Büyükanne Toruna Bakma Maaşı Projesi

Büyükanne Toruna Bakma Maaşı Projesi
26 Aralık 2018 tarihinde güncellendi.

Geçen yıl başlayan büyükanne toruna bakma maaşı projesi 2019 yılında da devam edecek mi? Başvuru şartları neler olacak? Nereye başvuru yapılacak? İşte detaylar..

Geçen yıl için Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ve SGK arasında sözleşme imzalandı ve başvurular başladı. Başvurular 2 farklı yöntemle yapılabiliyor. Bunlardan birincisi internet üzerinden, diğeri ise şahsen İlgili Müdürlüklere başvuru yapılıyor.

TORUNA BAKMA MAAŞI ŞARTLARI NELERDİR?

 1. Türk vatandaşı olmak,
 2. Pilot illerimiz olan Sakarya, Konya, Tekirdağ, İstanbul, Bursa, İzmir, Antalya, Ankara, Kayseri, Gaziantep illerinde ikamet ediyor olmak.
 3. Çocuk ve annenin aynı evde, büyük annenin ise aynı il sınırları içinde ikamet ediyor olması,
 4. Annenin en az 18 yaşında olması,
 5. Başvuru tarihi itibarıyla bakımı üstlenilecek çocuğun 3 yaşını doldurmamış olması, (3 yaşından büyükler yararlanamaz)
 6. Çalışan annenin Annenin özel sektörde, iş sözleşmesine tabi ve sigortalı olarak bir işte fiilen çalışıyor olması ve destek süresi boyunca işten ayrılmaması(sigortalı adına Sosyal Güvenlik Kurumu’na en az 360 tam gün prim ödenmiş olmalıdır.), (1 yıl destek süresidir)
 7. Annenin 4857 sayılı İş Kanununda düzenlenen analık hali izin süresini (doğum sonrası 8 hafta) geçirmiş olması ve başvuru tarihinde fiilen çalışıyor olması, (Analık izin süresi geçmiş olmalı)
 8. Annenin işvereni ile üçüncü dereceye kadar (üçüncü derece dâhil) kan ve kayın hısımlık ilişkisinin bulunmaması, (işyeri sahibinin 3. dereceye kadar akrabası olmaması gerekiyor)
 9. Anne ve babanın ücret gelirinin belirlenecek üst sınırı aşmaması, (net asgari ücretin 3 katı olduğu söyleniyor)
 10. Karşılıksız desteğin verildiği süre boyunca çocuk bakımı amacıyla ayrıca bir bakıcı istihdam edilmiyor olması, (Başka bir bakıcı tutulmamış olması şart)
 11. Çocuğa bakımı üstlenecek olan büyük annenin çocuk bakımını engelleyecek fiziksel veya ruhsal rahatsızlığının bulunmaması şartlar arasında yer alıyor.

Büyük anne toruna bakma parası başvurusu yapan kişilerden Çalışma ve Sosyal Politikalar Bakanlığınca kabul ödenerek aylık 425 TL. maaş bağlanması durumunda bu şartları taşıyan kişinin taahhütname ve resmi belge vermesi talep edilecektir.

Babaannenin toruna bakma kriterleri bulunmaktadır. 

İNTERNETTEN BAŞVURU NASIL YAPILIR?

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığının internet sayfasını ziyaret ederek başvuruda bulunabilirsiniz.

Bu sayfadan sol menüde bulunan ve aşağıdaki görselde kırmızı ok ile gösterilen “Başvuru İşlemleri” linkine tıklanır.

Büyükanne toruna bakma maaşı için başvuru şekli. 

Bu linke tıkladığınızda başvuru yapma ve başvuru sorgulama sayfaları ile karşılaşacaksınız. Daha önce toruna bakma maaşı başvurusu yapanlar, “SORGULAMA”, başvuru yapmayanlar ise “BAŞVURU YAP” linkinden işlem yapabilirler.

Başvuru yap linkine tıkladığınızda sistem sizden bazı bilgileri isteyecektir. Bunlar sırasıyla şunlardır;

 • Çocuğa Bakacak Kişi ; Anneanne veya Babaanne
 • Annenin Tc.Kimlik Numarası; (11 haneli Tc. Giriniz.)
 • Babanın Tc. Numarası; (Yine 11 haneli olarak)
 • Bakılacak Çocuğun T.C. Numarası;
 • Toruna Bakacak olan Büyük Annenin T.C. Kimlik Numarası;
 • Annenin Cep Telefonu (0 5xx xxx xx xx)
 • Annenin E-Posta Adresi; (kullanıcıadi@domain.com)

T.C. Kimlik numaraları bilgilerinin doldurulmasından sonra diğer haneye geçilecek ve aşağıda ki bilgiler girilecektir. Bu bilgiler ANNEYE AİT BİLGİLERDİR;

Annenin En son mezun olduğunuz eğitim kurumu; 

Doğumun nasıl yapıldığı; (Normal/Sezeryan)Çalıştığı işyerinde kreş veya çocuk bakım hizmeti olup olmadığı; (Evet/Hayır)

Sendika üyeliği olup olmadığı; (Evet/Hayır)

İşyerinde uygulanan toplu iş sözleşmesi olup olmadığı;   (Evet/Hayır)

Çocuğun bakımı için aylık ne kadar harcama yaptığı; 

 • 0-200 TL,
 • 201-400 TL.
 • 401-800 TL.
 • 801 ve üzeri

Az – Çok – Sorun Değil

Kaç çocuğunuz var? (Ailede ki çocuk sayısını giriniz)

toruna-bakma-maaşı

 1. Kreş olmaması veya kapasitelerinin dolu olması,
 2. Kreşlerin kaliteli ve güvenli olmamaları,
 3. Çocuğun ailesi dışında kimseye bırakılmak istenmemesi,
 4. Maddi olarak kreş ücretini karşılayacak güçlerinin olmaması

Toruna bakma projesinin sizce en büyük katkısı nedir? (Seçiniz)

 • Çocuğun emin ellerde büyümesi,
 • Maddi katkı sağlaması,
 • Annenin çalışmaya devam edebilmesi

Bu bilgiler girildikten sonra sayfa sonunda çıkan doğrulama işlemi de yapılır ve “KAYDET” butonuna basılarak toruna bakma maaşı başvurusu gerçekleştirilir.

