Büyükanne Toruna Bakma Maaşı 2018 Yılında Devam Ediyor mu?


Büyükanne Toruna Bakma Maaşı 2018 Projesi

Büyükanne Toruna Bakma Maaşı 2018 Projesi


2017 yılında başlayan büyükanne toruna bakma maaşı projesi 2018 yılında da devam edecek mi? Başvuru şartları neler olacak? Nereye başvuru yapılacak? İşte detaylar..

2017 yılı için Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ve SGK arasında sözleşme imzalandı ve başvurular başladı. Başvurular 2 farklı yöntemle yapılabiliyor. Bunlardan birincisi internet üzerinden, diğeri ise şahsen İlgili Müdürlüklere başvuru yapılıyor.

TORUNA BAKMA MAAŞI ŞARTLARI NELERDİR?

 1. Türk vatandaşı olmak,
 2. Pilot illerimiz olan Sakarya, Konya, Tekirdağ, İstanbul, Bursa, İzmir, Antalya, Ankara, Kayseri, Gaziantep illerinde ikamet ediyor olmak.
 3. Çocuk ve annenin aynı evde, büyük annenin ise aynı il sınırları içinde ikamet ediyor olması,
 4. Annenin en az 18 yaşında olması,
 5. Başvuru tarihi itibarıyla bakımı üstlenilecek çocuğun 3 yaşını doldurmamış olması, (3 yaşından büyükler yararlanamaz)
 6. Çalışan annenin Annenin özel sektörde, iş sözleşmesine tabi ve sigortalı olarak bir işte fiilen çalışıyor olması ve destek süresi boyunca işten ayrılmaması(sigortalı adına Sosyal Güvenlik Kurumu’na en az 360 tam gün prim ödenmiş olmalıdır.), (1 yıl destek süresidir)
 7. Annenin 4857 sayılı İş Kanununda düzenlenen analık hali izin süresini (doğum sonrası 8 hafta) geçirmiş olması ve başvuru tarihinde fiilen çalışıyor olması, (Analık izin süresi geçmiş olmalı)
 8. Annenin işvereni ile üçüncü dereceye kadar (üçüncü derece dâhil) kan ve kayın hısımlık ilişkisinin bulunmaması, (işyeri sahibinin 3. dereceye kadar akrabası olmaması gerekiyor)
 9. Anne ve babanın ücret gelirinin belirlenecek üst sınırı aşmaması, (net asgari ücretin 3 katı olduğu söyleniyor)
 10. Karşılıksız desteğin verildiği süre boyunca çocuk bakımı amacıyla ayrıca bir bakıcı istihdam edilmiyor olması, (Başka bir bakıcı tutulmamış olması şart)
 11. Çocuğa bakımı üstlenecek olan büyük annenin çocuk bakımını engelleyecek fiziksel veya ruhsal rahatsızlığının bulunmaması şartlar arasında yer alıyor.

Büyük anne toruna bakma parası başvurusu yapan kişilerden Çalışma ve Sosyal Politikalar Bakanlığınca kabul ödenerek aylık 425 TL. maaş bağlanması durumunda bu şartları taşıyan kişinin taahütname ve resmi belge vermesi talep edilecektir.

İNTERNETTEN BAŞVURU NASIL YAPILIR?

2017 yılı için başvuru şöyle yapılıyor. (2018 henüz açıklanmadı.) Öncelikle Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığının oluşturduğu, https://buyukanne.csgb.gov.tr adresine girilir ve ana sayfada bulunan projenin detayları ve şartları hakkında ki bilgilendirme yazısını okuyabilirsiniz.

TORUNA BAKMA MAAŞI BAŞVURU SAYFASINA BURADAN ULAŞABİLİRSİNİZ.

Bu sayfadan sol menüde bulunan ve aşağıdaki görselde kırmızı ok ile gösterilen “Başvuru İşlemleri” linkine tıklanır.

büyükanne-toruna-bakma-maaşı-başvurusu

Bu linke tıkladığınızda başvuru yapma ve başvuru sorgulama sayfaları ile karşılaşacaksınız. Daha önce toruna bakma maaşı başvurusu yapanlar, “SORGULAMA”, başvuru yapmayanlar ise “BAŞVURU YAP” linkinden işlem yapabilirler.

