Tavuk Çiftliği Kredisi Nasıl Alınır? (30 BİN TL. HİBE İLE BAŞLA)


Tavuk Çiftliği Kredisi Nasıl Alınır? 2018 Hibeleri Nelerdir?

Tavuk Çiftliği Kredisi Nasıl Alınır? 2018 Hibeleri Nelerdir?


Serbest sistem gezen salma tavukçuluk, yumurta tavukçuluğu veya et pilici beslemek amacıyla tavuk çiftliği kurmak isteyenlere özel bankalar, Tarım Kredi Kooperatifi ve Gıda Tarım İl İlçe Müdürlükleri belirli programlar dahilinde tavuk çiftliği kredisi vermektedirler. Bakanlık 2018 yılında yine tavuk yetiştiriciliğine ve tavuk çiftliği kurulumuna 30 bin tl. geri ödemesiz hibe kredi verecektir.

Tavuk Çiftliği Kredisi Nasıl Alınır?

Tavuk çiftliği kurmak için sermayesi olmayanlar ya Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğünce verilen devlet desteğine, yada banka şubelerinden alacakları Tavuk Çiftliği kredilerine başvurabilirler. Bunun haricinde TKDK’ da birçok hayvancılık sektörüne kredi ve destek vermektedir.

Özel bankalardan hayvan kredisi almak isterseniz, eğer talebiniz 5.000 – 10.000 TL. gibi düşük miktarlarda ise, maaş bordronuz ile başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz. Ancak, yüksek miktarda kredi istiyor iseniz bu kez banka ihtiyaç kredileri prosedürünü uygulayacak ve sizden kefil veya ipotek talep edecektir.

Adınıza kayıtlı bir taşınmazınız veya taşınır ipotek yönetmeliğine uyumlu bir taşınırızın varsa, bu malınızı ipotek ettirerek, malın eksper değerinin %50′ si oranında tavuk çiftliği kredisi alabilirsiniz.

Tavuk çiftliği hibe kredisi Kosgeb İMALAT – Kümes hayvan olarak desteklenmektedir KOSGEB aşağıda ki nace kodları ile bu sektörlere destek vermektedir.

Tavuk çiftliği kurmak için devlet desteği

Tavuk çiftliği kurmak için devlet desteği

T.C Ziraat Bankasında ise damızlık kanatlı yetiştiriciliği olarak desteklenmektedir.

Şartları nelerdir?

Arkadaşlar; nerede okursanız okuyun, kim ne söylerse söylesin, tavuk çiftliği için en iyi desteği ZİRAAT veriyor. Ziraat Bankası ise damızlık kanatlı yetiştiriciliği olarak verilen kredi şartları aşağıda anlatılmıştır.

Ziraat Bankası Kanatlı Kredisi alabilmek için aşağıda ki miktarlarda hayvan beslemek gerekmektedir;

 1. Yumurta tavuğu yetiştiriciliğinde 7.500  adet, (2.500 arttırıldı)
 2. Bıldırcın kaz ve ördek yetiştiriciliğinde 2.500 adet,
 3. Etlik piliç yetiştiriciliği 10.000 adet,
 4. Devekuşu yetiştiriciliğinde 50 adet ve üzeri kapasitelerde hayvan beslemesi veya sayıyı bu seviyenin üzerine çıkarması şarttır.

Ziraat Bankası tavukçuluk kredisini Resmi Gazete’den okuyabilirsiniz.

İster 100 tavuk alın, ister 50 ördek, aklınızdaki plan ve proje ne ise krediyi çekmeden önce Ziraat ile mutlaka görüşün. Ayrıca Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüklerini de ziyaret etmeyi ihmal etmeyin. Ziraat bankasına tavuk çiftliği kredisi başvurusunda istenen belgeler ve şartları yerine getirenler düşük faiz oranları ve uygun vadeli krediler ile tüm giderlerini karşılayabilirler.

Salma Tavuk Çiftliği Kurmak İsterseniz, Salma Tavukçuluk Nasıl Yapılır? isimli yazımızdan bilgi alabilirsiniz.

