Kredi Kartı Borcu Yapılandırma Yasası (Borcu Olana Müjde)

Kredi Kartı Borcu Yapılandırma Yasası (Borcu Olana Müjde)
8 Ocak 2019 tarihinde güncellendi.

Kredi kartlarında yeni bir dönem başladı. Başlayan yeni dönem içinde kredi kartlarının borçlarının yapılandırması da var. 72 aya kadar bir yapılandırmadan bahsediliyor. Yürürlüğe giren Kredi kartı borcu yapılandırma yasası kapsamında 11 milyon kredi kartı borçlusu bankalara başvuru yaparak yapılandırma isteyebilecek.

Bankalarda mevcut kredi kartlarının borçlarının ateşlerini hafifletmeye çalışan tüketiciler 72 ay yapılandırma uygulamasından yararlanarak kredi kartı borçlarını yapılandırarak daha uzun vadede 72 ay da borcunu kapatma fırsatı sunuluyor. Türkiye 11 milyona yakın kredi kartı borçlusunu ilgilendirenler için borçları yapılandırma yasası yürürlüğe konuldu. 27 Eylül tarihinde Resmi Gazete’de yayımlanan Borçları Yapılandırma Tasarısı kapsamında kredi borcu olanlar borçlarını 72 aya kadar yapılandırarak ödeyebilecek.

Kredi Kartı Borcu Nasıl Yapılandırılır?

72 ay vadeli yapılandırma yasası BDDK düzenlemesine göre  kart borcu takibe düşmemiş ihtiyaç kredileri ile kredi kartı borç bakiyesinden oluşan “canlı” kredileri kapsamaktadır. Konut kredisi ve taşıt kredileri ise 72 ay vadeli yapılandırma kapsamında yer almamaktadır.
Yapılandırma yasası ile ilişkili olarak yeniden verilecek 72 ay vadeli kredide uygulanacak faiz oranı TCMB uyguladığı akdi ve gecikme faiz oranları olan yüzde 2,52 düzeyinde uygulanacağı kredi kartlarında mevcut rekabet şartları gereğince verilecek ihtiyaç kredisinin faiz oranı olan yüzde 1,20-1,50 seviyelerinin dikkate alınacağının tahmin ediliyor. Ödeme gücü olan tüketicilerin yapılandırma yasası kapsamında yeni krediden yararlanabileceği konuşuluyor. 72 ay vadeli yapılandırmada bankaların başvurularında son günün olmadığını ve bu şartları taşıyanların 72 ay vadeli isterlerse 36 veya 48 ay vadelerde yapılandırma talebinde bulunarak bankalara başvuru yapabileceği eğer bankalardan farklı yanıt alırlarsa da hakları Tüketici Mahkemelerine başvurarak arayabilecekleri belirtiliyor.
Haklarını kullanmak isteyenler kredi kartı borcunu aylık olarak düzenli bir şekilde yapanlar ise taksit miktarını düşüreyim diye boşuna faiz yükü altına girmemesi önemli. Bankalar tarafından borcu takibe düşmüş alacaklarla ilgili zaten daha önce olduğu gibi istenilen vadede taksitlendirme yapılabiliyor. Bu nedenle borcu takibe düşmemiş ve taksit sayısını artırarak taksit ödemesini düşürmek isteyenlerin ekstra bir faiz yükü altına girmemesi ve bankalardan lüzumsuz yapılandırma başvurusu yapmaması ise önemli bir ayrıntıdır.

Kredi Kartı Borcu Yapılandırma 72 Ay Vade ile Sınırlı

Yasa tasarısı 27 Eylül de Resmi Gazetede yayınlanarak yürürlüğe girdi. Buna göre kredi kartı borçları 72 ay vadeye bölünerek ödenebilecek. Kanun  bunu emrediyor. Ama bazı bankalardan edinilen bilgilere göre bankalar borçları 72 ay vadeye bölmek istemiyor.

Başbakan bizzat kendisi açıklama yaparak vaatte bulundu. Başbakan bizzat kredi kartı borçluları için tüketici kredileri ve kredi kartı borçlarını 72 ay vadelerde yapılandırılacağını ve Borçları yapılandırma yasasının yürürlüğe girdiğini belirtti.

