Büyükanne Toruna Bakma Maaşı 2018 Yılında Devam Ediyor mu?


Büyükanne Toruna Bakma Maaşı 2018 Projesi

Büyükanne Toruna Bakma Maaşı 2018 Projesi


2017 yılında başlayan büyükanne toruna bakma maaşı projesi 2018 yılında da devam edecek mi? Başvuru şartları neler olacak? Nereye başvuru yapılacak? İşte detaylar..

2017 yılı için Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ve SGK arasında sözleşme imzalandı ve başvurular başladı. Başvurular 2 farklı yöntemle yapılabiliyor. Bunlardan birincisi internet üzerinden, diğeri ise şahsen İlgili Müdürlüklere başvuru yapılıyor.

TORUNA BAKMA MAAŞI ŞARTLARI NELERDİR?

 1. Türk vatandaşı olmak,
 2. Pilot illerimiz olan Sakarya, Konya, Tekirdağ, İstanbul, Bursa, İzmir, Antalya, Ankara, Kayseri, Gaziantep illerinde ikamet ediyor olmak.
 3. Çocuk ve annenin aynı evde, büyük annenin ise aynı il sınırları içinde ikamet ediyor olması,
 4. Annenin en az 18 yaşında olması,
 5. Başvuru tarihi itibarıyla bakımı üstlenilecek çocuğun 3 yaşını doldurmamış olması, (3 yaşından büyükler yararlanamaz)
 6. Çalışan annenin Annenin özel sektörde, iş sözleşmesine tabi ve sigortalı olarak bir işte fiilen çalışıyor olması ve destek süresi boyunca işten ayrılmaması(sigortalı adına Sosyal Güvenlik Kurumu’na en az 360 tam gün prim ödenmiş olmalıdır.), (1 yıl destek süresidir)
 7. Annenin 4857 sayılı İş Kanununda düzenlenen analık hali izin süresini (doğum sonrası 8 hafta) geçirmiş olması ve başvuru tarihinde fiilen çalışıyor olması, (Analık izin süresi geçmiş olmalı)
 8. Annenin işvereni ile üçüncü dereceye kadar (üçüncü derece dâhil) kan ve kayın hısımlık ilişkisinin bulunmaması, (işyeri sahibinin 3. dereceye kadar akrabası olmaması gerekiyor)
 9. Anne ve babanın ücret gelirinin belirlenecek üst sınırı aşmaması, (net asgari ücretin 3 katı olduğu söyleniyor)
 10. Karşılıksız desteğin verildiği süre boyunca çocuk bakımı amacıyla ayrıca bir bakıcı istihdam edilmiyor olması, (Başka bir bakıcı tutulmamış olması şart)
 11. Çocuğa bakımı üstlenecek olan büyük annenin çocuk bakımını engelleyecek fiziksel veya ruhsal rahatsızlığının bulunmaması şartlar arasında yer alıyor.

Büyük anne toruna bakma parası başvurusu yapan kişilerden Çalışma ve Sosyal Politikalar Bakanlığınca kabul ödenerek aylık 425 TL. maaş bağlanması durumunda bu şartları taşıyan kişinin taahhütname ve resmi belge vermesi talep edilecektir.

babaannenin toruna bakma kriterleri

İNTERNETTEN BAŞVURU NASIL YAPILIR?

2017 yılı için başvuru şöyle yapılıyor. (2018 henüz açıklanmadı.) Öncelikle Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığının oluşturduğu, https://buyukanne.csgb.gov.tr adresine girilir ve ana sayfada bulunan projenin detayları ve şartları hakkında ki bilgilendirme yazısını okuyabilirsiniz.

TORUNA BAKMA MAAŞI BAŞVURU SAYFASINA BURADAN ULAŞABİLİRSİNİZ.

Bu sayfadan sol menüde bulunan ve aşağıdaki görselde kırmızı ok ile gösterilen “Başvuru İşlemleri” linkine tıklanır.

büyükanne-toruna-bakma-maaşı-başvurusu

Bu linke tıkladığınızda başvuru yapma ve başvuru sorgulama sayfaları ile karşılaşacaksınız. Daha önce toruna bakma maaşı başvurusu yapanlar, “SORGULAMA”, başvuru yapmayanlar ise “BAŞVURU YAP” linkinden işlem yapabilirler.

