Küçükbaş Hayvan 2019 Desteklemesi 120 Aya Kadar Yapılacak!

Küçükbaş Hayvan 2019 Desteklemesi 120 Aya Kadar Yapılacak!
29 Aralık 2018 tarihinde güncellendi.

17 EKİM 2018 tarihinde yayınlanan Resmi Gazete’de Küçükbaş hayvancılık desteklemesi alan çiftçilerimiz için düzenleme yapıldı. Bu düzenlemeye göre koyun ve keçi yetiştiriciliği için destekleme ödemesi alan çiftçilerimize bundan önce 15 ile 90 ay arasında ki hayvanlar için ödeme yapılmakta idi. 2019 yılında yapılacak koyun ve keçi başına destekleme parası 120 aya kadar olan küçükbaş hayvanlar için yapılacak. Büyükbaş, tiftik keçisi, süt parası, buzağı, sertifikalı çoban istihdam, çiğ süt, arılı kovan, damızlık ana arı, ipek böceği, düve alımı, besilik erkek sığır, hayvan hastalığı tazminatı, atık, hastalıktan arı işletme, aşı ve küpe gibi desteklemelerde ise herhangi bir değişiklik yapılmadı.

Ödeme tarihleri ve sorgulama işlemi için Ziraat Bankası Destekleme Ödemeleri Sorgulama sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından 17/10/2018 tarihli ve 30568 sayılı Resmi Gazete’de bir değişiklik yayınlandı. Bilindiği üzere küçükbaş veya büyükbaş hayvan yetiştiriciliği ile uğraşan çiftçilerimize Bakanlık tarafından hayvan başına bir ödeme yapılmaktadır. Bu ödemeler Tebliğname de belirtilen şartları taşımaları durumunda yapılıyor. İşte bugünkü Resmi Gazete’de Bakanlık bu ödemeler için bir güncelleme yayınlandı.

17/10/2018 tarihinde Resmi Gazete’de yayımlanan metin aşağıdaki gibidir;

Tarım ve Orman Bakanlığından:

HAYVANCILIK DESTEKLEMELERİ UYGULAMA TEBLİĞİ (TEBLİĞ NO: 2018/21)’NDE DEĞİŞİKLİK YAPILMASINA DAİR TEBLİĞ (TEBLİĞ NO: 2018/43)

MADDE 1 – 8/5/2018 tarihli ve 30415 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan Hayvancılık Desteklemeleri Uygulama Tebliği (Tebliğ No: 2018/21)’nin 3 üncü maddesinin birinci fıkrasının (c) bendinde yer alan “15-90 ay” ibaresi “15-120 ay” şeklinde değiştirilmiştir.

MADDE 2 – Aynı Tebliğin 7 nci maddesinin birinci fıkrasının (a) bendinde yer alan “15-90 ay (15-90 ay)” ibaresi “15-120 ay (15-120 ay)” şeklinde değiştirilmiştir.

Düzenleme (Resmi Gazete Linki)

Düzenleme sonrasında tebliğnamenin son halin aşağıdaki gibidir;

a) Desteklemesinden yararlanacak anaç koyun keçilerin yaşları 02 KASIM 2018 tarihi itibari ile 15-120 ay (15-120 ay) arasında olmalıdır. (Bu yaş aralığı dışındaki dişi hayvanlar desteklemeden yararlandırılmaz.)

Genel Tebliğ (Resmi Gazete Linki)

Hayvancılık Desteklemeleri İle İlgili Tebliğ

Hayvancılık desteklemeleri ile ilgili tebliğ Resmi Gazete’de yayımlanmıştır.

Anaç Koyun ve Keçi Desteklemesi Nasıl Alınır?

Geçen yıl yapılan desteklemeden faydalanabilmek için hayvanların yaşlarının 02 KASIM 2018 tarihinde 15 ay ile 120 ay arasında olması gerekiyor.Bu tarihte bu aylar arasında olmayan hayvanlar için destekleme alınamıyor.

Destekleme alınacak hayvanların Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliğine kayıtlı olması şartı aranıyor.

Hayvanların TÜRKVET sistemine kayıtlı olması ve küpelenmiş olması gerekiyor.

Başvuru sonrasında Tarım ve Orman Müdürlükleri tarafından Koyun ve Keçi Bilgi Sistemine kayıt yapılıyor. Ödemeler Müdürlüklerin yerinde yaptıkları tespite esas olarak yapılıyor.

