Büyükanne Toruna Bakma Maaşı 2018 Yılında Devam Ediyor mu?


Büyükanne Toruna Bakma Maaşı 2018 Projesi

Geçen yıl başlayan büyükanne toruna bakma maaşı projesi 2018 yılında da devam edecek mi? Başvuru şartları neler olacak? Nereye başvuru yapılacak? İşte detaylar..

Geçen yıl için Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ve SGK arasında sözleşme imzalandı ve başvurular başladı. Başvurular 2 farklı yöntemle yapılabiliyor. Bunlardan birincisi internet üzerinden, diğeri ise şahsen İlgili Müdürlüklere başvuru yapılıyor.

TORUNA BAKMA MAAŞI ŞARTLARI NELERDİR?

 1. Türk vatandaşı olmak,
 2. Pilot illerimiz olan Sakarya, Konya, Tekirdağ, İstanbul, Bursa, İzmir, Antalya, Ankara, Kayseri, Gaziantep illerinde ikamet ediyor olmak.
 3. Çocuk ve annenin aynı evde, büyük annenin ise aynı il sınırları içinde ikamet ediyor olması,
 4. Annenin en az 18 yaşında olması,
 5. Başvuru tarihi itibarıyla bakımı üstlenilecek çocuğun 3 yaşını doldurmamış olması, (3 yaşından büyükler yararlanamaz)
 6. Çalışan annenin Annenin özel sektörde, iş sözleşmesine tabi ve sigortalı olarak bir işte fiilen çalışıyor olması ve destek süresi boyunca işten ayrılmaması(sigortalı adına Sosyal Güvenlik Kurumu’na en az 360 tam gün prim ödenmiş olmalıdır.), (1 yıl destek süresidir)
 7. Annenin 4857 sayılı İş Kanununda düzenlenen analık hali izin süresini (doğum sonrası 8 hafta) geçirmiş olması ve başvuru tarihinde fiilen çalışıyor olması, (Analık izin süresi geçmiş olmalı)
 8. Annenin işvereni ile üçüncü dereceye kadar (üçüncü derece dâhil) kan ve kayın hısımlık ilişkisinin bulunmaması, (işyeri sahibinin 3. dereceye kadar akrabası olmaması gerekiyor)
 9. Anne ve babanın ücret gelirinin belirlenecek üst sınırı aşmaması, (net asgari ücretin 3 katı olduğu söyleniyor)
 10. Karşılıksız desteğin verildiği süre boyunca çocuk bakımı amacıyla ayrıca bir bakıcı istihdam edilmiyor olması, (Başka bir bakıcı tutulmamış olması şart)
 11. Çocuğa bakımı üstlenecek olan büyük annenin çocuk bakımını engelleyecek fiziksel veya ruhsal rahatsızlığının bulunmaması şartlar arasında yer alıyor.

Büyük anne toruna bakma parası başvurusu yapan kişilerden Çalışma ve Sosyal Politikalar Bakanlığınca kabul ödenerek aylık 425 TL. maaş bağlanması durumunda bu şartları taşıyan kişinin taahhütname ve resmi belge vermesi talep edilecektir.

babaannenin toruna bakma kriterleri

İNTERNETTEN BAŞVURU NASIL YAPILIR?

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığının internet sayfasını ziyaret ederek başvuruda bulunabilirsiniz.

Bu sayfadan sol menüde bulunan ve aşağıdaki görselde kırmızı ok ile gösterilen “Başvuru İşlemleri” linkine tıklanır.

büyükanne-toruna-bakma-maaşı-başvurusu

Bu linke tıkladığınızda başvuru yapma ve başvuru sorgulama sayfaları ile karşılaşacaksınız. Daha önce toruna bakma maaşı başvurusu yapanlar, “SORGULAMA”, başvuru yapmayanlar ise “BAŞVURU YAP” linkinden işlem yapabilirler.

