MTV 2018 Hesaplama Güncel Bilgiler


MTV 2018 Hesaplama

MTV 2018 Hesaplama


MTV Zammı

Motorlu taşıtlar vergisi her yıl 2 dönem halinde vergi dairesine ödenen bir vergi türüdür. Motorlu taşıta sahip olan vatandaşlarımız ilk dönem vergisini yılın ilk ayında yani Ocak ayında yapmaktadır. İkinci dönem vergisini ise yılın ikinci döneminde  yani Haziran ayı içerisinde ödemek zorundadırlar. Önümüzdeki vergi döneminde yani 2018 yılının ocak ayında Motorlu Taşıtlar Vergisi ödeyecek olan vatandaşlarımız vergilerini zamlı olarak yatıracaklardır. Bu kısa bilginin ardından siz değerli okurlarımız için yapmış olduğumuz araştırmaların konu başlıkları ise, MTV 2018 Hesaplama, MTV Hesaplama Nasıl Yapılır, Gelen Zam Oranı Nedir şeklinde makalemizde yer alacaktır.

MTV 2018 Hesaplama

Motorlu taşıtlar vergisini her yıl ödemek zorunda olan vatandaşlarımız vergi sorgulama işlemlerini internet üzerinden online olarak yapabileceklerdir. İnternet üzerinden yardım alarak yapılan sorgulama işlemi çok uzun sürmeden sadece bir kaç dakika içerisinde yapılabilen bir işlem türüdür. Ödenecek vergi miktarı aracın büyüklüğüne, motor gücüne, modeline ve kapasitesine göre değişiklik göstermektedir. ödenmesi gereken vergi miktarını MTV Hesaplama yöntemi ile çok kolay bir şekilde önceden öğrenebilirsiniz. Vergi dairesine gitmiş olduğunuzda ise sıkıntı yaşamadan hesaplamış olduğunuz rakamı direk ödeyebilirsiniz. Önemli olan ise hesaplama işlemini doğru bir şekilde yapmanız olacaktır. Eğer hesaplamada bir hata yaparsanız vergi dairesine gitmiş olduğunuzda karşılaştığınız rakamla hesapladığınız rakam uyum sağlamayabilir ve bu durumda da sıkıntı yaşayabilirsiniz.

MTV Hesaplama Nasıl Yapılır?

Maliye Bakanı Sayın Naci AĞBAL motorlu taşıtlar vergisi hakkında yapmış olduğu açıklamalarda şu sözleri dile getirmiştir. 2018 yılı içerisinde binek araçların vergisi için yüzde kırk oranında zam yapılacağını aynı zamanda motorlu taşıtlara sahip olan vatandaşların ödeyeceği vergilerde sistem değişikliklerinin de yapılacağını bildirirken yapılacak olan değişikliklerde sadece motor hacmine ve silindir hacmine göre değil binek otomobilin değerine göre tarife uygulanacaktır. Bu uygulamaya geçilmiş olduğunda yeni araç alacak olan vatandaşlarımızdan alınacak olan vergi miktarı almış oldukları araçların değerine göre yüzde 10 ile 20 arasında değişiklik göstererek vergilerine eklenecektir diyerek açıklamasını tamamlamıştır.

Motorlu Taşıtlar Vergisini hesaplamak için öncelikle gelir idaresi başkanlığının internet sitesine giriş yapmanız gerekecektir. Daha sonrasında ise uygulayacağınız işlem internet vergi dairesine giriş yapmak olacaktır. Buradan e-işlemler bölümünü seçeceksiniz daha sonrasında karşınıza çıkan bölümlerden taşıt vergisi bölümünü bularak işlemlerinize devam etmelisiniz. Taşıt vergisi bölümüne girmiş olduğunuzda T.C kimlik numaranızı, doğum tarihinizi giriniz. Bu işlemin ardından annenizin kızık soyadının ilk iki harfini giriniz. Daha sonra karşınıza çıkan güvenlik kodunu giriniz. Tüm bu işlemleri tamamladıktan sonra aracınızın bilgilerini sisteme girerek ödemeniz gereken yıllık vergi tutarı karşınıza gelecektir. Ödemenizi internet üzerinden kredi kartı ile yapacağınız gibi vergi dairelerine giderek de ödemenizi gerçekleştirebilirsiniz.

Gelen zam oranı nedir?

                                                    Gelen zam oranı nedir?

Gelen zam oranı nedir?

Son zamanlarda motorlu taşıtlar vergisine gelecek olan zam gündemi oldukça meşgul eden konuların başında yer almaktadır. 01.Ocak.2018 tarihinden itibaren ödenecek olan motorlu araçların vergisi özellikle de binek otomobillerin vergi oranı %40 oranında artış gösterecektir. Yapılacak olan bu zam binek otomobil sahiplerini oldukça olumsuz etkilerken Başbakan yardımcısı Sayın Mehmet Şimşek yapılacak olan bu zam oranının yanlış anlaşıldığını dile getirirken özellikle 2018 yılı,içerisinde alınacak olan yeni araçlar için gelecek vergi oranı % 40 olacaktır diyerek düzeltme yapmıştır.

 Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git