Büyükanne Toruna Bakma Maaşı Projesi

Büyükanne Toruna Bakma Maaşı Projesi
26 Aralık 2018 tarihinde güncellendi.

Geçen yıl başlayan büyükanne toruna bakma maaşı projesi 2019 yılında da devam edecek mi? Başvuru şartları neler olacak? Nereye başvuru yapılacak? İşte detaylar..

Geçen yıl için Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ve SGK arasında sözleşme imzalandı ve başvurular başladı. Başvurular 2 farklı yöntemle yapılabiliyor. Bunlardan birincisi internet üzerinden, diğeri ise şahsen İlgili Müdürlüklere başvuru yapılıyor.

TORUNA BAKMA MAAŞI ŞARTLARI NELERDİR?

 1. Türk vatandaşı olmak,
 2. Pilot illerimiz olan Sakarya, Konya, Tekirdağ, İstanbul, Bursa, İzmir, Antalya, Ankara, Kayseri, Gaziantep illerinde ikamet ediyor olmak.
 3. Çocuk ve annenin aynı evde, büyük annenin ise aynı il sınırları içinde ikamet ediyor olması,
 4. Annenin en az 18 yaşında olması,
 5. Başvuru tarihi itibarıyla bakımı üstlenilecek çocuğun 3 yaşını doldurmamış olması, (3 yaşından büyükler yararlanamaz)
 6. Çalışan annenin Annenin özel sektörde, iş sözleşmesine tabi ve sigortalı olarak bir işte fiilen çalışıyor olması ve destek süresi boyunca işten ayrılmaması(sigortalı adına Sosyal Güvenlik Kurumu’na en az 360 tam gün prim ödenmiş olmalıdır.), (1 yıl destek süresidir)
 7. Annenin 4857 sayılı İş Kanununda düzenlenen analık hali izin süresini (doğum sonrası 8 hafta) geçirmiş olması ve başvuru tarihinde fiilen çalışıyor olması, (Analık izin süresi geçmiş olmalı)
 8. Annenin işvereni ile üçüncü dereceye kadar (üçüncü derece dâhil) kan ve kayın hısımlık ilişkisinin bulunmaması, (işyeri sahibinin 3. dereceye kadar akrabası olmaması gerekiyor)
 9. Anne ve babanın ücret gelirinin belirlenecek üst sınırı aşmaması, (net asgari ücretin 3 katı olduğu söyleniyor)
 10. Karşılıksız desteğin verildiği süre boyunca çocuk bakımı amacıyla ayrıca bir bakıcı istihdam edilmiyor olması, (Başka bir bakıcı tutulmamış olması şart)
 11. Çocuğa bakımı üstlenecek olan büyük annenin çocuk bakımını engelleyecek fiziksel veya ruhsal rahatsızlığının bulunmaması şartlar arasında yer alıyor.

Büyük anne toruna bakma parası başvurusu yapan kişilerden Çalışma ve Sosyal Politikalar Bakanlığınca kabul ödenerek aylık 425 TL. maaş bağlanması durumunda bu şartları taşıyan kişinin taahhütname ve resmi belge vermesi talep edilecektir.

Babaannenin toruna bakma kriterleri bulunmaktadır. 

İNTERNETTEN BAŞVURU NASIL YAPILIR?

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığının internet sayfasını ziyaret ederek başvuruda bulunabilirsiniz.

Bu sayfadan sol menüde bulunan ve aşağıdaki görselde kırmızı ok ile gösterilen “Başvuru İşlemleri” linkine tıklanır.

Büyükanne toruna bakma maaşı için başvuru şekli. 

Bu linke tıkladığınızda başvuru yapma ve başvuru sorgulama sayfaları ile karşılaşacaksınız. Daha önce toruna bakma maaşı başvurusu yapanlar, “SORGULAMA”, başvuru yapmayanlar ise “BAŞVURU YAP” linkinden işlem yapabilirler.

Başvuru yap linkine tıkladığınızda sistem sizden bazı bilgileri isteyecektir. Bunlar sırasıyla şunlardır;

 • Çocuğa Bakacak Kişi ; Anneanne veya Babaanne
 • Annenin Tc.Kimlik Numarası; (11 haneli Tc. Giriniz.)
 • Babanın Tc. Numarası; (Yine 11 haneli olarak)
 • Bakılacak Çocuğun T.C. Numarası;
 • Toruna Bakacak olan Büyük Annenin T.C. Kimlik Numarası;
 • Annenin Cep Telefonu (0 5xx xxx xx xx)
 • Annenin E-Posta Adresi; (kullanıcıadi@domain.com)

T.C. Kimlik numaraları bilgilerinin doldurulmasından sonra diğer haneye geçilecek ve aşağıda ki bilgiler girilecektir. Bu bilgiler ANNEYE AİT BİLGİLERDİR;

Annenin En son mezun olduğunuz eğitim kurumu; 