Başbakan Borç Yapılandırma yasası kapsamında tüketici kredilerinden ihtiyaç kredisi ve kredi kartlarının 72 aya varan vadelerde yapılandırma uygulamasının getirildiği açıklamasında genel kredi kartı taksit sınırlandırmasının da  9 aydan 12 aya çıkarıldığını belirterek kredi kartı borç  bakiyesini de  bir defaya mahsus olmak şartıyla 72 aya kadar yeniden yapılandırılması imkanı getirileceği vaadinde bulunmuştu. Ayrıca ihtiyaç kredilerindeki vade azami 36 aydan, 48 aya çıktığını ve konut kredilerinde % 25 peşinatın % 20 ye indirilerek, özkaynak-kredi oranı % 75′ den yüzde 80’e çıkarıldığını ve  minimum kredi kartı limiti asgari ücretin 4 katı olacağını açıklamıştı. Başbakanın yaptığı açıklamaların ve müjdenin ardından  tüketiciler ise borçları bulunan bankalara kredi kartı borç yapılandırması için başvuruları yapmaya başlamıştır. Bankaların tutumu ise tartışma konusu olmuştu. Buna göre;

Tüketiciler ise yapılandırma talebinde bulunmak için borcunun bulunuğu bankaya gittiğinde iki farklı yanıt almakta. Tüketicilere bankalar yapılandırma yapabilmeleri için verdiği iki farklı yanıt ise; Borcunu düzenli ödeyenlere sadece icraya düşen borçların yapılandırıldığını söylüyor. Borcu icraya düşenlerin ise tam tersi sadece düzenli ödenen borçları yapılandırıyoruz diye yanıt veriyorlar. Yani bankalar yapılandırmaya yanaşmıyor.

Oysa BDDK Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu her iki borcunda  yapılandırılabileceğini söylüyor.

Kredi Kartı Borcu Yapılandırma ve Borç Kapatma Kredileri sayesinde diyelim ki 10 bin lira kredi kartı borcunuz var 72 aya böldünüz, bu durumda bankaya ödemeyeceğiniz ortalama taksit tutarı faizi ile birlikte 207 Türk lirası olacak. 72 ay vadede ise bankaya vereceğiniz toplam para ise 15 bin lirayı buluyor. İşin içinde faizde var bankalar bunu neden kabul etmiyor?10 milyon üzerinde vatandaşın kredi kartı borç ödemesi asgari ödemeler ile dönüyor. Bankalar % 2,25 kredi kartı borcunun faizine katlanıyorlar. İşte bu noktada bankalar 2,25 faizden daha aşağıda yapılandırma faizi olan % 1.1 % 1.2 gibi faize düşmek istemediklerinden yapılandırma talebi için bankaya başvuruda bulunan tüketicilerin yapılandırma başvurularını verdikleri iki farklı yanıt ile tabiri caizse yapılandırmamak için kıvırıyorlar. Kredi Kartı Borcu Yapılandırma Kanunu linkinden Resmi Gazete’ye ulaşabilirsiniz.

Kredi Kartı Borçlarını Dondurmak Mümkün mü?

Yapılandırma veya borç kapatma kredisi ile borçlar ödenebiliyor iken, dondurma söz konusu olmuyor. Bu sebeple borç dondurmak ve ilerleyen yıllarda yapılandırarak ödemek isteyenlerin bir çoğu bankalardan eli boş dönüyor.

Bu konuda sıkıntıya düşmemek için gelir gider hesabını iyi yapmalı ve aylık kredi kartı kullanımı için kendimize kota uygulamamız gerekmektedir. Aynı zamanda gereksiz harcamalardan kaçınmamız ileride sıkıntı çekmememiz için uymamız gereken kurallar haline gelmelidir. Son yıllarda insanların büyük bir kısmı kredi kartları ile yaptıkları harcamaları taksitli yapmakta ve ödeme konusunda zorlanmamaktadırlar. Alışverişlerini taksitli yapmanın verdiği rahatlıktan dolayı insanlar çılgınca alıveriş yapmakta ve ay sonunda biriken bu taksitler yüksek meblağlara çıkmakta ve gelir gider dengesi yine bozulmaktadır.

Kredi kartı borcu yapılandırma kredisi çekebilirsiniz!

Geçtiğimiz yıllarda milyonlarca vatandaşın bankalar ile kredi kartı borcu yüzünden düştüğü sıkıntıların biraz olsun rahatlaması için bazı sektörlerdeki ürünlerin satışındaki taksit miktarlarında değişikliğe gitmesi kredi kartlarının daha az kullanılmasına neden olmuştur. İlk zamanlarda bu uygulama ile insanların kredi kartlarını kullanmaları azalmış olsa da belirlenen sektördeki satışlar farklı satış teknikleri ile satılmaya çalışılmıştır. İnsanların kredi kartlarının bu sektörde taksitsiz kullanamaması sonucunda bazı sektörlerde sıkıntılar meydana getirmiş ve bu ülke ekonomisine zarar vermeye başlamıştır. Bu kapsamda Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu 27 Eylül tarihinde yönetmelik değişikliğine gitmek zorunda kalmıştır. Resmi gazetede yayınlanan 29840 sayılı yönetmeliğin içeriği hakkında sizlere bilgi vermek istiyorum.

Banka kartları ve kredi kartları hakkındaki yönetmeliğin 26. maddesinin 7. ve 8. fıkraları şu şekilde değiştirilmiştir.

