Mikro Kredi Verilen Sektörler (Bayanlara Özel Kredi)

Mikro Kredi Verilen Sektörler (Bayanlara Özel Kredi)
26 Aralık 2018 tarihinde güncellendi.

Mikro kredi ekonomik durumu olmayan ve kendi çapında bir iş yapmak isteyen bayanlara sunulan küçük ölçekli bir kredi türüdür. Ev hanımlarına mikro kredi veren bankaları, mikro kredi ürünlerini ve bu kredi ile ne işler yapılabileceğini sizler ile paylaşacağız.

Mikro Kredi Verilen Sektörler

Mikro kredi bir iş fikrine sahip olan ve ekonomik durumu olmayan bayanlara iş kurmaları için verilen küçük ölçekli bir kredi türüdür. Komşu veya arkadaşlarınızdan oluşturacağınız 5 kişi ile birlikte Valilik İl Özel İdarelerinde bulunan birimlere başvuru formunu doldurarak başvuruda bulunabilirsiniz. Yapmak istediğiniz iş görevliler tarafından değerlendirilmekte olup olumlu sonuçlanan proje sahipleri ile 3 günlük bir bilgi paylaşımı gerçekleştirilmektedir. Alacağınız mikro krediler yapacağınız işin hacmine göre belirlenmek ile birlikte ilk yıl alabileceğiniz miktar 1.000 liradır. Almış olduğunuz bu parayı 1 yıl içerisinde haftalık taksitler ile ödemeleri gerekmektedir. Ödemelerini düzenli olarak yapan ve toplantılarına katılan girişimcilerin mikro kredi limitleri yükseltilerek daha yüksek miktarda kredi çekmeleri sağlanmaktadır. Mikro kredi başvurusu yapacakların aşağıdaki belgeleri hazırlamaları gerekmektedir.

 • Mikro kredi başvuru formu
 • Fakirlik ilmühaberi
 • Nüfus aile bildirimi
 • Kira kontratı
 • Sabıka kaydı
 • Sosyal güvencesi olmadığına dair belge
 • ikametgah belgesi
 • Ailesinin mal bildirimi
 • Mikro kredi talebinde bulunulacak işin talebi

Alınan mikro krediler ile ne tür iş yapacağınıza önceden karar verilmeli ve hesapların yapılması gerekmektedir. Ülkemizde binlerce maddi durumu iyi olmayan ve evinde bir şeyler yapmak isteyen ev hanımları mikro kredi uygulaması ile ailesini geçindirecek miktarda para kazanmaktadır. Sizde el beceriniz veya bulunduğunuz bölgenin kültürel zenginliklerini kullanarak evinizde arkadaşlarınız ile birlikte bu tür kredi kullanarak bir başlangıç yapabilir ve ilerleyen yıllarda işlerinizi büyüterek güzel paralar kazanabilirsiniz. Mikro krediyi alabilmeniz için yapacağınız iş türü için bir sınırlama bulunmamaktadır. Aklınıza yapan bir çok iş türünden istediğinizi seçebilirsiniz. Tek yapmanız gereken başvuru sürecinde yapacağınız işin özelliklerini ve getirisini yetkililere ispatlamanız olacaktır. İş kurma kredisi veren finansal kuruluşlar hakkında bilgi almak için tıklayınız.

Mikro Kredi ile Evde Mantı İşi

Evlerinde küçük ölçekli iş yaparak para kazanmak isteyen ve ekonomik sıkıntılarından dolayı bu işe başlayamayan ev hanımlarının rahatlıkla yapabileceği işlerden bir tanesi de evde mantı işi olarak dikkat çekmektedir. Genellikle ev hanımları tarafından başvuruların el becerilerine yönelik olduğu bu tür işlerde yüzlerce seçenek bulunmaktadır.Mikro kredi şartlarından biri olan 5 kişilik ekip için uygun olan bu iş sayesinde sizde mikro kredi kullanarak evinizde mantı işi yapabilirsiniz.

Evde mantı işi

Evde mantı işi

Bilindiği üzere evde mantı yapma işi tek başına yapılması çok zor ve yorucu olmaktadır. Arkadaşlarınız ile iş bölümü yaparak bu işi rahatlıkla yapma imkanına sahip olacaksınız. Bulunduğunuz bölgedeki ev yemekleri satışı yapılan dükkanlar ile görüşerek mantı satışını rahatlıkla yapabilir ve ilerleyen yıllarda büyük ölçekli krediler sayesinde sizde kendi iş yerinizi açabilirsiniz.Bayanlara Ev Hanımlarına Kosgeb Hibe Kredisi hakkında bilgi alabilirsiniz!

Mikro Kredi ile Evde Dikiş İşi

Mikro kredi kullanarak evlerinde çalışarak para kazanmak isteyen ev hanımlarının güzel paralar kazanabileceği bir iş dalıda dikiş işi olarak dikkat çekmektedir.

