Büyükanne Toruna Bakma Maaşı 2018 Yılında Devam Ediyor mu?


Büyükanne Toruna Bakma Maaşı 2018 ProjesiGeçen yıl başlayan büyükanne toruna bakma maaşı projesi 2018 yılında da devam edecek mi? Başvuru şartları neler olacak? Nereye başvuru yapılacak? İşte detaylar..

Geçen yıl için Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ve SGK arasında sözleşme imzalandı ve başvurular başladı. Başvurular 2 farklı yöntemle yapılabiliyor. Bunlardan birincisi internet üzerinden, diğeri ise şahsen İlgili Müdürlüklere başvuru yapılıyor.

TORUNA BAKMA MAAŞI ŞARTLARI NELERDİR?

  1. Türk vatandaşı olmak,
  2. Pilot illerimiz olan Sakarya, Konya, Tekirdağ, İstanbul, Bursa, İzmir, Antalya, Ankara, Kayseri, Gaziantep illerinde ikamet ediyor olmak.
  3. Çocuk ve annenin aynı evde, büyük annenin ise aynı il sınırları içinde ikamet ediyor olması,
  4. Annenin en az 18 yaşında olması,
  5. Başvuru tarihi itibarıyla bakımı üstlenilecek çocuğun 3 yaşını doldurmamış olması, (3 yaşından büyükler yararlanamaz)
  6. Çalışan annenin Annenin özel sektörde, iş sözleşmesine tabi ve sigortalı olarak bir işte fiilen çalışıyor olması ve destek süresi boyunca işten ayrılmaması(sigortalı adına Sosyal Güvenlik Kurumu’na en az 360 tam gün prim ödenmiş olmalıdır.), (1 yıl destek süresidir)
  7. Annenin 4857 sayılı İş Kanununda düzenlenen analık hali izin süresini (doğum sonrası 8 hafta) geçirmiş olması ve başvuru tarihinde fiilen çalışıyor olması, (Analık izin süresi geçmiş olmalı)
  8. Annenin işvereni ile üçüncü dereceye kadar (üçüncü derece dâhil) kan ve kayın hısımlık ilişkisinin bulunmaması, (işyeri sahibinin 3. dereceye kadar akrabası olmaması gerekiyor)
  9. Anne ve babanın ücret gelirinin belirlenecek üst sınırı aşmaması, (net asgari ücretin 3 katı olduğu söyleniyor)
  10. Karşılıksız desteğin verildiği süre boyunca çocuk bakımı amacıyla ayrıca bir bakıcı istihdam edilmiyor olması, (Başka bir bakıcı tutulmamış olması şart)
  11. Çocuğa bakımı üstlenecek olan büyük annenin çocuk bakımını engelleyecek fiziksel veya ruhsal rahatsızlığının bulunmaması şartlar arasında yer alıyor.

Büyük anne toruna bakma parası başvurusu yapan kişilerden Çalışma ve Sosyal Politikalar Bakanlığınca kabul ödenerek aylık 425 TL. maaş bağlanması durumunda bu şartları taşıyan kişinin taahhütname ve resmi belge vermesi talep edilecektir.

babaannenin toruna bakma kriterleri

İNTERNETTEN BAŞVURU NASIL YAPILIR?

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığının internet sayfasını ziyaret ederek başvuruda bulunabilirsiniz.

Bu sayfadan sol menüde bulunan ve aşağıdaki görselde kırmızı ok ile gösterilen “Başvuru İşlemleri” linkine tıklanır.

büyükanne-toruna-bakma-maaşı-başvurusu

Bu linke tıkladığınızda başvuru yapma ve başvuru sorgulama sayfaları ile karşılaşacaksınız. Daha önce toruna bakma maaşı başvurusu yapanlar, “SORGULAMA”, başvuru yapmayanlar ise “BAŞVURU YAP” linkinden işlem yapabilirler.

Başvuru yap linkine tıkladığınızda sistem sizden bazı bilgileri isteyecektir. Bunlar sırasıyla şunlardır;

  • Çocuğa Bakacak Kişi ; Anneanne veya Babaanne
  • Annenin Tc.Kimlik Numarası; (11 haneli Tc. Giriniz.)
  • Babanın Tc. Numarası; (Yine 11 haneli olarak)
  • Bakılacak Çocuğun T.C. Numarası;
  • Toruna Bakacak olan Büyük Annenin T.C. Kimlik Numarası;
  • Annenin Cep Telefonu (0 5xx xxx xx xx)
  • Annenin E-Posta Adresi; (kullanıcıadi@domain.com)

