Kosgeb İş Planı Nasıl Hazırlanır? (EN KOLAY YÖNTEM)


Kosgeb İş Planı Nasıl Hazırlanır?

Kosgeb İş Planı Nasıl Hazırlanır?


Yeni bir iş kurmak istiyorsunuz ve kredi çekmek için KOSGEB’e başvuracaksınız. Ancak Kosgeb iş planı nasıl hazırlanır bilmiyorsunuz. Merak etmeyin, bunun için danışmanlık firmalarına başvurmanız gerekmiyor. Sizler için bu yazımızda kolay yolda KOSGEB iş projesinin nasıl hazırlandığını anlatacağız.

Kosgeb iş planı nedir? hangi amaçla hazırlanmaktadır?

İş planı iş kuran girişimcilerin yeni bir iş kurma sürecinde hangi hedefler için neleri nasıl ve ne zaman yapacağını belirlemesidir. İş planı bir girişimcinin yol rehberidir ve çok önemlidir. İş kurmadan önce araştırma ve planlama , strateji belirleme, mali yardım, yapılacak işin iyice kavranmasında son derecede kullanışlı bir yöntem ve kontrol aracıdır. Özellikle son 20 senedir iş planları hızla değişmektedir. İş planlarının zamanla bağlantılı olarak güncelliklerini yitirmemeleri gerekmektedir.

İnternet sayesinde İş planı artık çok daha kısa sürelerde hazırlanmaktadır. Girişimciler yaptıkları işe hakimlerse iş planları kısa özetler şeklinde yapılabilir. Girişimciler iş planı üzerinde gereğinden fazla zaman harcamamalıdır. Ürünü planlarken o işi nasıl yapacaklarını planladıkları bir doküman hazırlamalıdır. Başka bir haliyle Kosgeb iş planı; Kosgeb resmi web sayfasından indirdiğiniz “Yeni Girişimci Desteği Girişimci İş Planı” boş haliyle 9 sayfa ve 7 bölümden oluşan bir word dosyasıdır. Bu dosyada boş bırakılmış yerlere ilgili verileri ve bilgileri yazarak oluşturacağınız iş planınız 25-35 sayfayı bulacaktır.

Kosgeb İş Planı Nasıl Hazırlanır

İlk sayfada, girişimcinin adı soyadı, iş fikri ve işin adı yazılacaktır.  Bu kısım en son doldurmanız, bütünlüğü korumanız açısından önemlidir. İş planı oluştururken aşağıda açıklamalarını verdiğimiz bilgiler ve bölümler halinde hazırlayarak iş planınızı oluşturabilirsiniz.

Kosgeb iş planında yer alan konular nelerdir?

İş planında yer alan konular; işletme ve faaliyet konusu, Girişim ve girişimci hakkında genel bilgiler, Pazar bilgileri ve pazarlama planı, Üretim planı, Yönetim planı, Finansal plan, KOSGEB’ten talep edilen destekler konuları yer almaktadır. Proje hazırlarken doldurulması gereken ve hakkında bilgi sahibi olmanız gereken konular aşağıdaki gibidir.

BOŞ İŞ PLANI ÖRNEĞİNİ BURADAN İNDİREBİLİRSİNİZ!

İş kurma projenizi yapın

  • Dükkanın ismi ve dükkanın mahalle ve sokağını belirleyin.
  • Sektöre karar verin.
  • Proje hedeflerini belirleyin
  • Üretim alanını belirleyin.
  • Satış ve pazarlama yöntemlerini ortaya koyun.
  • Aylık ve yıllık ciroyu belirleyin.

İş planı hazırlanmasında işletme ve işletme faaliyet konusu

İş planı 1. bölümünde İşletme, işletmenin faaliyet konusu, iş kurma süreci, Girişimci ve İşletme Ortaklarının Kişisel Bilgileri doldurmak gerekmektedir.

Kosgeb iş planı girişimci bilgileri

İş planının 2. bölümünde girişimciye, ortaklara ve işletmeye ilişkin bilgiler yer almaktadır. Girişimci ve İşletme Ortaklarına ilişkin bilgi tablosu, iş fikri ve seçme nedeni, işletmenin Hukuki Statüsü ve Seçme Nedeni, işletmenin misyonu, işletmenin vizyonu, işletmenin kısa vadeli hedefleri, işletmenin orta ve uzun vadeli hedefleri yapacağınız işe uygun olarak doldurmak gerekmektedir. Kosgeb yeni girişimci desteği linkine de göz atabilirsiniz.

İş planı hazırlama; Pazar ve pazarlama bilgileri

Kosgeb İş planının 3. bölümünde  pazar ve pazarlama ile ilgili olup adım adım ilerler isek; pazarın büyüklüğü, hedeflenen Pazar payı, Pazar profili, rakip analizi, pazarlama satış hedefleri, Sektörle ilgili gelişmeler, Fırsat ve Tehditlere İlişkin Değerlendirmeler, Beklenmedik Durumlara İlişkin Öngörüler, ürün hizmet tanımı, ürün hizmet fiyatının nasıl oluşturulduğu, yer seçimi, müşteriye ulaşım kanalları, ürün hizmet tanıtım planı yapacağınız işe uygun olarak doldurulması gerekli kısımlardır.

Üretim planı ve bilgileri

İş planının 4. bölümünde üretim, üretim planlaması ve sürecin aşamaların oluşturulacağı bölümdür. Nace kodu (uluslararası ticari iş kodu), üretim hizmet sunum sürecinin aşamaları, iş akış şeması, Üretim/Hizmet Sunum Teknikleri, Standartlar, Spesifikasyonlar, hukuki gereksinimler üretim planı dahilinde oluşturulacak kısımlardır.

Yönetim planı hazırlanması

Önceki bölümlerden gelerek detaylandırdığımız işletmemiz, hedef müşterimiz, ürün veya hizmet ve unların müşterilere nasıl ulaştırılacağı kısaca belirlendi. 5. bölümde, bu saydığımız işleri yapabilmek için nasıl bir idari yönetime ve hangi personellere ihtiyaç duyulacağı belirlenmelidir. Organizasyon Şeması, Görev ve Sorumluluklar, Görev Tanımlarına Göre Alınacak Personel Nitelikleri yapacağınız işin yönetim planı içerisinde yer almaktadır.

İş planında finansal plan bölümü

Bu 6. bölümde kosgeb iş planımızın bölümleri arasında temellerini belirlediğimiz pazarlama, satış, üretim, personel, işletme ile ilgili gider ve gelirleri planlanacağı aylık ve 1 yıllık nakit akış tabloların oluşturulduğu kısımdır.

Başlangıç Maliyetleri ve Diğer Başlangıç Giderleri, İşletme Giderleri, Nakit Projeksiyonları, üretim satış hedefleri, kara geçiş noktası, Özkaynak veya Diğer Kaynaklardan Sağlanacak Finansman konuları finansal plan dahilindeki konulardır.

Daha önce Onaylanan, Hibe Kredi alan projelere bu sayfadan ulaşabilirsiniz.Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git