Koyun İnek Tavuk? Hangisi Daha Çok Kazandırır?

Koyun İnek Tavuk? Hangisi Daha Çok Kazandırır?
6 Nisan 2019 tarihinde güncellendi.

Hayvancılık mı yapmayı düşünüyorsunuz? Ancak küçükbaş mı, büyükbaş mı yoksa kümes hayvancılığı mı konusunda kararsız mı kaldınız? Sizler için bu sektörün tüm detaylarını araştırdık. Ne kadar kolay gibi gözükse de hayvancılık emek isteyen bir iş. Ayrıca bir girişimci olacağınızı söylemek yanlış olmaz. Bu sebeple sektörün tüm detaylarını bilmeniz ve biraz da hesap kitaptan anlıyor olmanız gerekir. Hayvanların alımı ile de iş bitmez. Onlara fizibilite koşullarını sunmak gerekir. Hangi alanın daha kârlı olduğunu gelin birlikte inceleyelim.

Koyun Yetiştiriciliği

Ülkemizde hemen hemen her bölgede koyun yetiştiriciliğine rastlamak mümkündür. Koyunların etinden, postundan ve sütünden insanlar faydalanmaktadır. Koyunlar meralarda yani otlaklarda yetişen hayvanlardandır. Meralar yem bakımından zengin alanlardır. Bu sebeple meralarda yetiştirilen hayvanların etinin ve sütünün daha kaliteli olduğu söylenmektedir. Meralar biraz eğimli bir yapıda olabilmektedir. Bu sebeple toprak suyu tam absorbe edemediği için kuru kalmaktadır. Bunun için gerekli önlemler alınmalıdır. Özellikle meralarda bulunan ot çeşitliliğinin artırılması aynı zamanda verimin ve kalitenin de artması anlamına gelecektir. Meralar yem giderlerinin de azaltılmasına yardımcı olacaktır. Hayvanlar doğal ortamlarında rahatça gezerek farklı yemler yiyecektir. Ayrıca hazır yemlerin verimi düşürdüğünü söylemek de yanlış olmaz.

Koyun Yetiştiriciliği

Koyun Yetiştiriciliği

Karlılığı Artırmak İçin Neler Yapılmalı?

Bir işletmeyi kurarken kar- zarar oranlarını iyi hesap etmelisiniz. Bu da ancak oturup tüm giderlerin kalem kalem yazılması ile hesap edilir. Meralarda otlayan hayvanların yem maliyetini azalttığından bahsettik. Mera için ayrılmış olan alanların da kendini yenileyebilmesi için alternatif yöntemlere ihtiyaç vardır. Bu nedenle tarlanız varsa ürünleri hasat ettikten sonra hayvanları kalan bitki atıklarını yemek için tarlanıza getirebilirsiniz.

Koyun yetiştiriciliği işinin bir bilgi birikimine ihtiyacı vardır. Öncelikle bu işi yapmayı planladığınız alanın coğrafi yönden küçükbaş hayvancılığına elverişli olması gerekir. Koyunları otlatmak için ne kadar mera alanı bulabilirsiniz, iklim hayvancılık için elverişli mi gibi sorulara cevaplar aramalısınız. Yani bir plan ve proje dahilinde işe başlamalısınız. Tüm detayları sonradan düşünmek işlerin gidişatını olumsuz yönde etkileyecek ve hatta zarar etmenize neden olacaktır.

Damızlık hayvanları nereden temin edeceğiniz, hayvanların bakımı ile kimin ilgileneceği gibi soruların yanıtları da oldukça önemlidir. Hayvanların sağlıklı bir ortamda ve hijyen koşullarına uygun olarak yetiştirilmesi gerekmektedir. Koyun yetiştiriciliğinde anaç koyun oldukça önemlidir. Sayının artması ve kuzuların sağlıklı olmaları açısından bu aşamaya dikkat edilmesi gerekiyor. Şayet hayvanlar sağlıklı değilse tıbbi ilaçlar için yine bir ton masraf etmiş olacak ve yine kazanamayacaksınız. Devlet tersine göç yapan gençlere ve girişimcilere 300 koyun hibesi veriyor!

Süt satımı ise genel olarak büyükbaş hayvancılıkta yapılmalıdır. Küçükbaş et tüketiminde tercih edilmektedir. Kasaplar ile anlaşarak büyüttüğünüz hayvanları satabilirsiniz. Zaten koyun sağmak da meşakkatli olacaktır. Etten ziyade tarımsal ürünlerin üretiminde de koyun gübresine çok fazla ihtiyaç duyulmaktadır. Koyun gübresi n11.com’ da satılmaktadır.

