KOSGEB Desteklenen Sektörler Listesi 2018 (EN GÜNCEL HALİ)


KOSGEB Desteklenen Sektörler Listesi

KOSGEB Desteklenen Sektörler Listesi


Kosgeb desteklenen sektörler hangileridir?

Kosgeb desteklenen sektörler 2018 yılında iş kurmak isteyenler bu listeden sektörlere yatırım yaparak devler desteğinden yararlanabilecek. Market, büfe, lokanta, tamirci, yedek parçacı, atölye açmak isteyenler, acaba açtıkları işyeri NACE listesinde mevcut mu? Kosgeb’ den hibe kredi almak isteyenler için Kosgeb’ in destekleme verdiği birçok sektör bulunmaktadır. Tabi bu sektörlerin bazı bölümlerine destekleme verilmemektedir. Bu yazımızda, Kosgeb desteklemesi verilen sektörler ve faaliyetlerinden ve kısa Kosgeb desteklenen sektörler den bahsedeceğiz.

Sektörler listesi

Kosgeb genel olarak sınıflamak gerekirse, 13 farklı sektörde destekleme vermektedir. Bu 13 farklı sektörü, uygun olan destekleme programları ile desteklemekte, özellikle de, Genel Destek Programı dahilinde, 50 bin lira hibe kredi ve 100 bin lira faizsiz kredi vermektedir.

Kosgeb’ in destek verdiği 13 sektör listesi

 1. Madencilik Ve Taş Ocakçılığı
 2. İmalat
 3. Elektrik, Gaz, Buhar Ve İklimlendirme Üretimi Ve Dağıtımı
 4. Su Temini; Kanalizasyon, Atık Yönetimi Ve İyileştirme Faaliyetleri
 5. İnşaat
 6. Toptan Ve Perakende Ticaret; Motorlu Kara Taşıtlarının Ve Motosikletlerin Onarımı
 7. Ulaştırma Ve Depolama
 8. Konaklama Ve Yiyecek Hizmeti Faaliyetleri
 9. Bilgi Ve İletişim
 10. Mesleki, Bilimsel Ve Teknik Faaliyetler
 11. İdari Ve Destek Hizmet Faaliyetleri
 12. Kültür, Sanat, Eğlence, Dinlence Ve Spor
 13. Diğer Hizmet Faaliyetleri

Kosgeb imalat sektörüne destekleme veriyor

Kosgeb‘ in en çok destek verdiği sektör imalat sektörüdür. Kosgeb imalat sektöründe; Gıda ürünlerinin imalatı, İçeceklerin imalatı, Tütün ürünleri imalatı, Tekstil ürünlerinin imalatı, Giyim eşyalarının imalatı, Deri ve ilgili ürünlerin imalatı, Ağaç, ağaç ürünleri ve mantar ürünleri imalatı (mobilya hariç); saz, saman ve benzeri malzemelerden örülerek eşyaların imalatı, Kağıt ve kağıt ürünlerinin imalatı, Kayıtlı medyanın basılması ve çoğaltılması, Kok kömürü ve rafine edilmiş petrol ürünleri imalatı, Kimyasalların ve kimyasal ürünlerin imalatı, Temel eczacılık ürünlerinin ve eczacılığa ilişkin malzemelerin imalatı, Kauçuk ve plastik ürünlerin imalatı, Diğer metalik olmayan mineral ürünlerin imalatı, Ana metal sanayii, Makine ve teçhizat hariç, fabrikasyon metal ürünleri imalatı, Bilgisayarların, elektronik ve optik ürünlerin imalatı, Elektrikli teçhizat imalatı, Başka yerde sınıflandırılmamış makine ve ekipman imalatı, Motorlu kara taşıtı, treyler (römork) ve yarı treyler (yarı römork) imalatı, Diğer ulaşım araçlarının imalatı, Mobilya imalatı, Diğer imalatlar ve Makine ve ekipmanların kurulumu ve onarımı sektörlerine desteklemektedir. Kosgeb imalat alanında 324 farklı alanı desteklemektedir.

Kosgebin en çok desteklediği 2. sektör ticaret

Kosgeb’ in destek vermekte olduğu, ikinci sektör ticarettir. Kosgeb’ in ticaret sektöründe desteklediği alanları genel başlıklar halinde listelemek gerekirse; Motorlu kara taşıtlarının ve motosikletlerin toptan ve perakende ticareti ile onarımı, Toptan ticaret (Motorlu kara taşıtları ve motosikletler hariç), Perakende ticaret (Motorlu kara taşıtları ve motosikletler hariç) alanlarını desteklemektedir. Kosgeb Toptan ve perakende ticaret alanlarında toplamda 110 farklı sektöre destekleme vermektedir.

