Kobilere KGF Kefalet Destekleri Arttırıldı!

Kobilere KGF Kefalet Destekleri Arttırıldı!
26 Aralık 2018 tarihinde güncellendi.

KGF ; teminat yetersizliği sebebi ile kredi alamayan küçük ve orta ölçekli işletmelere kefil olarak banka kredisi kullanmalarını sağlayan bir bir fondur. Uzun adı Kredi Garanti Fonudur. KGF’ nin kefaletinden faydalanabilmeniz için ise iyi bir iş fikrinizin olması gerekmektedir. Bir Kobi için 1 milyon TL’ lik meblağ kefalet üst limiti olarak belirlenmiştir. Kredinin en çok % 80 ‘ ine kefil olunmaktadır. Kobilerin tanımı değişti. Detaylar için tıklayınız.

Hazine Müsteşarlığı ile Kredi Garanti Fonu (KGF) arasında imzalanan yeni protokol ile birlikte yeni kefalet limitleri tahsis ediliyor. Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, KOSGEB Başkanı Prof. Dr. Cevahir Uzkurt, Hazine Müsteşarı Osman Çelik ve KGF Yönetim Kurulu üyelerinin de katılımı ile Hazine Müsteşarlığı ve KGF arasında protokol imza töreni gerçekleştirildi.destekleme

Kobilere Kredi Garanti Fonu ile verilecek destekler arttırıldı.

İmzalanan protokol ile hazine destekli kredi garanti uygulaması kapsamında yeni kefalet limitleri tahsis ediliyor. KGF desteklerinde ki ödemesiz dönemler uzatılıyor.

Hazine ve KGF arasında imzalanan protokol ile,  yararlanıcı gruplara yönelik olarak farklı kefalet üst limitleri, kefalet oranları ve yararlanıcı grup limiti tahsislerinde düzenlemeler yapıldı. Yapılan düzenleme ile yararlanıcı grupların sistemden daha fazla faydalanmaları amaçlanıyor.

  • Kefalet oranlarının ihracatçılar ve döviz kazandırıcı faaliyeti olanlar için yüzde 100,
  • Kadın ve genç girişimciler için yüzde 90,
  • KOBİ yatırımcıları için yüzde 85 

oranında destek verilmesi ön görülüyor. Bununla birlikte Esnafa Kobi Nefes Kredisi Başvuruları yılında da devam ediyor.Kobilere KGF Kefalet Destekleri Arttırıldı! Konusuna 1 Yorum Yapıldı
  1. Burak çEVİK dedi ki:

    Girişimciyim ve geçmişim yok ama bir fikrim var bunu ticari değiştirmek istiyorum düşüncesinde iseniz ve maalesef bir fikrim var ama param yok diyorsanız bunu da bir çaresi var Bunlardan bir tanesi de kredi Garanti fonu ya da kısa adıyla kadife kadife Türkiye’de faaliyet gösteren ve kuruluş amaçlarından bir tanesi hem girişim aşamasında olan iyi fikirleri yani desteklemek hem de büyümekte olan işletmelere ama finansmanı erişmek de zorluk yaşayan firmalara kefalet vermek suretiyle destek olan finansmana erişim Derneği kolaylaştıran bir kurum genellikle kredi veren nakit para veren bir kurum değil kadife sadece kefalet onayı veren kefalet riskini üstlenen bir kurum Siz bir kredi ihtiyacınız varsa bu kredi için öncelikle bankaya ve Finansal kuruluşlar müracaa ediyorsunuz banka nezdinde yeterli Kredi değerliliği niz yok ise bu defa banka sizin dosyanızı Kredi Garanti fonu Ne gönderiyor Kredi Garanti fonundan ki birtakım başvuru incelemeleri evrak taleplerinden sonra işletmenizde bankadan kullanıcıya kredi için bir kefalet veriliyor ve bu kefaletinin neticesinde belirli bir kredinin ana parası üzerinden belirli bir kefalet komisyon alıyor Kredi Garanti fonu Kendi öz kaynaklarından kullandırdığı kefaletler de o şirkette bir eçmiş aramıyor ancak hazine kaynaklarından kefalet verdiği zaman o şirketin en az 1 yıllık geçmişinin olmasına geçmişinin olması gerektiği şartını arıyor Kredi Garanti fonu özellikle bankaların kredi değerliliği açısından yeterliliği bulmadığı firmalara kefalet kabulü veriyor ve Ama kredi Garanti fonu yine kendisi kefalet olayı koyacağı işletmede Eğer öngerilmeli ileriki dönemde öngörülmeyen birtakım risklerin olduğunu ön görüyorsa bunun neticesinde ek ilave teminatlar talebi edebiliyor ancak finansal kuruluşların bankaların kabul etmediği teminatları Kredi Garanti fonu kabul edebiliyor bunların içerisinde İşletme Rehni marka Reyhani ya da maden ruhsatı gibi birtakım bankaların kabul etmediği teminatları da kabul edebiliyor Onun için kredi Garanti fonu önemli bir kurum ve kredi Garanti fonu şu andaki limiti bir milyon TL’ye kadar kefalet tanımlayabilir yine Kredi Garanti fonundan yararlanabilmek için Türk Ticaret kanununda tanımlanmış gerçek ya da tüzel kişi ünvanına şartlarına sahip olmanız gerekiyor Eğer girişimci isteriz fikrim var ama bu fikri hayata geçiremiyorum diyorsanız Unutmayın ki Size destek olacak Kredi Garanti fonu var bankalara gidin mutlaka bir kredi değerliniz vardır ama geçmişiniz olmadığı için eğer banka kredi vermiyorsa Kredi Garanti fonunun desteğini istediğiniz söyleyin Kredi Garanti fonunun destekleri konusunda daha fazla Detay öğrenmek istiyorsanız mutlaka Kredi Garanti fonunun irtibat bürosuna gidip oradaki uzmanlarla konuşmanızı da fayda var.

Sayfa başına git