Sigortasız Muayene Ücretleri Ne Kadar? (2019)

Sigortasız Muayene Ücretleri Ne Kadar? (2019)
6 Nisan 2019 tarihinde güncellendi.

Sağlık sebeplerinden dolayı sıkıntı yaşayan vatandaşlarımız muayene olmak için devlet hastanelerini tercih etmektedirler. Sosyal güvencesi olan vatandaşlarımız muayene olmak için öncelikle randevu alarak kayıt işlemlerini yaptırırlar ve hiç bir ücret ödemesi yapmadan muayene olarak oradan ayrılırlar. Fakat sosyal güvencesi olmayan vatandaşlarımız muayene olmadan önce hastanelere belirli bir ücret ödemesi yapmalıdırlar. Acil olarak hastaneye giriş yapan hastaların dışındaki hastalar yani polikiliniklere gelen hastalar ödeme yapacaklardır. Aynı şekilde sosyal güvencesi olmayan vatandaşlarımız özel hastane ve araştırma hastanelerinde de muayene olurken belirli bir oranda ücret ödeyeceklerdir. Bu ücret elbetteki devlet hastanelerinde daha uygun olacaktır. Peki Sigortasız muayene ücretleri ne kadar? Bu soru sigortası olmayan vatandaşlarımızın kafasını oldukça meşgul eden konuların başında gelmektedir. Bir çok vatandaşımız ise para ile muayene olmak istemedikleri için sağlık problemleri ile karşı karşıya kalsalar dahi hastaneye gitmemek için çaba gösteriyorlar. Peki muayene ücreti vermemek sağlığımızdan daha mı değerli elbette ki hayır bu sebeple küçük rahatsızlıklarınızda bile mutlaka doktor gözetimi altında olmanızı tavsiye ederiz.

Hastanelerin Muayene Ücretleri Ne Kadar?

Sosyal güvencesi olan vatandaşlarımız devlet hastanelerinde muayene olmak istediklerinde hiç bir ücret ödemesi yapmazlar fakat özel hastane veya araştırma hastanelerinde muayene olmayı tercih etmiş olduklarında muayene ücreti, hoca farkı ve tahlil ücretleri de ödeyebilirler. Ayrıca sosyal güvencesi olmayan vatandaşlarımız ise özel hastanelerde, fakülte hastanelerinde, araştırma hastanelerinde ve devlet hastanelerinde belirli bir ücret karşılığında muayene olacaklardır.

HASTAHANE TÜRLERİMUAYENE ÜCRETLERİ
ARAŞTIRMA HASTAHANELERİ45 İLE 100 LİRA ARASI
FAKÜLTE HASTAHANELERİ60 İLE 100 LİRA ARASI
DEVLET HASTAHANELERİ30 İLE 50 LİRA ARASI
ÖZEL HASTAHANELER85 İLE 150 LİRA ARASI

Yukarıda bir tablo yardımı ile anlatmış olduğumuz muayene ücretleri hastaneden hastaneye, branştan branşa, hekimden hekime göre değişiklik gösterecektir. Bu sebeple ortalama muayene ücretlerini sizler ile paylaştık.

Hastanelerin Muayene Ücretleri Ne Kadar?

Hastanelerin Muayene Ücretleri Ne Kadar?

Maddi açıdan sıkıtı yaşayan ve ailesinin geçimini zar zor karşılayan vatandaşlarımız için devlet hastanelerinde ödeyecekleri muayene ücretleri oldukça yüksek gelecektir. Bu sebeple de çok zorda olmadıkları sürece hastanelere muayene olmaya gitmeyeceklerdir. Bu durumun sonucunda ise çok ciddi sağlık sorunları ile karşılaşma riski oldukça yüksektir. Bu sebeple de sigortası olmayan vatandaşlarımızın genel sağlık sigortalarından yararlanmaları için ikamet etmiş oldukları bölgelerin kaymakamlıklarına giderek Sosyal Yardımlaşma Ve Dayanışma Vakıflarına giderek gelir testi yaptırmalı ve yaptırmış oldukları bu testin sonucunda genel sağlık sigortası prim ücretini yatırıp devlet hastanelerinde ücretsiz muayene olabilirler. Bunun dışında hiç bir geliri olmayan ve genel sağlık sigortası primini yatıramayan kişiler ise yeşil kart çıkartarak devlet hastanelerinde ücretsiz bir şekilde muayene olabilirler.Genel Sağlık Sigortası Primleri

