KOSGEB Kredisi

Tavuk Çiftliği Kredisi Nasıl Alınır? (Güncel)

Tavuk Çiftliği Kredisi Nasıl Alınır? (Güncel)

Serbest sistem gezen salma tavukçuluk, yumurta tavukçuluğu veya et pilici beslemek amacıyla tavuk çiftliği kurmak isteyenlere özel bankalar, Tarım Kredi Kooperatifi ve Tarım ve Orman Bakanlığı İl İlçe Müdürlükleri belirli programlar dahilinde tavuk çiftliği kredisi vermektedirler. Bakanlık geçtiğimiz yıl yine tavuk yetiştiriciliğine ve tavuk çiftliği kurulumuna 30 bin TL geri ödemesiz hibe kredi vermiştir.

Tavuk Çiftliği Kredisi Nasıl Alınır?

Tavuk çiftliği kurmak için sermayesi olmayanlar ya Tarım ve Orman Bakanlığı Müdürlüğünce verilen devlet desteğine, yada banka şubelerinden alacakları Tavuk Çiftliği kredilerine başvurabilirler. Bunun haricinde TKDK’ da birçok hayvancılık sektörüne kredi ve destek vermektedir.

Özel bankalardan hayvan kredisi almak isterseniz, eğer talebiniz 5.000 – 10.000 TL. gibi düşük miktarlarda ise, maaş bordronuz ile başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz. Ancak, yüksek miktarda kredi istiyor iseniz bu kez banka ihtiyaç kredileri prosedürünü uygulayacak ve sizden kefil veya ipotek talep edecektir.

Adınıza kayıtlı bir taşınmazının veya taşınır ipotek yönetmeliğine uyumlu bir taşınırınız varsa, bu malınızı ipotek ettirerek, malın eksper değerinin %50′ si oranında tavuk çiftliği kredisi alabilirsiniz.

Tavuk çiftliği hibe kredisi Kosgeb İMALAT – Kümes hayvan olarak desteklenmektedir KOSGEB aşağıda ki nace kodları ile bu sektörlere destek vermektedir.

Tavuk çiftliği kurmak için devlet desteği

Tavuk çiftliği kurmak için devlet desteği

T.C Ziraat Bankasında ise damızlık kanatlı yetiştiriciliği olarak destekleme yapılmaktadır.

Şartları Nelerdir?

Arkadaşlar; nerede okursanız okuyun, kim ne söylerse söylesin, tavuk çiftliği için en iyi desteği ZİRAAT BANKASI veriyor. Ziraat Bankası ise damızlık kanatlı yetiştiriciliği olarak verilen kredi şartları aşağıda anlatılmıştır.

Ziraat Bankası Kanatlı Kredisi alabilmek için aşağıda ki miktarlarda hayvan beslemek gerekmektedir;

 1. Yumurta tavuğu yetiştiriciliğinde 7.500  adet, (2.500 arttırıldı)
 2. Bıldırcın kaz ve ördek yetiştiriciliğinde 2.500 adet,
 3. Etlik piliç yetiştiriciliği 10.000 adet,
 4. Devekuşu yetiştiriciliğinde 50 adet ve üzeri kapasitelerde hayvan beslemesi veya sayıyı bu seviyenin üzerine çıkarması şarttır.

Ziraat Bankası tavukçuluk kredisini Resmi Gazete’den okuyabilirsiniz.

İster 100 tavuk alın, ister 50 ördek, aklınızdaki plan ve proje ne ise krediyi çekmeden önce Ziraat ile mutlaka görüşün. Ayrıca Tarım ve Orman Müdürlüklerini de ziyaret etmeyi ihmal etmeyin. Ziraat bankasına tavuk çiftliği kredisi başvurusunda istenen belgeler ve şartları yerine getirenler düşük faiz oranları ve uygun vadeli krediler ile tüm giderlerini karşılayabilirler.

