Kosgeb Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi 2019-2020

Kosgeb Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi 2019-2020
27 Ağustos 2019 tarihinde güncellendi.

Kosgeb uygulamalı girişimcilik eğitimi 2019 yılında katılan girişimcilere Kosgeb Hibe ve Faizsiz krediler vermeye devam edecektir. Kosgeb hibe kredileri almak için şart olarak girişimcilerin katılması zorunlu olan Kosgeb uygulamalı girişimcilik eğitimi için nereye başvurulur, iletişim adresleri hakkında tüm soruları kullanıcılarımız için yazımızda yanıtladık.

Nasıl Düzenlenir?

İşkur ve Kosgeb tarafından düzenlenerek ülkemizin tüm illerinde verilen Kosgeb girişimcilik kursları ücretsiz olarak verilmekte ve kendi işini kurmak isteyen 18 yaşından büyük tüm Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına katılma hakkı sağlanılmaktadır. Üst yaş olarak bir sınırlama getirilmeyen kurslar İş-Kur ve Kosgeb kurumu tarafından düzenlenmektedir ve belirlenen tarihlerde kurumun uygun gördüğü ve belirlediği merkezlerde verilmeye başlanmaktadır. Kosgeb kurs tarihleri ise Kosgeb’ in resmi internet sayfası üzerinden paylaşılmaktadır. İsterseniz kısa bir anlatımın ardından Kosgeb girişimcilik kursu soru ve mülakatlarında neler sorulur, kaç saatliktir ve kursun ne işe yaradığını anlatmaya devam edelim.

kosgeb-eğitim

Kimler Başvurmalıdır?

Kosgeb hibe desteklerinin alınması için geçilmesi gereken ilk adım Uygulamalı girişimcilik kurslarıdır. Daha sonrasında işletmeninin kurulması, kurulu işletmenin KOSGEB veri tabanına kaydı, diğer işlemlerin hazırlanması ve iş planının hazırlanarak Kosgeb’ e sunulmasını adımlarını başarılı olarak geçenlere Hibe ve Faizsiz destekler verilmektedir. İlk önemli adım olan Kosgeb kurslarının başvuruları ve ne işe yaradığını isterseniz anlatmaya başlayalım.

İlkokul mezunu ve  18 yaş üstü tüm T.C vatandaşlarına ücretsiz olarak sunulan Kosgeb girişimcilik eğitimi halk arasında kısaca Kosgeb kursu olarak bilinmektedir. Ülke genelinde tüm ilçe ve illerde belirlenen tarihlerde Belediye, üniversite ve Kosgeb’i yetki verdiği kurumlarda düzenlenen kurs başvuruları özellikle Kosgeb’ in ilgili birimlerine yapılmaktadır.Çalışmayan ve işsiz olanların başvuruları ise İş-Kur tarafından alınmaktadır.

Başvuru sırasında açılacak olan işletmenin sektörüne ait bazı özel sorulardan oluşan ön eleme mülakatında yeterli görülen adayların başvuruları alınmaktadır. Girişimcilik eğitim programlarına kaydı yapılan kursiyerler belirlenen tarihlerde 32 saatlik verilen Kosgeb kurslarına katılım göstermeleri beklenmektedir. Kurs sonunda verilen sertifikalarla tüm hibelerden yararlanma imkanı sunulmaktadır.

Kosgeb kurslarının tarihlerine buradan bakabilirsiniz.

Kosgeb Kursunun İçeriğinde Neler Öğretilir?