T.C. Kimlik numaraları bilgilerinin doldurulmasından sonra diğer haneye geçilecek ve aşağıda ki bilgiler girilecektir. Bu bilgiler ANNEYE AİT BİLGİLERDİR;Annenin En son mezun olduğunuz eğitim kurumu; 

Doğumun nasıl yapıldığı; (Normal/Sezeryan)

Çalıştığı işyerinde kreş veya çocuk bakım hizmeti olup olmadığı; (Evet/Hayır)

Sendika üyeliği olup olmadığı; (Evet/Hayır)

İşyerinde uygulanan toplu iş sözleşmesi olup olmadığı;   (Evet/Hayır)

Çocuğun bakımı için aylık ne kadar harcama yaptığı; 

  • 0-200 TL,
  • 201-400 TL.
  • 401-800 TL.
  • 801 ve üzeri

Az – Çok – Sorun Değil

Kaç çocuğunuz var? (Ailede ki çocuk sayısını giriniz)

toruna-bakma-maaşı

  1. Kreş olmaması veya kapasitelerinin dolu olması,
  2. Kreşlerin kaliteli ve güvenli olmamaları,
  3. Çocuğun ailesi dışında kimseye bırakılmak istenmemesi,
  4. Maddi olarak kreş ücretini karşılayacak güçlerinin olmaması

Toruna bakma projesinin sizce en büyük katkısı nedir? (Seçiniz)

  • Çocuğun emin ellerde büyümesi,
  • Maddi katkı sağlaması,
  • Annenin çalışmaya devam edebilmesi

Bu bilgiler girildikten sonra sayfa sonunda çıkan doğrulama işlemi de yapılır ve “KAYDET” butonuna basılarak toruna bakma maaşı başvurusu gerçekleştirilir.

Bu başvuruyu gerçekleştiren Anneanne ve Babaanne adayları daha sonra başvurularının durumunu BAŞVURU SORGULAMA sayfasından takip edebilirler. Sorgulama sayfasında, başvurunun hangi aşamada olduğunu öğrenmek için;

Anne, Baba, Çocuk, Büyükanne Tc.Kimlik numaraları sisteme girilmeli ve sorgula butonuna basılmalıdır. Yukarıda ki görselde sorgulama sayfası görüntülenmektedir.

Başvurular 28 ŞUBAT tarihinde tamamlanacak ve bu tarihten sonra Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığınca değerlendirmeler yapılacak. Bu değerlendirmeler sonucunda toruna bakma maaşı başvuru sonucu öğrenme sayfasından aileler sorgulama yapabilecekler.

Köyde ikamet eden büyük anneler için 100 bin liraya kadar yapacakları yatırımlara Ziraat Bankası hayvan kredisi vermektedir.

ŞAHSEN BAŞVURU YAPILABİLECEK KURUMLAR

Pilot 10 ilimizde bulunmakta olan Sosyal Güvenlik İl Müdürlüklerine ve Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüklerine başvuru yapılabilecek. Tüm ailelere hayırlı ve uğurlu olması dileğiyle. Başvuru sonuçları için şuan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı çalışmaları başlattı. Yakında hak kazananlar ve kazanamayanlar için sonuçlar açıklanacak. Sizde internet üzerinden hemen toruna bakma maaşı çocuk parası sorgulama işleminizi gerçekleştirebilirsiniz.

BAŞVURU GERÇEKLEŞTİRİLEN 10 İLİMİZDE TOPLAMDA 6.500 BÜYÜKANNE MAAŞ ALMAYA HAK KAZANDI.

2018 Yılında Devam Edecek mi?

2017 yılında pilot illerimizde uygulamaya giren Büyükanne projesinden verim alınabilmesi durumunda 2018 ve 2019 yılında da devam edeceği değerlendiriliyordu. Fakat bakanlıkça yapılan açıklama neticesinde 2018 yılında toruna bakım maaşı adı altında yapılan ödemenin devam etmeyeceği bildirildi.

Binlerce vatandaş projenin diğer illerimizde devam etmesini talep etmektedir. Eğer sizinde görüşünüz bu yönde ise yorum yazarak desteğinizi esirgemeyin.Büyükanne Toruna Bakma Maaşı 2018 Projesi Konusuna 95 Yorum Yapıldı
  1. vesile dedi ki:

    ben burdur da ikamet ediyorum. pilot illerde uygulaniyor. saçmalık ve haksizlik her yıl başka illede uygulanmalı yada tüm illeri kapsamalı ben vatandaş olarak 2019 yine bu illerde uygulanmasını kabul etmiyorum!!!