Eğer çiftçinin farklı bölge ve illerde küçükbaş yetiştiriciliği yapması durumunda, her ilde bulunan hayvanlar için o bölgedeki Tarım ve Orman Müdürlüklerine başvurması gerekiyor. Bu husustan göçer hayvancılık yapanlar hariç tutuluyor.

Eğer çiftçimiz Siirt, Mardin veya Şırnak illerinden birinde Ankara keçisi yetiştiriciliği yapıyor ise (saf ırk olan Anaç tiftik keçisi yetiştiriciliği) tebliğname de belirtilen ilave destek ödemesinden faydalanabiliyor.

Tarım ve Kredi Kooperatifinin 2019 yıllarında satışa sunduğu Küçükbaş Hayvan Yem Fiyatları listesini inceleyebilirsiniz.

Küçükbaş-hayvan-desteği

Küçükbaş hayvan desteği 120 aylık olana kadar veriliyor.

Küçükbaş Hayvancılık Desteklemesi Ne Zaman Nereye Yapılıyor?

 • Koyun veya keçi yetiştiricileri başvurularını üye oldukları Birliklere yapıyorlar.
 • Başvurular 01 EYLÜL 2018 tarihi ile 02 KASIM 2018 tarihleri arasında yapılıyor.
 • Koyun ve keçi birlikleri ise almış oldukları başvuruları 01 aralık 2018 tarihine kadar elektronik ortama aktarıyorlar.
 • Daha sonra birlikler 06 ARALIK 2018 tarihine kadar başvuru listelerini Tarım ve Orman Müdürlüklerine bildiriyorlar.
 • Tarım ve Orman Müdürlükleri 2 personel ile alınan başvuruların doğru olup olmadığını, 10 ARALIK 2018 ve 15 ŞUBAT 2019 tarihleri arasında çiftçilerin işletmelerini ziyaret ederek kontrol ediyorlar. Eğer çiftçi göçer hayvancılık yapıyorsa, inceleme gittiği yerdeki Müdürlükçe yapılıyor.
 • İncelemeler bittikten sonra Müdürlükler İcmal hazırlıyorlar. Bu icmaller on gün boyunca askı listesi olarak yayınlanıyor. Askı süresinde çiftçilerimiz itirazda bulunabiliyorlar. Askı süresi bittikten sonra ise itiraz olmazsa İlçe Müdürlükleri İcmal-2 listesi hazırlayarak İL MERKEZ MÜDÜRLÜKLERİNE gönderirler.
 • İl Merkez Müdürlükleri aldıkları listelerden İCMAL-3 listesi hazırlarlar. Küçükbaş hayvan desteklemesi ödenmez üzere bu listeler HAYGEM’e gönderiliyor.

Küçükbaş hayvancılığa yeni başlıyor ve sermayeye ihtiyaç duyuyor iseniz, Devlet ve özel bankaların çiftçilere verdiği Küçükbaş hayvan kredisi imkanlarından faydalanabilir, çektiğiniz krediyi canlı koyun ve keçi alımıyla beraber yem alımı için de kullanabilirsiniz. Tebliğname içeriğinde yer alan diğer süt parası, mazot parası, çoban istihdamı gibi desteklere de başvuru yapabilirsiniz.Küçükbaş Hayvan 2019 Desteklemesi 120 Aya Kadar Yapılacak! Konusuna 3 Yorum Yapıldı
 1. Birlik üyeliği zorunluğu kaldırılsın dedi ki:

  E devletten baktım 188 koyun için 4700 tl alacağım destekleme, ama bu gün yatan miktara baktım 3860tl ALLAH aşkına ya hiç ödemeyin yada sırtımızdan yolsuzluk yapılmasın

 2. Yusuf dedi ki:

  Şu an bizim köyde 400 amaç koyun var hepsi küpeli olarak kayıtlıdır. Verdiğiniz destek parası 2.800 lira tutmaktadır. Bu para devlet desteği olarak azdır. Bence 5.000 vermelisiniz.

 3. Hüseyin dedi ki:

  Allah aşkına 200 metre kare ahırım diyer adıla çiftliği var ama hayvan alacak param yok bana yardım edin mera alanım köyde 294 hektar

Sayfa başına git