İdeal Koyun Ağılı

Ağıl yapılması için bir alanınız var ise daha karlısınız demektir. Ancak yoksa ağıl seçiminde dikkat edilmesi gereken yeme ve mera ortamına mesafe olarak yakınlık olacaktır. Bulunulan bölgede elektrik ve su olmalı, şayet yok ise gerekli tedbirler alınmalıdır. Pazarlama yapılacağı için merkezi bölgelere çok uzak olunmaması gerekir. Mera büyüklüğü hayvan sayısına göre şekillenmelidir. Verilecek yem çeşidi, bakılacak olan hayvan ırkı, ağılın dizaynı gibi detayların araştırılması gerekir. Ayrıca hayvanların soğuk hava koşullarında üşümemesi için gerekli ısıtma önlemleri alınmalıdır.

Küçükbaş Maliyet Hesaplaması

Bir koyun 800 kg yıllık gübre üretimi yapar. Gübrenin 50 kilogramlık bir çuvalı ile 60 TL’ den satılmaktadır.  Bir koyundan yıllık 960 TL kazanırsınız. Ayrıca bu hayvanları büyüterek kurban bayramlarında satabilirsiniz. Bu yıl Kurban Bayramı’ nda koyunlar 1200-1500 TL arasında idi. Aslında peynir üretiminde koyun sütüne de ihtiyaç duyuluyor. Ancak sütünü satan yok denecek kadar az. Üreticiler koyun yetiştiriciliğinin zahmetli olduğunu ve koyunların hassas olması sebebi ile çocuk gibi ilgilenilmesini söylüyor. Fakat işi öğrendikten sonra kar etmeniz kaçınılmazdır. Çünkü hayvan sayınız bu yıl 100 ise bir daha ki yıl 200 olacaktır.

İnek Yetiştiriciliği

Büyükbaş hayvancılık gelir elde edilecek bir alandır. Ancak giderler hesap edildiğinde küçükbaş hayvancılığa göre daha zahmetli ve masraflı olacaktır. İneklerin günlük tüketecekleri yem miktarı hesap edildiğinde işin içinden çıkılmaz olmaktadır. Bu sebeple küçükbaş hayvancılıkta kullanılan meralar gibi büyükbaş hayvancılıkta da kullanılacak olan otlaklara ihtiyaç olacaktır. Bu otlaklarda hayvanların yediği yem ve çeşitli otların verimliliği artırdığını söyleyebiliriz. Yemi yine de satın alacaksanız aynı tür yem almayın. Farklı yem çeşitleri elde edeceğiniz süt oranını artıracaktır. Ayrıca yiyecek olarak saman da yenilmesi gerekir. Bu da bir büyükbaş için günlük bir balya saman anlamına geliyor. Büyükbaş hayvancılık kar elde edilebilecek bir sektör. Özellikle süt satışından ciddi paralar kazanabilirsiniz. Yine inek gübresine de tarlalarda oldukça fazla gereksinim duyulmaktadır. 50 büyükbaşa kadar verilen inek kredisi almak ister misiniz?İnek Yetiştiriciliği

İnek Yetiştiriciliği

İnek Yetiştiriciliği Kar Marjı

Yem giderlerinden bahsettik. Fakat öncelikle hayvanların barınması için bir ahır yapmanız gerektiğini ifade edelim. Bu ahırın elektrik ve su tesisatı olmalıdır. Hayvanların ihtiyaçlarını giderek düzeyde suluklar yapılmalıdır. Size tavsiyemiz bu işe başlamak ve ciddi manada kar elde etmek istiyorsanız yavru hayvanlar satın alın. Belirli bir yaşa getirilmiş hayvanlar alacaksanız da bu hayvanların neden satıldığını öğrenin. Bazı kişiler işten anlamayarak karar pazarı hayvan yetiştiriciliğe başlarlar. Kar elde etmeyi bırakın hayvanlara dahi bakamazlar. Bu da verimi oldukça düşürür. Farklı birinin verim almaması ise size hiçbir katkı sağlamaz. Bu sebeple hayvanları kendi ahırınız ve otlaklarınızda kendi usullerinize göre yetiştirmeniz daha uygun olacaktır. Hayvanların hastalıklı oldukları için de satışları yapılıyor olabilir. Alım yapmaya gittiğinizde kendiniz işten anlamıyorsanız bir bilen ile gidin ve hatta sağlık taramasında bulunmak için veteriner gözetiminde alımları gerçekleştirin.

