Sicil Affı Başvurusu Nereye Yapılır? (Başvuru Dilekçesi)

Sicil Affı Başvurusu Nereye Yapılır? (Başvuru Dilekçesi)
9 Mayıs 2019 tarihinde güncellendi.

Sicil Bozuk Olanlara Kredi Sicil Affı Yasası geçtiğimiz yıllarda yürürlüğe girdi. Buna göre esnaflarımızla birlikte sicili bozuk, kara listede olan, kırmızı kalem çekilmiş 15 milyon 500 bin kişi kredi sicil affı yasasından yararlanacak. Bu yasanın yürürlüğe girmesi ile birlikte hem bireysel krediler, hemde ticari KOBİ kredileri daha rahat çekilebilecek ve bankalardan talepler artacak. Geçen yıl sağlanan sicil affı hakkının 2019 yılında tekrar yürürlüğe girip girmeyeceği husunda kesin bir bilgi bulunmamaktadır. Net bilgi elimize ulaştığında sizlerle paylaşacağız.

Başvurular Nereye Yapılacak?

Sayın Başbakanımız ve Ticaret Bakanımız tarafından yapılan açıklamalar neticesinde önümüzdeki günlerde Sicil Affı Yasası meclis gündemine getirilecek. Mecliste yapılacak görüşmeler sonucunda, yasanın yapılacak oylamaya binaen kabul edilmesi ve Resmi Gazete’de bu günlerde yayınlanması bekleniyor. Yasa meclisten geçerse kara listede olan esnaf ve sanatkarlar ile diğer vatandaşlara getirileri şunlar olacak;

 • Bireysel ihtiyaç kredisi veya Kobi kredisini ödemesine rağmen, daha önce ödeyemediği taksitler nedeniyle sicili bozulan ve 5 yıllık sicil silinme dönemi içerisinde olan vatandaşlarımızın sicilleri kredi sicil affı yasası ile temizlenecektir.
 • Çeşitli bankalardan kredi kartı kullanan ve kredi kartı borçlarını ödeyemediğinden, kara listeye düşüp, avukatlık veya icralık olan ancak daha sonradan kart borçlarını kapatan ve beş yıllık sicil döneminde olan vatandaşlarımız kredi kartı sicil notu düşüklük durumları ortadan kaldırılacaktır.
 • Halen bankalara borçları olan vatandaşlarımız için belirli bir süre dahilinde, bankalara olan borçları yapılandırılacak ve bu yapılandırma sonucunda daha önce ödenmeyen borçlara dahil olumsuz siciller temizlenecek.
 • Kişilerin borçlarının ödenmesi için Devlet bütçesinden herhangi bir ödenek ayrılmadı. Bu sebeple Devlet hiç kimsenin bozuk sicile neden olan borcunu ödemeyecek. Sadece bankalarında gönüllü olduğu bir uygulama ile kara listeden çıkarılacaklar ve borçlarını ödemelerinde çeşitli kolaylıklar sağlanacak.

Sicili Bozuk Olanlar Aftan Yararlanacak!

Ancak Kredi Sicil Affından yararlanmasına rağmen, bankalar tarafından halen çekilecek sıfır faizli krediyi ödeyemeyecek durumda olduğu değerlendirilen, kredi onayı verilmeyen esnaf ve vatandaşlarımız bu destekten faydalanamayacaklar.

Bankalara kredi borcu olanlar 6 ay içinde yapılandırma için başvuru yapacaklar. Bu başvuruyu yapan vatandaş, borcunu bir defaten ödeyecek veya bankanın inisiyatifinde yapılandırma yapacak. Tüm borcunu yapılandıran vatandaşa banka isterse yeniden kredi verebilecek.

KARA LİSTEDEN ÇIKMAK

Kredi Sicil affı çıkmasına rağmen, halen kara listede bulunan ve yasadan yararlanamayan esnafımızın ve borçlu vatandaşın ise, borcun kaynağı olan bankalara başvuruda bulunabilecekler. Tabi bu başvurular yasada düzenlenerek, ne şekilde yapılacağı, hangi yolların izleneceği ayrıca belirtilecek.

Öte yandan işyerini kapatmak zorunda kalan ve iflas eden esnafımıza aylık 711-1422 TL. ödeme yapılması ile ilgili Ahilik fonu da yasa kapsamında yürürlüğe girdi. Buna göre, işyerini kapatan esnafımıza esnaf ahilik fonundan ödeme yapılacak.

