Kosgeb Destekli Yeni İş Fikirleri

Kosgeb Destekli Yeni İş Fikirleri
26 Aralık 2018 tarihinde güncellendi.

Kosgeb Destek Verdiği İş Fikirleri

Diyelim ki bir iş kurmak istiyorsunuz, yapacağınız iş ile ilgili en önemli konuya nakite ihtiyacınız var ya da sermayeniz çok az. Bu durumda iseniz, sizde KOSGEB’den destek alarak yeni iş fikirleri listesinde yer almakta alan sektörlerden bir iş seçebilir ve bu iş için hibe kredi alabilirsiniz. Bakkal dükkanından, nalbura tuhafiyeden temizlik hizmetlerine, iş makinesi alımından tarımsal desteklere, kadın girişimci desteklerinden kredi faiz desteğine kadar yeni bir iş kurmak isteyen tüm esnafa ve vatandaşa 13 farklı proje ile KOSGEB kredi ve hibe vermektedir. İşte ayrıntılar..

Kosgeb Destekli Yeni İş Fikirleri

İş kurmak zor para kazanmak kolay değil. Ancak az para yatırarak da kendi işinizi kurabilir az sermaye ile çok kar elde edebilirsiniz. Yeter ki yeni ve parlak bir iş fikriniz olsun ve projenize destek bulmak için devlet desteğine ihtiyaç duyun.

Karlı ve az sermaye ile para kazanmanın yollarını isterseniz anlatmaya başlayalım. Öncelikle sermayesi çok az olan ve geliştireceği projeye destek arayan birçok girişimciye devletimiz destekler vermeye devam ediyor. Özellikle de devlet,  desteklediği alanlara yatırım yapan girişimcilere hibe ve  teşvik kredileri ile destek vermeye devam ediyor.

Devletin verdiği hibe ve teşvik kredilerinden yararlanmak sanıldığının aksine kolay ama bu devletin istediği şartları yerine getirmek kaydıyla. Devlet hibe ve teşvik kredileri ile iş kurmak isteyen 18 yaşından büyük ve okuma yazması olan herkese 50 bin lira hibe 100 bin lira faizsiz kredi desteğini Kosgeb kurumu aracılığıyla iş fikrini hayata geçirmek isteyen kadın, erkek engelli, gazi, şehit yakını tüm girişimciler için sağlıyor. Bu destek için son başvurular 31 Aralık olup 1 Ocak 2019 itibari ile yeni destekler verilmeye devam edecektir. Yılbaşından itibaren Girişimciliği Geliştirme Destek Programı ile yeni destekler verilmeye devam edilecektir.

İş kurmak isteyen ve kendi işini yüksek karlı bir yatırıma dönüştürerek gelecekte de devam edecek sektörlerde iş yapmak isteyen tüm girişimcilerin yararlanabildiği bu hibe ve destek kredileri Kosgeb ve İş-Kur aracılığıyla devlet tarafından finanse ediliyor.

Yeni bir iş fikri olan ve iş fikrini hayata geçirerek projeye dönüştüren ve gerçekten parlak bir iş fikri olan girişimcileri desteklemek adına verilen hibe ve teşvik kredisini almak isteyenleri çok aşamalı şartlardan geçmeleri gerekiyor. Sitemiz üzerinden de Kosgeb hibe krediler ve teşvik kredileri hakkında oldukça fazla yazı kaleme aldık bunlara göz atarak tüm Kosgeb’ in şartlarını ve destek için gerekenler hakkında daha detaylı bilgi alabilirsiniz.

Yeni İş Fikri Olan Girişimcilere KOSGEB Desteği

Kısaca bahsetmek gerekirse de Kosgeb den hibe almanın yolları şu şekilde. Öncelikle girişimciler düşündükleri projeler ile ilgili bir işletme açarak Kosgeb hibe kredileri için İş-kur veya Kosgeb birimlerine başvuru yaparak Uygulamalı girişimcilik eğitimi almaları gerekmekte. 32 saatlik Uygulamalı girişimcilik eğitimini başarılı bir şekilde geçerek girişimcilik sertifikasına sahip olunması ikinci şart. Tüm bu adımlar sırasıyla yapılması gerekiyor ki girişimcinin mağdur olmaması Kosgeb için çok önemli. Özellikle de Kosgeb kursunda verilen girişimcilik sertifikası olmayanlar Kosgeb’ in nazarında girişimci olmuyor. İş yeri açılmadan önce başvuru yapılıyor ve girişimciler bu başvuruda ön onay talep ediyorlar. 3 kez başvuru yapma hakkına sahip olan yeni iş fikri sahibi, 3 kez red alırsa, işletmesini açamıyor. Ancak girişimci onay aldığı taktirde işletmesini açabiliyor.iş-fikirleri

İş fikirleriniz değerlendirilerek olumlu olması sonucunda Kosgeb tarafından destek veriliyor.

Yeni İş Fikriniz Onaylanan Girişimci KOSGEB’den Destek Alabiliyor

Daha sonrasında açılan işyerinin Kosgeb sisteminin Veri tabanına kaydının yapılarak Kobi beyannamesi doldurup kobi bilgi dokümanının çıktısı alınmalı. Tüm bu işlemlerden sonra girişimciler Kosgeb kursunda öğrendikleri bilgiler ile gerekli yönergelere uygun olarak iş fikirlerini mutlaka iş planı ve projesine dönüştürmesi gerekli. İş planı hazırlamanın öğretildiği kurstan başarılı olmak da bunun için gerekli. İş planı hazırlamayan ve projesi olmayan hiçbir girişimci hibelerden yararlanamamaktadır. Tamamen geri ödemesiz hibe kredisinde yararlanmak için tüm bu aşamalardan geçiliyor.

