KOSGEB Desteklenen Sektörler Listesi (Güncel Liste)

KOSGEB Desteklenen Sektörler Listesi (Güncel Liste)
22 Aralık 2018 tarihinde güncellendi.

Kosgeb Desteklenen Sektörler Hangileridir?

Kosgeb desteklenen sektörler iş kurmak isteyenler bu listeden sektörlere yatırım yaparak devlet desteğinden yararlanabilecek. Market, büfe, lokanta, tamirci, yedek parçacı, atölye açmak isteyenler, acaba açtıkları işyeri NACE listesinde mevcut mu? Kosgeb’ den hibe kredi almak isteyenler için Kosgeb’ in destekleme verdiği birçok sektör bulunmaktadır. Tabi bu sektörlerin bazı bölümlerine destekleme verilmemektedir. Bu yazımızda, Kosgeb desteklemesi verilen sektörler ve faaliyetlerinden ve kısa Kosgeb desteklenen sektörlerden bahsedeceğiz.

Sektörler Listesi

Kosgeb genel olarak sınıflamak gerekirse, 13 farklı sektörde destekleme vermektedir. Bu 13 farklı sektörü, uygun olan destekleme programları ile desteklemekte, özellikle de, Genel Destek Programı dahilinde, 50 bin lira hibe kredi ve 100 bin lira faizsiz kredi vermektedir.

Kosgeb’ in Destek Verdiği 13 Sektör Listesi

 1. Madencilik Ve Taş Ocakçılığı
 2. İmalat
 3. Elektrik, Gaz, Buhar Ve İklimlendirme Üretimi Ve Dağıtımı
 4. Su Temini; Kanalizasyon, Atık Yönetimi Ve İyileştirme Faaliyetleri
 5. İnşaat
 6. Toptan Ve Perakende Ticaret; Motorlu Kara Taşıtlarının Ve Motosikletlerin Onarımı
 7. Ulaştırma Ve Depolama
 8. Konaklama Ve Yiyecek Hizmeti Faaliyetleri
 9. Bilgi Ve İletişim
 10. Mesleki, Bilimsel Ve Teknik Faaliyetler
 11. İdari Ve Destek Hizmet Faaliyetleri
 12. Kültür, Sanat, Eğlence, Dinlence Ve Spor
 13. Diğer Hizmet Faaliyetleri

bilgi-iletişim-sektörüne-destek

Kosgeb İmalat Sektörüne Destekleme Veriyor

Kosgeb‘ in en çok destek verdiği sektör imalat sektörüdür. Kosgeb imalat sektöründe; Gıda ürünlerinin imalatı, İçeceklerin imalatı, Tütün ürünleri imalatı, Tekstil ürünlerinin imalatı, Giyim eşyalarının imalatı, Deri ve ilgili ürünlerin imalatı, Ağaç, ağaç ürünleri ve mantar ürünleri imalatı (mobilya hariç); saz, saman ve benzeri malzemelerden örülerek eşyaların imalatı, Kağıt ve kağıt ürünlerinin imalatı, Kayıtlı medyanın basılması ve çoğaltılması, Kok kömürü ve rafine edilmiş petrol ürünleri imalatı, Kimyasalların ve kimyasal ürünlerin imalatı, Temel eczacılık ürünlerinin ve eczacılığa ilişkin malzemelerin imalatı, Kauçuk ve plastik ürünlerin imalatı, Diğer metalik olmayan mineral ürünlerin imalatı, Ana metal sanayii, Makine ve teçhizat hariç, fabrikasyon metal ürünleri imalatı, Bilgisayarların, elektronik ve optik ürünlerin imalatı, Elektrikli teçhizat imalatı, Başka yerde sınıflandırılmamış makine ve ekipman imalatı, Motorlu kara taşıtı, treyler (römork) ve yarı treyler (yarı römork) imalatı, Diğer ulaşım araçlarının imalatı, Mobilya imalatı, Diğer imalatlar ve Makine ve ekipmanların kurulumu ve onarımı sektörlerine desteklemektedir. Kosgeb imalat alanında 324 farklı alanı desteklemektedir.Kosgebin En Çok Desteklediği 2. Sektör Ticaret

Kosgeb’ in destek vermekte olduğu, ikinci sektör ticarettir. Kosgeb’ in ticaret sektöründe desteklediği alanları genel başlıklar halinde listelemek gerekirse; Motorlu kara taşıtlarının ve motosikletlerin toptan ve perakende ticareti ile onarımı, Toptan ticaret (Motorlu kara taşıtları ve motosikletler hariç), Perakende ticaret (Motorlu kara taşıtları ve motosikletler hariç) alanlarını desteklemektedir. Kosgeb Toptan ve perakende ticaret alanlarında toplamda 110 farklı sektöre destekleme vermektedir.

İnşaat Sektörüne Destekleme Veriyor

Kosgeb Bina inşaatı, Bina dışı yapıların inşaatı  ve Özel inşaat faaliyetlerine Devlet Destekleme hibe ve faizsiz kredi imkanları sağlıyor. Bina inşaatı alanında 4 farklı, Bina dışı yapıların inşaatı sektöründe 12, özel inşaat faaliyetlerinde ise 17 farklı alanda kosgeb desteği verilmektedir.