Genç Çiftçilere Tavukçuluk Hibesi

2017 yılında Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü köye kesin dönüş yapan 18 ila 41 yaş arasında ki gençlere 30 bin lira genç çiftçi hibesi verilmiştir.  Geçen yıl verilen genç çiftçi hibesinde kanatlı yetiştiriciliği sektörü de bulunmakta idi. 2018 yılı Nisan veya Mayıs aylarında genç çiftçi tavuk çiftliği hibeleri için başvurular alınmaya başlayacak. Bu tarihlerde, https://gencciftci.tarim.gov.tr/Account/Login adresinden yeni kayıt yaparak, hayalinizde ki tavuk çiftliğini kurmak için destek başvurusu yapabilirsiniz.

2018 yılında 30 bin lira tavuk çiftliği hibesi almanız durumunda 3 yıl boyunca işletmenizi aktif olarak çalıştırmaya devam ettirmeniz şartı aranmaktadır. Bu para çok büyük bir çiftlik kurulumu için yetersiz olsa da, başlangıç sermayesi olma adına, birçok çiftçinin işini görebilecek miktarda bir paradır.

Kanatlı Yetiştiriciliğine Devlet %75 Hibe Veriyor!

Tavukçuluk için olmasa da, 2018 yılında hindi, ördek ve kaz yetiştiriciliği yapmak isteyenlere %75 oranında geri ödemesiz hibe veriliyor. Yani kaz, hindi ve ördek çiftliği kuran girişimci 25 bin lira yatırım yaparsa, Devlet tarafından da, 75.000 TL. hibe veriliyor.

 • Kaz yetiştiriciliği için 500,
 • Hindi ve ördek yetiştiriciliği için en az 1.000 hayvan kapasiteli bir tesis kurmak gerekiyor.

Resmi Gazete’de yayımlanan kanatlı yetiştiriciliği hibesini görüntüleyin! Devlet destek ve teşviklerine başvurun, kendi işinizi kurun.

Tavukçuluk kredisi veren bankalar;

 1. Ziraat Bankası,
 2. Şekerbank,
 3. TEB,
 4. Qnb Finansbank
 5. Denizbank
 6. Halk Bankası

Kosgeb destek veriyor mu? Kosgeb hayvancılık sektörüne ve canlı hayvan alımlarına hibe veya faizsiz kredi desteği sağlamaz. Sadece hayvansal ürünleri paketlenmesi, satışa hazır hale getirilmesi ve ticareti için destek alınabilmektedir.Tavuk Çiftliği Kredisi Nasıl Alınır? 2018 Hibeleri Nelerdir? Konusuna 8 Yorum Yapıldı
 1. Sohbet dedi ki:

  Slm ben köydeki 20 dölüm arazimde salma yumurta tavukçuluğu yapmak istiyorum ama bunun için hiç sermayem yok lütfen yardım edin

 2. selcuk kanmaz dedi ki:

  merhaba bende kendi işimi kurmak istiyorum bu konuda bana yardımcı ola bilirmisiniz

 3. Tavuk ve yumurta uretimi dedi ki:

  Selam ben konyadan ümüt Bende yumurta ve tavuk uretimi yapmak istiyom fakat bu is için sermayem yok bu isi yapmak için desteklerinizi bekliyom.

 4. tavuk çifliği kurmak istiyorum dedi ki:

  Slm ben şanlıurfa nın köyünden hitap ediyorum sizlere inşallah sesimizi duyar ve cevap verirsiniz ben kendi işimiyapmak istiyorum ama bi türlü sermayemi dengleştiremiyorum bana yardım edin tavuk çifliği kurmak istiyorum tlfn

 5. Kumes dedi ki:

  Kümes için yardımcı olurmusunuz

 6. Tavuk çiftliği dedi ki:

  Slm ben 1000 adet tavuk çiftliği kurmak istiyorum bana destek olabilirmisiniz

 7. Hayvancılık çiftçilik dedi ki:

  Bu başvurular nereden oluyor bizede cikarmi lütfen bizi bilgilendirin

  1. Tavuk çiftliği dedi ki:

   Erzurum ( ÇAT) ilçesinde baş vuru yaptım

Sayfa başına git