KOSGEB Parayı Ne Zaman Ödüyor? En Çabuk Nasıl Alınır?

KOSGEB Parayı Ne Zaman Ödüyor? En Çabuk Nasıl Alınır?
21 Aralık 2018 tarihinde güncellendi.

KOSGEB Parayı ne zaman ödüyor diye soruyor iseniz, muhtemelen proje konularından birine başvuru yapmış ve sonuçlandırmayı beklemektesiniz. Peşin, taksitle, elden, ödeme gibi bir KOSGEB’in para ödeme teknikleri bulunmayıp, projenin sonuçlandırılması neticesinde ödeme yapılmaktadır. Lafı fazla gevelemeden ne zaman ödediğini sizlere anlatmak istiyorum.

KOSGEB Parayı Ne Zaman Ödüyor? En Çabuk Nasıl Alınır?

Aktif halde olan 14 farklı KOSGEB programından birine başvurdunuz. Bu program verilmesi muhtemel olan sıfır faizli esnaf kredisi de olabilir. Bu kredinin ödeneceği tarih ile 50 bin liralık hibe ödemesi yapılan girişimci destek programının tarihi aynı olmayacaktır.  Çünkü her iki desteğin başvuru prosedürleri ve gerekli şartları birbirine göre farklıdır. Özellikle KOSGEB 2017 yılının son çeyreğinde ortaya koyduğu bir avans uygulaması sayesinde, program tamamlanmadan avans niteliğinde ödeme de yapmaktadır. Bu ödemeyi KOSGEB Başkanı sayın Faruk ÖZLÜ açıklamıştı. Sayın ÖZLÜ 1 TEMMUZ’da yayınlanan reform paketinde Avans uygulamasının başladığını duyurmuştu. Peki kosgeb ödemeleri nasıl oluyor?

KOSGEB Parayı Ne Zaman Ödüyor En Çabuk Nasıl Alınır

KOSGEB Parayı Ne Zaman Ödüyor En Çabuk Nasıl Alınır?

KOSGEB Ödeme Oluru Nedir?

KOSGEB’den destek almak için özellikle de Yeni Girişimci Desteği (50 bin Tl. hibe 100 bin tl. faizsiz kredi) almak için yapmanız gerekenleri sıfırdan anlatmayacağım. Bu konuda bilgi istiyorsanız eğer KOSGEB kredisi nasıl alınır isimli yazımı okuyun. Burada tek tek anlattım. Bu bölümde yapmanız gereken her şeyi yaptınız. Son olarak danışmanınız size ödeme oluru verecek. Ancak bu noktada size bugüne kadar yaptıklarınızın tümünün kağıt ve evrak üzerinde olduğunu, bundan sonra ise yerinde görerek onay vermesi gerektiğini söyleyecek.Bu sefer danışmandan randevu alacaksınız. Danışmanınız randevu tarihinde işletmenizi ziyaret edecek.

Elinde bugüne kadar teslim ettiğiniz tüm faturalar olacak. Faturalarda yazılı olan tüm dokümanlar, ödeme belgeleri ve alınan ürünler birebir kontrol edilecek. Bunun sonunda KOSGEB paranızı ödeyecek mi? Hayır halen bitmedi…

Danışman sunduğunuz tüm belgelerle aldığınız tüm ürünleri, teçhizatları, işletmeyi tek tek inceleyecek. Hatta danışman tüm alınanları seri numaralarına kadar inceleyecek.

Kosgeb Para Ödeme Süreci

Eğer danışmanınız tüm belgeleri teyit eder ve onay verirse, ödeme oluru süreci başlar. Bu işlem danışmanınız tarafından başlatılır.

Girişimci esnafımız bu işemi E-KOBi ekranından takip edebilir. Peki danışman ödeme oluru işlemini başlatınca KOSGEB’den parayı alabiliyor muyuz? Hayır.. daha bitmedi.

KOSGEB Ödeme Oluruna Onay Verecek

Başlatılan işlemi E-kobi ekranından takip edeceksiniz ve KOSGEB merkezinden ödeme oluruna onay verilecek. Bu işlem ortalama 1-2 hafta ve daha fazla sürebilmektedir. Bunun sonrasında girişimcinin ödemesi yapılabilmektedir.

Bazı sitelerde KOSGEB parayı 1-2 hafta sonra verir, hemen ödemez, faturalandırın hemen parayı alırsınız gibi saçma bilgileri unutun!

Bu aşamaları yaşan bir kobi, kuruluşun yeni girişimci desteği haricinde bir çok farklı destek paketi olduğunu ve bu paketlere de başvuru yapabileceğini görecektir. Arge, nitelikli personel ve benzeri birçok farklı programa başvuru yapılabilir.KOSGEB Parayı Ne Zaman Ödüyor? En Çabuk Nasıl Alınır? Konusuna 3 Yorum Yapıldı
  1. Kosgeb Girişimcilik Desteği dedi ki:

    Arkadaşlar güncel bilgi olması için sizlerle paylaşmak istedim. Kosgeb girişimcilik desteğine yaklaşık 4 Mart 2019 tarihinde e-devlet üzerinden başvuru yaptık. Mart sonu nisan başı gibi kurula davet edildik ve 5 nisanda başvurumuz onaylandı. İşletme kuruluş desteği ödeme başvurusuna bulunduk yaklaşık 1 hafta içerisinde ve 3 Mayıs’ta ödeme oluru verildi.

  2. MUSTAFA dedi ki:

    KOSGEG GİRİŞİMCİ OLARAK TÜM İŞLEMLERİ YAPTIM YSKLAŞİK 6 AY OLDU OLUR İŞLEMİ GERÇEKLEŞTİ. BU ÖDEME DAHA NEKADAR SÜRER. SAYGILAR.

  3. Ferhat bilecen dedi ki:

    Ya ben pozitif konuşmak istiyorum ya gittim Keşke de boş verdim böyle bir şey yoktur dediler Ben engelli bir vatandaşın okumam yazmam yok diye ben hiçbir yaşanmıyor bana çok gerek iş başvurusu Vuruldum hiçbir yerden iş haberi gelmedi kendi yerimi açmak istiyorum gittim KOSGEB KOSGEB dedi böyle bir kredi yoktur size Beye beyefendi

Sayfa başına git