İmar Barışı Hesaplama Robotu 2019 Aracı (EN KOLAY)

İmar Barışı Hesaplama Robotu 2019 Aracı (EN KOLAY)
29 Aralık 2018 tarihinde güncellendi.

Kamuoyunda kaçak olarak imar edilmiş binalara af geliyor. Yaklaşık 13 milyon konutun iskan sorunu artık çözülecek. İmar sorunu olan vatandaşlar e-devlet üzerinden iskan sorunlarını çözebilecekler. 8 Haziran 2018 itibariyle Resmi Gazetede kaçak yapılara af yapılacağı açıklandı. Bu tarih itibariyle de başvurular alınmaya başlayacak. Bu düzenleme Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca imar barışı olarak isimlendirilmiştir. Yalnızca yapı kayıt belgesini 2017 yılından itibaren almış olanlar başvurabilecek. Başvurular 31 Aralık 2018’e kadar devam edecek ve ödemeler de Aralık 2018′ e kadar yapılacaktır. Bakanlar Kurulu başvuru ve ödeme sürecini 1 yıla kadar uzatabilmektedir. İmar barışı ile ilgili merak ettiklerinizin cevapları yazımızda.

İmar Barışı Nedir?

Bakanlar Kuruluna göre çıkan kararda imarsız yapıların kayıt altına alınacağı belirlendi. Başbakan Binali Yıldırım’ın yaptığı açıklamaya göre iskan sorunu yaşayan elektrik, su ve doğalgazı bulunmayan yapılar arsa olarak görünmekte olup bu konutların belgelenerek kayıt altına alınma projesidir. Metrekaresine ve kat sayısına bakılmaksızın bu konutlar için yapılan her başvuru kabul edilecek olup herhangi başka bir şarta bakılmadan bu barış kapsamında olacaktır. 50 yıllık bir soruna çözüm getirilmiş ve 2017 yılından önce yapılmış konutların hepsine kayıt belgesi verilmesi amaçlanmaktadır. Bu tarz yapıların çoğu 2000 yılında önce yapılmış olduğu gözlemlenmektedir. Konutların çoğu hazine arazisi, mera, bir başkasının mülküne yapılarak işgal edilmiş durumdadır.

İmar Barışı Açıklandı

İmar Barışından Yararlanacak Yapılar

31 Aralık 2017 tarihinden önce usullere aykırı yapılmış evler, binalar bu aftan yararlanabilecek. Boğaziçi sahil ve İstanbul tarihi yarımada dışındaki tüm bölgelerde iskan sorunu olan yapılar bu af kapsamı içerisindedir. Başkasının arsası üzerine yapılmış imar edilmiş ise bu yapılar devlet hazinesine aktarılacaktır ve bunlar için yapı belgesi düzenlenmeyecektir.

İmar Barışının Faydaları Neler Olacak?

İmar kayıt belgesi alınan yapılara elektrik, su ve doğalgaz bağlanabilecek ve konutlar tamamen resmileşecek. Kaçak ev yapan vatandaşlar bu af ile rahat bir soluk alacak. Yapıların deprem açısından güvenliğinin sağlanması için gerekli tedbirler alınacak. Zamanında yıkım kararı alınmış yapılar için ise kesilen para cezaları alınmayacak borçlar silinecek. Yapı belgesi alacak bu evler ekonomik bir değer olarak gösterilebilecek.

Müracatlar Nasıl Yapılacak?

Vatandaşların kendi rızası ile müracaatı alınacak. Başvurularını e-devlet üzerinden yapabilecekler. Başvuruların takibi de yine e- devlet üzerinden yapılabilir. Bu konuda Çevre ve Şehircilik Bakanlığına bağlı il müdürlüklerinden destek alabilirsiniz. Tüm bilgileri sizinle paylaşıp yardımcı olacaklardır. Peki müracaatlar için son tarih nedir? Müracaatlar 31.12.2018 tarihine kadar yapılacak.

Yapı Kayıt Ücreti Nasıl Hesaplanıyor?

Arsanın ve yapının yaklaşık maliyet toplamı üzerinden normal konutlarda %3, ticari kullanımlarda ise %5 oranında hesaplama yapılacaktır. Son ödeme tarihi 31.12.2018 olarak belirlenmiştir.

