Mazot gübre destekleme ödemeleri 2018 yılı Ödeme Tarihleri !


Mazot gübre destekleme ödemeleri 2018Mazot ve gübre parası ödemeleri 2018 yılında verilmeye devam edecek

Üreten çiftçiye, alan bazlı destekler kapsamında mazot ve gübre parası desteklemesi Mazot gübre destekleme ödemeleri 2018 de yapılacaktır. Bu yazıda, tarımsal destekleme ödemeleri, sorgula işlemi, fındık, buğday, arpa, aromatik bitkiler ve hayvancılık ödemeleri hakkında bilgilere de yer vereceğiz.

Tarım bakanlığı tarafından çiftçi kayıt sistemine kayıtlı olan çiftçilere her yıl olmak üzere tarım destekleri verilmektedir. Alan bazlı tarım destekleri kapsamında ÇKS’ye kayıtlı çiftçilere toprak analizi yaptırmak şartı ile Mazot ve gübre desteği verilmektedir. 2018 yılı için Bakanlar Kurulu kararı ile belirlenmiş dekar başına Mazot ve gübre desteği 11 TL olarak belirlenmiştir.

Ayrıca Mazot ve gübre desteği ile beraber yapılacak olan tarım destekleme ödemeleri, fındık desteklemesi, İyi tarım uygulamaları desteği, organik tarım desteği, toprak analizi desteği, bitkisel üretim destekleri olarak seracılık desteği, meyve ve sebze desteği ile sertifikalı tohum, fidan, fide destekleri verilmektedir.

Mazot Gübre desteği ile  yem bitkileri destek parası olarak 2018 yılında çiftçilere yeni ayrılan bütçeden yüksek rakamlarda ödenerek Yıllık tarımsal  desteklerinden  %20’si civarında da ödeme yapılacaktır. Sera kuranlara devlet finansal destek sağlıyor.

Mazot gübre desteği nasıl alınır?

Mazot ve gübre desteği alabilmek için Çiftçi kayıt sistemine kayıtlı olan 50 dekar ve üzerinde bir tarım arazisine sahip olmak ve mazot ve gübre Destekleme ödemesinden yararlanması için, her 50 dekarlık arazi için Toprak Analizi yaptırmak gereklidir. Tarım desteklemesi alacak olan her çiftçinin ÇKS’ye kayıt olması gereklidir. Toprak  analizleri  Tarım Bakanlığı tarafından yetkilendirilmiş olan laboratuvarlarda yıl sonuna kadar yaptırılabilmektedir.

Mazot gübre devlet desteği Çks’ye kayıtlı olan çiftçilere dekar başına 11 TL mazot ve gübre desteği verilmektedir. Ayrıca süs bitkileri yağlı tohum bitkileri ve hububat destek ödemeleri aşağıdaki gibidir. 1. Peyzaj ve Süs Bitkileri, Özel Çayır, Mera ve Orman Emvali Alanları desteği; 
 2. Gübre Desteği dekar başına 4.75 TL’dir
 3. Mazot Desteği dekar başına 3.30 TL,
 4. Hububat, Yem Bitkileri, Baklagiller, Yumru Bitkiler, Sebze, Meyve Alanları desteği;
  Gübre Desteği dekar başına 6,60 TL
  Mazot Desteği dekar başına 4,85 TL’dir.
 5. Yağlı Tohumlu Bitkileri ve Endüstri Bitkileri Alanları bitkileri destekleri;
  Mazot Desteği dekar başına 7.90 TL,
  Gübre Desteği dekar başına 8.25 TL’dir.

Ayrıca Toprak analizi desteği ise dekar başına 2,5 TL’ dir.

 • Ziraat bankası destekleme ödemeleri sorgula
 • Ziraat bankası tarım kredisi şartları  isimli yazımızdan ödemeler hakkında detaylı bilgilere erişebilirsiniz.
mazot

Tablodaki tarımsal ürünleri ekecek olanlara yapılacak mazot ve gübre destekleme ödemeleri gösterilmektedir.

Mazot gübre desteği 2018 yılında başvurusu nasıl yapılır?

2018 yılında Mazotun yarısı devletten. Ayrıntılar için Tıklayınız.

Mazot, gübre ve toprak analizinden yararlanmak isteyen çiftçiler;

 1. Mazot gübre desteği alınacak olan üretim yılında Çiftçi Kayıt Sistemine kayıt olmak veya kayıtlarını güncellemek şartı ile mazot, gübre ve toprak analizinden faydalanmak istediğine dair başvuru dilekçesini çiftçi kayıt sistemine kayıtlı olduğu Tarım Bakanlığı İl ve İlçe Müdürlüklerine vermek zorundadırlar.
 2. 50 dekar ve üzeri parseli olan çiftçilerimiz bu parselin gübre desteğinden yararlanabilmesi için yetkilendirilmiş laboratuvarlarda toprak analizi yaptırması zorunludur.
 3. Mazot gübre desteği alınacak olan üretim yılında Çks’ de kayıtlı olan ve mazot, gübre ve toprak analizi desteklemelerden faydalanmak isteyen çiftçilerin tarım desteklerinden yararlanmak için  tebliğin yayımı tarihinden itibaren ÇKS’ de kayıtlı oldukları İl  ve İlçe Müdürlüklerine başvuru yapmaları gerekmektedir.

Gıda Tarım ve Hayvancılık il veya ilçe Müdürlüklerine başvurarak, tarımsal desteklemeler hakkında ayrıntılı bilgi alabilirsiniz.Mazot gübre destekleme ödemeleri 2018 Konusuna 1 Yorum Yapıldı
 1. mahmut doğan dedi ki:

  2017 çiftçiye mozot gübre destekleme ödemesi nezaman

Sayfa başına git