Başvuru yap linkine tıkladığınızda sistem sizden bazı bilgileri isteyecektir. Bunlar sırasıyla şunlardır;

 • Çocuğa Bakacak Kişi ; Anneanne veya Babaanne
 • Annenin Tc.Kimlik Numarası; (11 haneli Tc. Giriniz.)
 • Babanın Tc. Numarası; (Yine 11 haneli olarak)
 • Bakılacak Çocuğun Tc.Numarası;
 • Toruna Bakacak olan Büyük Annenin Tc. Kimlik Numarası;
 • Annenin Cep Telefonu (0 5xx xxx xx xx)
 • Annenin E-Posta Adresi; (kullanıcıadi@domain.com)


Tc.Kimlik numaraları bilgilerinin doldurulmasından sonra diğer haneye geçilecek ve aşağıda ki bilgiler girilecektir. Bu bilgiler ANNEYE AİT BİLGİLERDİR;

Annenin En son mezun olduğunuz eğitim kurumu; 

Doğumun nasıl yapıldığı; (Normal/Sezeryan)

Çalıştığı işyerinde kreş veya çocuk bakım hizmeti olup olmadığı; (Evet/Hayır)

Sendika üyeliği olup olmadığı; (Evet/Hayır)

İşyerinde uygulanan toplu iş sözleşmesi olup olmadığı;   (Evet/Hayır)

Çocuğun bakımı için aylık ne kadar harcama yaptığı; 

 • 0-200 TL,
 • 201-400 TL.
 • 401-800 TL.
 • 801 ve üzeri

Az – Çok – Sorun Değil

Kaç çocuğunuz var? (Ailede ki çocuk sayısını giriniz)

 1. Kreş olmaması veya kapasitelerinin dolu olması,
 2. Kreşlerin kaliteli ve güvenli olmamaları,
 3. Çocuğun ailesi dışında kimseye bırakılmak istenmemesi,
 4. Maddi olarak kreş ücretini karşılayacak güçlerinin olmaması

Toruna bakma projesinin sizce en büyük katkısı nedir? (Seçiniz)

 • Çocuğun emin ellerde büyümesi,
 • Maddi katkı sağlaması,
 • Annenin çalışmaya devam edebilmesi

Bu bilgiler girildikten sonra sayfa sonunda çıkan doğrulama işlemi de yapılır ve “KAYDET” butonuna basılarak toruna bakma maaşı başvurusu gerçekleştirilir.

Bu başvuruyu gerçekleştiren Anneanne ve Babaanne adayları daha sonra başvurularının durumunu BAŞVURU SORGULAMA sayfasından takip edebilirler. Sorgulama sayfasında, başvurunun hangi aşamada olduğunu öğrenmek için;

Anne, Baba, Çocuk, Büyükanne Tc.Kimlik numaraları sisteme girilmeli ve sorgula butonuna basılmalıdır. Yukarıda ki görselde sorgulama sayfası görüntülenmektedir.

Başvurular 28 ŞUBAT tarihinde tamamlanacak ve bu tarihten sonra Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığınca değerlendirmeler yapılacak. Bu değerlendirmeler sonucunda toruna bakma maaşı başvuru sonucu öğrenme sayfasından aileler sorgulama yapabilecekler.

Köyde ikamet eden büyük anneler için 100 bin liraya kadar yapacakları yatırımlara Ziraat Bankası hayvan kredisi vermektedir.

ŞAHSEN BAŞVURU YAPILABİLECEK KURUMLAR

Pilot 10 ilimizde bulunmakta olan Sosyal Güvenlik İl Müdürlüklerine ve Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüklerine başvuru yapılabilecek. Tüm ailelere hayırlı ve uğurlu olması dileğiyle. Başvuru sonuçları için şuan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı çalışmaları başlattı. Yakında hak kazananlar ve kazanamayanlar için sonuçlar açıklanacak. Sizde internet üzerinden hemen toruna bakma maaşı çocuk parası sorgulama işleminizi gerçekleştirebilirsiniz.