Süt sağımı için bir makine almanız size kolaylık sağlayacaktır. Elle sağımlar artık vakit kaybı olmalıdır. Ayrıca sütünüzü toptan satabilir ya da elden pazarlayabilirsiniz. Şu an köylerde sütün kilogramı gelen zamlar ile birlikte 2,5 TL‘ ye satılmaktadır. Yerli inekler değişken olmakla birlikte günde 5-10 kilogram arasında süt verir. Bir inek yem olarak ise kendi ağırlığının %2,5′ u kadar yem tüketebilir. Örneğin 500 kilogram olan bir inek günde 12,5 kilogram yem tüketir. Günlük 20 kilogram süt veren inek cinslerine de rastlamak mümkündür.

Diğer tavsiyemiz hayvanları büyüterek kurban bayramlarında satmak olabilir. Bu yıl kurbanlık fiyatları oldukça yüksekti. 7 hisseden oluşan bir dana 14 bin TL civarında idi. Ayrıca gebe ya da yavrulu hayvanların daha yüksek meblağlara satışının yapılacağını belirtelim. sahibinden.com sitesinden fiyat araştırması yapabilirsiniz. Danalar 6-7 bin TL iken gebe danaların fiyatları 10-15 bin TL civarında satılmaktadır.

Tavuk Yetiştiriciliği

Gelir elde edeceğiniz alanlardan biri de tavuk yetiştiriciliğidir. Tavukların yumurta ve etlerinden faydalanabilirsiniz. Özellikle köy yumurtası satışlarından gelir elde etmeniz mümkündür. İnekten ya da koyundan elde edeceğiniz kar miktarlarını kümes hayvancılığından elde etmeniz için büyük bir tesisinizin olması gerekir. Tavuk çiftliklerinin toptan satışları sayesinde para kazanabilirsiniz. Ancak bir iki tavuğun gözüne yumurtlasın diye bakarak bu iş yapılmaz. Bakın bir kaç inekle kazanmak mümkün. 4-5 bin TL harcadığı bir ineği buzağısı ile birlikte satarak 15 bin kazananlar vardır. Ancak tavuğun bu şekilde bir getirisinin olması mümkün değildir. Prefabrik tavuk çiftliği kurmak ister misiniz?

Tavuk Yetiştiriciliği

Tavuk Yetiştiriciliği

Tavuklar çabuk hasta olan hayvanlardır. Bakımları da oldukça zordur. Hijyen koşullarına dikkat edilmesi gerekir. Ayrıca bu işten para kazanmak istiyorsanız yumurtlama kapasitesi yüksek hayvanları tercih etmeniz gerekir. Tavuklar küçük hayvanlar oldukları için et oranları da azdır. Ağırlıkları 1,5 ile 2,5 kilogram arasındadır.  Ancak tavukların diğer hayvanlar gibi otlağa ihtiyaçları yoktur. Bulundukları ortamdaki otlarla da karınlarını doyurabilirler. Tavuklar için satılan organik yemler de bulunmaktadır.

Tavuk Yetiştiriciliği Kar Oranları

Etlik piliçler neredeyse 5-6 hafta yenmeye hazır hale gelirler. Yeterli büyüme seviyesine ulaşan piliçler araçlara konularak kesim yapılacakları yerlere götürülür. Bu işten para kazanmak için fiyatların iyi araştırılması gerekmektedir.

Kar elde etmek isteyenlere önerimiz süs tavuğu yetiştiriciliği olabilir. Bu tavuklar meraklıları tarafından alıcı bulabilir. Çünkü bu tavuklar oldukça güzel ve heybetlidir. Genel olarak yurt dışı menşeili olan tavuklar dolar para cinsi üzerinden satılmaktadır. Ayrıca en çok yumurta yapan tavuklar da yılda 300 yumurta yapma kapasitesine sahiptir. Organik yumurtalar ve organik tavuk eti üreterek de kar marjınızı artırabilirsiniz.

Tüm bunlar dikkate alındığında en uğraş verici sektör büyükbaş hayvancılık olarak görülmektedir. Hayvanlarla 7/24 ilgilenmeniz, yemlerini zamanında vermeniz, sağmanız ve gübrelerini ahırdan temizlemeniz gerekir. Ancak düşük maliyetle işe başlamak ve zamanla işletmenizi büyütmek istiyorsanız size tavsiyemiz küçükbaş hayvancılığa başlamanız olacaktır. Çünkü sayı zamanla artacaktır. Bu da gelir artışı demektir. Devletin girişimcilere küçükbaş hayvan ya da damızlık koyun hibesi verdiğini de unutmadan ilave edelim. Yem ihtiyacınızı otlaklardan karşılayabilir ve gübre satarak kazancınıza kazanç ekleyebilirsiniz.Koyun İnek Tavuk? Hangisi Daha Çok Kazandırır? Konusuna 1 Yorum Yapıldı
  1. Mertcan KÜTÜK dedi ki:

    Bence en çok koyun para kazandırıyor Kesinlikle koyun ile uğraşın

Sayfa başına git