Doğumun nasıl yapıldığı; (Normal/Sezeryan)Çalıştığı işyerinde kreş veya çocuk bakım hizmeti olup olmadığı; (Evet/Hayır)

Sendika üyeliği olup olmadığı; (Evet/Hayır)

İşyerinde uygulanan toplu iş sözleşmesi olup olmadığı;   (Evet/Hayır)

Çocuğun bakımı için aylık ne kadar harcama yaptığı; 

 • 0-200 TL,
 • 201-400 TL.
 • 401-800 TL.
 • 801 ve üzeri

Az – Çok – Sorun Değil

Kaç çocuğunuz var? (Ailede ki çocuk sayısını giriniz)

toruna-bakma-maaşı

 1. Kreş olmaması veya kapasitelerinin dolu olması,
 2. Kreşlerin kaliteli ve güvenli olmamaları,
 3. Çocuğun ailesi dışında kimseye bırakılmak istenmemesi,
 4. Maddi olarak kreş ücretini karşılayacak güçlerinin olmaması

Toruna bakma projesinin sizce en büyük katkısı nedir? (Seçiniz)

 • Çocuğun emin ellerde büyümesi,
 • Maddi katkı sağlaması,
 • Annenin çalışmaya devam edebilmesi

Bu bilgiler girildikten sonra sayfa sonunda çıkan doğrulama işlemi de yapılır ve “KAYDET” butonuna basılarak toruna bakma maaşı başvurusu gerçekleştirilir.

Bu başvuruyu gerçekleştiren Anneanne ve Babaanne adayları daha sonra başvurularının durumunu BAŞVURU SORGULAMA sayfasından takip edebilirler. Sorgulama sayfasında, başvurunun hangi aşamada olduğunu öğrenmek için;

Anne, Baba, Çocuk, Büyükanne Tc.Kimlik numaraları sisteme girilmeli ve sorgula butonuna basılmalıdır. Yukarıda ki görselde sorgulama sayfası görüntülenmektedir.

Başvurular 28 ŞUBAT tarihinde tamamlanacak ve bu tarihten sonra Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığınca değerlendirmeler yapılacak. Bu değerlendirmeler sonucunda toruna bakma maaşı başvuru sonucu öğrenme sayfasından aileler sorgulama yapabilecekler.

Köyde ikamet eden büyük anneler için 100 bin liraya kadar yapacakları yatırımlara Ziraat Bankası hayvan kredisi vermektedir.

ŞAHSEN BAŞVURU YAPILABİLECEK KURUMLAR

Pilot 10 ilimizde bulunmakta olan Sosyal Güvenlik İl Müdürlüklerine ve Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüklerine başvuru yapılabilecek. Tüm ailelere hayırlı ve uğurlu olması dileğiyle. Başvuru sonuçları için şuan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı çalışmaları başlattı. Yakında hak kazananlar ve kazanamayanlar için sonuçlar açıklanacak. Sizde internet üzerinden hemen toruna bakma maaşı çocuk parası sorgulama işleminizi gerçekleştirebilirsiniz.

BAŞVURU GERÇEKLEŞTİRİLEN 10 İLİMİZDE TOPLAMDA 6.500 BÜYÜKANNE MAAŞ ALMAYA HAK KAZANDI.

2019 Yılında Devam Edecek mi?

2017 yılında pilot illerimizde uygulamaya giren Büyükanne projesinden verim alınabilmesi durumunda 2018 ve 2019 yılında da devam edeceği değerlendiriliyordu. Fakat bakanlıkça yapılan açıklama neticesinde toruna bakım maaşı adı altında yapılan ödemenin devam etmeyeceği bildirildi.

Binlerce vatandaş projenin diğer illerimizde devam etmesini talep etmektedir. Eğer sizinde görüşünüz bu yönde ise yorum yazarak desteğinizi esirgemeyin.

Son iki yıldır devlet tarafından büyükannelere verilen torun maaşının 2019 yılında da devam edip etmeyeceği hususunda hükumet kanadından kesin bir bilgi gelmedi. Kesin bir bilgi elimize ulaştığında sizlerle paylaşacağız.Büyükanne Toruna Bakma Maaşı Projesi Konusuna 158 Yorum Yapıldı
 1. Ercan alan dedi ki:

  3 çocuğundan birine her gün çikolata al diğer çocuklara alma neden hicmi ALLAH’TAN KORKMUYORSNUZ 10 il de var digerleri almıyor ÇSGB ADALETSIZLIGINE SON VER olması gerektirdiği üzre tüm illerde uygulamayı vakit geçirmeksizin baslat hiç değilse adalet ve kalkınma partisindeki adaleti ne sahip çıkmış olursun benden sigortaya para kes ver başkasına benim şimdi çocuğum oldu anama yardım yok niye ….? Uyguladiginiz 10 il saçmalığı yuzundenl

1 2 3 4
Sayfa başına git