Başvuru yap linkine tıkladığınızda sistem sizden bazı bilgileri isteyecektir. Bunlar sırasıyla şunlardır;

 • Çocuğa Bakacak Kişi ; Anneanne veya Babaanne
 • Annenin Tc.Kimlik Numarası; (11 haneli Tc. Giriniz.)
 • Babanın Tc. Numarası; (Yine 11 haneli olarak)
 • Bakılacak Çocuğun Tc.Numarası;
 • Toruna Bakacak olan Büyük Annenin Tc. Kimlik Numarası;
 • Annenin Cep Telefonu (0 5xx xxx xx xx)
 • Annenin E-Posta Adresi; (kullanıcıadi@domain.com)

Tc.Kimlik numaraları bilgilerinin doldurulmasından sonra diğer haneye geçilecek ve aşağıda ki bilgiler girilecektir. Bu bilgiler ANNEYE AİT BİLGİLERDİR;

Annenin En son mezun olduğunuz eğitim kurumu; 

Doğumun nasıl yapıldığı; (Normal/Sezeryan)

Çalıştığı işyerinde kreş veya çocuk bakım hizmeti olup olmadığı; (Evet/Hayır)

Sendika üyeliği olup olmadığı; (Evet/Hayır)

İşyerinde uygulanan toplu iş sözleşmesi olup olmadığı;   (Evet/Hayır)

Çocuğun bakımı için aylık ne kadar harcama yaptığı; 

 • 0-200 TL,
 • 201-400 TL.
 • 401-800 TL.
 • 801 ve üzeri

Az – Çok – Sorun Değil

Kaç çocuğunuz var? (Ailede ki çocuk sayısını giriniz)

 1. Kreş olmaması veya kapasitelerinin dolu olması,
 2. Kreşlerin kaliteli ve güvenli olmamaları,
 3. Çocuğun ailesi dışında kimseye bırakılmak istenmemesi,
 4. Maddi olarak kreş ücretini karşılayacak güçlerinin olmaması

Toruna bakma projesinin sizce en büyük katkısı nedir? (Seçiniz)

 • Çocuğun emin ellerde büyümesi,
 • Maddi katkı sağlaması,
 • Annenin çalışmaya devam edebilmesi

toruna-bakma-maaşı-başvuru-sayfası

Bu bilgiler girildikten sonra sayfa sonunda çıkan doğrulama işlemi de yapılır ve “KAYDET” butonuna basılarak toruna bakma maaşı başvurusu gerçekleştirilir.

Bu başvuruyu gerçekleştiren Anneanne ve Babaanne adayları daha sonra başvurularının durumunu BAŞVURU SORGULAMA sayfasından takip edebilirler. Sorgulama sayfasında, başvurunun hangi aşamada olduğunu öğrenmek için;

Anne, Baba, Çocuk, Büyükanne Tc.Kimlik numaraları sisteme girilmeli ve sorgula butonuna basılmalıdır. Yukarıda ki görselde sorgulama sayfası görüntülenmektedir.

Başvurular 28 ŞUBAT 2017 tarihinde tamamlanacak ve bu tarihten sonra Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığınca değerlendirmeler yapılacak. Bu değerlendirmeler sonucunda toruna bakma maaşı başvuru sonucu öğrenme sayfasından aileler sorgulama yapabilecekler.

ŞAHSEN BAŞVURU YAPILABİLECEK KURUMLAR

Pilot 10 ilimizde bulunmakta olan Sosyal Güvenlik İl Müdürlüklerine ve Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüklerine başvuru yapılabilecek. Tüm ailelere hayırlı ve uğurlu olması dileğiyle. Başvuru sonuçları için şuan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı çalışmaları başlattı. Yakında hak kazananlar ve kazanamayanlar için sonuçlar açıklanacak. Sizde internet üzerinden hemen toruna bakma maaşı çocuk parası sorgulama işleminizi gerçekleştirebilirsiniz.

Büyükanne Toruna Bakma Maaşı Sonucunuzu Öğrenmek İçin TIKLAYIN!

BAŞVURU GERÇEKLEŞTİRİLEN 10 İLİMİZDE TOPLAMDA 6.500 BÜYÜKANNE MAAŞ ALMAYA HAK KAZANDI.

