Kosgeb Kredi Borçlarına 2019 Ertelemesi (Güncel)

Kosgeb Kredi Borçlarına 2019 Ertelemesi (Güncel)
8 Nisan 2019 tarihinde güncellendi.

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından geçtiğimiz ay 16 maddeden oluşan destek ve önlem planı ilan edilmişti. Bu planda yer alan konulardan biri de Kosgeb borçlarının bir sonraki yıla devredilmesine ilişkindi. Borçların 2019′ da tahsili yapılırken de yasal faiz ödeme gibi bir durumun olmayacağının altını çizelim.

Destek ve Önlem Paketi

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank kurban bayramı öncesinde sanayicileri sevindirecek derecede güzel haberler vererek bir açıklamada bulunmuştu. Özellikle ilan edilen destek ve önlem paketinin aslında döviz kurunun artışına karşı alınmış bir tedbir mahiyeti taşıdığını belirtmekte yarar var. Yapılan açıklama neticesinde ülkemiz ekonomisine yurt dışından yapılan saldırılara karşı sanayicilerin ve girişimcilerin savunma mekanizmalarını güçlendirmek ve dış baskılara karşı kendilerini koruma altına almak amacı bir bir paket halinde düzenlenen konular neticesinde destek verileceğinin altı çizildi. Bu projeler asla ülkemiz ekonomisine ağır yükler yüklemeyecek tarzda düzenlenmiştir. Bu bağlamda 16 madde içerisinde yer alan ve teknolojik konular ile ilgilenerek ülke ekonomisine katkı sağlamayı hedefleyenlere verilecek olan teknogirişim desteğinin 2.çağrısı da yapıldı. Belirlenen konularda kriterlere uygun projeler geliştirerek sunan ve alanında uzman gençlere istihdam oluşmasını sağlayacak olan bu yenilik kapsamında projesi kabul edilenlere geri ödemesiz olarak 200 bin TL devlet desteği sağlanacak.

destek-önlem-paketi

Bakan Mustafa Varank 16 maddelik destek ve önlem paketini açıkladı.

16 maddeye şöyle bir göz atalım;

Başlığımızdan da anlaşılacağı üzere Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı tarafından verilen kredi desteklerini geri ödemekte olan girişimcilerin ödemeleri 1 sonraki yıla ertelenecek. Bu durumda borçlu girişimciler 1 Ocak 2018 itibari ile hiçbir yasal faiz işlemeden kredi borçlarını ödemeye başlayacaklar.

 • İthalatı yapılan ürünler için yerelleştirme çalışması yapılacak. Bu ithal ürünlerin sayılarının 2 bin 700‘ ü aştığı biliniyor.
 • Matematik, fizik, kimya ve biyolojiden oluşan temel bilimler alanlarından mezun olan üniversite öğrencilerine iş istihdamı sağlanacak. Bu hem iş arayan gençler hem de ülkemiz adına atılacak olan güzel bir adımdır.
 • Mezun durumda olan ya da mezun olabilecek olan herhangi bir bölüm öğrencisi yaptığı projeyi ilgili kuruma sunarak teknogirşimci desteği alabilecek. Akıllı ulaşım, sağlıklı yaşam, tarımsal üretimde sürdürülebilirlik gibi konularda proje üreten desteklerde belirli kalemlerde harcama yapmaları için toplamda 200 bin TL hibe desteği alacaklar.
 • Verilecek olan Araştırma ve Geliştirme desteklerinde ekonomik anlamda sıkıntılı olduğumuz şu dönemlerde oluşabilecek kur farkı ortadan kaldırılacaktır.
 • Ülkemizde belirlenen teknoloji geliştirme alanları vardır. İşte seçilen bu bölgelerdeki teknoloji seviyelerini yukarılara taşımak adına teknogirişimci desteğinden farklı olmak üzere 100 bin TL destekleme ödemesi yapılacaktır.
 • Türk Standartları Enstitüsü‘ nün hizmet bedelleri için toplamda %25′ e varan oranlarda indirim uygulaması yapılacaktır.
 • Marka, patent ve tasarımlar için başvuru ve tescil aşamalarında ödenmemiş olarak cezaya kalmış borçların gecikme faiz ve zamları silinecektir.
 • Yurt dışı pazarlarına açılarak burada rekabet eden Küçük ve Orta Ölçekli İşletmelere 300 bin TL destek verilecek.


destek-ve-önlem-paketi

Destek ve önlem paketinde birçok konu yer alıyor.