Kredi Sicil Affı Başvurusu Nereye Yapılacak? Sicil Affından Kimler Yararlanacak? Sicil affı yasası çıkmasına rağmen, başvuruları kabul etmeyen bankalar hakkında herhangi bir işlem yapılabilecek mi? Tüm bu sorulara binaen geçen yılın 01 ŞUBAT tarihi itibariyle  Türkiye Bankalar Birliğince Risk Merkezi (Kredi Notu Kaydı) tarafından bir duyuru yayınlandı ve kara listede olan vatandaşın nereye başvurabileceği hakkında tüm sorular 12 madde halinde yanıtlandı. Kosgebkredisi.com olarak, kredi sicil affı başvurularının nasıl yapılacağını sizler için özetledik. İşte ayrıntılar..

Soru 1: Hangi Kanun Gereğince Yapılıyor?

Bu uygulama geçen yılın 27 Ocak tarihli  Resmi Gazete’de yayımlanan ve 29961 sayılı düzenleme gereğince yapılıyor ve bu düzenleme Halk Arasında Kredi Sicil Affı uygulaması olarak biliniyor. Aşağıda kanunun tam metni mevcut olup, bu sayfadan Resmi Gazete’ye ulaşabilirsiniz.

MADDE 33 – 22/1/2009 tarihli ve 5834 sayılı Karşılıksız Çek ve Protestolu Senetler ile Kredi ve Kredi Kartları Borçlarına İlişkin Kayıtların Dikkate Alınmaması Hakkında Kanuna aşağıdaki geçici madde eklenmiştir.

“GEÇİCİ MADDE 1- (1) Anapara ve/veya taksit ödeme tarihi bu maddenin yürürlüğe girdiği tarihten önce olup da; kullandığı nakdî ve gayrı nakdî kredilerinin anapara, faiz ve/veya ferilerine ilişkin ödemelerini aksatan gerçek ve tüzel kişilerin, ticari faaliyette bulunan ve bulunmayan gerçek kişilerin ve kredi müşterilerinin karşılıksız çıkan çek, protesto edilmiş senet, kredi kartı ve diğer kredi borçlarına ilişkin 19/10/2005 tarihli ve 5411 sayılı Bankacılık Kanununun ek 1 inci maddesi hükmü uyarınca kurulan Türkiye Bankalar Birliği Risk Merkezi nezdinde tutulan kayıtları, söz konusu borçların ödenmesi geciken kısmının bu maddenin yürürlüğe girdiği tarihten itibaren altı ay içinde tamamının ödenmesi veya yeniden yapılandırılması halinde, bu kişilerle yapılan finansal işlemlerde kredi kuruluşları ve finansal kuruluşlar tarafından dikkate alınmayabilir.

(2) Kredi kuruluşları ve finansal kuruluşların birinci fıkra hükmü uyarınca mevcut kredileri yeniden yapılandırması veya yeni kredi kullandırması, bu kuruluşlara hukuki ve cezai sorumluluk doğurmaz.”

Soru 2: Hangi Tarihler Arasında Yapılabilecek?

Bu Kanun Resmi Gazete’de yayımlandığı tarihte yürürlüğe girdi. ve 27 OCAK tarihi ile 27 TEMMUZ tarihleri arasında kredi kartı, karşılıksız çek, protestolu senet ve diğer borcu olan vatandaşlarımız borçlarını 6 ay içerisinde yapılandırması ve tamamını ödemesi gerekiyor.

Soru 3: Hangi Borçları Kapsamaktadır?

 1. Kredi kartı borçları,
 2. Karşılıksız çekler,
 3. Kredi borçları
 4. Protestolu senet borçlarını kapsar.


Dikkat edilmesi gereken husus ise bu borçların ödeme tarihlerinin 27/01/2018 tarihinden önce olması gerekmektedir. Bu tarihten sonra oluşacak olan borçları kapsamaz. Yani vatandaşımız yeni kara listeye girerse, bu kanundan yararlanamaz.

Soru 4: Vatandaş kara listede olup olmadığını nasıl öğrenebilir?

Kredi notu düşük olan ve kara listeye giren vatandaş, listede olup olmadığını borçlu olduğu banka şubesinden veya borçlu olduğu finansal kuruluştan öğrenebilir. Ayrıca borçlu vatandaşlarımız Türkiye Barolar Birliği Risk Merkezlerinden de sorgulama yaptırabilir.