Üniversitelerin, belediyelerin konferans solanları ve atölyelerinde 15 kişilik sınıflardan oluşan kursiyerlere, işletme branşındaki öğretim görevlileri ve Kosgeb yetkilileri tarafından verilen dersler anlatılmaktadır. Anlatılan derslerin ana içeriği, yapılacak olan iş fikrinin bulunmasına yardımcı olmak ve iş fikrine ait iş planı projesini oluşturmayı öğrenmek ve pazarlama tekniklerini öğrenerek üretim bazlı pazarlama nasıl yapılır konularından tutun da iş yerinin  yönetim ve pazarlama planlamasının yapılması hakkında 4 ana modül üzerinden kursiyerlere dersler verilmektedir. Toplam da önceden 70 saat zorunlu olarak verilen kursların saatleri son düzenlemelere göre 32 saat olarak değiştirilmiş ve kursiyerlerin kurslardan başarılı bir şekilde 32 saatlik kurs devamlılığına özen göstermeleri beklenmektedir.İmza yöntemi ile kursiyerlerin devamlılıkları gözetlenmekte ve kurs sonunda yapılan sınavlardan başarılı olarak geçmeleri sağlanmaktadır. Başarılı olarak kursu bitiren kursiyerler girişimci sertifikası verilmektedir. Girişimcilik sertifikasına sahip olanlar Kosgeb’ in hibe ve kredilerine bu sertifika sayesinde başvuru yapmaları nedeniyle girişimcilik kursları ayrı bir önem kazanmaktadır. Buradan da anlaşılacağı gibi Kosgeb kurslarına katılım göstermeyen ve sertifika almamış olanlar Kosgeb in desteklerinden yararlanamamaktadır.

Eğitimin İşleyişi ve İş Planı Hazırlama

Kosgeb girişimcilerin iş fikri projelerinin anlatıldığı iş planlara ayrı bir önem vermekte ve kurslarda özellikle iş planı oluşturma hakkında detaylı bilgiler vererek kursiyerlerin iş planı oluşturmalarını öğrenmelerini kolaylık sağlamaktadır. Kursa katılmayanlar iş planı hazırlamayı bilmediklerinden kursta öğretilen bilgiler sayesinde oluşturulan iş planları Kosgeb yetkililerine yapılan sunumlarından ardından onaylandığı için iş planı projesi hazırlama aşamasında yardım alabileceğiniz kurs yetkililerinin kursa katılım gösterenler için ayrı bir özen gösterecekleri de aşikardır. Bu nedenle Kursta katılımcılardan istenilen şartları tam olarak sağlamış olmak girişimcilere her konuda avantaj sağlayacaktır.

Kosgeb desteği kimlere verilir

Eğitim ve Hibe Adımları

Alınan tüm eğitimlerin sonunda başarılı bir işletmenin kurulması ve devamlılığın sağlanması amacıyla verildiğinden girişimcilik sertifikasına sahip olarak iş yeri açılışında Kosgeb hibelerinden yararlanmak isteyenlerin ve başvuruda bulunanların açacakları işletme sahiplerinin kendilerinden daha emin olarak açılması ve doğru sektörde iş kurmalarına yardımcı olmak açısından oldukça yarar sağlayacaktır. Tüm bu konularda tam destek görebileceğiniz Kosgeb uzmanlarının verdiği kurslara katılım sağlamalı ve başarılı bir şekilde Girişimci sertifikasına sahip olunmalıdır. Kursun bitiminden 1 ay sonra özel bir merasimle verilecek olan girişimci sertifikasını almaya hak kazanan katılımcılar Kosgeb tarafından sağlanan tüm destek teşviklerine başvuruda bulunabilirler.

Kosgeb uygulamalı girişimcilik eğitimi sertifika töreni

Sertifika töreni

Eğitim Başvuru Şartları

Özetle tekrar etmek gerekirse Kosgeb girişimcilik kurslarına; sosyal yardım alanlar, SGK’ lı olarak özel sektörde çalışanlar, tarım işi ile uğraşan ve isteğe bağlı olarak sigortasını yatıran ve  18 yaşını tamamlamış her T.C vatandaşı Kosgeb girişimcilik kurslarına katılabilirler.  Daha önceden Kosgeb kursuna katılım gösterenler ve terör ve yüz kızartıcı suçları işlemiş olanların kurslara başvuruları kabul edilmemektedir.

KOSGEB Eğitim Tarihlerini Buradan Öğrenebilirsiniz!