Bu başvuruyu gerçekleştiren Anneanne ve Babaanne adayları daha sonra başvurularının durumunu BAŞVURU SORGULAMA sayfasından takip edebilirler. Sorgulama sayfasında, başvurunun hangi aşamada olduğunu öğrenmek için;

Anne, Baba, Çocuk, Büyükanne Tc.Kimlik numaraları sisteme girilmeli ve sorgula butonuna basılmalıdır. Yukarıda ki görselde sorgulama sayfası görüntülenmektedir.

Başvurular 28 ŞUBAT tarihinde tamamlanacak ve bu tarihten sonra Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığınca değerlendirmeler yapılacak. Bu değerlendirmeler sonucunda toruna bakma maaşı başvuru sonucu öğrenme sayfasından aileler sorgulama yapabilecekler.

Köyde ikamet eden büyük anneler için 100 bin liraya kadar yapacakları yatırımlara Ziraat Bankası hayvan kredisi vermektedir.

ŞAHSEN BAŞVURU YAPILABİLECEK KURUMLAR

Pilot 10 ilimizde bulunmakta olan Sosyal Güvenlik İl Müdürlüklerine ve Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüklerine başvuru yapılabilecek. Tüm ailelere hayırlı ve uğurlu olması dileğiyle. Başvuru sonuçları için şuan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı çalışmaları başlattı. Yakında hak kazananlar ve kazanamayanlar için sonuçlar açıklanacak. Sizde internet üzerinden hemen toruna bakma maaşı çocuk parası sorgulama işleminizi gerçekleştirebilirsiniz.

BAŞVURU GERÇEKLEŞTİRİLEN 10 İLİMİZDE TOPLAMDA 6.500 BÜYÜKANNE MAAŞ ALMAYA HAK KAZANDI.

2019 Yılında Devam Edecek mi?

2017 yılında pilot illerimizde uygulamaya giren Büyükanne projesinden verim alınabilmesi durumunda 2018 ve 2019 yılında da devam edeceği değerlendiriliyordu. Fakat bakanlıkça yapılan açıklama neticesinde toruna bakım maaşı adı altında yapılan ödemenin devam etmeyeceği bildirildi.

Binlerce vatandaş projenin diğer illerimizde devam etmesini talep etmektedir. Eğer sizinde görüşünüz bu yönde ise yorum yazarak desteğinizi esirgemeyin.

Son iki yıldır devlet tarafından büyükannelere verilen torun maaşının 2019 yılında da devam edip etmeyeceği hususunda hükumet kanadından kesin bir bilgi gelmedi. Kesin bir bilgi elimize ulaştığında sizlerle paylaşacağız.Büyükanne Toruna Bakma Maaşı Projesi Konusuna 166 Yorum Yapıldı
 1. emin ellerde olmak dedi ki:

  böylesine güzel düşünülmüş projenin devam etmesini ve çalışırken içimiz rahat olsun istiyoruz. umarız devletimiz anneye ve çocuklarına verdiği önemi birkez daha gösterir.

 2. Bakım parası dedi ki:

  Nede iptal oluyor madem altından kalkamayacaksınız neden bunu başta düşünmeden sundunuz? Birde 3 cocuk en az diyorsunuz kım bakacak etrafta taciz ve bakıcıların şiddetlerine maruz kalmalarına gözmü yumalım millet boşuna diğer ülkelere kaçmıyor her yerde geri kalan biziz istiyoruz hemde hemen

 3. 2019 devlet anneanne babaanne yardim desteği devam ermeli dedi ki:

  Bu yardımın devam edilmesini istiyorum tüm illerde gerçekten artık hiç birseye yetişemiyoruz aldığımız Maaslar yetmiyor herseye zam 4 aylık bebeğimi herkese emanet edemem o yüzden duyun sesimizi artikk

 4. Gül dedi ki:

  Ülkedeki tüm çocuklar TÜRK vatandaşı ve tüm şehirleri kapsayan bir proje olmasını diliyoruz. Sadece Pilot illerdekii neneler veya torunlar almamalı bu yardımı. Farklı şehirlerde olup yardıma muhtaç olan onca insan var. ADİL bir proje olmasını temenni ediyoruz.

 5. Buyukanne ödeneği dedi ki:

  Lütfen 2019ve sonrakiyillardada büyük anneodemesi devam etsin çünkü ihtiyacimiz var

 6. Babane maası dedi ki:

  2019 yılında da bu projenin devam etmesini istiyorum kesinlikle etmeli devlettemız neden kaldırdı acaba

 7. Haksızlık dedi ki:

  81 ili kapsamadıktan sonra ne anlamı var haksızlık değilmi kaçak fatura misali batı çalıssın doğu yesin pilot proje kaç yıl devam eder 20.50 yıl ilgilenen olmazsa eminim asır ı tamamlarız

 8. Ercan alan dedi ki:

  3 çocuğundan birine her gün çikolata al diğer çocuklara alma neden hicmi ALLAH’TAN KORKMUYORSNUZ 10 il de var digerleri almıyor ÇSGB ADALETSIZLIGINE SON VER olması gerektirdiği üzre tüm illerde uygulamayı vakit geçirmeksizin baslat hiç değilse adalet ve kalkınma partisindeki adaleti ne sahip çıkmış olursun benden sigortaya para kes ver başkasına benim şimdi çocuğum oldu anama yardım yok niye ….? Uyguladiginiz 10 il saçmalığı yuzundenl

 9. Sosyal yardım dedi ki:

  Evet 2019 senesindede istiyoruz

 10. Proje dedi ki:

  Bence de böyle güzel işler devam etmeli

 11. devam talebi dedi ki:

  Bu uygulamanin devam etmesini talep ediyoruz ayrica birkac il degil tum Türkiye de uygulanmalidir. Çocuklarımızi küçük yaşta bırakıp gidiyoruz en azindan buyuklerimiZin emekleri karşılık bulsun.