Başvuru yap linkine tıkladığınızda sistem sizden bazı bilgileri isteyecektir. Bunlar sırasıyla şunlardır;

 • Çocuğa Bakacak Kişi ; Anneanne veya Babaanne
 • Annenin Tc.Kimlik Numarası; (11 haneli Tc. Giriniz.)
 • Babanın Tc. Numarası; (Yine 11 haneli olarak)
 • Bakılacak Çocuğun T.C. Numarası;
 • Toruna Bakacak olan Büyük Annenin T.C. Kimlik Numarası;
 • Annenin Cep Telefonu (0 5xx xxx xx xx)
 • Annenin E-Posta Adresi; (kullanıcıadi@domain.com)

T.C. Kimlik numaraları bilgilerinin doldurulmasından sonra diğer haneye geçilecek ve aşağıda ki bilgiler girilecektir. Bu bilgiler ANNEYE AİT BİLGİLERDİR;

Annenin En son mezun olduğunuz eğitim kurumu; 

Doğumun nasıl yapıldığı; (Normal/Sezeryan)Çalıştığı işyerinde kreş veya çocuk bakım hizmeti olup olmadığı; (Evet/Hayır)

Sendika üyeliği olup olmadığı; (Evet/Hayır)

İşyerinde uygulanan toplu iş sözleşmesi olup olmadığı;   (Evet/Hayır)

Çocuğun bakımı için aylık ne kadar harcama yaptığı; 

 • 0-200 TL,
 • 201-400 TL.
 • 401-800 TL.
 • 801 ve üzeri

Az – Çok – Sorun Değil

Kaç çocuğunuz var? (Ailede ki çocuk sayısını giriniz)

toruna-bakma-maaşı

 1. Kreş olmaması veya kapasitelerinin dolu olması,
 2. Kreşlerin kaliteli ve güvenli olmamaları,
 3. Çocuğun ailesi dışında kimseye bırakılmak istenmemesi,
 4. Maddi olarak kreş ücretini karşılayacak güçlerinin olmaması

Toruna bakma projesinin sizce en büyük katkısı nedir? (Seçiniz)

 • Çocuğun emin ellerde büyümesi,
 • Maddi katkı sağlaması,
 • Annenin çalışmaya devam edebilmesi

Bu bilgiler girildikten sonra sayfa sonunda çıkan doğrulama işlemi de yapılır ve “KAYDET” butonuna basılarak toruna bakma maaşı başvurusu gerçekleştirilir.

Bu başvuruyu gerçekleştiren Anneanne ve Babaanne adayları daha sonra başvurularının durumunu BAŞVURU SORGULAMA sayfasından takip edebilirler. Sorgulama sayfasında, başvurunun hangi aşamada olduğunu öğrenmek için;

Anne, Baba, Çocuk, Büyükanne Tc.Kimlik numaraları sisteme girilmeli ve sorgula butonuna basılmalıdır. Yukarıda ki görselde sorgulama sayfası görüntülenmektedir.

Başvurular 28 ŞUBAT tarihinde tamamlanacak ve bu tarihten sonra Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığınca değerlendirmeler yapılacak. Bu değerlendirmeler sonucunda toruna bakma maaşı başvuru sonucu öğrenme sayfasından aileler sorgulama yapabilecekler.

Köyde ikamet eden büyük anneler için 100 bin liraya kadar yapacakları yatırımlara Ziraat Bankası hayvan kredisi vermektedir.

ŞAHSEN BAŞVURU YAPILABİLECEK KURUMLAR

Pilot 10 ilimizde bulunmakta olan Sosyal Güvenlik İl Müdürlüklerine ve Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüklerine başvuru yapılabilecek. Tüm ailelere hayırlı ve uğurlu olması dileğiyle. Başvuru sonuçları için şuan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı çalışmaları başlattı. Yakında hak kazananlar ve kazanamayanlar için sonuçlar açıklanacak. Sizde internet üzerinden hemen toruna bakma maaşı çocuk parası sorgulama işleminizi gerçekleştirebilirsiniz.

BAŞVURU GERÇEKLEŞTİRİLEN 10 İLİMİZDE TOPLAMDA 6.500 BÜYÜKANNE MAAŞ ALMAYA HAK KAZANDI.

2018 Yılında Devam Edecek mi?

2017 yılında pilot illerimizde uygulamaya giren Büyükanne projesinden verim alınabilmesi durumunda 2018 ve 2019 yılında da devam edeceği değerlendiriliyordu. Fakat bakanlıkça yapılan açıklama neticesinde 2018 yılında toruna bakım maaşı adı altında yapılan ödemenin devam etmeyeceği bildirildi.

