Devletin Öğrencilere Verdiği Para Yardımı 2019 Dönemi

Devletin Öğrencilere Verdiği Para Yardımı 2019 Dönemi
26 Aralık 2018 tarihinde güncellendi.

Anaokulu, kreş, ilköğretim, ortaokul, lise, üniversite hangi sınıfta okursa okusun, devlet çocuğu okuyan ailelere eğitim ve öğretim yardımları yapmaktadır. Bunlar sosyal ve ekonomik (Sed) destekleri olabildiği gibi, KYK sayesinde geri ödemesiz burs ve kredi şeklinde de yansıtmaktadır. Yine 2019 eğitim ve öğretim döneminde öğrenci başına sınıf ve dönemine göre bir sosyal destek verilecektir.

Ülkemizde çok sayıda vatandaşımız çalışamayacak durumda ve aynı zamanda bir çok ailenin çocukları da maddi yetersizlikler sonucunda eğitim görememektedir. Bu nedenle bir çok kurum ve kuruluş öğrencilerimize maddi destek sağlarken maddi durumu yerinde olan çok sayıda vatandaşımızda zor durumda bulunan ailelere maddi destek yaparak çocuklarımızın eğitimine katkı sağlamaktadır. Ailesinin geçimini sağlamakta zorlanan ve çocuklarını maddi yetersizliklerden dolayı okutamayan ailelere devlet tarafından destek verilmektedir. Devletin vermiş olduğu bu destek sayesinde çok sayıda öğrencimiz hayallerinin peşinden koşarak eğitimlerini tamamlayabilecektir. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından hazırlanan bu proje gündeme getirilmiş ve uygulanmaya başlamıştır. Maddi durumu yetersiz olan ailelerin başvuru yapması ile harekete geçilir ve öğrenci desteği başlatılır. Eğer çocuğunuzu veya çocuklarınızı okutmakta zorlanıyorsanız ve maddi desteğe ihtiyaç duyuyor iseniz sizlerde bu kuruma  başvuru yapabilirsiniz. Gerekli şartlara uyum sağlamış olduğunuzda para desteğinden yararlanabileceksiniz.

Öğrencilere Verilen Devlet Yardımları Nelerdir

Kamu Eğitim Desteği

Öğrencilere Verilen Devlet Yardımları Nelerdir?

Devlet tarafından öğrencilere birçok yardım yapılmaktadır. Bu yardımlar öğrenciler için büyük avantaj ve kolaylık sağlamamaktadır. Bunlardan biride Sosyal Ekonomik Destek (SED) yardımıdır. Aynı zamanda bu yardım okul düzeyine göre farklılık göstermektedir. Ve her yıl belirlenen oranlarda yardım verilmektedir. Eğitim-öğretim dönemi yardım miktarı belirlenmiştir. Öğrencilere para yardımı yapmak isteyen kişiler yardım için başvuruda bulunabilirler.

Bununla beraber maddi yetersizlikler sonucunda çocuklarını okutmakta zorlanan aileler için devletimiz yardım elini uzatarak bir çok öğrencinin daha rahat bir şekilde eğitim almasını sağlamaktadır. Peki devlet tarafından verilen para yardımından kimler yararlanabileceklerdir. Bu başlığı aşağıdaki yazımızda maddeler halinde sizler ile paylaşacağız.

 • Üniversite öğrencileri arasında devlet yurdunda kalanlar bu yardımdan yararlanabilecektir.
 • Devlet tarafından korunma altına alınmış olan çocuklar aile fertlerinden herhangi biri ile yaşamaları durumunda bu destekten yararlanabileceklerdir.
 • Çocuk esirgeme kurumlarında yaşayan ve 18 yaşını doldurduktan sonra yurttan ayrılmak zorunda olan ve yüksek öğrenimini tamamlayan öğrenciler bu desteklerden faydalanabileceklerdir.
 • Devlet tarafından korunmak için başvuruda bulunmuş olan fakat aileleri ile yaşaması uygun görünmüş olan öğrenciler para desteklerinden yararlanabilecektir.
 • Doğal afet, kaza veya herhangi bir hastalık sonucunda çalışamayacak durumda olan ailelerin çocukları bu destekten faydalanabileceklerdir.
 • Bakanlık komisyonlarınca eğitimlerini karşılamayacak kadar maddi durumu yetersiz olan öğrenciler bu desteklerden yararlanabilecektir. Aynı zamanda Maddi durumu yetersiz olan tüm ailelerin çocukları da bu imkanlardan yararlanacaklardır.

SED Yardımı Kimlere Veriliyor?