 12. Babaanne maaşı dedi ki:

  Proje 2019
  devam ediyor mu acaba. NErden ve nasıl bilgi alınır .

 13. Torun bakma dedi ki:

  Lütfen bu uygulama devam etsin bende torunuma bakmak istiyorum en azindan sigortala katkı olur lütfen 2019 da da devam etmeli

 14. ihtiyaç dedi ki:

  madem bu sekilde bir proje cikti neden devam etmiyor
  Kadınlarımız çalışıyor cunki evimizde maddi yonden gecinemiyoruz . devletten tekrar bir destek bekliyoruz.

 15. OLCAY dedi ki:

  lütfen bu yugulama yenıde n baslasın

 16. Nefis dedi ki:

  Bu uygulamanın devam etmesini umut ederek bütün illere yayılmasını isterim.

 17. MERYEM dedi ki:

  LÜTFEN ARTIK BENDE DEVLETİN BU GÜZELLİKLERİNDEN YARARLANABİLEYİM YILLARDIR ÇALIŞAN BİRİYİM BU PROJEDEN AYŞE YARARLANIRKEN FATMA NEDEN YARARLANAMIYOR BU ÇOK BÜYÜK BİR KUL HAKKI DEĞİLMİDİR .

 18. Neslihan dedi ki:

  Kesinlikle haksızlık Kütahya oturuyorum 10 ildeki çocuklar türk vatandaşı da bizimkiler ne tüm Türkiye’ye yapılmalı biraz milet vekili maaş larindan kisin tüm ildeki çocuklar faydalansin

 19. Busra dedi ki:

  Gercekten bu devam etmesi gereken bir uygulama cocugum 11 aylik ve calismak durumundayim ailemden baskasinsda emanet edemem babaannesininde buna ihtiyaci var lutfen devam etmeli

 20. Figen dedi ki:

  Ödeme sürekli hale getirilsin ve Türkiye nin tüm illerinde geçerli olsun bu nasıl iştir kardeşim!!!!

 21. tuğçe dedi ki:

  ülkemiz için çok faydalı ve ilerlememizi sağlıyacak bi durum tekrar başlasın ve hiç bitmesin

 22. GULSEREN dedi ki:

  BENCE PİLOT İL DISINDA SARK GOREVİNİ YAPAN CALISAN ANNELER DE DUSUNULMELİ..

 23. fatih dedi ki:

  devlet 81 ilde sadece 6 veya 7 ilde uyguladı
  ondan sonra projeyi iptal etti.bu nasıl iştir.şanlıurfa da da uygulanması ve haklarımızın verilmesini ümit ediyoruz

 24. brckra dedi ki:

  memur anneler alamıyor mu
  bu yardımı

 25. Ozlem dedi ki:

  Tum illerimizin yararlanmasini istiyoruz ozellikle kutahya

 26. Ozlem dedi ki:

  Kütahya olsun lutfen

 27. Özlem dedi ki:

  3 çocuğum var ve çalışmak zorundayım başka birine emanet edemem lütfen bu yürürlüğe girsin

 28. sitem dedi ki:

  milletin ağzına bir parmak bal çalınıp şimdide 300 400 tl ye gerçekten muhtaç olan ve el kadar yavruyu bırakıp çalmaya mecbur olan ebeveyne çok görülmemelidir …….

 29. Tülay demirci dedi ki:

  Başlasın lütfen

 30. SEVGİ dedi ki:

  ÇALIŞAN ANNELERE DESTEK LÜTFEN DEVAM ETMESİNİ İSTİYORUZ ÇÜNKÜ İHTİYACIMIZ VAR

 31. Huriye Bostancı dedi ki:

  Devam etmesini ve bütün illerimizin yararlanmasını istiyorum.Bakiciya verecek imkanim yok ayrıca kimseye de güvenemiyorum.Bu kadar borcun içinde çalışmak zorundayım.Lütfen devam etsin…

 32. Hicran dedi ki:

  Bu uygulama ile yüzlerce evlat sahibi olmuş çalışan annelere yüklerinin bir nebze olsun azaltılması açısından destek olundu bizim de bu uygulamadan faydalanmaya hakkımız devam etmesine ihtiyacımız var biz de yararlanmayı ve uygulamanın devam etmesini istiyoruz.

 33. Nursel dedi ki:

  Lütfen devam etsin kadınlar çalışabilsin

 34. Sedanur kıyı dedi ki:

  Lutfen bu uygulamaya devam edin calismak zorundayim cocugumu bakiciya yabanciya birakamam babaannesi bu uygulama olursa bak diyebileyim en azindan katki olur

 35. Selma dedi ki:

  Bizim ilimizde konyada olmasından dolayı gayet memnunuz devam atmesini önemle rica ederim çocuklarımız hem emin ellerde hemde gelenek ve göreneklerimize baglı yetişirler diye düşünüyorum aile baglarımız bu yolla dahada kuvvetlenir inşallah emegi geçen herkesten Allah razı olsun

 36. fatma dedi ki:

  şanlıurfada yaşıyorum çalışan bir anne olarak bu haktan yaralanmak istiyorum lütfen tüm illerde uygulamaya geçilsin biran önce ricamızdır

  1. mustafa dedi ki:

   sürekli pilot il. Geri kalan iller üvey evlat muamelesi görüyor ne yazık ki bende urfadayım eşim çalışıyor ve kaynanam bakıyor çocuga ama böyle bir katkı olsa daha rahat bırakırız cocugu

 37. Vahide dedi ki:

  Bu uygulamanin tüm illerimizde olmasini istiyorum. Lütfen devam edin hem annemize hem bize kucukte olsa destek olur.

