Kadınların 50 Bin TL KOSGEB Hibesi Alması Çok Basit!

Kadınların 50 Bin TL KOSGEB Hibesi Alması Çok Basit!
9 Nisan 2019 tarihinde güncellendi.

İş kurmak ya da büyütmek isteyen bayan girişimlere KOSGEB’den 50 bin TL hibe verilmektedir. Bankalar da bağlantılı olarak özellikle kadın girişimcilere hibe dışında faizsiz kredi imkanı sağlamaktadır. Devlet destekli bu krediler bayanlar tarafından çok ilgi görmektedir. İş yeri kurmak isteyen ve bir fikri olan ev hanımlarına da hibe ve faizsiz kredi imkanı sunulmaktadır.  Ayrıntılar yazımızın devamındadır.

Bayanlara 50 Bin TL Hibe 100 Bin TL Faizsiz Kredi

KOSGEB’ten kadınlara verilen 50 bin TL hibe iş dünyasına kadınların katılımı ve ekonominin canlanlanması açısından çok yararlı bir projedir.  Girişimci gerekli işlemleri yaptıktan sonra KOSGEB’den destek görmektedir. İşletme için 50 bin TL. yeterli gelmiyorsa ayrı olarak girişimcilere faizsiz 100 bin TL. ye kadar kredi vermektedir. Faizsiz bu krediyi 2 yıl sonra geri ödemeye başlayabilirsiniz. Bankaların verdiği faizli kredilere göre geri ödemesiz 50 bin TL. hibe birçok kişiye verilmektedir. Yeter ki iş planınızı kurulun şartlarına uygun şekilde oluşturun.

KOSGEB kadınlara 50 bin TL. girişimci hibesi isimli içerikte bayanların taşımaları gereken şartlar, başlangıç aşamasında proje geliştirme ve oluşturma, sektör seçimi gibi konular yer almaktadır.

Bayanlara 50 Bin TL Hibe 100 Bin TL Faizsiz Kredi

Bayanlara 50 Bin TL Hibe 100 Bin TL Faizsiz Kredi

Kosgeb Kadın Girişimciye Hibe Eğitimi Veriyor!

KOSGEB tarafından oluşturulan bu kurslar İş-Kur işbirliği ile düzenlenmiştir. Girişimciler üniversite mezunu olduğu ve girişimcilik dersleri aldığı takdirde eğitimlere katılma zorunluluğu yoktur. Sahip oldukları sertifika Kosgep tarafından geçerlidir. Toplam olarak 32 saat süren bu eğitimler tamamen ücretsiz olup girişimcilerin işletmeleri için en iyi kararları vermek ve devamını sağlamak amaçlıdır. Meslek liselerinde girişimcilik dersi görerek mezun olan öğrencilerin UGE’e katılması gerekmiyor.

Girişimcilik Desteğinden Faydalanmak İçin Hangi Koşullar Aranıyor?

Öncelikle girişimci bayanların İşkur ve KOSGEB’in birlikte düzenlediği eğitimlere katılarak bilgi sahibi olunması girişimcinin yararına olacaktır. Bu eğitimlerin amacı girişimcilerin iş yerlerini yürütebilme becerisine sahip olmasını sağlamak, başarıyı yakalayabilmek için nelere dikkat etmesi gerektiği konusunda bilinçlendirmektir. Bu eğitim tamamen ücretsizdir. Eğitim sertifikası alındıktan sonra girişimcilerin başvuruları değerlendirilerek uygun görüldüğü taktirde bayanlara 50 bin TL. hibe verilmektedir. Ev hanımlarının kuaför, mağaza, pastahane açmak gibi hayalleri varsa tabi ki krediyi alabilmek adına proje üretmeleri ve bunu onaylatmaları gerekmektedir. Bu iş için danışmanlardan yardım alarak projenizi onaylatma ihtimalini arttırabilirsiniz. Koşulları sıralamak gerekirse;

 • 18 yaşını doldurmuş olmak,
 • T.C vatandaşı olmak,
 • KOSGEB tarafından verilen eğitimlere katılmak,
 • İş planı oluşturmak ve proje üretmek,
 • KOSGEB tarafından desteklenecek sektörlerden birini seçmektir.