Soru 5: Risk merkezlerinden kara liste sorgulaması nasıl yapılır?

Risk merkezlerinden kara liste sorgulaması 2,25 TL. + KDV karşılığında yapılmaktadır. Başvurular Risk Merkezlerine yapılabileceği gibi,  Vakıfbank, Alternatif Bank, Türkiye İş Bankası, Denizbank, Ziraat, QNB Finansbank, Şekerbank ve Halk Bankası aracılığı ile de yapılabilmektedir.  Ayrıntılı bilgi için Risk Merkezi sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Kredi Risk Merkezlerinden Alınabilen Raporlar

Kredi Risk Merkezlerinden Alınabilen Raporlar

Soru 6: Borçlu vatandaş borcunu ödemek için veya yapılandırmak için nereye başvurmalıdır?

Borcunuzun hangi bankaya olduğunu biliyor iseniz, borçlu olduğunuz bankaya yukarıda belirtilen tarihler arasında (6 ay içinde) borç yapılandırma veya kapatma talebinde bulunmanız gereklidir.

Soru 7: Daha önce borcunu ödeyen veya yapılandıran vatandaş buna ilişkin belge alabilir mi?

Borcu ödediğiniz bankaya başvuruda bulunarak, borcunuzun tamamını ödediğinizi veya yapılandırdığınızı belirten bir evrak talep edebilirsiniz. Yine Risk Merkezleri sisteminden rapor alarak, borcun ödendiğine dair belge alabilirsiniz.

Soru 8: Borcunu ödeyen vatandaşın Risk Merkezi raporu ne zaman güncellenir ve sistemde ne zaman görüntülenir?

Kara listede olmasına sebep olan borcunu bankalara ödeyen vatandaşlarımız ödemeyi yaptığı tarihten en geç 1 ay sonra Risk Merkezleri raporunda görüntüleme yapabilir. Bu çek için 3 iş günü olup, protestolu senetler içinse yine kredi ve kredi kartları gibi bir ay içerisinde sistemde görüntülenecektir. Bu sürelerden daha önce Risk Merkezi raporu alırsanız, sisteme henüz yansımayacağından halen borçlu olarak görünebilirsiniz.

Borcun ödendiğinin görüntülenmesi bankalar için 2 iş günü olup, ticari kredi borcu olan KOBİ’ler içinse takip eden ayın sonundan itibaren sistemde görüntülenecektir. Bu süreler dolmadan rapor almayın.

Risk Merkezi Anlaşmalı Bankalar

Risk Merkezi Anlaşmalı Bankalar

Soru 9: Borcunu ödeyen kişilerin Risk Merkezi Raporları hatalı ise ne yapmaları gerekir?

Eğer borcunuzun tamamını bankaya ödediyseniz veya 6 ay içerisinde bankadan yapılandırma yapmış iseniz, sisteme yansıma süreleri sonunda halen kara listede borçlu olarak görüntülenmekte ve borcunuzu ödemediğiniz görülmekte ise, borcu ödediğiniz bankaya, borç ödeme kaydının sisteme yansıtılması için başvuru yapabilirsiniz.

Soru 10: Borcunu ödeyen vatandaş bankadan bireysel veya ticari kredi çekebilir mi?

Bu sorunun cevabı, bankaları ilgilendiren bir durumdur. Bankalar Bankacılık Kanunu ve diğer düzenlemeler kapsamında kredi veya kredi kartı başvurusu yapan ticari veya bireysel müşterilerin ödeme durumlarına göre bir karar vermektedirler. Bu kredi Risk Merkezlerini değil, bankaları ilgilendiren bir durumdur.

Yukarıda Resmi Gazete’de yayımlanan metnin aslını okursanız, bankaların bu düzenleme ile  “dikkate alınmayabilir.” dendiği açıkça görülecektir.  Yani bu bankaya bırakılmış bir durum olup, isterse banka daha önceden kara listede olduğunuzu öne sürerek, size kredi veya kredi kartı vermeyebilir. Ancak Bankaların vatandaşlara kredi veya kredi kartı vermeyi tercih eden kuruluşlar olduğu değerlendirildiğinde, bu kanunu uygulama bankalara borcunu ödeyen veya yapılandıran vatandaşa yeniden kredi veya kredi kartı verebilme olanağı sunmuştur. Buna engel olan yasal durum ortadan kaldırılmıştır.