En son ve en önemlisi iş yeri açılışında gerekli ekipman araç gereç ve demirbaş alımlarında yapılan harcamaları faturalarının saklanması hayati önem taşıyor. Tüm bu belgeler (girişimci sertifikası, İş planı projesi ve harcama faturaları) nı Kosgeb’ e ibraz edilmesi ve gerekli proje sunumlarından onay alınması ile işletme açılışındaki tüm harcamalar Kosgeb tarafından karşılanmaktadır.

Devlet desteğini projesi olan girişimciye açacağı iş yerinin giderlerini karşılamak üzere veriyor. Açılan işyerini Kosgeb yetkilileri denetledikten sonra ve projeye uygun olarak işyerinin açılışının yapıldığından emin olduktan sonra destekler girişimciye sağlanıyor ve tüm işyeri açılışında yapılan harcama faturalarının karşılığında yapılıyor faturalar devlete gider olarak gösteriliyor ve ödemeler girişimcinin hesabına değil, direk olarak fatura karşılığında malzeme alınan yerlere yapılıyor. Bu nedenle de Kosgeb den kredi almayı düşünenlerin birinci derece akrabalarından malzeme alımlarının yapılması da engellenmiştir. Herhangi bir uygunsuzluk yaşanmamasının önüne geçmek için birçok aşamadan geçmelerini şart koyan Kosgeb kurumunun hibeleri gerçek kişilere ve gerçekten parlak bir iş fikri  olup da bunu projeye dökerek hayata geçirecek genç girişimcilerin desteklenmesi amaçlanıyor.

Yukarı da bahsettiğimiz gibi Kosgeb aracılığıyla kendi işini açmayı düşünen genç girişimcilere sağlanan hibeler ve kredi destekleri haricinde de devletimiz kendi işini yapmayı isteyenlere desteklerini her zaman sürdürüyor. Farklı iş alanlarında kendi işini yapmayı düşünen girişimciler daha öncede dediğimiz gibi varolan işler haricinde insanlara gelecekte de katkı sağlayacak ve hayatlarını kolaylaştıracak projeleri Kosgeb yetkililerin onay vermesi halinde hibelerden yararlanabiliyor.

Tarım ve Hayvancılık İş Fikirlerine Verilen Destekler

Devlet desteklerinden yararlanarak birçok alanda iş sahibi olmak mümkün. Yeni bir iş kurmak için Kosgeb destekleri haricinde, esnaf ve sanatkarlar açacakları işyerleri için Esnaf kefalet kooperatifine başvuruda bulunarak destek alabilir. Tarım işi ile uğraşmak isteyenler Tarım kredi kooperatifinin desteklediği alanlarda ve projelerde iş kurmak isteyenlere verdiği destek kredileri ile iş sahibi olabilir, Hayvancılık yapmak isteyenler de TKDK IPARD projesi kapsamında desteklediği illerde (42 ilimizde) sağladığı destekler ile hayvancılık yapabilirsiniz.  Bu işler için özel bir iş planı ve projesine gerek olmadığı kurumların istediği şartları yerine getirerek tüm devlet destekleri sayesinden kendi işinizi kurabilir karlı bir yatırım yapma fırsatı yakalayabilirsiniz. Her alanda verilen devlet destekleri sayesinde ekonomiye katkı sağlayarak istihdamı kolaylaştırabilir ve işletme sahibi olabilir, kendi işinizin patronu olabilirsiniz.

Kendi işinizin patronu olmak için yeterli sermayeniz yok ise Kosgeb’in desteklediği sektörleri seçebilir, hibe ve faizsiz destek kredisinden faydalanabilirsiniz.Etiketler:

Kosgeb Destekli Yeni İş Fikirleri Konusuna 11 Yorum Yapıldı
 1. satis pazarlama dedi ki:

  merhaba ciftciden direk alip yoresel urunler satisi yapmak istihorum ve destek ariyorum

 2. ekrem dedi ki:

  Dükkan kiralayıp kafe kıraathane gibi yer açmak için bu destekten faydalanabiliyor muyum?

 3. Emre dedi ki:

  Ben inşat üzerine yatırım yapmak istiyorum işlerimi büyültmek istiyorum yardim almak istiyorum devlet destekli bilgi almak istiyorum

 4. Ahmet dedi ki:

  Size yardımcı olabilirim

 5. ahmet zop dedi ki:

  hayvancılık yapmak istiyorum.kendi adıma arazim yok ama uzun süreli bir sözleşmeli arazi kiralasam olurmu

 6. Ayşe Karataş dedi ki:

  Çocuklu annelere iş fırsatı verebilecek bir iş yeri açmak istiyorum. Devlet desteği almak için ne yapmalııyım?

 7. Ayakkabı çanta mağzası dedi ki:

  Devletten destek alıp is kurmak istiyorum

 8. oto galeri ve emlak dedi ki:

  otogaleri ve emlak için iş yeri acmak istiyorum .

 9. kapı mobilya dedi ki:

  Kırklareli lüleburgaza ıs yerı açmak ıstıorum

 10. ekmek fırını dedi ki:

  Devletten alinan destekle iş kurmak gerçekten bir gelecek vadediyor

Sayfa başına git