Büyükanne Toruna Bakma Maaşı Sonucunuzu Öğrenmek İçin TIKLAYIN!

BAŞVURU GERÇEKLEŞTİRİLEN 10 İLİMİZDE TOPLAMDA 6.500 BÜYÜKANNE MAAŞ ALMAYA HAK KAZANDI.

2018 Yılında Devam Edecek mi?

2017 yılında pilot illerimizde uygulamaya giren Büyükanne projesinden verim alınabilmesi durumunda 2018 ve 2019 yılında da devam edeceği değerlendiriliyor. Henüz Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığınca bu yönde bir açıklama yapılmadı ancak ilerleyen günlerde açıklanmasını müteakiben sitemizde yayınlanacaktır.

Binlerce vatandaş projenin diğer illerimizde devam etmesini talep etmektedir. Eğer sizinde görüşünüz bu yönde ise yorum yazarak desteğinizi esirgemeyin.Büyükanne Toruna Bakma Maaşı 2018 Projesi Konusuna 65 Yorum Yapıldı
 1. Dilek dedi ki:

  Neden sadece büyük iller diğer illerde yaşayan aileler farkı nedir bu proje bütün illeri kapsamalı

 2. fatma dedi ki:

  merhaba,
  kesinlikle proje devam etmeli, çocuklarımız annelerin elinde güvenle büyümeli.

 3. Engin dedi ki:

  Kesinlikle devam etmesi gereken bir proje. Neden çocuğumuz anneanne veya babaanne gibi güvenilir eller varken, kötü muameleye maruz kalan çocuk haberleri o kadar yaygınken yabancı uyruklu bakıcılara mecbur bırakılıyor. Eşimi yetiştiren eller en güvenilir olandır. Kesinlikle çalışma bakanlığı ile aile ve sosyal politikalar bakanlığının kalıcı ve tüm Türkiye kapsayan bir proje hazırlamaları ve hızlıca hayata geçirmeleri gerekiyor.

 4. Abdurrahman dedi ki:

  Diğer iller bu devletin ili degilmi onların ne günahı var bir uygulama yapılacak sa tüm Türkiye’yi kapsamalıdır bu şekilde diğer iller imize haksızlık yapılıyor.

 5. gamze dedi ki:

  2018 yılındada yürürlüğe girilmesini istiyoruzzz neden tek 2017 yılında yapıldı ki

 6. Selma dedi ki:

  Merhaba.2017 de yapılan bu çalışmanın devam etmesi tüm anne ve babalar için gerekmektedir.Tek maaşla ev geçindirmek ve çocuk bakmak artık çok zor.Kadınların iş hayatlarının devam ettirilebilmesi için bu yardımın önemi büyük . Gerek maddi sıkıntı gerek emin ellerde büyümesi adına fayda sağlamaktadır.O yüzden bu çalışmanın devam ettirilmesini talep ediyoruz.Sesimizi duymalarını umut ediyorum.Teşekkürler

  1. İş Planı örneği dedi ki:

   İnşalla projeler yeniden başlatılır.

  2. Mehmet dedi ki:

   Nasıl devam etsin.. başlamadı ki
   Hangi dünyadasınız

 7. Ilhan dedi ki:

  Bende 2 torununa birden bakıyorum bende yararlanmak istiyorum

 8. Saliha mutlu korkmaz dedi ki:

  Biran önce başlasın benim annemde bakıyor hiç ses yok bilgilendirirseniz memnun oluruz

 9. Ilhan dedi ki:

  Benimde iki torunum var 2 sinide ben bakıyorum ama yararlanamadık yararlanarak çok iyi olurdu

 10. Zeynep dedi ki:

  Devam etsin iyi bir uygulama cok memnun kaldık emegi gecen herkesten allah razı olsun cok değil ama hiç yoktan iyidir bir asgari ücretle gecinilmiyor en azından cocuklarımız emin ellerde büyüyor nisan ayı verilmedi verilcekmi yoksa yeni bir uygulamayamı gecilcek bekliyoruz

 11. Merve dedi ki:

  Tüm Türkiye için başlasınlar neden sadece belirli iller

1 2
Sayfa başına git