  2. Esra dedi ki:

    2 çocuk annesi olarak bu projenin tekrar devam etmesini istiyorum. Annemin ek hiçbir geliri yok malesef en azından bu ona bir katkı sağlayacaktır.

  3. Fazilet dedi ki:

    Devam etmesini istiyoruz güzel teşvik güzel uygulama.

  4. Süheyla dedi ki:

    Bu projenin mersin de de devam etmesini istiyorum

  5. Özlen dedi ki:

    Uygulama devam etsin çok faydalı buluyorumm

  6. Saliha mutlu korkmaz dedi ki:

    Yorum çok cevap yok .

  7. Havvanur Kaplan dedi ki:

    Anneanneler ve babaannelerden daha iyi kimse bakamaz insanlara güven kalmadı devletimizde bu konuda destek verirse daha iyi olur

  8. nilüfer çalış dedi ki:

    Torunuma kendim bakmak istiyorum güvenilir ellerde büyümesi huzurumuzu saglar devletin verecegi parada onlarin ihtiyacını karşılar bizlerde mutlu oluruz.aileye bir katki saglar devam etmesini istiyoruz saygilarimla

  9. ayşe dedi ki:

    DEVAM ETMELİ….

  10. alp11 dedi ki:

    proje önemli niye desteği çekiyorlar anlamadım. istanbul için veli nimet bir proje, bimere falan yazabilirsiniz projenin devam etmesi için, saygılarımla…

  11. Hasan cetin dedi ki:

    Türkiye de sadece 10 ilde doğum yapan anne yok diger iller başka ülkenin illerimi

  12. Mihrimah dedi ki:

    Devletimiz bu işede el atmalı bende 4 ay önce doğum yaptım ve çalışıyorum çok zor anneme bırakıyorum ama onunda ihtiyacları var en azından bi destek olur en kısa zamanda çıkar İnşAllah yasa

  13. gül dedi ki:

    uygulama devam etmeli. Bir çok arkadaşım bakıçı parası vermemek için işini bıraktı. şuan 3 aylık hamileyim. Uygulama devam ederse çocuğu anneme bırakır işime devam edebilirim. Sonuçta verilecek ücret anneme hediye olurdu. Ve benimde gözüm arkada kalmazdı. Bakıcı yerine annem daha güvenli.

  14. Filiz dedi ki:

    Çalışan bi anne olarak bu projenin devam etmesini istiyorum

  15. Suna dedi ki:

    Çalışan bir anne olarak bende devam etmesini istiyorum daha önce de hic almadık zaten

  16. iklima dedi ki:

    lütfen uygulama devam etsınn faydalanmak istiyoruz

  17. Habibe dedi ki:

    Bu proje hem ailevi bağları güçlendirmek için hem de böyle bir ortamda tek güvendiğimiz anne babalarımıza çalışan anne baba olarak çocuğumuzu emanet edip çalışabilmemiz için uygulama devam etmeli ve Hatay’ada gelmeli lütfen …

  18. Fahrettin dedi ki:

    Ben baba olarak bu konuyu hakkettigimi düşünüyorum. Benimde iki çocuğum var eşimden ayrıldım ve çocuklarıma babannesi bakıyor ben de faydalanmak istiyorum çalışmakta zorluk çekiyorum istende ayrıldım katkısı olsa çok iyi olur napabilirim tesekkurler

  19. güldalı kurtoglu dedi ki:

    çalışan anne olarak bu projenin devam etmesi gerekiyor

  20. hülya dedi ki:

    ben çalışan bir anne olarak çok iyi geldi bu proje lütfen projeye devam edilmesini istiyorum

  21. sibel dedi ki:

    kesinlikle devamı gelmeli alınan ücretler ortayken bu güzel uygulamayı iptal etmeniz yanlış dar gelir çok iken hemde tekrar uygulamaya almanız lazım bu devirde kısıtlamama yapılmamalı.

  22. nilgün dedi ki:

    Kesinlikle devam etmesini istiyorum . Benim 3 çocugum var annem bakıyor. Eşim hasta sadece ben çalışıorum . Bir an önce başlatılmasını istiyorum . Geçim çok zor

  23. Elif demir ceylan dedi ki:

    Maddi yetersizlik yaşayan ve bu duruma mecbur olan binlerce aile, kadın var böyle bir kolaylıl sağlayabilme imkanı varken neden devam etmeyeceğinin bir gerekçesi de olmalı kesinlikle devam etmeli birçok kadın nu uygulama sayesinde rahatlıkla çocuğunu bırakıyor hatta ikinci üçüncü çocuğu düşünebiliyor başka türlü çocuk doğurmak büyük sorun lütfen devam etsin

  24. Demet dedi ki:

    Kesinlikle devam etmeli maddi durumu olmayan ailelere önemli bir katkı olmuştu. Sadece pilot illerde değil tüm Türkiye de olmalı.

