Sed Paraları Yattı mı? Ödeme Tarihi Sorgulama 2019

Sed Paraları Yattı mı? Ödeme Tarihi Sorgulama 2019
3 Eylül 2019 tarihinde güncellendi.

Devlet tarafından yardıma muhtaç durumu olmayan ailelere Sosyal Ekonomik Destek Sed yardımı yapılmaktadır. Bu yardım çeşitli şartlara tabidir. Destekten yararlanmak isteyenlerin yönetmelikte belirtilen şartları taşıması gereklidir. Bu sayfada sed yardımı alanlar için ayın kaçında yatıyor, ne zaman yatacak, 2019 2020 yılı ücretlerinin ne kadar olduğu ile sorgulama sistemi hakkında bilgilere yer verildiği gibi, ilk başvuru yapmak isteyenler için gerekli evraklar ve şartlar yer almaktadır. İstanbul, Ankara, İzmir, Denizli, Antalya, Bursa, Kocaeli, Adana, Van gibi illerimiz için ödeme tarihleri hakkında bilgi yer alır.

Sed Yardımı Nedir Kimlere Verilmektedir?

SED kelime anlamı ile Sosyal Ekonomik Destek demektir. Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından sağlanmaktadır. Desteğin temel amacı maddi olanağı olmayan ailelerin çocuklarının bakımı ve desteklenmesi için belirlenen süre dahilinde verilmekte olan ekonomik ve psiko-sosyal destektir.

Sed Esasları Nelerdir?

Yardım Bakanlık tarafından hazırlanmış olan bir yönetmelik dahilinde yapılmaktadır.  Aile ve çocuklara mesleki çalışmalar, Rehberlik desteği de sağlanarak ihtiyaç sahiplerinin hayat standartlarının arttırılması, Diğer kamu kuruluşları ile de koordinasyon sağlanarak destek gücünün çoğaltılması, Muhtaç genç ve çocuklara öncelik tanınarak destek talebinin fazla olması durumunda kişinin muhtaçlık durumu ve başvuru sırasına göre değerlendirmeye alınmaları esaslar arasında yer almaktadır.

Sed Yardımı Şartları Nelerdir?

Sed Yardımı Şartları Görselde Mevcuttur!

Haklarında bakım tedbiri olan ve Sosyal Hizmet kuruluşlarından herhangi birinde bakılmakta olan ve SED yardımı sağlandığı zaman yakınlarının yanında kalabilecek çocuklar,

Maddi durumu olmadığından Sed yardımı sağlanmazsa, bakıma muhtaç olacak ailelerin çocukları

Yaşının dolması nedeniyle bakım kararı kaldırılan, İŞ-KUR ve meslek kurslarına devam etmesine rağmen meslek bulamayan, destek almadığı taktirde muhtaç olacak gençler,

Olağandışı bir kaza, afet, vb. geçirmesi nedeniyle ailesine bakamayacak durumda olanlar ile hayati tehlikeye sokan bir ameliyat gerektiren kişilerin çocukları ve vefat edenlerin çocukları

Bu maddeler sed yönetmeliğinden alınmış olup, başvurular İl Müdürlüklerine yapıldığında kişilerin şartları taşıyıp taşımadığı ve Sed yardımı alıp alamayacakları kuruluşlarca ayrıca değerlendirilmektedir.

Sed Yardımı Çocuklara Kaç Yaşa Kadar Verilir?

Yardım verilmekte olan çocuklara 18 yaşını tamamlayana kadar Sed yardımı sağlanmaya devam etmektedir. 18 yaşını tamamlayan çocuğun yardımının kesilmemesi aşağıda belirtilen şartlara bağlıdır.  1. Eğer çocuğun sed yardımı kesildiği durumda, eğitime devam edemeyecek ise, Orta öğretim öğrencileri için 20 yaşlarına kadar verilmeye devam edilir.
  2. Sed yardımı alan çocuk meslek kursuna da devam ediyorsa, 18 yaşını tamamlamış ise en fazla 1 sene daha verilir.
  3. Eğer çocuğun Bakım tedbir kararı uzatılmış ise ve çocuk yükseköğrenimine devam etmekte ise bu kez 25 yaşına kadar verilmektedir.
  4. Bakım tedbir kararı uzatılsa bile öğrenime devam etmeyenlere en fazla 2 sene,
  5. Yükseköğretime devam edenlere ise okul bitene kadar verilmektedir.

Burada bütçenin durumuna göre öncelik 1 ve 2 maddede yer almakta olan öğrencilerindir.

Sed Başvurusu Nereye Yapılır?

Başvurular Aile Çalışma ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüklerine başvuru yapılmaktadır.  Başvuru esnasında aşağıda belirtilen evraklara ihtiyaç duyulur.

  1. Başvuru dilekçesi
  2. Kimlik belgesi,
  3. Sağlık raporu veya öğrenci belgesi (GEREKLİ GÖRÜLÜR İSE)
  4. Kurs ve İŞ-KUR başvuru evrakları,
  5. Gerek görülmesi durumunda diğer evraklar

Başvuru sonrasında Müdüriyette görevli meslek elemanlarınca başvuru sahibi ile bir görüşme yapılmaktadır. Bu görüşme sonrasında başvuranın SED kapsamına alınması uygun görülürse başvuran için bir dosya açılmaktadır. Dosya açılmasından sonra gerekli incelemelere başlanmaktadır. Bu inceleme de kişinin yaşadığı yerlerde, çevresinde bir sosyal inceleme yapılır. Bu inceleme sonunda bir rapor hazırlanır. Raporda başvuranın daha önce yardım alıp almadığı, ekonomik durumu, SED’in süresi ve ne şekilde yapılacağı gibi hususlar yer alır.

Sed Yardımı Hangi Tarihte Verilir? Ayın Kaçında Yatıyor?

SED onay evrakında belirtilen aydan itibaren verilmeye başlar. Bir sonra ki ayın beklenmesi gerekmez. Resmi kaynaklarda paranın ödeneceği tarih ve ayın kaçında yatacağı resmi olarak belirtilmemiş ise de, yaptığımız araştırma sonucunda genelde ayın 13’ü 15’inde yattığı hakkında bilgiler yer almaktadır. Kişilerin paranın yatıp yatmadığını öğrenebilmeleri için E-devlet sisteminde SED Sorgulama sayfası oluşturulmuştur. Henüz kaydı olmayan veya tamamlanmayanlarda; “Kayıt bulunamadı” şeklinde sonuç görülebilmektedir.  Destek alanların ekranlarında ise daha önce ki aylarda ödenen miktarlar da görülebilmektedir.

Sed Sorgulama Ekranı!

Sed Yardımı Sorgulama E-Devlet Ekranı

Destek başvurunuz onaylanmış ise, E-devlet sayfasına giriş yaparak https://www.turkiye.gov.tr/aspb-sosyal-ekonomik-destek-sorgu linkinden sorgulama yapabilirsiniz.

Ekonomik Destek Yardımı Ne Kadar 2019-2020 Dönemi

Destek miktarı kişinin ortaokul, lise ve yüksekokul durumuna göre, maddi imkanlara göre ve Bakanlığın yüzdelik oranına göre belirlenmektedir. Resmi bir bilgi olmasa da, 365 TL. ile 821 TL. arasında değişiklik gösterdiğinden bahsedilmektedir. Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git