İŞKUR İşsizlik Maaşı Başvurusu 2018 Yılında Kaç Para Ödeniyor?


İŞKUR İşsizlik Maaşı Başvurusu 2018

İŞKUR İşsizlik Maaşı Başvurusu 2018

İşçilere işsiz kaldıkları zaman ödenen işsizlik maaşı en son yatırılan prim gün sayısına göre değişiklik gösteriyor. 10 ay, 8 ay ve 6 ay boyunca isşizlik ödeneği alabilmek için bazı şartların sağlanmış olması gerekiyor. İŞKUR İşsizlik Maaşı 2018 Başvurusu ve işsizlik maaşı ile ilgili tüm sorularınızın cevaplarına sayfamızdan ulaşabilirsiniz.

İşsizlik Maaşı Nasıl Alınır Şartları Nelerdir?

İşinizden kendi isteğinizle çıkarılmadığınız sürece korkmanıza gerek yok. İŞKUR çeşitli programlar sayesinde hem işsiz kalanlara iş buluyor, iş bulana kadar da işsizlik ödeneği veriyor.

10 ay boyunca işsizlik maaşı alabilmek için prim gün sayısının 1080 gün sigortalı olarak çalışılıp işsizlik primi ödenmesi gerekiyor. 180 gün 6 ay olarak yatırılan işsizlik ödeneğinden yararlanabilmek için 600 gün sigortalı olarak çalışıp işsizlik priminin ödenmesi gerekiyor. 240 gün 8 ay işsizlik ödeneğinden yararlanabilmek içinde 900 gün sigortalı olarak çalışıp işsizlik sigortası priminin ödenmiş olması şartları ile en az 6 ay en çok 10 ay işsizlik maaşı veriliyor.

İşsizlik maaşından yararlanabilmek için işten çıkartılmış olmanız ve ya karşılıklı iş akdinizin sonlandırılması gerekiyor. Kendi isteğinizle işten çıkmanız halinde işsizlik maaşından yararlanamazsınız. Ancak bazı fabrikalarda çıkışlar açıldığında kendi isteğinizle işten çıksanız bile işveren ile anlaşmalı olarak çıkış yaptığınızda işveren tarafından bir sakınca görülmediği durumda da işsizlik ödeneğinden yararlanabilirsiniz. İşsizlik maaşından yararlanabilmeniz için açtığınız işyerinin iflas etmesi gibi olağanüstü bir durumda da işsizlik maaşından yararlanabilirsiniz.

İŞKUR İşsizlik Maaşı 2017 Başvurusu

İŞKUR İşsizlik Maaşı 2018 Başvurusu

İşsizlik ödeneği almanın şartları arasında en son çalıştığınız işyerinden ayrılmadan önce en az 120 gün sigortalı olarak işsizlik primi yatırılmış olması gerekiyor. İşsizlik maaşından yararlanabilmek için son 3 yıl içinde en az 600 gün işsizlik sigorta primlerinin yatırılması gerekiyor. Son 3 yılda 600 gün işsizlik primi yatıran kişiler en az 6 ay en çok 10 ay boyunca işsizlik maaşı alabilirler. İşsizlik maaşı almak isteyenler işlerine son verildiği tarihten sonra 30 gün içinde İş kur hizmet birimlerine giderek başvuru yaparak işsizlik maaşı başvurusu yaparak yatırdıkları işsizlik primlerinin gün sayısına göre en az 6 ay en çok 10 ay boyunca işsizlik ödeneği alabilirler. İşkur işsizlik maaşı için başvurular ayrıca İşkur resmi web sitesi olan www.iskur.gov.tr üzerinden de yapılabilmektedir. İşsiz kalan kişiler yukarıdaki şartları yerine getirmek kaydıyla işsizlik maaşlarını alabilirler.

İşsizlik Maaşı Kimler Alabilir?

İşçilere işsiz kaldıkları zamanda ödenen işsizlik maaşını en son çalıştığı işyerinde sigortalı olarak çalışıp en az 600 gün işsizlik primi ödemiş olan işçiler işsizlik maaşı alabiliyor.

İŞKUR Engelli ve eski hükümlülere işyeri açma hibe kredisi veriyor.

İşsizlik Maaşı Hesaplama 2018 Yılında Alacaklar İçin!

İşsizlik ödeneği hesaplamasında baz alınan veriler ödenen prim gün sayısı ve primlerin ödenmiş olmasıdır. İşsizlik maaşı başvurularınızı hizmet akdinizin feshedilmesinden sonra 30 gün içinde yapmazsanız bu uygulamadan yararlanamazsınız. • 600 gün işsizlik sigortası primi ödeyenler 180 gün yani 6 ay;
 • 900 gün işsizlik sigortası primi ödeyenler 240 gün yani 8 ay;
 • 1080 gün işsizlik sigortası primi ödeyenler 300 gün yani 10 süreli olarak işsizlik maaşı alabilirler.
işsizlik-maaşı

İşsizlik maaşı hesaplama

Son Zamlarla İşsizlik Maaşı Ne Kadar Oldu?

2018 yılında asgari ücrete gelen zam ile birlikte  işsizlik maaşlarına da zam geldi. 2018 yılında asgari ücrete yapılan % ‘lik zam  işsizlik maaşının alt ve üst limitlerinde artışa neden oldu. İşsizlik maaşına gelen zam ile birlikte ;

 • İşsizlik maaşının üst limiti, 1.421 liradan 1611 TL’ye yükseldi.
 • En düşük işsizlik maaşı ise 710 lira iken 805 TL oldu.