Binlerce vatandaş projenin diğer illerimizde devam etmesini talep etmektedir. Eğer sizinde görüşünüz bu yönde ise yorum yazarak desteğinizi esirgemeyin.

2018 yılında devlet tarafından büyükannelere verilen torun maaşının 2019 yılında da devam edip etmeyeceği hususunda hükumet kanadından kesin bir bilgi gelmedi. Kesin bir bilgi elimize ulaştığında sizlerle paylaşacağız.

Büyükanne Toruna Bakma Maaşı 2018 Projesi Konusuna 141 Yorum Yapıldı
 1. brckra dedi ki:

  memur anneler alamıyor mu
  bu yardımı

 2. Ozlem dedi ki:

  Tum illerimizin yararlanmasini istiyoruz ozellikle kutahya

 3. Ozlem dedi ki:

  Kütahya olsun lutfen

 4. Özlem dedi ki:

  3 çocuğum var ve çalışmak zorundayım başka birine emanet edemem lütfen bu yürürlüğe girsin

 5. sitem dedi ki:

  milletin ağzına bir parmak bal çalınıp şimdide 300 400 tl ye gerçekten muhtaç olan ve el kadar yavruyu bırakıp çalmaya mecbur olan ebeveyne çok görülmemelidir …….

 6. Tülay demirci dedi ki:

  Başlasın lütfen

 7. SEVGİ dedi ki:

  ÇALIŞAN ANNELERE DESTEK LÜTFEN DEVAM ETMESİNİ İSTİYORUZ ÇÜNKÜ İHTİYACIMIZ VAR

 8. Huriye Bostancı dedi ki:

  Devam etmesini ve bütün illerimizin yararlanmasını istiyorum.Bakiciya verecek imkanim yok ayrıca kimseye de güvenemiyorum.Bu kadar borcun içinde çalışmak zorundayım.Lütfen devam etsin…

 9. Hicran dedi ki:

  Bu uygulama ile yüzlerce evlat sahibi olmuş çalışan annelere yüklerinin bir nebze olsun azaltılması açısından destek olundu bizim de bu uygulamadan faydalanmaya hakkımız devam etmesine ihtiyacımız var biz de yararlanmayı ve uygulamanın devam etmesini istiyoruz.

 10. Nursel dedi ki:

  Lütfen devam etsin kadınlar çalışabilsin

 11. Sedanur kıyı dedi ki:

  Lutfen bu uygulamaya devam edin calismak zorundayim cocugumu bakiciya yabanciya birakamam babaannesi bu uygulama olursa bak diyebileyim en azindan katki olur

 12. Selma dedi ki:

  Bizim ilimizde konyada olmasından dolayı gayet memnunuz devam atmesini önemle rica ederim çocuklarımız hem emin ellerde hemde gelenek ve göreneklerimize baglı yetişirler diye düşünüyorum aile baglarımız bu yolla dahada kuvvetlenir inşallah emegi geçen herkesten Allah razı olsun

 13. fatma dedi ki:

  şanlıurfada yaşıyorum çalışan bir anne olarak bu haktan yaralanmak istiyorum lütfen tüm illerde uygulamaya geçilsin biran önce ricamızdır

  1. mustafa dedi ki:

   sürekli pilot il. Geri kalan iller üvey evlat muamelesi görüyor ne yazık ki bende urfadayım eşim çalışıyor ve kaynanam bakıyor çocuga ama böyle bir katkı olsa daha rahat bırakırız cocugu

 14. Vahide dedi ki:

  Bu uygulamanin tüm illerimizde olmasini istiyorum. Lütfen devam edin hem annemize hem bize kucukte olsa destek olur.

 15. Jale dedi ki:

  Ben Gaziantepte yaşıyorum büyükanne maaşı alıyordum, torununa ufak tefek marketten birşeyler alıyordum.Çok memnundum, yine verilirse çok memnun olacağım

 16. sevda dedi ki:

  2018 yılında da devam etmesi ufak bebeğimize bakan ananemize destek açısından önemli asgari ücret alan çalışmak zorunda olan anneler için bir nebze çorbaya tuz olur

 17. Pınar dedi ki:

  Merhaba bu uygulamanın gelmesini İstanbul’da da uygulanmasını rica ederim pilot bölgelerde başlamıştı Bursa ve İzmir İstanbul’da da olsun

 18. Mirac dedi ki:

  Lütfen devam edilsin porclu bir ailenin birde bebek masrafları devreye girince bakıcıya zaten bırakılamaz en azından annemiz bakarsa masraflar çıkar ve annemize de destek oluruz askari ücretle çalışan lara büyük destek

 19. Burcin dedi ki:

  Baslatilsin devam edilsin lutfen 2 aylik bebegim var en azindan bez parasi ciksin.yetisemiyoruz.