Genel sağlık sigortası primleri hesaplanırken asgari ücret baza alınır ve hesaplama o doğrultuda yapılır. Geçen yıl asgari ücretin brüt toplamı 1.777,50 Türk Lirası olduğu için bu yıl içerindeki genel sağlık sigortası primleri bu rakam üzerinden hesaplamalara alınmıştır. Ayrıca gelir testi yaptırmak için başvuruda bulunan şahsın hanesindeki gelirlerin toplamı asgari ücretin üçte biri kadar veya daha altında olması gerekmektedir. Ayrıca Genel Sağlık Sigortası priminin tamamı 53,33 lira devlet tarafından ödenecektir.

Genel Sağlık Sigortası Primleri

Genel Sağlık Sigortası Primleri

Tüm bu açıklamaları özetlemek gerekirse genel sağlık sigortası primlerini düzenli olarak yatıran vatandaşlarımız devlet hastanelerinde ücretsiz olarak muayene olacaktır. Aksi taktirde devlet hastanelerinde muayene olabilmek için para ödemeniz gerekecektir. Muayeneye ek olarak tahlil ücretlerini de yatırmanız gerekeceğinden yüksek meblağlar ödeyerek hastaneden ayrılabilirsiniz. Böyle olmaması için genel sağlık sigortası primlerini yatırmanızı öneririz.

Genel Sağlık Sigortası borçları hakkında bilgi almak için tıklayınız.

Sigorta Muayene Ücretleri Ne Kadar?

Sosyal Güvenlik Kurumlarına bağlı olarak çalışmış ve emekliye ayrılmış olan vatandaşlarımızın emekli maaşlarından muayene ücretleri kesilmektedir. Emeklilerimizin maaşından kesilen devlet hastanesi muayene ücretlerine gelen zamların yanı sıra sigortalı olarak çalışan vatandaşlarımızdan alınan katılım paylarına da zam gelmiştir. Katılım paylarına gelen zam ilk bakıldığında çok fazla gelmese de eczanelere gidip ilaç aldığımızda karşımıza çıkan katılım payı bedelini duymuş olduğumuzda gelen zammın nasıl etkilediğini fark edebiliyoruz. Geçmiş olduğumuz yıl devlet hastanelerinin sigortalı olarak çalışan vatandaşlarımızdan almış olduğu katılım payı beş (5) Türk Lirası iken bu yıl ise %20 oranında yapılan zammın ardından devlet hastanelerinin katılım payı ücretleri altı (6) Türk Lirası olmuştur. Sigortalı çalışan vatandaşlarımızın muayene olduktan sonra eczanelerde ödemiş oldukları katılım payları devlet hastanesi, araştırma hastanesi ve üniversite hastanelerinde fark göstermektedir.

  • Devlet hastanelerinin katılım payı 6 Türk Lirası
  • Araştırma hastanelerinin katılım payı 7 Türk Lirası
  • Üniversite hastanelerinden alınan katılım payı ise 8 Türk Lirası olmuştur.

Maddeler halinde belirtmiş olduğumuz katılım payları sigortalı olarak çalışan vatandaşlarımızın muayene sonrasında gitmiş oldukları eczaneler üzerinden tahsil edilmektedir. Verilen fiyatlar geçen yıl için geçerli olup, asgari ücretin zamlanması neticesinde muayene ücretlerine de zam gelme olasılığı yüksektir. 2019 yılı için geçerli ücretler belli olduğunda net rakamları sizlerle paylaşacağız.Sigortasız Muayene Ücretleri Ne Kadar? (2019) Konusuna 1 Yorum Yapıldı
  1. Mert dedi ki:

    Bence sigortasız da ucuz

Sayfa başına git