KOSGEB Kredisi

Sübvansiyonlu Kredi Nedir? Hesaplama Nasıl Yapılır? (Güncel)

Sübvansiyonlu Kredi Nedir? Hesaplama Nasıl Yapılır? (Güncel)

Sübvansiyonlu kredi hakkında bir çoğumuzun bilgisi bulunmamaktadır. Bu sebeple bugün makalemizde sübvansiyonlu kredilere değinerek kısa ve net bilgilerde bulunacağız. Sübvansiyon nedir? Üretimi desteklenen sübvansiyonlar nelerdir? Sübvansiyonlu kredi nedir hesaplama nasıl yapılır? adlı başlıklara değinerek kafalarımızda oluşan soru işaretlerinin cevaplarını vermeye çalışacağız.

Sübvansiyon nedir?

Sübvansiyon nedir?

Sübvansiyon Nedir?

Üreticilerin ve tüketicilerin yapmış oldukları atılımlarda devletimizin sağlamış olduğu karşılıksız mali yatırımlar olarak açıklaması yapılmaktadır. Kısaca devletimizin yapmış olduğu karşılıksız destek olarak bilinmektedir. Üreticilerin üretimlerine destek vermek amacıyla ekonomik veya sosyal yardımlaşma olarak bir çok sektör desteklenmektedir. Çekilen kredilerin faizlerinin düşürülmesi veya çok fazla tüketilen ürünlerin fiyatlarının düşürülmesi için devlet bütçesinin zararına yapılan alımlar şeklinde de destekler verilmektedir. Tüm bu konular ise Sübvansiyon başlığı altında ele alınmaktadır.

Üretimi Desteklenen Sübvansiyonlar Nelerdir?

Makalemizde değerlendirmeye almak istemiş olduğum bu başlık ise üretimi desteklenen sübvansiyonlar ile alakalıdır. Aşağıda maddeler halinde bu konunun alt başlıklarına değinerek sizleri bilgilendirmeye devam edeceğiz.

 • Maliyeti düşürmek için ucuz girdi sağlanması
 • Üretilen mal başına yardım sağlanması
 • Vergi muafiyetinde avantaj sağlanması
 • İhracatı desteklemek amacıyla döviz girdisi başına ödemeler yapılması
 • Üreticiye düşük faizli kredi verilmesi
Sübvansiyonlu kredi nedir? hesaplama nasıl yapılır?

Sübvansiyonlu kredi nedir? Hesaplama nasıl yapılır?

Nasıl Hesaplanır?

Sübvansiyonlu krediler devletin vermiş olduğu desteklerle de alakalı olarak çekilen kredilerin faiz oranlarının düşürülmesi ile de tanımlanmaktadır. Son dönemlerde oldukça dikkat çeken sübvansiyonlu tarım kredileri gündemde yerini alırken bu konu hakkında şu şekilde açıklama yapmamız daha doğru olacaktır.

Tarım ile uğraşan üreticilerin yapmış oldukları üretimlerde gerekli olan finansman ihtiyaçlarının uygun bir şekilde karşılanması için Türkiye Cumhuriyeti Ziraat Bankasının ve aynı zamanda tarım kredi kooperatiflerinin kredi kullanımını uygun koşullarda usule uygun olarak verilmesi öngörülmüştür. Sübvansiyonlu tarım kredileri için aşağıdaki maddelerdeki açıklamalara da dikkat çekmek istiyorum.

 • Mevcut işletmelerin satın alınmasına ilişkin satın alınacak olan işletmenin kredi olanları ve indirim oranları dikkate alınmalıdır.
 • Bankacılık kanunun risk grubu tanımına giren işletmelerin kullanmak istedikleri kredi toplamları kredi üst limitini aşamaz.
 • İndirim oranları kademeli olarak uygulanmaktadır.
 • Üretim konularında finansman desteğine ihtiyaç duyan ve kredi kullanmak isteyen üreticilerin indirim oranları kullanacak kredi miktarına göre kademeli olarak verilmektedir.
 • Birden fazla üretim yapan ve birden fazla kredi talebinde bulunan üreticilere verilecek olan toplam kredi üst limiti krediye konu olan ürünlerin en yüksek kredi limitine sahip olan ürünlere göre belirlenir.

Bu durumu bir tabla yadımı ile anlatmak çok daha ayrıntılı olacaktır.

İNDİRİM ORANIKREDİ ÜST LİMİTİ
Kredi KonularıYatırım dönemiİşletme dönemi kredisi
Damızlık süt yetiştiriciliği12.500.000
750.000 TL’ye kadar10050
750.001-5.000.000 TL7550
5.000.001-12.500.000TL5025
100.000 TL ‘ye kadar5050
100.001-750.000 TL’ye kadar2525

Yukarıda tabloda yer vermiş olduğumuz kredi tutarları ve faiz oranları oldukça net bir şekilde verilmiştir. Bu tutarlar üzerinden yola çıkarak daha ayrıntılı bilgi sahibi olmak için tarım kredi kooperatiflerinden veya Türkiye Cumhuriyeti Ziraat bankasının şubelerinden yararlanabilirsiniz.

Yorumlar
 1. Sıla Çaydere dedi ki:

  Sübvansiyonun ne demek olduğunu sizin sayenizde öğrendim hiç bir yerde böyle açıklayıcısını bulamamıştım.