İşyeri Açmak İçin Nereye Başvurulur? (Güncel Evrak Ücretleri)

İşyeri Açmak İçin Nereye Başvurulur? (Güncel Evrak Ücretleri)
6 Nisan 2019 tarihinde güncellendi.

İşyeri açmak istiyorsanız ilk önce ne üzerine iş kuracağınıza karar vermeli ve kuracağınız işin çeşidine göre kuruluşlara başvurmalısınız. En önemli hususların başında işyerinin hangi vergilendirme dilimine tabi olduğudur. Direkt olarak vergi dairesine başvuru yapabileceğiniz gibi, bir muhasebeci ile anlaşıp ne iş yapmanız gerektiğini anlatıp uygun vergi dilimini seçebilirsiniz. Bu yöntem sayesinde başvuru yapılacak ilk mekanın muhasebeciler olduğunu söyleyebiliriz. Atölye, ızgara salonu ve diğer birçok alanda dükkan açmak için belirli koşullar ve alınması gereken izinler bulunuyor. Bunlardan bir tanesi işyeri açma ruhsatı ve vergi levhası olacaktır. Bunun yanı sıra maliye kaydı da yapmanız gereklidir. Kuaför, güzellik uzmanı gibi alanlarda faaliyet gösterecek olanların ustalık belgesi bulundurması şartı aranmaktadır. Vergilendirme dilimleri ve seçebileceğiniz seçenekleri içerikten inceleyerek bilgi alabilirsiniz.

1. Basit Usul Vergilendirme

Genelde el emeği ile çalışan esnaflara göredir. Ustalık belgesi gerektirir. Ayakkabı tamircisi, terzi gibi esnafın daha çok bu usule tabidir. Basit usulde vergi ödeyen esnaf KDV ödemez. Yazarkasa alma zorunluluğu yoktur. Muhasebe ücrtleri ucuzdur ancak basit usul vergilendirme ile her muhasebeci uğraşmak istemez. Esnaf ve Sanatkarlar Kooperatifine başvurmanız gerekmez. Bunlar haricinde Belediyelerin kendi encümen kararları ile işyerlerini sınırlamaları mevcuttur. Örneğin şehrin veya ilçenin kalabalık bir caddesinde bulunan dükkanların basit usulden vergilendirilmeyeceği kesinleşmiş ise bu işletmeler basit usul olamazlar. Yine aylık ödenen kira miktarı da basit usule engel olan durumlardan biridir Eğer aylık kiranız yüksek ise basit usulden esnaf olamazsınız ve gerçek usul olup her ay ödediğiniz kira için bir de stopaj ödersiniz. 200 lira aylık kiranın stopajı aylık 50 TL.’dir. Aylık kiranıza göre hesaplamayı şöyle yaparız. Siz aylık 500 lira kira versenizde bu net kiradır. Önce net kirayı brüt kiraya çevirmek gerekir. Bunun için aylık 500 TL. / 0,80 = 625 TL. Brüt kiraya denk gelir. Kira için iş yeri sahibinden alınan stopaj %20’dir. Yani 625 TL..’nin yüzde 20’sini kira stopajı olarak ödersiniz. Buda 500 x 20 / 100 hesabından bulunur. Buda aylık 100 TL.’ye gelmektedir. Basit usulde vergi ödeyen esnaf muhasebeciye ortalama 100 TL. Civarında muhasebe ücreti vermektedir.

 • Eğer yıllık kiranız 2019 yılında 7.400 TL.’yi geçiyorsa,
 • Yıllık 100.000 TL. Satış yapıyorsanız,
 • Reklamcı, gayrimenkul satan, kuyumcu, sigortacı, maden işletmesi, taşımacılar (şehirler arası)

basit usulde esnaf olamazsınız. Daha ayrıntılı bilgi isterseniz Maliye Bakanlığının yayınlandığı rehberi linke tıklayarak inceleyebilirsiniz.

vergilendirme

2. Gerçek Usul Vergilendirme

Bu usul basit usul olamayanlar için en az vergi ödemenin yoludur. Basit olamıyorsanız mecburen şahıs şirketine geçmeniz gereklidir. Şahıs şirketinde her ay stopaj ödeyeceğiniz gibi birde %18 KDV ödemeniz gerekmektedir. Sattığınız tüm ürünler için müşterilerinizden %18 KDV alırsınız ve bu KDV’yi vergi olarak devlete ödersiniz. Aylık ödeyeceğiniz stopaj, damga vergisi de bundan hariçtir. Yani hiçbir iş yapmasanız bile seve seve Devlete vergi ödersiniz. Bu usulde işyeri açılışını yine muhasebeciniz yapacaktır. Gerekli evrakları tanzim ederek internet üzerinden başvurunuzu gerçekleştirecektir.

