KOSGEB Başvurusu E-Devlet Üzerinden Nasıl Yapılır? (Kimler Yararlanır)


KOSGEB Başvurusu E-Devlet Üzerinden Nasıl Yapılır?

KOSGEB Başvurusu E-Devlet Üzerinden Nasıl Yapılır?


 Kosgeb nedir, temel hedefi nelerdir, girişimci kredisi nasıl alınır, kurumun sağlamış olduğu desteklerden kimler yararlanabilir, Kosgeb başvurusu e-devlet üzerinden nasıl yapılır? merak edilen tüm bu başlıklar altında bilgilendirme yaparak kısa ve net açıklamalarda bulunacağız.

KOSGEB Nedir?

KOSGEB, bir çok girişimcinin hayalini kurmuş oldukları sektörlerde işletme kurmalarına yardımcı olan ve yıllardır hayalini kurmuş oldukları işleri faaliyete geçirmelerinde yardımcı olan bir kuruluş olarak halk arasında dile getirilmektedir. Aslında KOSGEB’in açılımı Küçük ve orta ölçekli sanayiyi geliştirme ve destekleme idaresi başkanlığı olarak tabir edilirken bu kurumun asıl amacı ülke ekonomisinin canlanması olduğu gibi aynı zamanda sosyal ihtiyaçların karşılanabilmesi için 1990 yılında kurulmuştur. Bu kuruluş işletmelerin arasındaki rekabet gücünü arttırarak kurumsallaşma ve ihracat gibi konularda kendilerini geliştirmelerinde yardımcı olacaktır.

KOSGEB’in Temel Hedefi Nedir?

Yeni işletmelerin kurulmasında girişimcilere maddi anlamda destekler vererek ülke ekonomisinin canlı tutulması hedeflenmektedir. KOSGEB’in sağlamış olduğu destekler aşağıda maddeler halinde yer almaktadır.

 • KOBİ destek programı
 • AR-GE genel destek programı
 • Kredi faiz desteği
 • İşbirliği güçbirliği destek programı
 • Genel destek programı

Girişimci Kredisi Nasıl Alınır?

Kurumun sağlamış olduğu desteklerden yararlanmak için öncelikle girişimcilik eğitimi ve sertifika almış olması gerekmektedir. Girişimcilik sertifikasına sahip olan vatandaşlarımızın şirket kurma işlemlerini yerine getirmiş olması gerekmektedir. Ayrıca şirket kuracak olan vatandaşlarımızın ortaklı şirket kurmuş olması durumunda hisselerinin en az %30 olması gerekmektedir. Bunların yanı sıra erkek girişimcilerimize %60 oranında destek verilirken bayan girişimcilerimiz için %70 oranında destek verilmektedir. Kurmuş olduğunuz işletme için yapmış olduğunuz her harcamayı faturalandırmış olmanız gerekmektedir. Yapmış olduğunuz bu harcamaların bedelini faturalarınız karşılığında KOSGEB desteklerinden alabileceksiniz.Kurumun Sağladığı Desteklerden Kimler Yararlanabilir?

Bu desteklerden yararlanacak olan kişilerin belirli şartlara uyum sağlıyor olması gerekmektedir. İstenilen şartlar ise aşağıda maddeler halinde belirtilmiştir.

 • Üniversitelerin ilgili bölümlerinden mezun olup genç girişimci geliştirme programlarına katılmış olan vatandaşlarımız bu desteklerden yararlanabilecektir.
 • İş kurma danışmanlığı ve eğitimini almış olan girişimcilerimiz bu desteklerden kolay bir şekilde yararlanabileceklerdir.
 • İŞGEM bünyesinde olup son bir yıl içerisinde işletme kurmuş olan şahıslar da bu desteklerden yararlanabileceklerdir.

KOSGEB Başvurusu E-Devlet Üzerinden Nasıl Yapılır?

Hızlı ve daha kolay bir şekilde KOSGEB desteklerinden yararlanılabileceği gibi aynı zamanda az belge ile başvuru yaparak zamandan da tasarruf edebilirsiniz. Bu hizmetlerden çok daha kolay bir şekilde yararlanmamız açısından elektronik ortamda işlemlerinizi gerçekleştirmeniz için bu sistem ile çalışılmaya başlanmıştır.

E-devlet üzerinden yapılacak olan işlem sırası aşağıda yer almaktadır.

 • Gerçek şahıs işletmelerinin yanı sıra gerçek şahıslar da e- devlet şifrelerini kullanarak KOSGEB hizmetlerinden yararlanabileceklerdir.
 • Anonim şirket, Limited şirket ve Şahıs şirketleri yani tüzel kişi işletmelerine sahip olanlar KOSGEB için e-devlet üzerinden yapacakları başvuru işlemlerini Merkezi sicil kayıt sisteminde kayıtlı olan işletme temsilcileri aracılığı ile yapabileceklerdir.
 • İşletmeleri münferiden temsil eden kişiler ise e-devlet üzerinden KOSGEB başvuru işlemlerini gerçekleştirebileceklerdir.
 • Diğer durumlarda olan vatandaşlarımız ise E-devlet üzerinden yapacakları bu işlem için öncelikle işletmelerden almış oldukları vekalet dosyasını tarayarak sisteme yüklemeleri gerekecektir. elektronik ortamda yüklenmiş olan bu vekalet kontrol edildikten sonra tüm işlemleri e-devlet üzerinden gerçekleştirebileceklerdir.Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git