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ve Sosyal Hizmet Merkezlerinde okula giden ve yardıma muhtaç öğrencilere SED yardımı yapılmaktadır. Kişilerin bu yardımdan yararlanmaları için gerekli şartları taşıması ve istenilen evrakları eksiksiz bir şekilde tamamlayıp başvuru yapmaları gerekmektedir. Bu yardımdan yararlanacak kişilerin uyması gereken şartların listesi ise aşağıda maddeler halinde yer almaktadır. • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak 
 • Yardımdan yararlanacak kişinin bakıma muhtaç olması 
 • Doğal bir felaket sonucu işini ve sağlığını kaybetmiş olan ve ya geçirmiş olduğu ağır bir hastalıktan dolayı çalışamayacak durumda olan ve maddi kazancı bulunmayan ailelerin çocukları
 • Herhangi bir mesleki kuruluşta çalışmayan ailelerin çocukları 
 • Koruyucu aile yanında bulunan çocuklar

Öğrenci Yardımı İçin Gerekli Belgeler Nelerdir?

 • Nüfus cüzdanı fotokopisi
 • İkamet ettiği yere ait bir belge
 • Kirada oturuyor ise kira sözleşmesinin fotokopisi
 • İş-kur‘a kayıtlı olduğuna dair belge
 • Sosyal hizmet müdürlüğünden alınmış muhtaçlık belgesi
 • Meslek kuruluşlarına kayıtlı olduğuna dair başvuru belgesi
 • Gelir belgesi
 • Sağlık kurumundan onaylı sağlık belgesi
 • Nüfus müdürlüğünden alınmış belge
 • Öğrenci belgesi

Öğrenciler artık hem çalışabilecek. Hem de okuyabilecekleri, üstelik burslarını da kaybetmeden İŞKUR tarafından başlatılan projede öğrencileri ayda 1.300 liraya kadar kazanabilecekler.  Ancak belli koşullar var. 15 yaşın üzerindeki Öğrenciler bu uygulamadan faydalanabilecek. Ancak onların 6 ay içerisinde hiçbir yerde çalışmamış olmaları gerekiyor. İşverenin ise işbaşı eğitim programından faydalanması için yanında en az iki kişinin çalışması gerekiyor. 15 yaşın üstündeki herkes grup programlarından faydalanarak işbaşı eğitimleri süresince günde 50 lira alabiliyorlar.

İlk ve Orta Okul Öğrencileri İçin Devlet Desteği

    İlk ve Orta Okul Öğrencilerine Özel Destek

İlk ve Ortaokul Öğrencileri İçin Devlet Desteği

İlkokul Orta Okul ve Lise öğrencileri için devlet bursluluk sınavı vardır. Sınavda başarılı olan öğrencilerden maddi durumu ve gelir seviyesi düşük olan öğrencilere öncelik verilerek seçim yapılır. Ve bir sene boyunca 3 ayda bir bursluluk parası banka hesaplarına düzenli bir şekilde yatırılır. Öğrenciler bu sayede ihtiyaçlarını daha rahat bir şekilde karşılayabilirler. Maddi durumu yetersiz olan öğrencilerin velileri Sosyal ve politikalar müdürlüklerine bir dilekçe yazarak başvuruda bulunabilirler. Başvuru yapış olduğunuz günden sonraki günlerde araştırma yapılır ve bu desteklerden yararlanabileceğiniz uygun görülürse eğer yukarıda maddeler halinde paylaşmış olduğumuz evrakları tamamlamanız durumunda kaydınız oluşturulur. Bu desteklerin yanı sıra başarılı olan öğrenciler bursluk sınavlarına başvuru yapabilir. Sınavda başarılı olan öğrenciler ise kaymaklıklar tarafından verilen burslardan da faydalanabilirler.

Kredi ve Yurtlar Kurumu Burs ve Kredi Yardımı (KYK)

Kredi ve Yurtlar Kurumu öğrencilere burs ve kredi vererek kolaylık sağlamaktadır. Burs desteğinde geri ödeme söz konusu değilken,kredi yardımında okul bittiğinde taksitle geri ödeme yapılmaktadır. Kyk internet sitesinden başvuru yaparak burs ya da kredi yardımı alabilirsiniz. Başvuru yaptıktan sonra gerekli inceleme yapılıp burs ya da kredi almaya hak kazanıyorsunuz. Başvurunuz sonucunda burs çıkmayıp kredi çıkarsa krediyi alma zorunluluğunuz yoktur. Özel liselere gidecek olan öğrencilerimiz için ailelerin gelir durumları hesaplanmak kaydıyla 5 bin lira civarında bir devlet desteği sağlanıyor. Bu destek için Özel Okul Devlet Teşvikleri isimli yazımızı okumalısınız. Lise eğitimini tamamlayıp üniversiteye geçen öğrenciler içinde Çocuğu Üniversite Okuyan Ailelere Yardım isimli içeriğimiz de verilen teşvikler anlatılmıştır.