Yapının yaklaşık bedeli belirlenirken metrekare baz alınarak;
a) Tarım yapmak amaçlı basit binalar için 200 TL
b) 1-2 katlı binalar ve basit sanayi yapıları için 600 TL
c) 3-7 katlı binalar  için 1.000 TL
d) 8 ve daha yüksek katlı binalar için 1.600 TL
e) Lüks alışveriş kompleksi, hastane, otel vs 2.000 TL
f) Güneş enerji santrali 100.000 TL  hesap yapılacak.

Örnek verirsek eğer rayiç değeri 250 TL olan tamamı 4 katlı iş yeri olan 200 metrekarelik bir arsa için  hesap yapmak istersek, 300 metrekarelik 4 katlı binalar yukarıda yazıldığı gibi 1000 TL baz alınarak evin metrekaresi ile çarpılır ve evin ilk önce değer hesabı yapılır. Yapının yaklaşık değeri 300 x 1000=300.000 emlak vergisi değeri ise 200 x 250= 50.000 TL’dir. İşletmenin toplam değeri 50.000+300.000= 350.000 TL etmektedir. Bunu yapının da işletme olduğunu göz önünde bulundurarak hesap yapmak istersek 350.000×0.05= 17.500 TL yapı kayıt ücreti ödenmesi istenmektedir. Bir tane örnek de konut için yapı kayıt ücretinin nasıl hesaplandığını anlayalım.Arsa: 100 m2

Rayiç bedeli: 320 TL

Kat sayısı :2

Tamamı konut: 125 m2

Bu verilere göre hesap akışı şu şekilde olmaktadır.

Yapının yaklaşık maliyeti: 125 x 600= 75. 000

Arsa için emlak vergisi ederi: 100 x 320= 32. 000

Toplam Değer: 75.000 + 32.000= 107.000  TL. Bunun konut olduğunu bildiğimize göre konut kaydı hesabı için yüzdelik olarak 0,03 ile çarpıyoruz.

107.000×0,03= 3,210 TL ye tekabül etmektedir. Yani bu değere sahip evimiz için yapı kayıt belgesi almak istersek ve müracatımız sonuçlandığında devlete 3,200 TL ödemek durumundayız.

Yapı Kayıt Belgesi Hesaplama

Gelir Nerede Kullanılacak?

Yapı kayıt belgesinden elde edilen gelirler konutların deprem riskine karşı alınacak önlemler için kullanılacak. Bunun dışında kentsel dönüşüm çalışmalarında kullanılmak üzere devlet hazinesine aktarılacak. Kentsel dönüşüm yapılacağı zaman belediyelerin yerli malları seçmeleri halinde sıfır faizle kredi imkanı da sağlanacaktır.

Belgelenmiş Yapılar Yenilenebilir Mi?

Yapı kayıt belgesi,  konut konutun tekrar inşası ve kentsel dönüşüm kapsamına girmesine kadar geçerli olacaktır. İlgili düzenlemeler sağlanana kadar yapı belgesi işlev görecektir onun dışında geçerliliğini yitirmektedir. Alınan yapı belgesi konut üzerinde yapılacak bir değişiklik ya da yenilik konusunda kişilere hak kazandırmamaktır.

Yapı Belgesi Başvuruları Ne  Zaman Başlıyor?

Çevre ve şehircilik bakanının duyurusuna göre 8 Haziran Cuma günü başvurular başlayacaktır. E-devlet üzerinden başvuru yapan vatandaşların göndermiş olduğu iletişim bilgilerine 24 saat içinde geri dönüş yapılacak. Cep telefonunuza gelen kısa bir mesajla size bildirim yapılacak. Sms gönderilen adresinize bilginizi aldıklarını ve parayı yatırabileceğinizi iletilerek haber verilecektir. Parayı yatırdıktan 24 saat içinde yapı kayıt dokümanı size verilmiş olacaktır. İskan sorunu için yapı belgesi verme işlemleri başladı. Tahmini olarak 2 katlı 125 metrekare alana sahip bir ev için ortalama 3 bin 200 TL ödenecektir. E-devlet üzerinden başvuru yapılabildiği gibi Çevre ve Şehircilik Bakanlığına bağlı il müdürlüklerine giderek yapı kayıt formunu doldurabilirsiniz. Daha sonra cep telefonunuza gereken bilgilendirme yapılacaktır. Doğru olmayan beyanda bulunan kişiler için yapı kayıt belgeleri iptal edilecek ödenmiş olan paraları ise hazine gelirine aktarılacak. Başvuru yapıldığı anda ödeme yapılmak zorunda değildir. 31 Aralık 2018 tarihine kadar ödeme imkanı bulunmaktadır. Başbakan Binali Yıldırım’ ın da konuşmasında dediği gibi bunu  bir imar affından çok bir imar barışı olduğunu unutmayınız. Size ev için tapu değil sadece belli bedel karşılığında kayıt belgesi verilmektedir.