12 Soruların kaynağın yer aldığı PDF dosyasını indirebilirsiniz.

Soru 11: Kredi Sicil Affından yararlanan esnaf verilecek olan Kosgeb Kobi Faizsiz Kredi desteğinden yararlanabilecek mi?

Kosgeb tarafından 50 bin lira olarak verilen sıfır faizli Kobi İşletme desteği için henüz bir ilan yayımlanmadı. Ancak bu destek verilirken işletmenin kara listede olup olmadığına bakılmaksızın KOSGEB ÖN ONAY aşaması uygulandı. Bundan sonra, Kosgeb’in ön onay verdiği vatandaşlar anlaşmalı bankalara başvuruda bulundular ve bankalar tarafından talepleri değerlendirildi. KOSGEB burada sadece faiz desteğini sağlamaktadır. Vatandaş kara listede olsa da, olmasa da, KOSGEB’e sıfır faizli kredi başvurusunda bulunabilir ancak, bundan sonrası bankanın değerlendireceği ve karar vereceği bir husustur. Bu hususta 10 soruda yer alan cevap ile aynı niteliktedir.

Umarız, binlerce kişiye umut olan bu uygulamadan herkes faydalanabilir.

Lütfen içeriğimizi paylaşın ve daha fazla kişinin sicil affının ayrıntılarından haberdar olmasını sağlayın. Saygıyla!

Geçen yıllarda verilen Sicil Affı Yasasının 2019 yılında tekrar çıkarılıp çıkartılmayacağı hususunda herhangi bir açıklama yapılmamıştır. 2019 Sicil Affı Yasası ile ilgili herhangi bir bilginin Resmi Gazete’de yayımlanması halinde detayları sizlerle paylaşacağız.Sicil Affı Başvurusu Nereye Yapılır? (Başvuru Dilekçesi) Konusuna 5 Yorum Yapıldı
 1. Kredi dedi ki:

  Bankadan kredi çekemiyorum oysaki borclarimi kapattım şuan hiç yok kartimda yok nasıl kredi alabilirim

 2. HALİM CİMİN dedi ki:

  tüm bankalarımı kapattım hatta son çıkan yasa gereği borcumu vakıf banka yatırdım af dan yaralanacaksınız denildi 1225tltamam dediler oy sakı dosyam bankanın anlaşmış olduğu hukuk bürosuyla anlaşmayı fes edince dosyam başka hukuk bürosuyla anlaşması sonucu 845tl borç tekrar ödedim bu bankanın hatası iken beni KARA listeye alındım bu benim suçum mu ARAŞTIRILMASI2005 YILINDA AKBANKA BORCUM ÖDEDİM ŞİRKETTEN AMASYA MERZİFON AKBANK ŞUBESİ DOSYAMI KAPATTI HALA BORÇ GÖSTERİYOR BUNLAR NEDİR ANLASILIRGİBİ DEGİL KARA LİSTEDEN ÇIKMAM İCİN BORÇLARIMI OLMADIGINA DAHİL YAZININ TARAFIM GÖNDERİLMESİ BİGİLERİNİZE ARZ EDERİMMM

 3. Nevzat dedi ki:

  Benim on yılı aşkın karttan kefilikten icralık olmuştum hepsini kapattım onyıldan fazla oldu bana küresi çıkmıyor ne yapmalıyım

 4. ERKAN dedi ki:

  merkez bankası kredi limit puanım varmı acaba nasıl öğrenebilirim

 5. Selim KOKUSUZ dedi ki:

  bankalar geçen yılın son çeyreğinde 2016 yılının 9 ayındaki kadar kredi kullandıklarını duyurdular tek tek atalarımız olsa da sektör olarak büyümeye destek olacağız diri Türkiye bankalar birliği Kredi yapılandırmada ulaşılan hacimde açıklandı 52 milyar lira Aydın’a göre Türk bankacılık sistemi dünyanın en çok kredi veren bankacılık sistemine sahip Bu açıklamalar sonrası Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın paranın üstünü oturmayın eleştirisi de soruldu Hüseyin Aydın’a Aydın şu değerlendirmeyi yaptı sayın cumhurbaşkanı topladığınız parayı Kredi verin bu büyüme istihdam sağlar demek istiyor Biz toplam mevduatın hepsini krediye dönüştürdük.

Sayfa başına git