Tüm bu koşullar sağlandığı zaman geriye sadece ve iş yerinizi açmak kalacaktır.

Girişimcilik Kredisinin Kullanım Süresi Nedir?

Herşey tamamlandıktan sonra iş yerinizi açmak için gereken tüm masrafları belirtmeniz gerekmektedir. Alacağınız tüm gerekli malzemelerin faturalandırılmasını yapmalısınız. İşletmenizin kurulumu tamamlandıktan sonra faturalarınızı KOSGEB’e iletmeniz gerekiyor. Kosgeb masrafların %70 oranı kadarını karşılamaktadır. İşletmeniz için 50 bin TL hibe yetersiz gelirse faizsiz olarak 100 bin TL de çekebilirsiniz. Faizsiz kredi aldığınızda geri ödemesine aldığınız tarihten 1 sene sonra başlamaktadır. Kredinin  vadesi 60 aydır, sıfır faizle geri ödeyebilirsiniz.

Devlet Destekli Kredinin Kadınlara Sağladığı Avantajlar

Kadınların da iş hayatına atılması demek ülkenin daha refah bir seviyeye ulaşması demektir. Kadınlar diğerlerine göre iş yeri kurma konusunda daha avantajlıdır. Devlet kadınların özgürlüklerini sağlayabilmeleri için kimsenin kimseye borç vermediği bu zamanda kadınlara verdiği destek büyük bir ayrıcalıktır. Ziraat bankası da kadınlar için kredi imkanı sunmaktadır. Kadınlar iş hayatında kendi güçlerini ortaya koymaları için özel hizmetler sağlamaktadır. İş yeriniz için POS hizmeti sağlayan Ziraat Bankası üye bilgilerinin görüntülenmesi ve hesap dökümlerini inceleyebilme imkanı vermektedir. Üyelik ve POS hizmetleri için ayrıntılı bilgiye ulaşmak için tıklayınız. Kart aidatı gibi masrafları kadın müşterilerine yansıtmamakta bu ayrıcalıkların sağlandığı kobilere özel bir kart vermektedir. 60 aya varan vadelerle çekilen kredinin girişimci kadınlar tarafından kolaylıkla ödenebilmektedir. Devletin kayda değer bu desteğinden yararlanmak için geç kalmayın siz de iş yerinizi açıp bir an önce iş kadını olmaya hazırlanın diyoruz. Projelerini kabul ettirme açısından kadınlar dışında avantajlı olan diğer gruplar ise; Gaziler, birinci dereceden olan şehit yakınları, engelli vatandaşlardır.Devlet Destekli Kredinin Kadınlara Sağladığı Avantajlar

Devlet Destekli Kredinin Kadınlara Sağladığı Avantajlar

KOSGEB Hangi Sektörlere Destek Sağlamaktadır?

 • Maden ve taş ocakçılığı
 • Her türlü imalat
 • Ulaştırma ve Depolama işleri
 • Bilgi ve iletişim
 • Finans ve sigorta uygulamaları
 • İdari ve destek hizmetleri
 • Kültür, sanat, eğlence sektörleri
 • Konaklama ve dinlenme tesisleri
 • Kanalizasyon ve atık su iyileştirme faaliyetleri için destek sağlamaktadır.

Kadın girişimcilere KOSGEB hibe kredi desteği isimli içeriğimizde mevcuttur.

KGF

Kosgeb’in sağladığı geri ödemesiz hibe işletmeniz için yeterli gelmediyse bankalardan kadın girişimcilere özel krediler verilmektedir. Bankalardan da iş yeri açma kredisi almak mümkündür. Ev hanımlarının finansmana ulaşmaları daha zor bir hal almaktadır. Fakat bankalar ev hanımlarına da iş yeri açma kredisi için destek olmaktadır. KGF tarafından herhangi bir finans kuruluşundan nakit finansman talep edilir ve alınamaz ise, bu kez teminat mektubu yöntemi ile kefalet sağlanır. KGF’nin burada ki amacı para vermek değil, kefalet sağlamaktır.