Belirlenen başvuru tarihlerinde verilen desteklerden yararlanabilirsiniz.Etiketler:

Devletin Öğrencilere Verdiği Para Yardımı 2019 Dönemi Konusuna 16 Yorum Yapıldı
 1. Acil destek dedi ki:

  Merhaba 3 tane okuyan öğrencim var 2 si kız biri erkek.artik maddi olarak yetişemiyoruz acil yardım istiyorum.

 2. Öğrenci yardımı dedi ki:

  Benimde evim kira biri anasınıfına biri ortaokula giden bir tanede altı aylık bebeğim var eşim işsiz bende yardım almak istiyorum ne yapmalıyım?ev kira elektrik su faturası çocuk bezi okul masrafları yakacak yetişemiyorum.

 3. Neslihan dedi ki:

  İlkokul ve ortaokulu 2 öğrencim var yetişemiyorum eşim serbet çalışıyor ve ev kira eşimden geçen sene akciğer sönmesi yaşadı o yüzden fazla çalışamıyor ben de çalışamıyor küçük kızım var yardım bekliyor um

 4. Yardim dedi ki:

  Sed parasını nereden cekebilirim alabilirim

 5. maddi destek dedi ki:

  Merhaba İstanbulda bayan ögrenciye aylık 500 tl ödeme yapılacaktır. mail ile iletiş kurabilirsiniz.

  1. ERCAN TOPÇU dedi ki:

   Merhaba kıymetli Yardımsever.
   Ben Ercan Topçu 49 yaşındayım ve şuan işsizim. 4 çocuğum var ve hepsi de okuyorlar. 2 kızım lise’ye gidiyor, oğlu orta 3’e küçük kızım ise ilkokul 3’e gidiyor. çok başarılı öğrenciler. evim kira eşim de hasta çalışamaz durumda. Tek başıma yetiştiremiyorum. 2 aylık ev kiramı ödeyemedim. ve çok mağdur durumdayım. Allah rızası için yardımlarınızı bekliyorum. Allah’a emanet olunuz.
   İletişim : 054

 6. Öğrenciye kredi kartı 2019 yılında verilir. dedi ki:

  Talebelere 20 bin limitli kredi kartı çıkartılır

 7. Esra .B dedi ki:

  Gümüşhane üniversitesi 2.sınıfı kız öğrencisiyim devlet bursu alıyorum fakat ailemin maddi durumu hiç iyi değil ve burada çok zorlanıyorum yardıma ihtiyacım var bu yorumu gören yetkili bir birey varsa lütfen benimle irtibata geçsin saygılarımla.

 8. Cengiz dedi ki:

  Lise son öğrencisiyim üniversiteye başlıcam paraya ihtiyacım var yardımlarınızı bekliyorum

 9. Cihan dedi ki:

  Cihan kalp yetmezliği astım koha şeker hastalığı dörtyüz ve beşyüz % 66 tı raporum var çalışamıyorum bir çocuğum var maddi durumum olmadığı için okutamıyorum okullar onmilyar para istiyor buda benim Madi gücümü aşıyor kira veriyorum geçim durumum. Zor SED yardımı almak istiyorum nereden ala bilirim

 10. Ümitcan dedi ki:

  Nasıl faydalanabiliriz bu yardımdan

 11. Sultan dedi ki:

  50 yaşında gözleri görmeyen bir anne nişanindan bir gün önce evladını kaybetti bide üstüne kirada oturduğu evi yandı ev sahibi aileyi evimi yaptırın diye aileyi zor durumda bırakıyor bu ailen evine gelir yok çok zor durumdalar yardım edin lütfen anne kanser gözleri görmüyor lütfen yardımcı olun msj okuyan kardeşim yetkili kişilere ulaştırın beni

 12. Emine aslan dedi ki:

  Fakirlik maaşı almak istiyorum. Ne yapmalıyım. Hangi belge ve evraklar gerekiyor,nereye başvuru yapmalıyız.

 13. Fakir fukara dedi ki:

  Devlet fakir fukara öğrencilere yardım etmeli. dershane parası vermeli.

 14. Erdi dedi ki:

  Sed yardım başvurusunu e devletten yapabilirsin.

 15. Selahattin dedi ki:

  SED yardımı almak istiyorum nereden alabilirim

Sayfa başına git