Salma Tavuk Çiftliği Kurmak İsterseniz, Salma Tavukçuluk Nasıl Yapılır? isimli yazımızdan bilgi alabilirsiniz.

tavuk-çiftliği-kredisi

Genç çiftçilere tavuk hibesi verilmektedir.

Genç Çiftçilere Tavukçuluk Hibesi

Geçtiğimiz yıllarda Tarım ve Orman Bakanlığı Müdürlüğü köye kesin dönüş yapan 18 ile 41 yaş arasında ki gençlere 30 bin lira genç çiftçi hibesi vermiştir.  Geçen yıl verilen genç çiftçi hibesinde kanatlı yetiştiriciliği sektörü de bulunmakta idi. Bu tarihlerde, https://gencciftci.tarim.gov.tr/Account/Login adresinden yeni kayıt yaparak, hayalinizde ki tavuk çiftliğini kurmak için destek başvurusu yapabilirsiniz.

Geçtiğimiz yıl 30 bin lira tavuk çiftliği hibesi almanız durumunda 3 yıl boyunca işletmenizi aktif olarak çalıştırmaya devam ettirmeniz şartı aranmaktadır. Bu para çok büyük bir çiftlik kurulumu için yetersiz olsa da, başlangıç sermayesi olma adına, birçok çiftçinin işini görebilecek miktarda bir paradır.

Kanatlı Yetiştiriciliğine Devlet %75 Hibe Veriyor!

Tavukçuluk için olmasa da, geçtiğimiz yıl hindi, ördek ve kaz yetiştiriciliği yapmak isteyenlere %75 oranında geri ödemesiz hibe veriliyor. Yani kaz, hindi ve ördek çiftliği kuran girişimci 25 bin lira yatırım yaparsa, Devlet tarafından da, 75.000 TL. hibe veriliyor.

 • Kaz yetiştiriciliği için 500,
 • Hindi ve ördek yetiştiriciliği için en az 1.000 hayvan kapasiteli bir tesis kurmak gerekiyor.

Resmi Gazete’de yayımlanan kanatlı yetiştiriciliği hibesini görüntüleyin! Devlet destek ve teşviklerine başvurun, kendi işinizi kurun.

Tavukçuluk kredisi veren bankalar;

 1. Ziraat Bankası, (7 sene vadeli hayvan kredisi vermektedir.
 2. Şekerbank,
 3. TEB,
 4. Qnb Finansbank
 5. Denizbank
 6. Halk Bankası

Kosgeb destek veriyor mu? Kosgeb hayvancılık sektörüne ve canlı hayvan alımlarına hibe veya faizsiz kredi desteği sağlamaz. Sadece hayvansal ürünleri paketlenmesi, satışa hazır hale getirilmesi ve ticareti için destek alınabilmektedir.

Geçen yıl genç çiftçi projesinde kanatlı yetiştiriciliğine hibe ve teşvikler verilmeye devam edilmiştir.

Kapalı sistem yumurta yetiştiriciliği,

Gezen serbest sistem tavukçuluk,

Besi tavuğu çiftçiliği kurulumu

Civciv yetiştiriciliği tesisleri

alanlarında devletten 30 bin liraya kadar hibe almanız mümkündür. Başvuru tarihlerini takip edin, sistem üzerinden ön başvurunuzu gerçekleştirin. Daha sonra hibe sözleşmesi aşamasında gereklilikleri yerine getirin. Kendinize ait bir arsanız ve tavuk bakabilecek bölgeniz var ise, daha da şanslısınız. Çünkü proje değerlendirme de tavuk çiftliği hibesi isteyenler için yerinin olup olmaması artı puan olarak değerlendiriliyor.

Yorumlar
 1. Tavuk hibesi 2020 dedi ki:

  Tavuk çiftliği kurmak isteyene 100 bin liraya kadar hibe veriyorlar. Hadi iyisiniz.