Bu hesaplamaya göre 550*oranın rayiç bedeli çarp= 550 tekrar 1000 çarp= iki hesabının toplamını konut ise 0,03 çarp Ticari ise 0.5 ile çarp. Kalan sonuç ortaya çıkacaktır.İmar Barışı Hesaplama Robotu 2019 Aracı (EN KOLAY) Konusuna 19 Yorum Yapıldı
 1. hasanali dedi ki:

  3 katlı apartman hepsi bana ait ve ruhsatlı, tapulu. Terasa çelik çatı yaptım. Herkat 160metrekare, arsa 300 metrekare. Burda bildirimde toplam alanı 3×160 mı, 4×160 mı, yoksa sadece çatı katını 160 metrekare olarak mı bildireceğiz. Bağımsız bölüm alanı, yani sadece çelik çatı 160 metrekare olarak bildirilecek galiba. Fakat toplam alan yukarıdakilerden hangisi olacak. Yardımcı olursanız sevinirim.

  1. ibrahim dedi ki:

   Bağımsız bölüm 160
   Toplam arsa 300

 2. Fadime dedi ki:

  Yapı kayıt bedeli 3800 lira ödedik.. yalnız şöyle bi eksik anlaşılan nokta var sanırım.. şimdi kadastro gelecek ölçüm yapacak ve asıl tapu parası çıkacak ortaya.. memurun demesine göre yaklaşık 32 bin lira çıkar diyor.. eksik reklam yapmayalım keşke sadece 3 bin 5 bin vermek ile olsa bu işler.. Çünkü o şekilde lanse ediliyor.. bi kez daha düşünün biz şimdi bilseydik başvuru yapmazdık diyorum

 3. Recep Doğan dedi ki:

  Oh ne ala ! Bastır parayı, al imarı. Bir de “Ay çok para gidiyor” diye şikayet et. Ne güzel memleket ya ! Ya biz ne yapalım ? Tüm kanunlara uyduk; binayı genişletmedik de, yükseltmedik de. Yıllardır da arsa değil, daire olarakyüksek yüksek emlak vergileri ödedik. Şimdi bu adalet mi yani ? Neymiş ? Memleketin yarısı kaçakmış. İyi de kardeşim; biz, diğer yarısının suçu ne ? Kanunlara uymak mı ? Kaçaksa niye yaptırdın ? Hadi gözden kaçtı niye yıkmadın ? Hadi yıkmadın niye elektrik, su, gaz bağladın ? Şimdi de 3 kuruşa tapu veriyorsun. Biz kanunlara uyanlar 2. sınıf vatandaş mıyız ?

 4. Cerrahpaşalı dedi ki:

  Belediyeden sokak rayicini (emlak vergisi birim değerini) öğren. Bina komple konut mu, komple ticari mi yoksa karma (konut + ticari) mı ? Onu yaz. Eğer karmaysa kaç metrekaresi konut, kaç metrekaresi ticari onu da yaz anca o zaman hesaplayabiliriz.

 5. Nazife dedi ki:

  İki katım kaçak iki katın toplam metresi yüzelli oluyor rayış bedeli beşyüzdür benim ne kadar ödemem gerekiyor

 6. furkan dedi ki:

  550*oranin rayiç bedeli çarp= 550 tekrar 1000 çarp= iki hesapinin toplamini konut ise 0,03 çarp veya ticari ise 0.5 ile çarp kalan sonuç çikar ortaya …

 7. Kadir dedi ki:

  Benim tapum var elektrik su var tekrar iki oda ekledim ayni ev iceeisine ve elektrik aboneligi alacam yapi kayit belgesi istiyorlar bu yasa tapu olmayan hazine mali uzerine yapmislar icin Gecerli deyilmidir

  1. Cerrahpaşalı dedi ki:

   Senin içinde geçerli. İstersen o 2 odaya önce yapı kayıt belgesi alıp sonra proje çizdirip, zemin tespit tutanağı tutturup bi de belediyeden umumi hizmet alanlarına terkinin olmadığına dair belgeyi alırsan tapuda evin 2 oda daha büyür. Yerin çok değeli bir yer değilse tahmini 10.000 TL civarı tutar.

