KOSGEB Tarım ve Hayvancılık Kredisi Nasıl Alınır?

KOSGEB Tarım ve Hayvancılık Kredisi Nasıl Alınır?
9 Nisan 2019 tarihinde güncellendi.

Kosgeb yalnızca işletme kurulumları için destek sağlayan bir kurumdur. Bu kapsamda hayvancılık alanında faaliyet gösteren kişilere de yalnızca gerekli ekipman, makine ve teçhizat alımları için destek sağlanmaktadır. Büyükbaş veya küçükbaş hayvan alımlarına kredi ya da hibe desteği verilmez. Ancak Ziraat Bankası tarafından düşük faiz oranları ve uzun vadeler ile hayvancılık kredisi kullandırılmaktadır. Hibe olarak ise Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından tarım ve hayvancılık işi ile uğraşan ve şartları sağlayan kişilere 30 bin TL’ye kadar destek sağlanıyor. Verilen bu destekler engelli vatandaşlara normal orandan fazla sağlanıyor. Kosgeb destekli tarım ve hayvancılık hibe desteklerine ilişkin bilinmesi gerekenleri araştırdık ve yazdık.

Kosgeb’den Çiftçilere Destek

Çiftçilik yapmak, tavuk, ördek, inek, kaz, koyun yetiştirmek, sera kurmak, aromatik bitki yetiştirmek, pancar ekmek, tarla ekip biçmek isteyene Kosgeb çiftçilik destekleri veriyor. Kosgeb şartlarını yerine getiren üretici ve çiftçiler, köye yerleşerek, iş kuran ve üretim yapan gençler çok şanslılar.. 150 bin lira destek ile işinizi büyütebilir, traktör alabilir, tarımsal ve hayvancılık alanında yeni sektörlere adım atabilirsiniz. Ziraat Bankasından 7 yıl geri ödemesiz hayvancılık ve hasat kredisi desteği alabilirsiniz.

Kosgeb'den Çiftçilere Destek

Kosgeb’den Çiftçilere Destek

Tarım ve Hayvancılık Sektörüne Destek

Kosgeb tarım kredisi olarak tarım ve hayvancılık işi ile uğraşmak isteyenlere tarım ve hayvancılık faaliyetlerinde kullanılmak üzere alınacak olan makine, araç gereç ve ekipman alımları için hibe kredi vermektedir. Genç çiftçilere 50 bin lira hibe 100 bin lira faizsiz kredisi verilmektedir. Ülkemizde çiftçilere özel verilen tarımsal krediler ile çiftçinin üretim ve yatırım imkanları artırılması hedeflenmektedir. Tarım kredileri Kosgeb tarafından verilen  kırsal kalkınma projelerine yönelik devlet destekli krediler işletmenin faaliyetini sürdürebilmesi için gerekli olan  her çeşit tarımsal araç gereç, tarımsal araç lastikleri, sergi örtü malzemesi vb. ihtiyaçların karşılanması için verilen hibe kredileridir.

Tarım Kredisi Çekmek İçin Gerekli Şartlar

Çiftçilere devlet tarafından proje karşılığı verilecek olan 50 bin lira karşılıksız destek verilmektedir.  Ayrıca Sera modernizasyonu için faizsiz krediler verilmektedir. Kosgeb tarafından verilen genç çiftçilere verilen hibe krediyi alabilmek için uygulamalı girişimcilik eğitimine katılmak ve sertifika almak gerekmektedir.  Uygulamalı girişimcilik eğitiminde öğretilen ve buna uygun olarak hazırlanan iş planı ile Desteklenen sektörler dahilinde olmasına özen göstererek Kosgeb hizmet bürolarına başvuruda bulunmak gerekmektedir.Tarım Kredisi Çekmek İçin Gerekli Şartlar