 • Kalkınma ajansları tarafından belirlenecek olan 1500 projeye toplamda 500 milyon liralık destekleme ödemesi yapılacak.
 • Organize Sanayi Bölgelerinde hiçbir ücret ödemeden verilecek olan arsaların sayılarında artış olması planlanıyor. Ayrıca yatırımcılardan başvuruları için ücret de talep edilmeyecek.
 • Türk Standartları Enstitüsü alacaklarından vadesi geçmiş olanlar ya da ödenmemesi sebebi ile hakkında icra marifetine başvurulanlar yeniden yapılandırılabilecek.

Kosgeb Kredi Borçlarının Ertelenmesi

Erteleme işlemi 6 Eylül 2018 tarihi itibari ile başlamış ve 31 Aralık 2018 itibari ile son bulacaktır. Girişimcilere verilecek olan bu desteğin süreci spekülatif dolar hareketlerine karşı güç kaybı yaşamalarını önlemektir. Kobilerin derin bir nefes almalarının sağlanması amacı ile bakanlık tarafından açıklanan önlem pakedinin maddelerinden bir tanesi de borçların ertelenmesidir. Aslında bakılırsa açıklama Ağustos ayında Varank’ tan gelmişti. Ancak bu gün itibari ile uygulamaya konulacağı duyuruldu. Ayrıca erteleme için izlenecek yol ve konu ile ilgili detaylar bu gün itibari ile netlik kazandı.

Kararın netleşmesi için Kosgeb İcra Komitesi toplandı. Burada alınan kararlar neticesinde borcunu ertelemek için dilekçe ile bildirim yapacak olan Kobilerin borçlarına 1 Eylül 2018 ve 31 Aralık 2018 tarihleri arasında erteleme yapılabilecek. Sizleri rahatlatmak adına tekrar hatırlatalım; Borcunu ertelemeyi talep edenler erteleme süresi bittiğinde herhangi bir faiz ile karşı karşıya kalmayacak. Yalnızca vade olarak bir erteleme yapılmış olacak.

Kosgeb Kredi Borçlarının Ertelenmesi

Kosgeb Kredi Borçlarının Ertelenmesi

Kosgeb’ in vermiş olduğu kredi faizi destekleme ödemesinin muhatabı bankalar olduğu için ne yazık ki bu destek için erteleme yapılamamaktadır. Borçların erteleme süresi dolduktan sonra son ödeme tarihleri 31 Ocak 2019 olmaktadır. Kefalet mektubunun ise süre olarak en az 28 Şubat 2019 tarihine kadar olması gerekiyor.

Bu anlamda KOBİ’ lere 300 bin TL ihracat desteği verileceğini de tekrar belirtelim. İhracat yapmak isteyerek finansal sıkıntılardan dolayı yurt dışı pazarına açılamayan ve orada rekabet gücü bulamayan esnaf bu destekler sayesinde güç kazanacak. Bu yıl için alınan bir başka karar ise çiftçilerin elektrik ve su borçları oldu. Sulamada kullanılan elektrik ve sudan şirketlere ve Devlet Su İşleri’ ne olan borçlar destekleme ödemelerinden kesilecek. Detaylar için tıklayınız.
Siz de bir dilekçe aracılığı ile Kosgeb’ e olan kredi borçlarınızı bir sonraki yıla erteleyebilirsiniz. Ancak aldığınız kredi, kredi faizi kapatmaya ilişkinse bu konu ne yazık ki kapsam dışında tutulmuştur. Borçlarınsa 31 Ocak 2019 tarihine kadar ödenmesi gerektiğini tekrar hatırlatalım.


Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git