Ulaştırma ve Depolama Alanında Destekleme Veriyor

Kosgeb desteklenen sektörler arasında depolama ve ulaştırma sektörüde mevcut. Bu sektörde kosgeb tarafından; Kara taşımacılığı ve boru hattı taşımacılığı, Su yolu taşımacılığı, Havayolu taşımacılığı, Taşımacılık için depolama ve destekleyici faaliyetler ve Posta ve kurye faaliyetlerine KOSGEB desteği sağlanıyor. Kosgeb bu alanda 38 farklı hizmete kredi veriyor.

Kosgeb ayrıntılı sektör listesine buradan ulaşabilirsiniz.

Konaklama ve İçecek Hizmetlerinin Kredisi KOSGEB’ den

Kosgeb desteklenen sektörler listesi arasından bir sektörü seçerek ona uygun proje hayata geçirmelisiniz. Kosgeb tarafından Konaklama, yiyecek içecek hizmetleri sektöründe çeşitli kredi ve desteklemeler veriliyor. Kosgeb bu sektörde Barlar, tavernalar, kokteyl salonları, diskotekler, birahaneler, kahve salonları haricinde 14 farklı hizmete Kosgeb desteği veriliyor.

Kosgeb tarafından verilen 50 bin TL hibe ve 100 bin TL faizsiz kredi için son başvuru tarihi 31 Aralık’dır. 1 Ocak itibari ile bu program kaldırılacak ve yerine yeni destekler verilmeye devam edilecektir.Etiketler:

KOSGEB Desteklenen Sektörler Listesi (Güncel Liste) Konusuna 77 Yorum Yapıldı
 1. Umut dedi ki:

  Merhaba ben 24 yaşındayım kurstan gidip belgeyi almayi düşünüyorum bir daire evi resim atölyesine dönüşturup açmak istiyorum acabilirmiyim bu sekilde.

 2. bilal yüksel dedi ki:

  merhabalar butik kırtasiye açmak istiyorum kosgeb destek verirmi?

 3. Sibel dedi ki:

  Merhaba Ben nargile şişeleri ve malzemesi satmak istiyorum bu alanda yararlanabiliyormuyum

  1. ah sibel dedi ki:

   Suri değilsen vermez, bide hergün yarım kilo köle sürmek lazım zor iş vessalam

 4. Ayşe Gül dedi ki:

  Merhaba ben pide fırını açmak istiyorum kosgeb girişimcilik sertifikam var.Kosgeb bu konuda destek veriyor mu ?

 5. Dilara dedi ki:

  Merhaba ben şehir içi otobüs almak istiyorum hattıyla birlikte kosgeb destek verir mi

 6. Rafet dedi ki:

  Merhabalar ben mesleki eğitim (Topoğrafya) işleri ile ilgili bir eğitim amaçlı işyeri açmak istiyorum bu konuda KOSGEB Desteği alabilirsiniz? Teşekkürler

 7. Güner dedi ki:

  Engelli çocuklar ve yetişkinler için rehabilitasyon merkezi açmak istiyorum.destek alınabilir mi?

  1. Akif Alkaya dedi ki:

   Merhabalar bu girişimcilik seçiminiz için nasıl bir cevap aldınız?

 8. Ömür dedi ki:

  Tütüncü dükkani acmak istiyorum sadece tekel bandorlu olanlaeı satacam kosgeb destegi varmi bilgilendirirmisiniz. Tesekurler simdiden.

 9. Aybike dedi ki:

  Merhabalar ben ev hanımıyım. Kosgeb desteği ile tuhafiye dükkanı açabilir miyim acaba?

 10. Ercan dedi ki:

  Halısaha ve yanında yüzme havuzu açmak istiyorum bu konuda ne yapmam gerekiyor biraz yüklü bi para gerekiyor heralde kosgeb bu konuda destek veriyor mu?
  Sorumu cevaplamanizi rica ediyorum.

 11. Sedat dedi ki:

  İyigunler plastik poset imalati yapmak istiyorum

 12. ÖZLEM TEZVER dedi ki:

  ben parti ve toplantıların yapıldığı eğlence doğum günleri vb etkinliklerin yapılabildiği bir işletme kurmak istiyorum. hNGİ NACE İLE BAŞVURABİLECEĞİMİ SÖYLER MİSİNİZ TEŞEKKÜR EDERİM.

 13. Serdar eren dedi ki:

  Yeni girişimci desteği n den faydalanabilirsiniz

 14. Mustafa dedi ki:

  Merhabalar ben ayrılmış olduğumuz köye geri donup bungalow evler yaparak konaklama hizmeti ve ayrıca içerisinde açık hava sineması ve yemek ve kahvaltı için bir restaurantin bulunacağı bir isletme kurmak istiyorum nasıl ve ne şekilde destek alabilirim ve bu konuda KOSGEB desteği var midir çok teşekkürler şimdiden

1 2
Sayfa başına git