2019 Tarım ve Hayvancılık Devlet Destekleri

2019 Tarım ve Hayvancılık Devlet Destekleri
29 Mayıs 2019 tarihinde güncellendi.

Tarım ve Orman Bakanlığı geçtiğimiz yıllarda olduğu gibi 2019 yılında da tarım ve hayvancılığa destek veriyor. Verilen desteklerden faydalanmak isteyen çiftçilerin bazı şartları taşımaları gerekiyor. Belirlenen şartları taşıyanlara hayvancılık alanında büyükbaş hayvandan koyuna, tarımsal alet ev ekipmanlardan sertifikalı tohumlara kadar destek verileceği bildiriliyor. Biz de bu yazımızda sizler için tarım hibe destekleri sorgulamalarını ve bu desteklerin ne zaman ödeneceğini, büyükbaş hayvancılık ve koyun hibe desteklerinin şartlarını ve 2019 yılında verilecek olan tarım ve hayvancılık destek ve teşviklerini araştırdık. Tüm detayları haberimizden inceleyebilirsiniz.

Tarım ve Hayvancılık Hibe Destekleri

Tarım ve Orman Bakanlığı içinde bulunduğumuz yıl içerisinde hayvancılık alanında hibe ve teşvik vermeye devam etmektedir. Ülkedeki tarımsal faaliyetlerin kayıt altına alınarak kontrol edilmesi ve hayvanlarda meydana gelen hastalıkların önlenmesi adına, tarımsal alanda verim elde edilmesi  amacı ile çeşitli faaliyetler ve projeler yapılmaktadır. Sıfır faizli tarım ve hayvancılık kredileri hakkında bilginiz var mı?

2019 yılında destekleme konularına yeni başlıklar eklemiş olup her yıl verilen destekler genişlemektedir. Ürün fiyatlarındaki artışlar sebebi ile ithalat sorununu yok etmek amacı ile devlet tarafından verilen hibe ve destekler vatandaşlar için büyük önem arz etmektedir. Ancak vatandaşlar çoğu devlet desteği ile alakalı detaylı bir bilgiye sahip olmadıkları için verilen imkanlardan da yararlanamamaktadır. Kosgeb tarım ve hayvancılık kredisi hakkında bilgi alabilirsiniz.

Hayvancılık Alanında Verilen Devlet Destekleri

Büyükbaş ve küçükbaş hayvancılıktan, arıcılık ve kanatlı hayvancılığa kadar birçok hayvancılık faaliyeti için bankalar tarafından kredi desteği sağlanmaktadır. Ziraat Bankası, Halkbank, Şekerbank, gibi birçok banka uygun faiz oranları ve vade seçenekleri ile hayvancılık kredisi vermektedir. Ancak bu kredilerin yanı sıra bir de devlet tarafından verilen geri ödemesiz hibe destekleri bulunuyor. Hayvancılık işi ile uğraşmak isteyen ancak sermaye yetersizliğinden dolayı yapamayanlar için Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından verilen birçok destek bulunuyor. Destekleme kapsamında;

Buzağı Desteği;

 • Bu destek 81 ilde de geçerli olan bir desteklemedir. Normal buzağılar için hayvan başına 350 TL, 
 • Soy kütüğü sistemine kayıtlı olan buzağılara hayvan başına 500 TL,
 • Döl kontrollü buzağılar için ise ilave olarak hayvan başına 50 TL destek sağlanacaktır.

Devlet tarafından verilen buzağı desteklemelerinden yararlanmak için bazı koşulların sağlanması gereklidir. Destekleme alacak buzağının 1 Ocak ve 31 Aralık 2018 tarihleri arasında doğmuş olması gereklidir. Aynı zamanda doğduğu yerde kaydının bulunması zorunluluğu vardır. 2019 yılında ilgili destekten yararlanacak işletme sahiplerinin 2. dönem için hayvanlarını 1 Nisan 2019 tarihine kadar Türkvet ve E-ıslah sistemlerine kayıt yaptırmış olmaları gereklidir. Buzağılar dünyaya geldikleri işletmelerde en az 120 gün durmuş olmalı ve aşılarının yaptırılmış ve sistemdeki kayıtlarının güncel olması gereklidir. Birinci dönem için kayıt yaptıran işletme sahipleri ikinci dönem için de başvuru yapabilirler. Soy kütüğüne kayıtlı buzağı ve döl kontrollü boğa yavrusu destekleri için 2. dönem başvuruları 2 Mayıs 2019 ve 1 Temmuz 2019 arasında kabul edilecektir. Başvurular Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliğine yapılacaktır. Buzağı desteği için başvurular;

 • Kooperatife kayıtlı üyeler, üyesi bulundukları üst birliklerden, 
 • Soykütüğüne kayıtlı kişiler Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliğinden, 
 • Hiçbir yere üyeliği bulunmayanlar, bulundukları yerdeki İl veya İlçe Müdürlüklerine, 
 • Diğer birlik üyeleri ise üyesi oldukları ve destek almak istedikleri birliklerden  şahsen başvuru yapabileceklerdir.