 38. Jale dedi ki:

  Ben Gaziantepte yaşıyorum büyükanne maaşı alıyordum, torununa ufak tefek marketten birşeyler alıyordum.Çok memnundum, yine verilirse çok memnun olacağım

 39. sevda dedi ki:

  2018 yılında da devam etmesi ufak bebeğimize bakan ananemize destek açısından önemli asgari ücret alan çalışmak zorunda olan anneler için bir nebze çorbaya tuz olur

 40. Pınar dedi ki:

  Merhaba bu uygulamanın gelmesini İstanbul’da da uygulanmasını rica ederim pilot bölgelerde başlamıştı Bursa ve İzmir İstanbul’da da olsun

 41. Mirac dedi ki:

  Lütfen devam edilsin porclu bir ailenin birde bebek masrafları devreye girince bakıcıya zaten bırakılamaz en azından annemiz bakarsa masraflar çıkar ve annemize de destek oluruz askari ücretle çalışan lara büyük destek

 42. Burcin dedi ki:

  Baslatilsin devam edilsin lutfen 2 aylik bebegim var en azindan bez parasi ciksin.yetisemiyoruz.

 43. Hazal Gündoğdu dedi ki:

  Ben de yeni anneyim 2018 de devam etmesini isterim.

 44. Rukiye dedi ki:

  merhaba lütfen devam etsin

 45. Betul dedi ki:

  Duzce de yasiyorum is olanaklari kisitli ve ücretler dusuk deprem bölgesi olmasina ragmen 10 pilot ilin icine girmemesi cok kotu bir durum duzce 1999 depreminden sonra hala toparlanamayan kucuk bir sehir 10 pilot il ile alakali olan bir durum olmasi cok sacma bircok ilde o kadar ihtiyaci olan insanlar var ki anlatamam lutfen devam etsin

 46. Leyla dedi ki:

  Lütfen devam etsin bu projeler olmadan önce gençler çocuk yapamadılar bakacak kimseleri olmayınca buyuklerinede bir şeyler vermeleri gerekiyor çünkü büyükler işlerini evlerini bırakıp torunları için fedakarlık yapıyorlar devletimiz güzel işler yapıyor devlete zeval vermesin projelerin devamını istiyorum

 47. Ayse dedi ki:

  Bu proje maddi durumu olmayan anneanne/babaannenin hem torunun ihtiyaclarini karsilamask hemde torununa mahcup olmamasi icin cok onemli.Ulkemizde bukadat yoksulluk varken boyle bir uygulamanin kesinlikle devam etmesi gerekiyor.Cunku hic kimse evladini birakip ise gitmek istemez ihtiyaci olmasa

 48. HİLAL dedi ki:

  Merhaba bu yılda devam etmesini istiyoruz lütfen.

 49. Mustafa dedi ki:

  Sayın yetkili bu kadar guzel ve ozel bir prejenin devam etmesi ulkemiz adina atılan adımların icinde olmasini cani gonulden isterim

 50. Sevgi Gürhan dedi ki:

  Babanne olarak Malatyadan yazıyorum. Plot illerden bize sıra gelmeden ya proje kalkar yada torun 3 yaşını doldurur. Seçimlerde de plot illerden oy isteyin diyeceğim.

 51. Sermin dedi ki:

  Diger illerde de uygulqnmali biz hic yararlanamadik.gayet guzel bi calisma.devam edilmeli…

 52. HASAN dedi ki:

  Kesinlikle bu çok güzel bir çalışma ve çalışmaya devam etmek isteyen anneler için çoçuklarının güvenli ellerde ve olmaları ve onlara bakan anneanne ve babaannelerinde bu şekilde kendi ihtiyaçlarını da karşılayabildikleri bu yasa sürekli her sene devam edilmeli .

 53. Esra dedi ki:

  Devam etmeli. Kadın istihdamı için tüm illerde uygulanmali

 54. Hatice dedi ki:

  bu projenin 2018 yılında da devam etmesini ve herkesin de bu yardımdan faydalanmasını istiyorum.Biz calışan annelere lütfen tam destek verilsin.

 55. Hazife dedi ki:

  Tüm illere yayılmasını ve devam etmesini istiyoruz. Özellikle son dönemlerde aile dışında kimseye güvenip çocuk emanet edemiyoruz.

 56. Gülhan dedi ki:

  Bizde çalışan anneyiz neden tüm illerde yok 2 yıl olucak nerdeyse haksızlık ama bu ,her çalışan annenin yaralanması gereken bir uygulama ama sadece 10 il ile sınırlandırılması haksızlık 2 yıl olucak buna bi çözüm lütfen

 57. nurcan dedi ki:

  başlatılsın ve devam etsin lütfen

 58. Rabiya dedi ki:

  Ben yararlanamadim istanbul da oturuyorum yeni calismaya başladım lütfen 2018 yilindada devam etsin o paraya ihtiyacım var

  1. Neslihan dedi ki:

   Uygulama pilot ille sınırlandırılmasin ve devam etsin 2 ay sonra işe basliycam lütfen Kütahya ve diğer illere de olsun

 59. Esma Karaarslan dedi ki:

  Bence çok yararlı bir devlet desteği devam etmelidir. Büyükanneleri sevindiren en azından bebeğe harcıyacak yada ufak tefek kendi ihtiyacını karşılayacaktır. Kısa süreli de olsa destek almak insanı mutlu eder. Çalışma bakanımızın bunu bir kadın olarak yeniden değerlendireceğini ümit ediyorum. Desteğin devamını bir varandaş olarak talep efiyoruz. Teşekkürler