Dikiş konusunda deneyiminiz var ise sizde bu işi rahatlıkla yapabilirsiniz. Etrafınızda bulunan konfeksiyonlardan veya tül perde satışı yapan iş yerlerinden talep edeceğiniz işler sayesinde bu işten para kazanabilir ve ilerleyen yıllarda kendi dikiş atölyemizi kurabilirsiniz. Aynı zamanda etrafınızdaki insanlara dikiş işi yaptığınızı duyurarak müşteri temin edebilirsiniz. Bu işi yapmak için gerekli olan dikiş makinesini temin etmenizde mikro kredi size yardımcı olacaktır.

Mikro Kredi Veren Bankalar

Mikro kredi veren bankalar ne yazık ki mevcut değildir. Bunun yerine ev hanımlarına kredi veren bankalara kredi başvurusunda bulunabilirsiniz. Kendi işini kurmak ve kendi ayakları üzerinde durmaya çalışan bayanlar için kredi veren bankalar yerine bu işleme öncülük yapan kurumlar bulunmaktadır. Bu kurumların isimleri ve iletişim adresleri;

 1. Kadın Emeğini Değerlendirme Vakfı; Bekar Sokak Numara: 17 Beyoğlu-İstanbul 0212 292 2672 
 2. Türkiye İsrafı Önleme Vakfı; Büyükesat Mahallesi, Kaptanpaşa Sokak 06700 Çankaya- Ankara 0312 436 90 90
 3. Türkiye Grameen Mikro Finans Programı; Kaptanpaşa Sokak Numara 29/5 Gaziosmanpaşa/ Ankara 0312 436 90 90

şeklindedir. Bu kurumlara başvuru yapmanız halinde şartları da karşılayabilecek durumda iseniz kredi alabilirsiniz.

Mikro Kredi Veren Bankalar

Mikro Kredi Veren Bankalar

Mikro Kredi Nasıl Alınır?

 • Herhangi bir yaş şartı yoktur.
 • Aynı çevrede ikamet etme kuralı vardır.
 • En az 5 kişilik bir kadın grubunun olması gerekmektedir.
 • Ayrıca bu grup üyeleri arasında herhangi bir akrabalık bağının bulunmaması gerekmektedir.
 • Başvuru TGMP iletişim numarasını aramakla mümkün olmaktadır.
 • Ya da İl özel idarelerine gitmeniz gerekmektedir.
 • Ev adresinizde görevliler tarafından bir inceleme yapılacaktır.
 • İnceleme sonucunuzun olumlu olması durumunda size 3 günlük bir eğitim sonrası krediniz verilecektir.
 • Ayrıca mikro kredi kullanmak için herhangi bir gelir belgesi göstermenize gerek yoktur. Sizden kefil de istenmeyecektir.

Türkiye Grameen Mikrofinans Programı’ na projenizi sununuz. İş planı dahilinde her masrafı kalem kalem yazarak size gerekli olan finansman tutarını belirleyiniz. 5 kişilik bir grup kurunuz. Bu taktirde bir eğitime tabi tutulacaksınız. Eğitim sonrasında yapılacak olan tören ile mikrokredilerin dağıtımı yapılacaktır.

Sizde 5 kişilik grubunuzu kurarak ve il özel idarelerini ziyaret ederek detaylı bilgi alabilir ve bu küçük ölçekli krediden faydalanabilirsiniz.Mikro Kredi Verilen Sektörler (Bayanlara Özel Kredi) Konusuna 1 Yorum Yapıldı
 1. Murat Çekim dedi ki:

  Mikro Kredi merkezini size bu konuda destek oluyorlar yardımcı oluyorlar çeşitli panayırlar oluyor çarşılar oluyor ya da bu ürünleri satabileceğiniz yerler oluyor burada destek alıyorsunuz Bu destekte çok önemli yani bin liraya aldınız işe koyulduğunu ondan sonra bu ürettiğiniz malları Satmak da bir o kadar önemli Bunu sağlarken de mikro kredi desteği alıyorsunuz ve ondan sonra biliyorsun sizden 25 lira ları her hafta başı topluyorlar ve burada tabii kadınlar aynı zamanda birbirlerinden müşterileri oluyorlar yani mikro Kredi sisteminde o kadar çok kadın var ki Birinizin öğrettiğini Diğerini de Talip olabiliyor Yani aynı zamanda sistemdeki kadınlarda bir şekilde müşteri olmuş oluyor kendi içinde böyle güzelce döner bir sistem haline geliyor neden sizde mikro Kredi den 1000 lira mızıka pop hemen işe koyulma yazınız Peki ya ödemezseniz ne oluyor?

Sayfa başına git