Başvuru ve gerekli evraklar tamamlandıysa işyeri açma işlemi henüz tamamlanmadı. Vergi levhasını elinize aldığınız da bir heyecan duyabilirsiniz ancak bazı şeyler yeni başlıyor. Sırada vergi levhanızla birlikte gidip elektrik, su, doğalgaz, internet gibi envanterlerin açtırılmasına geldiniz. Elektrik için 350 TL, doğalgaz için 450 TL Depozito vermeniz gerekiyor. Eğer sizden önceki kiracı dükkana akıllı su saati almamış ise 250 TL Verip bir de akıllı su saati alıyorsunuz. Hayırlı olsun. Masraf yapmaya başladınız. Sonrasında ise esnaf ve sanatkarlar kooperatifine üye olmanız gerekiyor. Eğer ilçede iseniz önce gidip gerekli evraklar hakkında bilgi alıyorsunuz. İlde iseniz böyle bir problem yok. İldeki Esnaf ve Sanatkarlar Koopertifine gidip üye olma istediğinizi söylüyorsunuz. Görevliler bilgisayara bilgilerinizi girip size bir faaliyet kodu belirliyor. Örneğin işletmenizin açılışında 4 faaliyet kodu belirlemişseniz bunların her biri için ayrı ayrı esnaf kefalete para ödüyorsunuz. Her biri ortalama 500 TL Tutuyor. Ancak siz en önemli faaliyet kodunuzu yazdırın ve 500 TL. Ücretle bu işi bitirin. Diğer masraflarla birlikte esnaf kefalet 550 TL. civarında tutuyor. Tabi birde ilçede iseniz 20 TL‘de ilçe esnaf kefalete veriyorsunuz. Bu işler bittikten sonra zabıta müdürlüğüne gidiyorsunuz.Gerçek Usul Vergilendirme

Gerçek Usul Vergilendirme

Belediye Zabıtasına başvuru yaptığınızda size bir liste veriyor ve bu listede yer alan evrakları hazırlamanızı istiyor. Eğer esnaf kefalete üye olmadan veya vergi levhası almadan giderseniz işiniz olmuyor. Bu yüzden sıralama şöyle gidiyor;

 1.  Vergi Dairesine başvurun ve levhanızı alın.
 2. Esnaf kefalete üye olun, oda sicil tasdiknamenizi alın.
 3. Belediyeye başvurun.

Belediye Zabıtası yaptığınız başvuruda sizden yine bir sürü evrak talep ediyor. Kira kontratı, tapu, dask falan filan. Unutmadan söyliyim, binaya ilişkin dask, kira kontratı ve tapuyu doğalgaz ve elektriği açtırırkende istiyorlar.

Zabıta sizden Çevre Temizlik Vergisi alınması için ÇTV kayıt işlemi bölümüne sevk ediliyorsunuz. Yıllık 50 TL. Civarında belediyeye vereceğiniz ÇTV’niz hayırlı olsun. ÇTB kaydına gittiğinizde sizden kira kontratı ve vergi levhası istenecektir. Ordaki kayıt evrakını da belediye zabıtasına getiriyorsunuz. Eğer getirmezseniz işyeri açma belgesi alamazsınız. Eğer yaptığınız iş ustalık gerektiren bir iş ise bu kez Ustalık Belgesi sahibi olmanız gerekiyor. Eğer belgeniz yoksa yanınızda sigortalı bir usta çalıştırmalısınız. Buda yok ise işyerinizi başka bir faaliyet alanında açmalısınız. Belediye zabıtası birde sizden 6kg. Lık yangın tüpü almanızı istiyor. Tüpünüz olsa bile kabul edilmiyor mutlaka faturasını dosyaya eklemelisiniz.

Dükkanın elektrik ve doğalgazını açtırmak için kira kontratı, vergi levhası tapu ve deprem sigortanızın olması şarttır. Artık kaçak çalışmayı engellenmesi amacıyla vergi levhası olmadan işyerlerinin elektrik ve doğalgazları açılmıyor.