7. Maddedeki değişiklik: Mal ve hizmet alımları sonrası bir ücret karşılığı borcun taksitlendirilmesi veya ödenmesinin ertelendiği dönemler de dahil olmak üzere, kredi kartları ile gerçekleştirilecek mal ve hizmet alımları ile nakit çekimlerinde taksitlendirme süresi 12 ayı geçemez. Bu süre; kuyumla ilgili harcamalarda 4 ay, elektronik eşya ve bilgisayar alımlarında 6 ay, seyahat acenteleri, taşımacılık, konaklama, sağlık ve sosyal hizmetler ile ilgili harcamalarda, sağlık ürünleri alımlarında, kulüp ve derneklere yapılan ödemelerde 9 ay olarak uygulanır. Kredi kartlarıyla gerçekleştirilecek telekomünikasyon, doğrudan pazarlama ile ilgili harcamalar, yurt dışında yapılan harcamalar ve yemek, gıda, alkollü içecek, akaryakıt, kozmetik, ofis malzemesi ile hediye kart, hediye çeki ve benzeri şekillerde herhangi somut bir mal veya hizmeti içermeyen ürünlerin alımlarında taksit uygulanamaz.
8.Maddedeki değişiklik: Kurumsal kredi kartı ile mal veya hizmet alımı sonrası belli bir ücret karşılığı borcun taksitlendirilmesi veya ödemenin ertelendiği dönemler de dahil olmak üzere gerçekleştirilecek mal ve hizmet alımları ile nakit çekimlerinde taksitlendirme süresi 12 ayı geçemez.

Ayrıca bu yönetmeliği aşağıda belirttiğimiz şu geçici madde eklenmiştir.
“GEÇİCİ MADDE 2 – (1) Bu maddenin yayımı tarihi itibarıyla kredi kartlarının mevcut borç bakiyeleri kart hamilleri tarafından talep edilmesi durumunda en fazla yetmiş iki ay ile sınırlı olmak üzere taksitlendirilebilir. Her aya düşen taksit tutarı ilgili ayın asgari ödeme tutarına eklenir.”

Bu maddeleri kısaca değerlendirmek gerekirse kredi karları ile yapılacak alışverişlerde maksimum 12 aya kadar taksit yapma imkanı verilmiştir.

Resmi Gazete’den Yasayı Okuyun!

Ayrıca dana önceden taksit imkanı kaldırılan kuyumcu alışverişlerine 4 ay taksit, elektronik ürün satışlarına 6 ay taksit verilmiştir. Kredi kartı borcu yapılandırma yönetmeliğinin belkide en önemli yeniliği ise kredi kartı borçlarının 72 aya kadar taksitlendirilmesi olarak dikkat çekmektedir. Eğer sizinde kredi kartı borcunuz birikmiş ve ödemekte zorluk çekiyorsanız bu fırsattan yararlanarak borcunuzu sizin belirlediğiniz taksit sayısında rahatlıkla ödeyebilirsiniz.Kredi Kartı Borcu Yapılandırma Yasası (Borcu Olana Müjde) Konusuna 4 Yorum Yapıldı
 1. Kredi kartı dedi ki:

  Bankaya kredi kartı borcum var ve 3 taksit geçti yapılandırmak istiyorum ama yapmıyorlar bu konu ile ilgili yapabileceğim bir şey varmıdır .yardımcı olursanız sevinirim

 2. İlhan binen dedi ki:

  Hepsi bankalar geçerlimi hepsi bankalar geçerlimi

 3. Süleyman dedi ki:

  Helal olsun deniz bey herkes borç batağında ama hükümet çıkıyor halkın durumu iyi diye bağırıyor insanlar kan ağlıyor

 4. Deniz Özkan dedi ki:

  Ege Bölgesi’nde ve Trakya’da çiftçimiz üretim yapamadığı için topraklarının yüzde doksanı yabancı bankalara ipotekli bugün ekranlar şimdi al seneye öde şimdi al çocuğunu Sevindir gibi reklamlarla Bakkal dükkanlarında kredi kartı dağıtılarak ve şu an Türk bankasına yabancı Bütün herkesin cebine de üç dört tane kredi kartı koyarak yani toplumun bel kemiğini oluşturan işçi memur emekli köylü gibi herkes gırtlağına kadar borçlu gırtlağına diyorlar ki efendim niye kredi kartı alıyor 24 saat evimizde her gün sanatçılar çıkıyor Üstelik bir de göbek atarak bayram geliyor diyor çocuğunu Sevindir şimdi al seneye öde şimdi al 3 ay sonra öde diyor ve hükümet bankalarının yüzde 80 li yabancılara satıyor yabancı bankaların Türkiye’deki yıllık karı 13 milyar dolar Bizim paramız ve yabancıya gidiyor

Sayfa başına git