 20. Hazal Gündoğdu dedi ki:

  Ben de yeni anneyim 2018 de devam etmesini isterim.

 21. Rukiye dedi ki:

  merhaba lütfen devam etsin

 22. Betul dedi ki:

  Duzce de yasiyorum is olanaklari kisitli ve ücretler dusuk deprem bölgesi olmasina ragmen 10 pilot ilin icine girmemesi cok kotu bir durum duzce 1999 depreminden sonra hala toparlanamayan kucuk bir sehir 10 pilot il ile alakali olan bir durum olmasi cok sacma bircok ilde o kadar ihtiyaci olan insanlar var ki anlatamam lutfen devam etsin

 23. Leyla dedi ki:

  Lütfen devam etsin bu projeler olmadan önce gençler çocuk yapamadılar bakacak kimseleri olmayınca buyuklerinede bir şeyler vermeleri gerekiyor çünkü büyükler işlerini evlerini bırakıp torunları için fedakarlık yapıyorlar devletimiz güzel işler yapıyor devlete zeval vermesin projelerin devamını istiyorum

 24. Ayse dedi ki:

  Bu proje maddi durumu olmayan anneanne/babaannenin hem torunun ihtiyaclarini karsilamask hemde torununa mahcup olmamasi icin cok onemli.Ulkemizde bukadat yoksulluk varken boyle bir uygulamanin kesinlikle devam etmesi gerekiyor.Cunku hic kimse evladini birakip ise gitmek istemez ihtiyaci olmasa

 25. HİLAL dedi ki:

  Merhaba bu yılda devam etmesini istiyoruz lütfen.

 26. Mustafa dedi ki:

  Sayın yetkili bu kadar guzel ve ozel bir prejenin devam etmesi ulkemiz adina atılan adımların icinde olmasini cani gonulden isterim

 27. Sevgi Gürhan dedi ki:

  Babanne olarak Malatyadan yazıyorum. Plot illerden bize sıra gelmeden ya proje kalkar yada torun 3 yaşını doldurur. Seçimlerde de plot illerden oy isteyin diyeceğim.

 28. Sermin dedi ki:

  Diger illerde de uygulqnmali biz hic yararlanamadik.gayet guzel bi calisma.devam edilmeli…

 29. HASAN dedi ki:

  Kesinlikle bu çok güzel bir çalışma ve çalışmaya devam etmek isteyen anneler için çoçuklarının güvenli ellerde ve olmaları ve onlara bakan anneanne ve babaannelerinde bu şekilde kendi ihtiyaçlarını da karşılayabildikleri bu yasa sürekli her sene devam edilmeli .

 30. Esra dedi ki:

  Devam etmeli. Kadın istihdamı için tüm illerde uygulanmali

 31. Hatice dedi ki:

  bu projenin 2018 yılında da devam etmesini ve herkesin de bu yardımdan faydalanmasını istiyorum.Biz calışan annelere lütfen tam destek verilsin.

 32. Hazife dedi ki:

  Tüm illere yayılmasını ve devam etmesini istiyoruz. Özellikle son dönemlerde aile dışında kimseye güvenip çocuk emanet edemiyoruz.

 33. Gülhan dedi ki:

  Bizde çalışan anneyiz neden tüm illerde yok 2 yıl olucak nerdeyse haksızlık ama bu ,her çalışan annenin yaralanması gereken bir uygulama ama sadece 10 il ile sınırlandırılması haksızlık 2 yıl olucak buna bi çözüm lütfen

 34. nurcan dedi ki:

  başlatılsın ve devam etsin lütfen

 35. Rabiya dedi ki:

  Ben yararlanamadim istanbul da oturuyorum yeni calismaya başladım lütfen 2018 yilindada devam etsin o paraya ihtiyacım var

1 2 3
Sayfa başına git