında bu sorgunun ismi findeks’ tir. 9 bankanın oluşturduğu bir sistem ile KKB kurulmuştur. Kredi Kayıt Bürosu adı verilen sistemde banka müşterilerinin kredi geçmişleri bulunmaktadır. Müşteri bir ihtiyaç kredisi mi kullandı, düzenli olarak ödedi mi, hesabı var mı, kredi kartı limiti ne kadar, ekstrelerini düzenli olarak ödüyor mu vb. tüm soruların cevapları bu sistem üzerinde mevcuttur. Tüm bu kriterler baz alınarak her müşteriye ait bir risk raporu hazırlanmaktadır. Oluşturulan rapor sonrası müşterinin kredi çekebilme kabiliyeti incelenmiş olacaktır. Sms ile kredi notu sorgulama linkine tıklayarak kredi notu öğrenmenin diğer alternatiflerine de göz atabilirsiniz.  Findeks Kredi Notu Öğrenme

Findeks Kredi Notu Öğrenme

T.C. ile Kredi Notu Sorgulama

Tüm bu sistemler baz alınarak banka müşterilerinin kredi notlarını öğrenebilmesi T.C. kimlik numarası ile mümkün olmaktadır. T.C. kimlik numarası ile pek çok işlem yapıldığından dolayı okurlarımızın dolandırıcılara karşı da dikkatli olması gerekmektedir. T.C. kimlik numarası vb. gibi güvenlik sorunu yaratacak bilgilerin kimse ile paylaşılmaması gerekiyor. Sizlere T.C. kimlik numarası ile nasıl kredi notunu öğrenebileceğiniz hakkında açıklamalar yapacağız. Bu açıklamalar doğrultusunda sadece bir kısa mesaj ile 9 TL karşılığında kredi notunuzu öğrenmeniz mümkün olacaktır.

Ücretsiz sorgulama yok, ancak en ucuz kredi notu sorgulaması nasıl yapılır diye merak edenlere tavsiyemiz BKM Express’ ten sorgulama yapmaları. Bu sisteme öncelikle üye olmak gerekiyor. Üyelik ise tamamen ücretsiz. Sorgulama işlemini ilk kez yapacak olan üyelerden sadece 1 TL tahsis ediliyor. Ancak 2. defa sorgu yapacaklardan 4,5 TL + KDV alınıyor. Üye olmak için tıklayınız.

Kredi Notu Öğrenme SMS Turkcell

GSM operatörleri üzerinden de kredi notu öğrenmenin mümkün olduğundan bahsettik. Kredi verirken bankaların referans alması gereken bir karne niteliği taşıyan kredi notunu öğrenmek artık çok kolay. Findeks ya da BKM Ekspress gibi üyelik gerektiren bir sistem de mevcut değil. Ayrıca satın alınacak bir paket şeklinde de hizmet verilmiyor. Kredi notu sorgusu yapacak olanlar sadece bir sms yardımı ile 5 dakika içerisinde kredi notlarını öğrenebiliyorlar.

Kredi Notu Öğrenme SMS Turkcell

Kredi Notu Öğrenme SMS Turkcell

Diğer operatörlerde olduğu gibi Turkcell‘ de sorgulama işlemi 9 TL olarak ücretlendiriliyor. İşte Turkcell sorgulama işleminin nasıl yapılacağı…

Konuyu iki şekilde izah etmek doğru olacaktır. İşlem ücretli olarak 1 sms karşılığı 9 TL tahsil edilecektir. Şayet hattınız faturalı ise bu işlem telefon faturanıza yansıtılacaktır. Ancak hattınız faturasız ile hattınızda yeterli bakiye varsa işlem gerçekleşecektir. Ancak TL’ niz yoksa TL yükleyerek tekrar sms gönderimiz yapmanız gerekiyor. İptal gibi bir durum söz konusu değil. Çünkü bu bir paket değil. Yapacağınız her sorgulama işleminde ayrı ayrı sms göndermelisiniz. Tabi ki her işlem için de tekrar 9 TL ödeme yapmalısınız.

Vodafone müşterileri de aynı işlem ile kredi notu sorgulaması yapabilmektedir.

Diğer operatörlerden de aynı şekilde kredi notu sorgulaması yapılması mümkün olmaktadır.Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git