Girişimcilere Kredi Desteği Sağlayan Bankalar

Ziraat Bankası

Ziraat Bankası ev hanımları için finansal destek sağlamaktadır. Kadınlara özel kadın girişimcilik destek paketini ev hanımlarına ve diğer kadın girişimcilere sunmaktadır. Kadın girişimcilere düşük faizler ve dosya masrafı gibi ek masraflar yansıtılmadan kadınların girişim fikirlerine destek olmaktadır. Kredi tahsis ücretinde yarı yarıya bir indirim uygulanmaktadır. Kadın girişimcilere verilen KOBİ kart çoğu işlemlerini daha ucuz ve ya da maliyetsiz halledebilmektedir. Mobil bankacılık üzerinden kadın girişimciler EFT/Havale gibi işlemleri bu sayede ücretsiz yapabilmektedir. Kendiniz ve 18 yaş üzeri çocuklarınız için bireysel emeklilik planlarını da banka aracılığıyla yapabilir avantajlardan yüksek oranda yararlanabilirsiniz.

Garanti Bankası 

Ev hanımları ne yazık ki çalışmadıkları için bir gelire sahip değillerdir ve bankaların gelir belgesi olmadan kredi vermesi neredeyse imkansızdır. Ev hanımları girişimci olup iş hayatına her ne kadar atılmak isteseler de sonuç pek iyi olmamaktadır. Ama Garanti Bankası bu konuda kadınların teşviki için gerekli çalışmalara destek vermektedir. Kadınların iş hayatına girmesinin ekonomiye katkısı çok büyük olacaktır. Bunun için ev hanımlarına özel krediler sunmaktadır. İş yerlerini açmaları için destek olmaktadır. Destek sağlasa da tabi ki ev hanımlarının da bazı koşulları yerine getirmesi gerekmektedir. Bu şartları sizin için sıraladık.

 • Kira geliri ya da faizli mevduat hesabı gelirini gösteren belge,
 • Kendi üzerilerine kayıtlı olan gayrimenkullerin tapusunu sunmaları ya da taşıt ipoteğini sağlayabilmeleri,
 • İpotekli ihtiyaç kredisi başvurularında bulunmaları,
 • Şube müdürü ayrıcalıklı kredi başvurularında bulunmaları gerekmektedir.

İş yeri açma fikriniz için Garanti Bankası danışmanlık sağlamaktadır. Yararlanmak istiyorsanız buraya tıklayınız.

Bayanların kamu kurum ve kuruluşlarından aldıklarım 50 bin hibe ile en çok açtıkları işletmeler şunlardır;

 1. Aile çay bahçeleri,
 2. Ev yemekleri üretimi yapılan lokantalar ve büyük yemek tesisleri,
 3. Hediyelik eşya üretimi ve pazarlaması sektörü,
 4. Bayan giyim mağazaları,
 5. Çanta, gözlük ve aksesuar satış iş yerleridir.

Bayan girişimciler için en önemli tavsiye anlamadıkları işlerden uzak durmalarıdır.

İkinci olarak Halk Eğitim Merkezlerince verilen mesleki kurslara katılarak iş kurmak istedikleri sektörde eğitim alabilirler ve bu eğitimler neticesinde profesyonel boyutta devlet desteği talep edebilirler. Kadınların 50 Bin TL KOSGEB Hibesi Alması Çok Basit! Mutlaka doğru zamanda doğru iş projesi ile başvurunuzu yapın. Girişimcilik Destekleri kapsamında verilen 50 bin TL hibe ve 100 bin TL faizsiz kredi için son başvuru tarihi 31 Aralık’dır. 1 Ocak 2019 itibari ile Girişimciliği Geliştirme Destek Programı kapsamında yeni destekler verilmeye başlanacaktır.Kadınların 50 Bin TL KOSGEB Hibesi Alması Çok Basit! Konusuna 2 Yorum Yapıldı
 1. Funda oymak dedi ki:

  Ben kayıtbişlemini başaramadım

 2. Selma Duman dedi ki:

  20 yıl boyunca Tekstil atölyesinde 78 çalışandan biriydim. Şimdi kendi açtığım iş yerimde 6 çalışanım var. 1 yıl önce kendi işimi kurdum. kosgeb’den hibe alacaktım ancak hibe almadan önce o dönem iş yerini açma zorunluluğu olduğu için 70 bin lira borçlandım.

Sayfa başına git