Vergi Dairesinin Ziyareti

Vergi dairesi müsait bir zamanda, ellerinde bir tablet bilgisayarla dükkanınızı ziyaret edecektir. Bu ziyaret esnasında dükkanınızın fotoğraflarını çekecek ve ilk yokalamasını gerçekleştirecektir. Yoklama sonunda vergi dairesi bir belge düzenleyecek. Bu belgeyi muhasebecinize vermeyi unutmayın.

Belediyenin İstediği Belgeler işyerinin sıhhı, gayri sıhhi olma durumuna göre çeşitlere ayrılmaktadır. Aşağıda bazı başvuru formları mevcuttur.

 1. Umuma açık işyeri açma başvuru formu
 2. Gıda üretimi işyeri açma belgesi başvuru formu
 3. Sıhhı işyeri açma belgesi belediye başvuru formu
 4. Sıhhı işyeri açmak için gerekli evraklar

İşyeri Açmak İçin Gerekli Evraklar Ne Kadar Tutar?

Normal şartlarda gerçek usulde bir şahıs şirketi için giderler şunlardır.

 • Vergi Dairesi ilk açılış ücreti 250 TL.
 • Muhasebeci ilk işlem ücreti 50 TL.
 • Esnaf kefalet oda kaydı 550 TL.
 • Elektrik depozito 350 TL.
 • Doğalgaz depozito 450 TL.
 • Su aboneliği 150 TL. 
 • ÇTV Yıllık ödeme 50 TL.
 • İlçe Esnaf Kefalet 20 TL.
 • Belediye yangın tüpü ücreti 90 TL.

İşyeri açmak için gerekli evrakların bu yıl için belirlenen fiyatları içerikteki gibidir. 2019 yılında uygulanacak olan fiyatlar henüz belirlenmemiştir. Fiyatlarda herhangi bir değişiklik söz konusu olması durumunda sizlerle paylaşacağız.İşyeri Açmak İçin Nereye Başvurulur? (Güncel Evrak Ücretleri) Konusuna 3 Yorum Yapıldı
 1. yazıda düzeltme dedi ki:

  esnaf kefalet kooperatifi ile alakalı bi durum yok.esnaf odası olarak yazının düzeltilmesi gereklidir.

 2. Evrak Ücretleri dedi ki:

  bunlar para tutmuyor. Ticaret siciline kayıt olursanız o biraz pahalı. geri kalanı taş çatlasın 500 TL. tutar.

 3. Naz Vural dedi ki:

  Fikret oran yeni iş yeri açmak için gerekli evraklar ve işlemler bir vergi dairesine giderek Gerçek usulde İşe başlama müracaatı yapacaksınız ununla ilgili İşe başlama bildirim formunu doldurup imzalayacak sınız mükellef yani işyeri açacak kişi konumunu da olacaksınız Bundan sonra bu eve ait bir Muhasebeciyle çalışmaya başladıysanız onun Doldur bir imzalaması doğru olacaktır ilk İşe başlama bildirim formunun ekinde noter onaylı imza sirküsü ile onaylı nüfus cüzdan sureti gerekmekte 3 ikametgah ilmuhaberi bunu muhtarlık veya nüfus cüzdanı nüfus müdürlüklerinden alıyorsunuz 4 açacağınız yer mülkiyeti size aitse tapu fotokopisi kiracı iseniz kira kontratı fotokopisi gerekmekte gerekli evraklar ve başvuru işlemleri tamamlandıktan sonra vergi dairelerinde görevli bulunan yoklama memuru işlemler sonucu işyerinize gelir denetler ve doğruluğuna onayladıktan sonra tutanak düzenler sonrasında Vergi dairesinden vergi levhası alırsınız fatura ve irsaliye nizi bastırmak için evrak biridir bu Evran Yetkili matbaalardan Fatura ve irsaliyeli bastırırız sonrasında sırasıyla başvuracağınız ilgili kuruluşlar belediyeye başvurması gerekmekte Sosyal Güvenlik Kurumu’na başvurmanız gerekmekte Ticaret Odası veya esnaf meslek odalarına başvurmanız gerekmektedir muhasebeci temin ettiyseniz bu arada başvurularda bulunacak kişide işyerinizin özellikle açılışında muhasebeci imza atacak dediklerini de kendisi tamamlayabilir

Sayfa başına git