Ayrıca kurslara devlet memurları da katılım gösterebilirler ancak memur oldukları sürece kendilerine ait bir iş yeri açılışı yapamayacaklardır. Yine de ücretsiz olarak yukarıda sıraladığımız şartları taşıyarak sertifika almaya hak kazanmış kursiyerlerin sertifikaları ömür boyu geçerlidir ve istedikleri zaman Kosgeb’e başvuru yaparak kendi iş yerlerinin açılışında kullanmak üzere hibe ve faizsiz kredi imkanlarından yararlanabilirler.

Kosgeb tarafından verilen 50 bin TL hibe ve 100 bin TL faizsiz kredinin son başvuru tarihi 31 Aralık’dır. 1 Ocak 2019 itibari ile yeni destekler verilmeye devam edilecektir.Kosgeb Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi 2019-2020 Konusuna 17 Yorum Yapıldı
 1. Ar ge dedi ki:

  Bir fikrim var gerçekleştirmek istiyorum teknoloji ile alakalı ar ge çalışmalarına destek varmı

 2. Ev yemekleri yenebilecek yer açmak istiyorum dedi ki:

  işyeri açmak için ne yapmam gerekiyor

 3. Girişimcilik kursu dedi ki:

  Mimarlık son sınıf öğrencisiyim 4 ay sonra mezun oluyorum
  Şimdi girişimcilik kursuna başvurursam ofisimi açmak için hibe/ krediden faydalanabilirmiyim

 4. çagla dedi ki:

  ben atölye açmak istiyorum.fırça sapı mobilya vıdaları gibi malzeme çıkarmak için.mobilya kursuna mı gitmem gerekiyor

 5. bahar dedi ki:

  boyutlandırma üzerine iş açmak istiyorum.İşim düşünüldüğünde evden yürütülebilecek bir iş.home ofis olarak evimden yapmak istiyorum.Kullandığım programlar euro ya da dolar bazından satışı yapılıyor. Bu hayalim için bir teşvik çıkar mı yoksa kesinlikler bir ofis kiralamam gerekli mi?Bir diğer sorum da işimizi kursu aldığımız ilde mi açmamız gerekli?

 6. engin dedi ki:

  Herşeyi anladım fakat şu kafama takıldı. Girişimci sertifikasını aldıktan sonra 50000 tl hibe kredinin getirilecek fatura veya diğer kanıtlayıcı belgeler karşılığı verileceğini söylüyorsunuz. Yani önce araç, gereç, teçhizat ve iş yeri giderlerini biz karşılayacağız (banka kredisi veya borç vb.) sonra kanıtlayıcı belgeler (fatura vb.) ibrazıyla hibe krediyi vereceksiniz doğru anlamışmıyız?

 7. Gulsum Zamur dedi ki:

  Merhana nisan ayindan sonra Istanbul icin basvuru tarhi ne zaman.Yillik.bir egitim plani var mi?

 8. Kadın Giyim dedi ki:

  Alışveriş sitelerine destek mevcut mu acaba birkaç sitede kosgebin destegi var gözüküyor ama

 9. seyyit Rıdvan dedi ki:

  sanliurfa viransehir de verilmekte olan veya verilecek olan aktif kurslarol varmi

 10. Şükriye dedi ki:

  İç giyim mağaza sı açmak istiyorum ges tek istiyorum

 11. Nld dedi ki:

  Bazi kurslarda iletişim bilgisi yok.

 12. Ayten dedi ki:

  Türk vatandaşıynan evliyim ünyede ikamet izniy nen yaşıyorum .yabancılar bu kursdan yararlana biliyormu

  1. Serdar dedi ki:

   Evet eğitim almaniz gerek bunun için destek olabilirim

  2. Seval dedi ki:

   Sadece tc vatandaşi yararlanabiliyo

 13. çiftçilik dedi ki:

  çiflik kuracagım kosgebin kredisinden yararlanmak istiyorum

 14. GİYİM dedi ki:

  her türlü giyim üzerine satış için konfeksiyon açacağım.kosgebin sunduğu kredi desteğine ihtiyacım var.

 15. inşaat dedi ki:

  inşaat işi için kredi destegine ihtiyacım var

Sayfa başına git