İnşaat sektörüne destekleme veriyor

Kosgeb Bina inşaatı, Bina dışı yapıların inşaatı  ve Özel inşaat faaliyetlerine Devlet Destekleme hibe ve faizsiz kredi imkanları sağlıyor. Bina inşaatı alanında 4 farklı, Bina dışı yapıların inşaatı sektöründe 12, özel inşaat faaliyetlerinde ise 17 farklı alanda kosgeb desteği verilmektedir.

Ulaştırma ve depolama alanında destekleme veriyor

Kosgeb desteklenen sektörler arasında depolama ve ulaştırma sektörüde mevcut. Bu sektörde kosgeb tarafından; Kara taşımacılığı ve boru hattı taşımacılığı, Su yolu taşımacılığı, Havayolu taşımacılığı, Taşımacılık için depolama ve destekleyici faaliyetler ve Posta ve kurye faaliyetlerine KOSGEB desteği sağlanıyor. Kosgeb bu alanda 38 farklı hizmete kredi veriyor.

Kosgeb ayrıntılı sektör listesine buradan ulaşabilirsiniz.

Konaklama ve içecek hizmetlerinin kredisi KOSGEB’ den

Kosgeb desteklenen sektörler listesi arasından bir sektörü seçerek ona uygun proje hayata geçirmelisiniz. Kosgeb tarafından Konaklama, yiyecek içecek hizmetleri sektöründe çeşitli kredi ve desteklemeler veriliyor. Kosgeb bu sektörde Barlar, tavernalar, kokteyl salonları, diskotekler, birahaneler, kahve salonları haricinde 14 farklı hizmete kosgeb desteği veriliyor.Etiketler:

KOSGEB Desteklenen Sektörler Listesi Konusuna 34 Yorum Yapıldı
 1. İbrahim dedi ki:

  Merhaba ben girişimcilik belgesine sahibim oto aksesuar satış ve montajı üzerine bi iş yeri açmayı düşünüyorum KOSGEB’den faydalanabilirmiyim

 2. salih dedi ki:

  merhaba el bise dükkanı açmak istiyorum mağaza gibi destek veriyormusunuz

 3. iclal dedi ki:

  Merhaba ,vereceğiniz bilgi için şimdiden teşekkürler.Kargo bayii için destek alınabiliyor mu .Genç girişimci olarak.

 4. fatma genç dedi ki:

  54 yasindayim temizlik gorevlisi olarak calsmaktayim temizlik firmasi acmak istiyorum kosgebden destek alabilirmiyim

 5. ELİF dedi ki:

  Merhaba ben sakaryada butik açmak istiyorum kosgeb bu konuda kredi veriyor mu ?

 6. veli zincirci dedi ki:

  merhaba iyi günler ben 36 yaşindayım istanbultan köyüme gitmek istiyorum mobilyacıyım köyümde mobilya imalat hane acmak istiyorum koskebin 50 tl verdiği hibe ve 150 verdiği fayizsiz krediden yararlanabiliyormuyum teşekkürederim

 7. fatma dedi ki:

  merhaba ben atölye açmak istiyorum tekstil işinden anlıyorum kosgebe başvursam anaylanirmi acaba

 8. furkan dedi ki:

  ben istiridye mantarı yetiştirmek istiyorum kosgeb kredi veriyomu

 9. Şener Öztürk dedi ki:

  Ben bayii olarak büfe calistirmaktayim kosgeb in desteklerinden faydalanabilirmiyim

 10. serap dedi ki:

  merhaba,

  ANTALYA DA MOBİLYA MAĞZASI AÇMAK İSTİYORUM KOSGEB BUNA KREDİ VERİYOR MU ACABA

  1. zeliha yalçın dedi ki:

   Serap hanım merhabalar,
   Mobilya sektörü desteklenen sektörlerden imalat veya sadece al sat toptan veya perakende fark etmez destek alabilirsiniz. Tabi ki önce uygulamalı girişimcilik eğitimine katılmanız gerekiyor. Daha fazla bilgi almak isterseniz nolu telefondan arayabilirsiniz. Yardımcı olmaya çalışırım.

1 2
Sayfa başına git