 60. AHMET dedi ki:

  HER İLDE DEVAM ETSİN ÇOK GÜZEL BİR PROJE ÇOCUKLARIMIZIN EMİN ELLERDE BAKILMASINI İSTİYORUZ

 61. YASEMİN dedi ki:

  Kesinlikle devam etmesi gereken bir uygulama

 62. Hatice dedi ki:

  Faydalı bir proje devam etmeli tüm illerde

 63. Ozlm dedi ki:

  Bu proje çalışmak zorunda olan anneler için çok büyük bir destek devam etmeli

 64. AYŞE TİLAVER dedi ki:

  keşke keşke devam etseydi cok iyidi hem maddi hem de manevi olarak iyi oluyordu çalışan anneler ,için şuan o kadar ihtiyaç sahipim ve benim gibi ihtiyaçı sahipi olan insanlarda vardır emimnim burda söylemek istiyorum aile balanlıgına ben ayse tilavar özel bir hastane de malesef askeri üçretle çalışıyorum ve geçinemiyorum iki çocugo var benim ikiside küçük kendi anne bakıyor mecburu çalışmak zorun da oldugum için zor geçiniyoruz bu hayata eş,nde askeri üçretle çalışan biri zaten hiç yok bu çocuk parası ile iki çocugun bez ve mama parası çıkıyordu biraz da kendi annem yardım ediyor du mecbur şimdi kendi imkanlarımla bakıyorum ama ço0k zor olmuyor bu maaşla….

 65. Filiz dedi ki:

  Bence de kesinlikle devam etmesi gereken bir proje.Çocuk bakımı başlı başına masraf teşkil ediyorken hayat pahalılığının da yuksek derecede artması anne babaların belini bukuyor.Aileler cocuklarini emin ellere kendi annelerine emanet etmek ,en azindan yavrularinin bebeklikten cocukluga adim attigi yaş döneminde emin ellerde oldugunu bilmek istiyor.Devletin de topluma yeni bireyler kazandirirken vatandasina destek olmasi kesinlikle gorevi olmali diye dusunuyorum.Bu yerinde ve mantikli ,ornek projenin devam etmesini destekliyorum.

 66. Kaan mila dedi ki:

  çocuğun ilkokul çağına gelene kadar devam edilmesi gereken bir proje kesinlikle devam etmeli

 67. Nuray dedi ki:

  Tüm illerde aynen devam etmesini istiyorum. Devlet kadınların istihdamını istiyor fakat çocukları düşünmüyor babaanne maaşı çok iyi bir fikir lütfen devam etsin. Yararlanamayan bitti.

 68. Muruvvet dedi ki:

  Bu uygulamanin Turkiye’nin her ilinde uygulanmasi gerekmektedir. Istanbulda , izmir ‘ hayat sartlari ne kadar zor ise ayni sekilde Denizli’de ve diger tum illerimizde de zor. Bebegine bakabilmek icin isten ayrilan ebeveynler olmal istemiyoruz. Bu sebepten dolayi devletimizin bu konuda yardimlarini talep etmekteyiz.

 69. vesile dedi ki:

  ben burdur da ikamet ediyorum. pilot illerde uygulaniyor. saçmalık ve haksizlik her yıl başka illede uygulanmalı yada tüm illeri kapsamalı ben vatandaş olarak 2019 yine bu illerde uygulanmasını kabul etmiyorum!!!

 70. Esra dedi ki:

  2 çocuk annesi olarak bu projenin tekrar devam etmesini istiyorum. Annemin ek hiçbir geliri yok malesef en azından bu ona bir katkı sağlayacaktır.

 71. Fazilet dedi ki:

  Devam etmesini istiyoruz güzel teşvik güzel uygulama.

 72. Süheyla dedi ki:

  Bu projenin mersin de de devam etmesini istiyorum

 73. Özlen dedi ki:

  Uygulama devam etsin çok faydalı buluyorumm

 74. Saliha mutlu korkmaz dedi ki:

  Yorum çok cevap yok .

 75. Havvanur Kaplan dedi ki:

  Anneanneler ve babaannelerden daha iyi kimse bakamaz insanlara güven kalmadı devletimizde bu konuda destek verirse daha iyi olur

 76. nilüfer çalış dedi ki:

  Torunuma kendim bakmak istiyorum güvenilir ellerde büyümesi huzurumuzu saglar devletin verecegi parada onlarin ihtiyacını karşılar bizlerde mutlu oluruz.aileye bir katki saglar devam etmesini istiyoruz saygilarimla

 77. ayşe dedi ki:

  DEVAM ETMELİ….

 78. alp11 dedi ki:

  proje önemli niye desteği çekiyorlar anlamadım. istanbul için veli nimet bir proje, bimere falan yazabilirsiniz projenin devam etmesi için, saygılarımla…

 79. Hasan cetin dedi ki:

  Türkiye de sadece 10 ilde doğum yapan anne yok diger iller başka ülkenin illerimi

 80. Mihrimah dedi ki:

  Devletimiz bu işede el atmalı bende 4 ay önce doğum yaptım ve çalışıyorum çok zor anneme bırakıyorum ama onunda ihtiyacları var en azından bi destek olur en kısa zamanda çıkar İnşAllah yasa

 81. gül dedi ki:

  uygulama devam etmeli. Bir çok arkadaşım bakıçı parası vermemek için işini bıraktı. şuan 3 aylık hamileyim. Uygulama devam ederse çocuğu anneme bırakır işime devam edebilirim. Sonuçta verilecek ücret anneme hediye olurdu. Ve benimde gözüm arkada kalmazdı. Bakıcı yerine annem daha güvenli.

