Girişimcilere 150 Bin Lira Hibe ve Faizsiz Kredi Desteği


Girişimcilere 150 Bin Lira Hibe ve Faizsiz Kredi Desteği

Girişimcilere 150 Bin Lira Hibe ve Faizsiz Kredi Desteği


İş yeri açan girişimciye 150 bin lira kredi parası ve yeterli sermayesi olmayan  ve iş kurmak, dükkan ve  veriliyor.  Kosgeb bu kapsamda 50 bin lira hibe 100 bin lira faizsiz kredi toplamda ise 150 bin liraya kadar destek veriyor. Tabu bu destek yeni iş kuranlar için. Genel destek ve KOBİGEL isimli projelerin destekleme oranları daha da yüksek. Devlet 1 Kasım 2015 seçimleri için pek çok parti farklı vaatler verdi. Bu vaatler arasında en dikkat çekicilerden bir tanesi AKP’nin genç girişimcilere 50.000 TL Hibe Kredi ve 100.000 TL Faizsiz Kredi oldu. İki yıldan beri kendi iş yerini açarak iş sahibi olmak isteyenler bu destekle buluştu ve yeni girişimciler banka kredisine bulaşmadan artık kendi iş yerlerini açabiliyorlar. Giyimden, tekstile, marketlerden, teknolojiye kadar birçok iş yeri destek almayı başardı.

hibeler

Kosgeb iş yeri açana 150 bin TL kredi desteği sunuyor.

Kosgeb 150 Bin Lira Kredi Desteği Şartları Nelerdir?

18-30 yaş arasındaki genç girişimcilere iş kurmak şartıyla hibe kredi verilmektedir. Yani 29 yaşı aşmamış olmak gerekmektedir. Bu krediye başvurabilmek için öncelikle KOSGEB’ in anlaşmalı kurumlar ile yapmış olduğu eğitim programı dahilinde kursa başvurmak gerekiyor. Kurs süresi toplamda 32 saat olduğundan kimseyi işinden alıkoymuyor. Ayrıca üniversitelerde bu dersi alan genç girişimciler bu eğitimden muaf tutulmaktadır. 2016 Haziran ayında yeni bir protokole göre meslek lisesi mezunu gençlerinde bu eğitimi almaları gerekmiyor. Tabi kendi mesleklerinde bir iş kurmaları gerekiyor. Lise mezunu olan ve kendi işini kuracak gençlere 150 milyar verilmesi çok iyi bir olay. Uygulamalı girişimcilik eğitimi alan ve sertifika sahibi genç girişimciler kabul ettirdikleri iş projeleriyle 50 bin lira hibe kredi almaya hak kazanmış olacaktır. Uygulamalı girişimci eğitimleri ücretsiz olup ayrıca kursiyerlere her gün için belli bir miktar ücret ödenmektedir. Yani hem eğitimini ücretsiz almakta hemde bu süre içinde bir miktar maaş alınmaktadır. Ayrıca bu eğitim sonunda Hibe Krediden faydalanma şansını kazanılmaktadır. Bu eğitimleri tamamlayan kursiyerler belli bir iş planına göre işletmelerini kurmalıdır. Ancak bu şekilde Hibe kredilere başvuru imkanı yakalayabilirler. Bu Hibe Krediden faydalanmak için  kursiyer kurduğu işletmenin ya kurucusu olmalı ya da kurucu ortağı olmalı ve ya en az %30 oranında hisseye sahip olmalıdır. Ayrıca işletme kurulmasının üzerinden 2 sene geçmemiş olması gerekmektedir. Aşağıdaki tabloda Genç girişimcilere verilen destek kredisinin unsurları, süresi, oranı ve üst limit bilgileri yer almaktadır.Girişimci desteğini unsurları, oranı

Girişimci desteğini unsurları, oranı

İşyeri Açan Girişimciye 150 Bin Lira Kredi Başvurusu Nasıl Yapılacak?

Genç Girişimciler İçin Hibe Krediye başvurmak için  internet sitesinden Veri Tabanı na kayıt olmalı, buradan başvuru kayıt belgeleri, iş planı ve gerekli belgelerle Hizmet Müdürlükleri’ne başvuruda bulunması gerekir. Gerekli inceleme ve onaylardan sonra artık teşvik başvurusu hayata geçmeye hazır hale gelecektir. Kosgeb 50.000 TL. hibe 100.000 TL. faizsiz kredi ile sunulacak olan yeni paket kapsamında eğer proje iş görmeye başlar ve büyüme noktasında mali desteğe ihtiyaç duyarsa yine 100.000 TL değerinde Faizsiz Kredi Desteği ile desteklenebilecek. Bu sayede Devlet ve genç girişimciler için toplamda 50.000 Geri Ödemesiz + 100.000 Faizsiz Kredi verilmiş olacaktır. İş kuran ve 1 yıl boyunca aynı iş yapan girişimciler işletmelerinin faaliyetlerini büyütmek için isterlerse 100 bin lira faizsiz krediye de başvurabilmektedirler. Bu destek ile birlikte esnafa ve gençlere yüz elli milyar para ödenmiş olacaktır.

150 bin lira paranız varsa, KOSGEB ile uğraşmayın. Gidin işinizi kurun. Ancak paranız yoksa yeni iş kurmak için çok iyi bir para veriliyor. Eğitime başvurun. Sizde bu paradan faydalanın. Evrak vb. işlerden korkmayın. Hizmet merkezleri size yardım etmek için hazır.Etiketler:

Girişimcilere 150 Bin Lira Hibe ve Faizsiz Kredi Desteği Konusuna 1 Yorum Yapıldı
  1. tarz dedi ki:

    ben 34 yaşında başvuru yaptım ve hibe desteği aldım. kosgebde yaş sınırı yok.

Sayfa başına git