KOSGEB Teminat Mektubu (ESNAFA ÖZEL KEFALET)


KOSGEB Teminat Mektubu

KOSGEB Teminat Mektubu


Kosgeb destekleri kapsamında geri ödemeli 100 bin liraya kadar girişimcilik desteği alan esnaflara, bayan girişimcilere, kobilere, Kosgeb kredi başvurusu yapanlara; Kosgeb tarafından banka teminat mektubu veya kefalet mektubu getirenlere %100 oranında destek verilmektedir.

Kosgeb teminat giderleri desteği ile birlikte kosgeb tarafndan talep edilmiş olan banka teminatı mektubu veya kefalet mektubu için ödenecek, teklif ücreti, inceleme ücretleri ve başvuru ile yıllık komisyon ücretlerinin yüzde yüzü desteklenmektedir. İşyeri açma kredisi çekmek isteyenler bu krediden yararlanabilir. 50 bin lira kosgeb kredisi çekebilirsiniz.

Kosgeb internet sitesinde kosgeb işyeri kredisi inovasyon ve endrüstriyel uygulamalar için kredi, kobigel projesi dahilinde kredi çekmek isteyenlere banka teminat mektubu getirmeleri şartıyla %100 oranında destek verilecek.

Kosgeb %100 destek şartları

  • Kosgeb’ den yüzde yüz oranında destek alabilmek için, yukarıda belirtildiği üzere geri ödemeli girişimcilik desteği almaya hak kazanmış olmanız ilk şarttır.
  • %100 Kosgeb desteği alabilmek için bankalardan teminat mektubu veya kefalet mektubu getirmeniz gerekmektedir.
  • Bu destekten faydalanmak için gerekli şartlardan biri de, Teminat Giderleri Desteği Destek Ödeme Talep Formunu doldurmanızdır. Formda, destekleme aldığınız Kosgeb projesinin adı, bankaya ait bilgiler ve teminat mektubuna ait bilgiler yer almaktadır. Kosgeb anlaşmalı bankalar hakkında bilgi alabilirsiniz.

Kosgeb esnaf teminat mektubu nasıl alınır?

  • Kosgeb %100 teminat kredisi almak isteyen kişiler, teminat mektubunu doldurarak elektronik ortamda, Kosgeb’e başvuru yapar.
  • Kosgeb Uygulama Birimi tarafından, yapılan başvuru inceleyerek ilgili programa ait Destek Ödeme Oluru hazırlanır. Destek ödeme oluru, işletmeden/işletici kuruluştan sorumlu personel tarafından hazırlanarak Uygulama Birimi Müdürünün Oluruna sunulur.
  • Kosgeb Destek ödemeleri, KOSGEB Ön Mali Kontrol İşlemleri Yönergesinde belirtilen ödeme belgeleri ile birlikte Ödeme Emri Belgesinin eki olarak, ön mali kontrole tabi tutulanlar Strateji Geliştirme ve Mali Hizmetler Dairesi Başkanlığı İç Kontrol Müdürlüğüne, tabi tutulmayanlar ise ilgili Muhasebe Müdürlüklerine gönderilir. İlgili Muhasebe Müdürlüğü tarafından işletmenin/işletici kuruluşun banka hesabına destek ödemesi aktarılır. Başvuru sahibi tarafından Kosgeb teminat mektubu teslim alınır.

Sizde kosgeb desteklerinden yararlanmak istiyor iseniz, kursa katılarak hemen başvuruda bulunabilirsiniz.Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git