 82. Filiz dedi ki:

  Çalışan bi anne olarak bu projenin devam etmesini istiyorum

 83. Suna dedi ki:

  Çalışan bir anne olarak bende devam etmesini istiyorum daha önce de hic almadık zaten

 84. iklima dedi ki:

  lütfen uygulama devam etsınn faydalanmak istiyoruz

 85. Habibe dedi ki:

  Bu proje hem ailevi bağları güçlendirmek için hem de böyle bir ortamda tek güvendiğimiz anne babalarımıza çalışan anne baba olarak çocuğumuzu emanet edip çalışabilmemiz için uygulama devam etmeli ve Hatay’ada gelmeli lütfen …

 86. Fahrettin dedi ki:

  Ben baba olarak bu konuyu hakkettigimi düşünüyorum. Benimde iki çocuğum var eşimden ayrıldım ve çocuklarıma babannesi bakıyor ben de faydalanmak istiyorum çalışmakta zorluk çekiyorum istende ayrıldım katkısı olsa çok iyi olur napabilirim tesekkurler

 87. güldalı kurtoglu dedi ki:

  çalışan anne olarak bu projenin devam etmesi gerekiyor

 88. hülya dedi ki:

  ben çalışan bir anne olarak çok iyi geldi bu proje lütfen projeye devam edilmesini istiyorum

 89. sibel dedi ki:

  kesinlikle devamı gelmeli alınan ücretler ortayken bu güzel uygulamayı iptal etmeniz yanlış dar gelir çok iken hemde tekrar uygulamaya almanız lazım bu devirde kısıtlamama yapılmamalı.

 90. nilgün dedi ki:

  Kesinlikle devam etmesini istiyorum . Benim 3 çocugum var annem bakıyor. Eşim hasta sadece ben çalışıorum . Bir an önce başlatılmasını istiyorum . Geçim çok zor

 91. Elif demir ceylan dedi ki:

  Maddi yetersizlik yaşayan ve bu duruma mecbur olan binlerce aile, kadın var böyle bir kolaylıl sağlayabilme imkanı varken neden devam etmeyeceğinin bir gerekçesi de olmalı kesinlikle devam etmeli birçok kadın nu uygulama sayesinde rahatlıkla çocuğunu bırakıyor hatta ikinci üçüncü çocuğu düşünebiliyor başka türlü çocuk doğurmak büyük sorun lütfen devam etsin

 92. Demet dedi ki:

  Kesinlikle devam etmeli maddi durumu olmayan ailelere önemli bir katkı olmuştu. Sadece pilot illerde değil tüm Türkiye de olmalı.

 93. Hilal dedi ki:

  Kesinlikle devam etmeli madem kadınlarda istihdam önemli çalışabilmesi için bu tarz yardımlar şart lütfen bu sene de yapılsın uygulama

 94. M.SELÇUK SEL dedi ki:

  Bu yardım sadece 2017 de doğan çocuklar ve öncesi(3) yaş olarak geri gidersek yararlanacaklar.Bu şekil TC vatandaşları arasında haksızlık ve anayasaya görede eşitlik ilkelerine ters bir durumdur .2018 ve diğer yıllardada bu devam ettirilmeli .Bizlerin başı kelmi neden faydalanmıyoruz!!!!!!

 95. Derya dedi ki:

  Devam etsin bebegimi yabanciya birakmak istemiyorum cok faydali bir proje.

 96. Dilek dedi ki:

  Zaten 1yılı aşkındır pilot illerde geçerli artık diğer işlerde bundan yararlanmalı. Bebeklerimiz yararlanmadan büyüyor. Yaş sınırı bence 5 olmalı.

 97. Saliha mutlu korkmaz dedi ki:

  Büyük anne bakıcı parasını tekrar istiyoruz çocuklarımız güvenli aile ortamında neden kaldırıldı ?

 98. Dilek dedi ki:

  Neden sadece büyük iller diğer illerde yaşayan aileler farkı nedir bu proje bütün illeri kapsamalı

 99. fatma dedi ki:

  merhaba,
  kesinlikle proje devam etmeli, çocuklarımız annelerin elinde güvenle büyümeli.

 100. Engin dedi ki:

  Kesinlikle devam etmesi gereken bir proje. Neden çocuğumuz anneanne veya babaanne gibi güvenilir eller varken, kötü muameleye maruz kalan çocuk haberleri o kadar yaygınken yabancı uyruklu bakıcılara mecbur bırakılıyor. Eşimi yetiştiren eller en güvenilir olandır. Kesinlikle çalışma bakanlığı ile aile ve sosyal politikalar bakanlığının kalıcı ve tüm Türkiye kapsayan bir proje hazırlamaları ve hızlıca hayata geçirmeleri gerekiyor.

 101. Abdurrahman dedi ki:

  Diğer iller bu devletin ili degilmi onların ne günahı var bir uygulama yapılacak sa tüm Türkiye’yi kapsamalıdır bu şekilde diğer iller imize haksızlık yapılıyor.

 102. gamze dedi ki:

  2018 yılındada yürürlüğe girilmesini istiyoruzzz neden tek 2017 yılında yapıldı ki

 103. Selma dedi ki:

  Merhaba.2017 de yapılan bu çalışmanın devam etmesi tüm anne ve babalar için gerekmektedir.Tek maaşla ev geçindirmek ve çocuk bakmak artık çok zor.Kadınların iş hayatlarının devam ettirilebilmesi için bu yardımın önemi büyük . Gerek maddi sıkıntı gerek emin ellerde büyümesi adına fayda sağlamaktadır.O yüzden bu çalışmanın devam ettirilmesini talep ediyoruz.Sesimizi duymalarını umut ediyorum.Teşekkürler

  1. İş Planı örneği dedi ki:

   İnşalla projeler yeniden başlatılır.