2018 Yılında Devam Edecek mi?

2017 yılında pilot illerimizde uygulamaya giren Büyükanne projesinden verim alınabilmesi durumunda 2018 ve 2019 yılında da devam edeceği değerlendiriliyor. Henüz Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığınca bu yönde bir açıklama yapılmadı ancak ilerleyen günlerde açıklanmasını müteakiben sitemizde yayınlanacaktır.Büyükanne Toruna Bakma Maaşı 2018 Projesi Konusuna 18 Yorum Yapıldı
 1. DİLAN KORKMAZ dedi ki:

  MERHABA ANKARA’DA BÜYÜKANNE MAAŞI ALAN BİRİLERİ VARSA BENİMLE İLETİŞİME GEÇEBİLİR Mİ?

 2. Merve dedi ki:

  Neden tüm iller yok. Diğer illerde yasayan çocukların gunahi ne? 2018 yılında bütün illerde olmasını bekliyoruz

 3. Ocak dedi ki:

  Tüm illeri kapsamalıdır.Artik pilot bölge uygulaması sona ermelidir.

 4. seda dedi ki:

  bu ay para yatmadı beklemedeyiz bir ayda böyle çok bekledik son mart ayı yatması gerekiyor nerde

 5. EMİNE KAYMAK dedi ki:

  2018 YILININ NERDEYSE YARISINA GEL MEK ÜZEREYİZ HABERLERDE BASLADI DİYORLAR AMA ÖYLE BİŞ YOK İNSANLARI KANDIRMAYIN ARTIK LÜTFEN EN KISA ZAMAN DA BAŞLASIN

 6. fulya dedi ki:

  2018 yılı ne zaman açıklanacak bekliyoruzzz

 7. sureyya dedi ki:

  2018 yili basvurulari ne zaman olacak.

 8. İKBAL dedi ki:

  bencede 2017 de başlamış bir daha yok her ildekiler insan çocuk yani hiç birimiz çocuğumuzu bırakıp çalışmak istemeyiz tabikide sabahın köründe uykusundan uyandırmayı kücücük yavruları kim ister 🙁

 9. Fatma dedi ki:

  2018 yılı için neden hala cevap verilmiyor bukadar bekledik net bir bilgi verin artık

 10. derya dedi ki:

  2018 yılı icin ne zaman aciklama yapılacak?Aciklama cok gecikti

 11. Merve dedi ki:

  İnsanların agzına bir kaşık bal çaldınız. Millet 1 yıl bekledi. Diğerleri çocuk değil mi anne değil mi . Türkiye geneli başlasın artık.

  1. hatice dedi ki:

   bu proje niye neticelenmediki ama 2018 için bir an önce belli olsunki insanlar ona göre hareket etsin lütfen müzvet veya menfi bir cevap verilsin edicek ,edilmeyecek veya şu şartlar altında devam edicek gibi

   iyi çalışmalar,
   .

 12. flyz dedi ki:

  2018 yılı başvuru alımı ne zaman başlayacak çocuklarımızın yaşı geçiyor.bir an önce devreye girmesi gerekiyor.

 13. esin tuğcu dedi ki:

  2018 yılı ne zaman belli olacak hala bir açıklama yapımadı

 14. Seda dedi ki:

  2018 ndn hala açıklanmadı tam 1 yıl oldu bu projeye

 15. Züleyha dedi ki:

  Sivas’ta neden yok ben anne değil miyim çocuğum çocuk değil mi asgari ücretle ev kirası geçim derdi bir çocuk geçinemiyoruz çalışmam gerek alacağım asgari ücretin yarısını da kreşe verirsem elime ne kalıyor çalışıp çocuğumdan ayrıldığıma değer mi ???

 16. Gul dedi ki:

  Neden tum illeri kapsamiyor diger illerdeki calisan kadinlar ne yapacak cocuk deilmi onlarinkide haksizlik bu tum tuekiyehi kapsamasi gerekmiyormu her calisan annenin yararlanmasi gerekiyor lutfen 2018 de tum turkiye ocin bir proje aciklamasi bekliyoruz ilginize lutfen

 17. Pervin dedi ki:

  Bu calismanin butun illeri kapsamasi gerekmiyormu.haksizlik degilmi pilot iller disindakiler cocuk degilmi. Eden ayni imkanlardan yararlanamiyor.bekliyoruz. Tum illeri kapsamasini

Sayfa başına git