Birinci dönem buzağılar için destek ödemeleri başlamış olup 11 Ocak- 18 Ocak 2019 tarihlerinde yapılacaktır. İlk grup ödemeleri 11 Ocak 2019 saat 18:00 tarihinden sonra yapılacaktır. İkinci grup ödemeleri ise 18 Ocak 2019 saat 18:00 itibari ile yapılacak olur 438 bin 284 yetiştiriciye toplamda 522 milyon lira buzağı desteklemesi sağlanacaktır.

Malak Desteklemeleri;

Malak desteklemeleri için 2. dönem başvuruları 1 Haziran 2019- 1 Temmuz 2019 tarihleri arasında yapılacak olup 2. dönemde hayvan başına 400 TL ödeme yapılacaktır. 2. dönem başvuruları Damızlık Manda Yetiştiricileri Birliğine yapılacaktır. Küçükbaş hayvan desteklemeleri için yazımızı inceleyebilirsiniz.

Süt Primi Desteği;

Manda, keçi, inek gibi hayvanlardan elde edilen sütlerin soğutulmuş hale gelene kadarki uygulanan işlemler için devlet tarafından süt primi desteği sağlanmaktadır. Bu kapsamda verilecek olan destekler Bakanlık tarafından belirlenmektedir.

Koyun ve Keçi Desteği;

Keçi ve koyun desteği kapsamında hayvan başına 25 TL destek ödemesi yapılmaktadır. Daha evvelki yayımlanan bir tebliğe göre destekler 15-90 aylığa kadar veriliyordu. Ancak yayımlanan yeni tebliğ neticesinde keçi ve koyunlar için verilen destekler 15-120 aya çıkartıldığı bilinmektedir. Bu desteklemeden yararlanmak isteyen işletme sahiplerinin, üyeliğinin bulunduğu İl Damızlık Koyun ve Keçi Yetiştiricilikleri Birlikleri‘ne başvuru yapmaları gerekmektedir.

Arıcılık Desteği;

Arıcılık işi ile uğraşmak isteyenlere arılı kovanın adet fiyatı 10 TL olarak belirlenirken ana arı adet fiyatı 15 TL, damızlık ana arının adet fiyatı ise 40 TL olarak belirlenmektedir. Bu destekten faydalanmak isteyen yetiştiricilerin 3 yıl süresince arıcılık faaliyetlerini sürdürmeleri gerekmektedir. Ziraat Bankası düşük faizli tarım ve hayvancılık kredisi şartlarını biliyor musunuz?Büyükbaş Hayvan Hibe Desteği

Tarım ve hayvancılık alanında faaliyet gösteren girişimcilere geçen yıllarda devlet tarafından sağlanan 30 bin TL hibe desteği 2019 yılında da veriliyor. Ancak büyükbaş hayvancılık yetiştiriciliği ile uğraşmak isteyen yetiştiriciler için maalesef ki 30 bin TL hibe çok az olmaktadır. Bu kapsamda da yetiştiriciler bankalar tarafından verilen kredilere başvuru yapmaktadırlar. 2019 yılı büyükbaş hayvancılık destekleri, başvuru tarihleri ve başvuru yerleri aşağıdaki tablodaki gibidir;

büyükbaş hayvan destekleme

Büyükbaş hayvan desteklemeleri başvuru tarihleri

Büyükbaş hayvancılık için 2019 başvurularını, belirlenen tarihlerde ilgili yerlere dilekçe yardımı ile yapabilirsiniz. Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından verilen diğer hayvancılık destekleri hakkında bilgi almak için linke tıklayabilirsiniz.

Hayvancılık Desteklerinden Faydalanmak İçin Gerekli Koşullar

Devlet tarafından verilen hibe, destek ve teşviklerden yararlanmak için hayvan yetiştiricilerinin bazı koşulları sağlamaları gerekmektedir.

 • Destekten yararlanmak için ilk koşul Türk Vatandaşı olmaktır.
 • Herhangi bir sosyal güvencesinin olmaması gereklidir.
 • Başvuru yapacak olan kişinin herhangi bir düzenli gelirinin olmaması ve düzenli gelir sağlayacak bir işte çalışmıyor olması gereklidir.
 • Vergi mükellefi olmaması da şartların arasındadır.
 • Başvuru yapacak olan çiftçinin eşinin de sigortalı olarak çalışmaması gereklidir.
 • Daha evvel bu konuda teşvik başvurusunda bulunmamış olması gereklidir.
 • Son olarak ise mevcut hayvanların TÜRKVET sistemine kayıtlı olmaları gereklidir.