  2. Mehmet dedi ki:

   Nasıl devam etsin.. başlamadı ki
   Hangi dünyadasınız

 104. Ilhan dedi ki:

  Bende 2 torununa birden bakıyorum bende yararlanmak istiyorum

 105. Saliha mutlu korkmaz dedi ki:

  Biran önce başlasın benim annemde bakıyor hiç ses yok bilgilendirirseniz memnun oluruz

 106. Ilhan dedi ki:

  Benimde iki torunum var 2 sinide ben bakıyorum ama yararlanamadık yararlanarak çok iyi olurdu

 107. Zeynep dedi ki:

  Devam etsin iyi bir uygulama cok memnun kaldık emegi gecen herkesten allah razı olsun cok değil ama hiç yoktan iyidir bir asgari ücretle gecinilmiyor en azından cocuklarımız emin ellerde büyüyor nisan ayı verilmedi verilcekmi yoksa yeni bir uygulamayamı gecilcek bekliyoruz

 108. Merve dedi ki:

  Tüm Türkiye için başlasınlar neden sadece belirli iller

 109. Merve dedi ki:

  Balıkesir ili için de başlarsa eğer çok seviniriz

 110. FATMA dedi ki:

  en kısa zamanda başlaması dileğiyle hem kendimize hemde annemize katkı sağlamak amacıyla güzel bir proje umarım zaman uzamaz

 111. Turgut onel dedi ki:

  Merhaba bencede buran once baslasin ama çocuk yaşı 3ten 5e çıksın lutfen benim kızım haziranda 3 yaşını dolduruyor esim bu bu eylül ayinda okulda işe başlayacak kızıma da a nnem bakacak lutfen bu yaş şartı biraz yukseltilsin krese verecek durumumuzda yok ilgili makamlara duyrulur

 112. Sercan Sezgin dedi ki:

  Selâmün aleyküm. Hayırlı ramazanlar. Ben öğretmenim hanımda çalışıyor. Kızımız 9 aylik Anane bakıyor Anane ev hanımı. Devletimizin vereceği aylık Ananemizin ihtiyaçlarını karşılayabilir. Böyle bir adim atıldı gerisi gelmeli. Proje güzel Anane be Babanneye maddi destek iyi gelecektir.

 113. AYŞE GÜNEŞ dedi ki:

  İlkinde yoktu 2.yi düşünmeye başladım kaldırdılar umarım tekrar başlatırlar…….3 çocuk yapın demeyi biliyorlar………..

 114. DERYA dedi ki:

  sadece seçim zamanında haberler yapıldı ben 2017 başvuru bile yapamadım ..hiçbiri gerçek değil

 115. Nuriş dedi ki:

  2 çocuğumada annem bakıyor ilkinde yoktu böyle bir yasa 2. de inşlh olur ve faydalana bilirirz

 116. hatice dedi ki:

  Tabiki olsun bütün illerde inşallah bizlerde bekliyoruz

 117. Nehir dedi ki:

  Bu çok saçma neden sadece 10 il bende kocaeli gebzedeyim çalışan bir bayan olarak devletimizin bizede destek olması gerekmez mi. Bu pilot çalışma neden hala netleşmedi bizlere destek olun lütfen.

 118. Seval Kısa dedi ki:

  Merhaba bence de biran önce başlasın benim bebeğim daha 1 buçuk yaşında ve anneannesi bakıyor yani 425 lira çok para değil ama annemize ilaç gibi geliyordu kendi maaşı olmadığı için çok mutlu oluyordu en azından yine o parayla torunlarını sevindiriyordu bence biran başlamalı.

 119. Sevde dedi ki:

  Merakla bekliyorum ama hiçbir haber yok

 120. Neslihan dedi ki:

  Lütfen biran önce başlatılsın çocuğum emin ellerde ve benim annem o parayla geçimini sağlıyor lütfen maaşlar biran önce başlatılsın

 121. esra dedi ki:

  esra biran önce başlasın bekliyoruz tarih biran önce belirlensin

 122. Rabia kumak dedi ki:

  Evet devam etsin çocuklarımız emin ellerde tertemiz bakılıyor çalışan annelere destek olun

 123. Memurun Çocuğu İçin dedi ki:

  Memurlar yararlanabiliyor mu

 124. Elif dedi ki:

  Dört gözle güzel haberleri bekliyoruz. En önemli projelerden biri olduğu çok net ortada

 125. eda yollu dedi ki:

  lütfen uygulama 3 yaş olarak değil 6 yaşına kadar devam etsin

 126. selman dedi ki:

  çocuğumuza annem bakıyor ama büyükanne yardımı alamıyoruz tüm illerde olması gerekmiyormu. pilot illerdeki bebekler büyükannesinde kalıyor diye yardım alıyor biz alamıyoruz haksızlık bu.

 127. Hilal dedi ki:

  Lütfen bu konuda da devletimizin desteğini bekliyoruz.Kres parasından biz Sun yararlanamıyor uz.En azından anneanne parası konusunda yardımcı olun.

 128. ÜLVİYE dedi ki:

  Annem alıyor ama yedeklerden çıktık 9 yada 10 ay falan aldık bizimkini de bitirmişler yatırmamışlar bu ay bizim durumumuzda olan varmı aranızda acaba ,

 129. Gülşah dedi ki:

  Biz büyükanne maaş projesini desteklemekte beraber devam etmesini istiyıruz

 130. Duygu dedi ki:

  Bu projenin devam etmesi gerekiyor başvuru bitiminden sonra doğum yapan kişiler yararlanamıyorlar bu haksızlık

 131. Zeynep dedi ki:

  Mayıs maaşı ne zaman yatacak bilgi verirmisiniz

 132. EBRU dedi ki:

  lütfen devam etmeli haksızlık bu onlar daha fazlasını hakediyor ama siz onlara 425 bile çok görüyorsunuz evlatlarımız emin ellerde büyümeli sizde bizi çalışan anneleri destekleyin

 133. Hatice dedi ki:

  Oğluma anneannemiz bakıyor bizde yardım almak istiyoruz.