 2. TAVUK ÇİFTLİĞİ dedi ki:

  ADANA KOZANDA KENDI YAYLAMIZDA 35 DÖNÜMLÜK ARAZİNİN 5 DÖNÜMÜNE KURMAK İSTİYORUZ BU KONUDA DEVLET DESTEGİ HANGİ SÜREÇTEN SONRTA BAŞLIYOR …

 3. Ciflik dedi ki:

  Ben muğla ortaca da tavuk cifligi kurmak istiyorum ama sermayem yok destekleme nasıl alabilirim

 4. tavukçuluk dedi ki:

  SÜPER

 5. ramazan dedi ki:

  tavuk cifliği kurmak iterim nasıl bir yol izlemeliyim destek almakicin bilgilendirir misiniz*

 6. kadri karakan dedi ki:

  slm ben şanlıurfa siverek te yaşıyorum 15 dünüm tarlam var tavuk çiftligi kurmak istiyorum ama sermayem yok yardımcı olabilirm,siniz

 7. mehmet eminn dedi ki:

  bende tavuk çiftliği kurmak istiyorum. Kaç tane tavukla bu işe başlasam?

 8. Melisa KURAL dedi ki:

  Yani kendi işine önem veriyor gıdaların daha uzun süre muhafaza edilmesi bozulmasının önlenmesi bakımından yurt dışında yapılan araştırmalarda daha kısa zamanda daha çok ürün elde etmek için antibiyotikten antidepresanlara kadar birçok ilacın kullanıldığını biliyoruz Bu sayede Normalde beş altı ayda yeni bir hale gelene tavuklar bir buçuk ayda 5 51 bir tavuk haline geliyor çok ciddi manada ekonomik olarak avantajlı bir durum yaratıyor ama bir gıda ne kadar işlemişse ne kadar fiziksel kimyasal işlemlerden geçmişse paketlenmiş ise biliniz ki bunun içinde sayısız kimyasal madde var demektir İmkanı olanların bu tür işlenmiş gıdalardan bende olabildiği kadar uzak durmalarını tavsiye ediyorum şimdi bunları Zaten tavuk değil de bunları kanatlı ismi veriliyor Bunlar bizim bildiğimiz manada tavuklar gibi değil.

 9. Hasan dedi ki:

  tavuk bildircin beslemek istiyoruz tokatta yerimiz var hibe destek kredisi istiyoruz yaşim 23

 10. Sohbet dedi ki:

  Slm ben köydeki 20 dölüm arazimde salma yumurta tavukçuluğu yapmak istiyorum ama bunun için hiç sermayem yok lütfen yardım edin

 11. selcuk kanmaz dedi ki:

  merhaba bende kendi işimi kurmak istiyorum bu konuda bana yardımcı ola bilirmisiniz

 12. Tavuk ve yumurta uretimi dedi ki:

  Selam ben konyadan ümüt Bende yumurta ve tavuk uretimi yapmak istiyom fakat bu is için sermayem yok bu isi yapmak için desteklerinizi bekliyom.

 13. tavuk çifliği kurmak istiyorum dedi ki:

  Slm ben şanlıurfa nın köyünden hitap ediyorum sizlere inşallah sesimizi duyar ve cevap verirsiniz ben kendi işimiyapmak istiyorum ama bi türlü sermayemi dengleştiremiyorum bana yardım edin tavuk çifliği kurmak istiyorum tlfn

 14. Kumes dedi ki:

  Kümes için yardımcı olurmusunuz

 15. Tavuk çiftliği dedi ki:

  Slm ben 1000 adet tavuk çiftliği kurmak istiyorum bana destek olabilirmisiniz

 16. Hayvancılık çiftçilik dedi ki:

  Bu başvurular nereden oluyor bizede cikarmi lütfen bizi bilgilendirin

  1. Tavuk çiftliği dedi ki:

   Erzurum ( ÇAT) ilçesinde baş vuru yaptım