Öğrencilere Para Desteği Veriliyor (Çocuğu Okuyana Müjde)


Öğrencilere Para Desteği Veriliyor

Öğrencilere Para Desteği Veriliyor


Devletin Öğrenciler İçin Verdiği Para Desteği

 2017 yılı içerisinde Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından maddi durumu yetersiz olan ailelerin okul çağındaki çocukları için para yardımı yapılacaktır. Devletin sunmuş olduğu bu desteği göz önünde bulundurarak siz değerli okurlarımız için bugün makalemizde Öğrencilere para desteği veriliyor, Para desteğinden kimler yararlanabiliyor, Öğrenciler için verilen yardım ne kadardır, Bu uygulama kim tarafından veriliyor, Gerekli olan belgeler nelerdir, Bu destekten nasıl yararlanılır gibi başlıklara değinerek bilgiler vermeye devam edeceğiz.

Öğrencilere Para Desteği Veriliyor

Öğrencilere Para Desteği Veriliyor

Öğrencilere Para Desteği Veriliyor

Ailesinin geçimini sağlamakta zorlanan ve çocuklarını maddi yetersizliklerden dolayı okutamayan ailelere devlet tarafından destek verilmektedir. Devletin vermiş olduğu bu destek sayesinde çok sayıda öğrencimiz hayallerinin peşinden koşarak eğitimlerini tamamlayabilecektir. Aile ve sosyal politikalar bakanlığı tarafından hazırlanan bu proje gündeme getirilmiş ve uygulanmaya başlamıştır. Maddi durumu yetersiz olan ailelerin başvuru yapması ile harekete geçilir ve öğrenci desteği başlatılır. Eğer çocuğunuzu veya çocuklarınızı okutmakta zorlanıyorsanız ve maddi desteğe ihtiyaç duyuyor iseniz sizlerde bu kuruma  başvuru yapabilirsiniz. Gerekli şartlara uyum sağlamış olduğunuzda para desteğinden yararlanabileceksiniz.

çocuğu okuyan ailelere maddi yarddım

okuyan öğrencilere para yardımı

Para Desteğinden Kimler Yararlanabiliyor

Maddi yetersizlikler sonucunda çocuklarını okutmakta zorlanan aileler için devletimiz yardım elini uzatarak bir çok öğrencinin daha rahat bir şekilde eğitim almasını sağlamaktadır. Peki devlet tarafından verilen para yardımından kimler yararlanabileceklerdir. Bu başlığı aşağıdaki yazımızda maddeler halinde sizler ile paylaşacağız.

 • Üniversite öğrencileri arasında devlet yurdunda kalanlar bu yardımdan yararlanabilecektir.
 • Devlet tarafından korunma altına alınmış olan çocuklar aile fertlerinden herhangi biri ile yaşamaları durumunda bu destekten yararlanabileceklerdir.
 • Çocuk esirgeme kurumlarında yaşayan ve 18 yaşını doldurduktan sonra yurttan ayrılmak zorunda olan ve yüksek öğrenimini tamamlayan öğrenciler bu desteklerden faydalanabileceklerdir.
 • Devlet tarafından korunmak için başvuruda bulunmuş olan fakat aileleri ile yaşaması uygun görünmüş olan öğrenciler para desteklerinden yararlanabilecektir.
 • Doğal afet, kaza veya herhangi bir hastalık sonucunda çalışamayacak durumda olan ailelerin çocukları bu destekten faydalanabileceklerdir.
 • Bakanlık komisyonlarınca eğitimlerini karşılamayacak kadar maddi durumu yetersiz olan öğrenciler bu desteklerden yararlanabilecektir. Aynı zamanda Maddi durumu yetersiz olan tüm ailelerin çocukları da bu imkanlardan yararlanacaklardır.


Devlet eğitim yardımları 2017

Öğrencilere para yardımı ne kadar?

Öğrenciler İçin Verilen Yardım Ne kadardır?

Devletin sağlamış olduğu bu yardımlardan yararlanacak olan çocukların ihtiyaçları belirlenir ve bu duruma göre para yardımı sağlanmaktadır. Para desteğinden yararlanacak olan öğrenciler için erilen maddi destek tutarı aşağıda yer almaktadır.

 1. Okul öncesi eğitimi alan öğrenciler için aylık 456,
 2. İlköğretim eğitimi alan öğrenciler için aylık 684,
 3. Ortaöğretim de eğitim alan öğrenciler için aylık 730, 
 4. Yüksek Öğrenimde eğitim alan öğrenciler için aylık 821 Türk Lirasıdır

Bu Uygulama Kim Tarafından Veriliyor

Devlet tarafından sağlanan bu yardım Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından çocuk hizmetleri genel müdürlüklerince yürütülür. Uygulanan bu yardım sosyal ve ekonomik destek adı altında birleştirilmiştir. Yapılan bu yardım yoksul durumdaki ailelerin okul çağına gelmiş çocukları için verilmektedir. Bu projenin asıl amacı ise maddi yetersizlikler sonucunda çocuklarını terk eden veya çocuk esirgeme kurumlarına bırakılan çocukların aile sıcaklığından mahrum kalmamaları için uygulanan bir projedir.

Gerekli Olan Belgeler Nelerdir?

Para desteğinden yararlanacak olan ailelerin aşağıdaki yazımızda maddeler halinde paylaşacağımız belgeleri tamamlaması gerekmektedir.

 • İş-kur kayıt belgesi
 • Kimlik fotokopisi
 • Gelir belgesi
 • Sağlık belgesi
 • Öğrenci belgesi
 • Kira sözleşmesi
 • İkametgah
 • Sosyal hizmet müdürlükleri tarafından alınan ihtiyaç sahibi olduğunuza dair belge
 • Meslek kuruluşlarına başvuru belgesi
 • Ailenin kaç kişi olduğunu gösteren nüfus müdürlüklerinden alınan belge

Bu Destekten Nasıl Yararlanılır?

Maddi durumu yetersiz olan öğrencilerin velileri Sosyal ve politikalar müdürlüklerine bir dilekçe yazarak başvuruda bulunabilirler. Başvuru yapış olduğunuz günden sonraki günlerde araştırma yapılır ve bu desteklerden yararlanabileceğiniz uygun görülürse eğer yukarıda maddeler halinde paylaşmış olduğumuz evrakları tamamlamanız durumunda kaydınız oluşturulur. Bu desteklerin yanı sıra başarılı olan öğrenciler bursluk sınavlarına başvuru yapabilir. Sınavda başarılı olan öğrenciler ise kaymaklıklar tarafından verilen burslardan da faydalanabilirler. Öğrencilere verilen devlet yardımları hakkında bilgi almak için tıklayınız.Etiketler:

Öğrencilere Para Desteği Veriliyor Konusuna 1 Yorum Yapıldı
 1. Tanay dedi ki:

  Belgeler dilekçeyle berabermi verilecek ve bulunduğumuz ilçede bu dilekçeyi nereye vermemiz gerekiyo.Bilgilendirmenizi rica ederim

Sayfa başına git