 134. fulya dedi ki:

  mayis ayıda geldi ne zaman başlayacak bekliyoruz bir an önce baslasinnnnn

 135. Müge dedi ki:

  En kısa zamanda tekrar başlamalı başvurular bizde çalışan anneyiz bu haktan yaralanamıyoruz ama

 136. Seval KENT dedi ki:

  Mrb ne zaman başlıyacak proje 2018 nasıl ogrenegiz tarih belli böylece bekleniyor kimse bilgi veren yok.

 137. Sedat dedi ki:

  Mrb ne zaman basliyacak proje 2018 nasıl öğreneceğiz tarih belli mi böylece bekliyor bilgi veren yok

 138. Nesrin dedi ki:

  Bu projenin tum illeri kapsamasi gerekiyor boylesi haksizlik insallah bu sene tum illeri kapsar

 139. emine dedi ki:

  adana da neden yok ve hala 2018 yılı neden açıklanmadı

 140. zehra dedi ki:

  Neden tüm illeri kapsamıyor inşallah 2018 de her yeri kapsar (muğla)

 141. Eda dedi ki:

  2018 dede olsun lütfen en güvenilir ailelerimiz kümseye emanet edemem ben kızımı bir an önce olumlu sonuçlanmasını bekliyoruz

  1. Seval KENT dedi ki:

   2019 ve diger yıllar dahil babanne torun bakıcı pasaının devam etmesini istiyoruz.

 142. DİLAN KORKMAZ dedi ki:

  MERHABA ANKARA’DA BÜYÜKANNE MAAŞI ALAN BİRİLERİ VARSA BENİMLE İLETİŞİME GEÇEBİLİR Mİ?

 143. Merve dedi ki:

  Neden tüm iller yok. Diğer illerde yasayan çocukların gunahi ne? 2018 yılında bütün illerde olmasını bekliyoruz

 144. Ocak dedi ki:

  Tüm illeri kapsamalıdır.Artik pilot bölge uygulaması sona ermelidir.

 145. seda dedi ki:

  bu ay para yatmadı beklemedeyiz bir ayda böyle çok bekledik son mart ayı yatması gerekiyor nerde

 146. EMİNE KAYMAK dedi ki:

  2018 YILININ NERDEYSE YARISINA GEL MEK ÜZEREYİZ HABERLERDE BASLADI DİYORLAR AMA ÖYLE BİŞ YOK İNSANLARI KANDIRMAYIN ARTIK LÜTFEN EN KISA ZAMAN DA BAŞLASIN

 147. fulya dedi ki:

  2018 yılı ne zaman açıklanacak bekliyoruzzz

 148. sureyya dedi ki:

  2018 yili basvurulari ne zaman olacak.

 149. İKBAL dedi ki:

  bencede 2017 de başlamış bir daha yok her ildekiler insan çocuk yani hiç birimiz çocuğumuzu bırakıp çalışmak istemeyiz tabikide sabahın köründe uykusundan uyandırmayı kücücük yavruları kim ister 🙁

 150. Fatma dedi ki:

  2018 yılı için neden hala cevap verilmiyor bukadar bekledik net bir bilgi verin artık

 151. derya dedi ki:

  2018 yılı icin ne zaman aciklama yapılacak?Aciklama cok gecikti

  1. Saliha mutlu korkmaz dedi ki:

   Aynen bencede çok gecikti

 152. Merve dedi ki:

  İnsanların agzına bir kaşık bal çaldınız. Millet 1 yıl bekledi. Diğerleri çocuk değil mi anne değil mi . Türkiye geneli başlasın artık.

  1. hatice dedi ki:

   bu proje niye neticelenmediki ama 2018 için bir an önce belli olsunki insanlar ona göre hareket etsin lütfen müzvet veya menfi bir cevap verilsin edicek ,edilmeyecek veya şu şartlar altında devam edicek gibi

   iyi çalışmalar,
   .

 153. flyz dedi ki:

  2018 yılı başvuru alımı ne zaman başlayacak çocuklarımızın yaşı geçiyor.bir an önce devreye girmesi gerekiyor.

 154. esin tuğcu dedi ki:

  2018 yılı ne zaman belli olacak hala bir açıklama yapımadı

 155. Seda dedi ki:

  2018 ndn hala açıklanmadı tam 1 yıl oldu bu projeye

 156. Züleyha dedi ki:

  Sivas’ta neden yok ben anne değil miyim çocuğum çocuk değil mi asgari ücretle ev kirası geçim derdi bir çocuk geçinemiyoruz çalışmam gerek alacağım asgari ücretin yarısını da kreşe verirsem elime ne kalıyor çalışıp çocuğumdan ayrıldığıma değer mi ???

 157. Gul dedi ki:

  Neden tum illeri kapsamiyor diger illerdeki calisan kadinlar ne yapacak cocuk deilmi onlarinkide haksizlik bu tum tuekiyehi kapsamasi gerekmiyormu her calisan annenin yararlanmasi gerekiyor lutfen 2018 de tum turkiye ocin bir proje aciklamasi bekliyoruz ilginize lutfen

  1. Anne maasi dedi ki:

   2017 yılında birinci torunum için baş vurmuştum bana kontenjan doldu mesajı geldi şimdi ikinci torunum oldu ama yine yok ben ikitorunuma bakmak zorundayım bende faydalanmak istiyordum bende pilot bölgede oturuyorum İstanbul ve kesinlikle devam etmesini istiyorum

 158. Pervin dedi ki:

  Bu calismanin butun illeri kapsamasi gerekmiyormu.haksizlik degilmi pilot iller disindakiler cocuk degilmi. Eden ayni imkanlardan yararlanamiyor.bekliyoruz. Tum illeri kapsamasini

Sayfa başına git