  25. Hilal dedi ki:

    Kesinlikle devam etmeli madem kadınlarda istihdam önemli çalışabilmesi için bu tarz yardımlar şart lütfen bu sene de yapılsın uygulama

  26. M.SELÇUK SEL dedi ki:

    Bu yardım sadece 2017 de doğan çocuklar ve öncesi(3) yaş olarak geri gidersek yararlanacaklar.Bu şekil TC vatandaşları arasında haksızlık ve anayasaya görede eşitlik ilkelerine ters bir durumdur .2018 ve diğer yıllardada bu devam ettirilmeli .Bizlerin başı kelmi neden faydalanmıyoruz!!!!!!

  27. Derya dedi ki:

    Devam etsin bebegimi yabanciya birakmak istemiyorum cok faydali bir proje.

  28. Dilek dedi ki:

    Zaten 1yılı aşkındır pilot illerde geçerli artık diğer işlerde bundan yararlanmalı. Bebeklerimiz yararlanmadan büyüyor. Yaş sınırı bence 5 olmalı.

  29. Saliha mutlu korkmaz dedi ki:

    Büyük anne bakıcı parasını tekrar istiyoruz çocuklarımız güvenli aile ortamında neden kaldırıldı ?

  30. Dilek dedi ki:

    Neden sadece büyük iller diğer illerde yaşayan aileler farkı nedir bu proje bütün illeri kapsamalı

  31. fatma dedi ki:

    merhaba,
    kesinlikle proje devam etmeli, çocuklarımız annelerin elinde güvenle büyümeli.

  32. Engin dedi ki:

    Kesinlikle devam etmesi gereken bir proje. Neden çocuğumuz anneanne veya babaanne gibi güvenilir eller varken, kötü muameleye maruz kalan çocuk haberleri o kadar yaygınken yabancı uyruklu bakıcılara mecbur bırakılıyor. Eşimi yetiştiren eller en güvenilir olandır. Kesinlikle çalışma bakanlığı ile aile ve sosyal politikalar bakanlığının kalıcı ve tüm Türkiye kapsayan bir proje hazırlamaları ve hızlıca hayata geçirmeleri gerekiyor.

  33. Abdurrahman dedi ki:

    Diğer iller bu devletin ili degilmi onların ne günahı var bir uygulama yapılacak sa tüm Türkiye’yi kapsamalıdır bu şekilde diğer iller imize haksızlık yapılıyor.

  34. gamze dedi ki:

    2018 yılındada yürürlüğe girilmesini istiyoruzzz neden tek 2017 yılında yapıldı ki

  35. Selma dedi ki:

    Merhaba.2017 de yapılan bu çalışmanın devam etmesi tüm anne ve babalar için gerekmektedir.Tek maaşla ev geçindirmek ve çocuk bakmak artık çok zor.Kadınların iş hayatlarının devam ettirilebilmesi için bu yardımın önemi büyük . Gerek maddi sıkıntı gerek emin ellerde büyümesi adına fayda sağlamaktadır.O yüzden bu çalışmanın devam ettirilmesini talep ediyoruz.Sesimizi duymalarını umut ediyorum.Teşekkürler

    1. İş Planı örneği dedi ki:

      İnşalla projeler yeniden başlatılır.

    2. Mehmet dedi ki:

      Nasıl devam etsin.. başlamadı ki
      Hangi dünyadasınız

  36. Ilhan dedi ki:

    Bende 2 torununa birden bakıyorum bende yararlanmak istiyorum

  37. Saliha mutlu korkmaz dedi ki:

    Biran önce başlasın benim annemde bakıyor hiç ses yok bilgilendirirseniz memnun oluruz

  38. Ilhan dedi ki:

    Benimde iki torunum var 2 sinide ben bakıyorum ama yararlanamadık yararlanarak çok iyi olurdu

  39. Zeynep dedi ki:

    Devam etsin iyi bir uygulama cok memnun kaldık emegi gecen herkesten allah razı olsun cok değil ama hiç yoktan iyidir bir asgari ücretle gecinilmiyor en azından cocuklarımız emin ellerde büyüyor nisan ayı verilmedi verilcekmi yoksa yeni bir uygulamayamı gecilcek bekliyoruz

  40. Merve dedi ki:

    Tüm Türkiye için başlasınlar neden sadece belirli iller

1 2
Sayfa başına git