Tarım Kredisi Çekmek İçin Gerekli Şartlar

Kosgeb desteklenmeyen sektörlere hibe kredi vermemektedir. Bu aşamalardan sonra Kırsal Kesimde Genç Çiftçilerin Desteklenmesi Projesi için hibe ve faizsiz kredi almaya aday olunmaktadır. Genç çiftçiye proje karşılında verilen 30 bin lira hibe kredi ile çiftçilik faaliyetlerinde ihtiyaç duyulan araç gereç ekipman alımlarında fatura karşılığında hibe kredisini alabilirsiniz. İhtiyaç duyulan iyi projelerde 70 bin lira faizsiz kredi Genç çiftçilerin hizmetine sunulmaktadır. 70 bin liraya kadar olan faizsiz kredi geri ödemesi 2 yıla kadar ödemesiz 2 yıldan sonra 8 eşit taksitlerle ana para ödemeli verilen faizsiz kredi ile sabit yatırım giderlerini giderebilirsiniz. Kosgeb Traktör Almak için veya Hayvancılık için kredi vermemektedir. 

Genç Çiftçi Hibe Şartları

Kosgeb hibe kredisinden yararlanacak olanlar 18-40 yaş arasında olan, 81 ilde nüfusu 20.000’in altın olan bir kırsal kesimde yaşayan İkamet şartı bulunmakta, Tarım ve Orman Bakanlığı diğer hibe programlarından faydalanmamış olanlar yararlanabilmektedir. Genç çiftçiler tarım kredisi hibelerinden bir kez yaralanabilmektedir.

Kosgeb tarım ve hayvancılık kredisi olarak verilen 50 Bin TL hibe krediden; hayvansal ve bitkisel üretime yönelik projeler, yöresel tarımsal ürünleri, tıbbi ve aromatik bitkilerin üretimi, işlenmesi, depolanması ve paketlenmesine yönelik projelerde kullanılmaktadır. Ayrıca büyükbaş hayvancılık, küçükbaş hayvancılık, et, süt ve yumurta üretimi, yem bitkileri üretimi, sebze ve meyve üretimi gibi alanları kapsamaktadır.

Tarım ve hayvancılıkta kullanmak üzere verilen Kosgeb desteklerinden yararlanabilirsiniz. Ancak verilen 150 bin TL desteğe son başvuru tarihi 31 Aralık’dır. 1 Ocak 2019 tarihi ile yeni düzenlemeler gelecek ve destek miktarlarında değişiklik olacaktır.KOSGEB Tarım ve Hayvancılık Kredisi Nasıl Alınır? Konusuna 8 Yorum Yapıldı
 1. Hayvancilik dedi ki:

  Kendi işimde çalişmak istitorum küçü baş hayvan ciliğini yapmak istiyorum

 2. kerem arıkan dedi ki:

  selam aleyküm ilk defa tarla alacam da bana destek verir mi

 3. MaZlum dedi ki:

  Büyük bas hayvan almak ıstıyorum

 4. Hamdi dedi ki:

  İlk defa adana.da tavuk çiftliği açmak istiyorum ama yerim yok sıfırdan açıcam kosgeb destek verirmi bana

 5. Sefa dedi ki:

  Köyde beshane yapmak için falan mı veriyor bu krediyi

 6. Recep açan dedi ki:

  Kendi slrketum adı altında besicilik yapmak istiyorum ilk defa hayvancılık yapmayı düşünüyorum
  Bu konuda sirketime devlet destekli hayvancılık nasıl kredi alabilirim?

 7. Kosgeb Hayvan Kredisi dedi ki:

  Bu site doğru bilgiyi veriyor. Hayvancılık için kosgeb kredi vermiyor. Sadece depoculuğa falan veriyor. Ben 50 bin hibe için başvurdum. Aynı şeyleri söylediler. Kosgeb candır.

 8. Nurettin dedi ki:

  Hayvancılık kredisi almak istiyorum bu hayvancılık kredisinin büyükbaş yada küçükbaş olması değiştiriyor mu?

Sayfa başına git