Tarım Alanında Verilen Destekler

Tarım Havzaları Destekleme Modeli kapsamında yulaf, tritakale, çavdar, pamuk, soğan, çeltik, fındık, soya fasulyesi, kanola, mısır, patates, aspir, mercimek, kuru fasulye gibi ürünlere belirli oranlarda mazot ve gübre desteği verilecektir.

Tarımsal alanda verilecek mazot ve gübre destekleri

Tarımsal alanda verilecek mazot ve gübre destekleri

Tarımsal alanda verilecek olan gübre ve mazot desteklemeleri tablodaki gibi olup yıl içerisinde mazota gelebilecek zamlarda destekleme tutarlarında artırılabilir.

2019 Yılında Verilecek Desteklemeler Aşağıdaki Gibidir;

 • Meyve bahçesi güneş filesi alımları,
 • Yenilenebilir enerji kaynaklı sera tesisi,
 • Çelik silo tesisi ve lisanslı depoculuk yatırımları,
 • Tarımsal depo destekleri ve soğuk hava depo tesisi,
 • Tohum eleme, işleme, paketleme ve kurutma tesisi,
 • Mantar yetiştiriciliği tesisi kurulumu,
 • Bakliyat- kuru yemiş eleme, işleme ve paketleme tesisi,
 • Sulama sistemleri projeleri,
 • Tüm zirai tarım makineleri ve ekipmanları konularında destek verilecektir.

Tarım Desteklerinden Yararlanmak İçin Gerekli Koşullar

Devlet tarafından verilen tarım desteklerinden yararlanmak için çiftçilerin bazı koşuları sağlamaları gerekmektedir. O şartları şu şekilde sıralayabiliriz;

 • Çiftçilerin, Çiftçi Kayıt Sistemlerine (ÇKS) kayıt olmaları gereklidir.
 • Desteklerden faydalanacak olan kişinin sosyal güvencesinin olmaması ve düzenli bir gelirinin olmaması gereklidir.
 • Aynı zamanda vergi mükellefi olmaması yani esnaf olmaması da talep edilen şartlar arasındadır.
 • Verilen hibe ve kredi ödemelerinden daha önce faydalanmış kişiler tekrar başvuru yapamayacaklardır.

Genç Çiftçi Projesi

Geçtiğimiz yıllarda tarım ve hayvancılık alanında faaliyet göstermek isteyen kişilere Genç Çiftçi Projesi kapsamında 30 bin TL hibe verilmişti. Aynı proje 2019 yılında da verilmeye devam edecektir. Belirlenen koşulları sağlanan çiftçiler verilecek olan hibeden yararlanabilecektir. Proje için başvurular başlamış olup 31 Mayıs 2019 tarihinde sona erecektir. Başvuru için gerekli şartlar aşağıdaki gibidir;

 • Başvuru yapacak kişinin Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşı olması gereklidir.
 • Okuma- yazma biliyor olmak,
 • 18 yaşından büyük ve 41 yaşından küçük olmak,
 • Vergi mükellefi yani esnaf olmamak,
 • 15 büyük ya da 50 küçükbaş hayvandan fazla hayvana sahip olmamak,
 • Herhangi bir işte ücretli olarak çalışıyor olmamak,
 • Bakanlık tarafından verilen herhangi bir hibe programından yararlanmamış olmak, 
 • Arıcılık projeleri için 50’den fazla kovan sahibi olmamak, 
 • Aile üyeleri de dahil olmak üzere aynı hibe programından daha evvel faydalanmamış olunması gereklidir.

Genç Çiftçi Projesi için başvurular başlamıştır. Son başvuru tarihi 31 Mayıs 2019 olarak belirlenmiştir. Hibe desteğinden yararlanmak isteyenlerin başvuru tarihine kadar gerekli evraklar ile birlikte İl ve İlçe Tarım ve Orman Müdürlüklerine şahsen yapılması gereklidir. Talep edilen belgeler ise aşağıdaki gibidir;

 • Başvuru yapacak kişiye ait nüfus cüzdanı aslı ve bir adet fotokopisi,
 • Sosyal Güvenlik Kurumundan alınacak ücretli olarak çalışılmadığını beyan eden bir belge,
 • Okur-yazarlık belgesi,
 • Gerçekleştirilecek proje ile ilgili gerekli bilgilerin bulunduğu form,
 • Hibe için başvuru dilekçesi,
 • Taahhütname gerekli belgelerdendir.

Tarım ve hayvancılık alanında verilen devlet destekleri bu şekildedir. Başvuru tarihlerinde ilgili yerlere müracaat ederek siz de hibe desteklerinden yararlanabilirsiniz.Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git