İşkur İşsizlik Maaşı Sorgulama Sistemi

İşsizlik maaşınızla ilgili bilgi almak ve başvuru ve sorgulama işlemleri için İŞKUR web sitesinden ve e-devlet sitesinden bilgi alabilirsiniz.

İşkur İşsizlik Maaşı Sorgulama Sistemi

İşkur İşsizlik Maaşı Sorgulama Sistemi

Banka Hesabına İşsizlik Maaşı Ne Zaman Yatar?

En son çalıştığınız işyerinden hizmet akdinizin feshedilmesinden sonra 30 gün içinde işkur hizmet birimlerinden ve resmi web sitesi olan www.iskur.gov.tr üzerinden işsizlik maaşı başvurusu yapanlar almayı hakeden sigortalı işsizler ay sonunda TC kimlik numaralı nüfus cüzdanı ile birlikte her hangi bir PTT şubesine başvurarak işsizlik ödeneklerini alabilirler.

İşsizlik Maaşı Başvurusu

İşsizlik maaşı başvuruları www.iskur.gov.tr üzerinden yapılabilmektedir. Aynı zamanda İşkur hizmet müdürlüklerinden işsizlik maaşı için başvuru yapabilmek mümkündür.

2018 yılında kendi istek ve kusuru dışında işini kaybedenler; en son çalıştıkları işyerinde en son 120 gün içinde prim ödeyerek sürekli çalışmış olmak şartı ile en son 3 yıl içinde en az 600 gün işsizlik sigortası primi ödemiş olmak şartıyla maaş alabilirler.

İşsizlik Maaşı İçin Gerekli Evraklar

İşsizlik maaşından yararlanmak için kendi isteğiniz dışında işyerinizden ayrılmış olmanız kuralı geçerlidir. İşyerinizden işveren sayesinde kovulmuş iseniz, işvereninizin size işten ayrıldığınıza dair belge vermesi gereklidir. Bu belgenin bir nüshası işverende bir nüshası da sizde kalmalıdır. İşten kendi rızanız dışında ayrıldığınızı belirten belgeyi almadan kesinlikle çıkmayınız. İşsizlik maaşından yararlanmak için;

 • Türkiye Cumhuriyeti kimlik kartı, pasaport ve ya ehliyet fotokopisi gereklidir.
 • Diğer bir evrak ise işten kendi isteğiniz ile ayrılmadığınızı gösteren belge olacaktır. Bu belgenin işveren tarafından hazırlanması zorunludur. Belirtilen bu iki belge ile İŞKUR’dan işsizlik maaşı başvurusu yapmaya hak kazanırsınız. İşten ayrılış belgeniz sizde bulunmasa bile size sorun yaratacak bir durum teşkil etmemektedir. Bu işvereninizi ilgilendiren bir husustur.

Siz de kendi rızanız dışında iş yerinden ayrılmanız halinde yukarıda verdiğimiz gerekli koşulları yerine getiriyor iseniz işsizlik maaşına başvuruda bulunabilirsiniz.

İŞKUR İşsizlik Maaşı Başvurusu 2018 Konusuna 6 Yorum Yapıldı
 1. suleyman dedi ki:

  1997 nisan da bagkur baslangicim var 2017 aralikta isini sonlandirdim hic bir gelirim yok issizlik ayligi alabilirmiyim.yardimci olursaniz sevinirim.

 2. necla çorlu dedi ki:

  işsizlik maaşı almak istiyorum nezaman alabilirim

 3. Leyla daylan dedi ki:

  Maddi sıkıntı çekiyorum 4 tane okutuyorum bana yardımcı olursanız çok memnun olurum

 4. ali uzun dedi ki:

  30/06/2018 tarihinde çalismis oldugum firma sözlesmemiz fesih oldu issizlik maasina kayd olmak istiyorum bilginize

 5. Nisa dedi ki:

  İşsizlik ödeneğinden yararlanabilir işsizlik ödeneği Birazdan size bir de süre bakımından yerine getirmesi gereken prim ödeme gün sayısı lazım son 3 yılda işten ayrıldığı tarihten geriye dönük olarak son 3 yıl içerisinde en az 600 gün prim ödeme şartı var Her şeyden önce ki bunun 120 Günü kesintisiz olmalı yani son 4 ay içerisinde de tam primi Ödemiş olmalı işçi bunları eleştirilen konular yararlanma koşulları bakımından ağır olduğu söyleniyor ama ailem bu konuya bir çözüm getirilemedi Demek ki son üç yıl içerisinde en az 600 gün prim ödeme şartı bunun 120 gün kesintisiz olmak üzere ve işçi işini kendi kusuru dışında bir nedenle kaybetmiş olacak Kendi kusuru demek ne demek kendi kusuru Örneğin iş kanunu 25/2 maddesi çerçevesinde ahlak ve iyi niyet kurallarına uymayan haller ile işten atılmış olmayacak buna ne örnek verilebilir Örneğin iş yerinde kavga etmek hırsızlık yapmak işçinin işverenin güvenini kötüye kullanmak gibi suçlardan dolayı işten atılmamış olacak sözleşmenin sona ermesi olabilir Hak kazandırıcı bir sebep bu arada tabi istifa kesinlikle işsizlik ödeneğine hak kazandıran bir neden değildir.

 6. Eray ozdemir dedi ki:

  Işsizlik maaşı almak istiyorum.

Sayfa başına git