 8. Handan Aslan dedi ki:

  sitedeki bir daire bütün arsanın neden yüzde 3 lük vergisini ödüyor arsa payını ödemesi gerekmezmi diyelimki 120 bin m2 320 tl rayiçli arsa içindeki bir sitede bir daireniz var sadece arsa vergisi olarak ödemeniz gereken tutar 1152000 tl yazı ile BİR MİLYON YÜZ ON BEŞ BİN İKİ YÜZ Türk lirası diyorumki o parayı ver daire senin olsun

  1. ANY dedi ki:

   En yakın çevre şehircilik müdürlüğüne gidin ve ordaki imar barışı masasına başvurun. e – devlet’teki imar barışı formundaki bölümlere yapıların hukuki durumuna göre değişik sayısal değerler giriliyor, yani başlıklar her yapı için aynı manaya gelmiyor. Onun için gidin onlar hesaplasın. Bizde 144 daireli sitedeyiz kendimiz e – devlet’te 347.482 TL buluyorduk meğer 19.513 TL imiş.

 9. Handan Aslan dedi ki:

  dairemiz 64500m2 arsa içinde bir sitedeki 22 katlı bir blokta e-devletten kayıt yaptırdım 518580 tl arsa için yüzde 3 arsa rayiç 268 den almış daire 220 m2 x2000 den hesaplamış 13200 tl çıkarmış toplamda kat mülkiyeti için 519900 tl ödemem gerekiyormuş daireyi bu gün satalım diyelim 500 bin vermezler bu nasıl bir iştirki bütün arsanın yüzde 3 lük vergisini tek bir daire ödüyor sitede 450 daire var her daire 519900 tl ödeyecek İmar barışı değil mütteahhitleri kurtarma operasyonu

 10. akif demirci dedi ki:

  daire 3800 m2 arsa içindeki sitede ise bütün arsanın yüzde 3 lük vergisini neden ödemek zorundaym dairenin arsa payı 68 m2 imar barışı öncesi daire başına 4700 tl ye kat mülkiyetine geçmeyi müttahit teklif etti kabul etmedik şimdi 27500 tl ödemem gerekiyor müttahit böylece sıfır vergiyle kurtulacak İmar barışı değil Varlık Vergisi

  1. Fevzi dedi ki:

   imar barışına gerek yok ki sadece cins değişikliği yapın o da bilgilerinize göre 8 bini geçmez

 11. yaşar çevik dedi ki:

  (594 + 1324)top 1918 m2 ( tapuda tarla gözüken)belediyede arsa olarak görülmekte köyümüzde imar, iskan ,bina ,ruhsatları belediye tarafından yapılmadı arsa içinde 2 katlı (2 adet )ev bulunmakta güney marmara otoyolu proje kapsamında arsanın tamamı istimlak edilecek yapılacak yol için bize hiçbir bildirim yapılmadı imar kayıt belgesi yaptırsam veya yapmasam ne olur

  1. Cerrahpaşalı dedi ki:

   İmar planlarına yol kesin olarak işlenmemişse, yaparsan ve istimlak olmazsa kayda girmiş, sorunsuz ve şimdikinden çok daha değerli bir yerin olur. İstimlak olursa da ona göre değer biçilir harcayacağından daha çok ekstradan para alırsın ama imar planlarına yol kesin olarak işlenmişse zaten kanunen yapamazsın, sakın para yatırma paran yanar. Önce yolu öğren.

   1. agoralı dedi ki:

    İstimlak halinde yapı kayıt belgesi geçerli mi ki ekstradan para alınabilsin?

 12. Burak BAYRAK dedi ki:

  Bende bir yer var. Orada sadece elektrik var arsa sayılıyor mu?

 13. Ahmet duran aktaş dedi ki:

  220 metre arsa içinde 4 katlı bina var binanın toplam metre karesi 550 ne kadar fiyat çıkar tapuda arsa geçiyor

Sayfa başına git