Hayvancılık Hibe Destekleri Nasıl Alınır? Şartları Nelerdir?


Hayvancılık Hibe Destekleri Nasıl Alınır?

Hayvancılık Hibe Destekleri Nasıl Alınır?


2018 yılında koyun, inek ve tavuk çiftliği kurulumu için kredi veren Ziraat, Halkbank, Şekerbank, Denizbank gibi bankalardan alınabilir. Bununla birlikte Çiftçi kayıt sistemi ÇKS’ye kayıtlı olan çiftçilere 11 Mart 2017 tarihli Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe giren hayvancılık hibeleri olarak  % 100 hibe ve % 60 oranlarında değişen oranlarda hibe desteği verilecektir. Bu hibe desteklerini düve, dana, koyun, keçi,  piliç, ördek kaz, tavuk ve benzeri hayvan alımı ve hayvancılık yatırımlarınızda kullanabilirsiniz.

Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından oluşturulan hayvan hibesi projesi hayvan alımı ve hayvancılık yatırımlarında değişen oranlarda verilecektir. Çiftçi kayıt sisteminde kaydı bulunan çiftçiler Tarım Gıda ve Hayvancılık Bakanlığı İl ve İlçe Müdürlüklerine başvuru yaparak hibelerden yararlanabilirler. Başvuru tarihleri arasında müracaatlarını gerçekleştiren çiftçilere hayvancılık yatırımları ve hayvan alımları için hibe destekleri 2018 yılında yararlanabilmeleri için yapacakları yatırıma ilişkin projeleri ile birlikte müracaat etmesi gereklidir. Çks’ ye kayıtlı çiftçilere küçükbaş koyun, keçi, büyükbaş düve, dana, kanatlı hayvan tavuk, piliç, ördek kaz ve benzeri hayvan alımı ve yatırımları için proje geliştirmeleri ve bu projeler ile başvuruda bulunmaları gereklidir.

2018 Hayvan hibesi ödemesi 2017/2019 yıllarında değişen oranlarda yani % 50 ila % 100 oranında verilecek olan hibe destekleri Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından Ziraat Bankası aracılığıyla ödenecektir. Hayvancılık hibe destekleri verilen iller listesini inceleyin.

Hibe Hayvan Nasıl Alınır? Şartları Nelerdir?

2017, 2018, 2019 yılları arasında proje geliştiren ve projesi Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından kabul  edilen ÇKS’ ye kayıtlı çiftçilere damızlık koç, teke için 500 hayvan kapasiteli bir işletme kurmaları eğer hayvan sayıları 500 ün altında ise,  hayvan sayılarını 500’e çıkarmaları şartı ile hibe desteği verilecek.

Yine Tarım ve Hayvancılık bakanlığı tarafından ÇKS’ ye kayıtlı çiftçilerin projeleri karşılığında verilecek hibe desteği damızlık manda düve yetiştiriciliğinde çiftçilerin hayvan sayısının en az 150 baş olması veya tesisin kapasitesini hayvan sayısını 150 başın üzerine çıkarması şartı ile hibe desteği verilecek.

Kaz ve ördek yetiştirmek isteyen çiftçilerin hibe desteği alabilmesi için Bakanlık tarafından istenen şartlar ise; kaz yetiştirmek isteyenlerin 500 adet kaz, hindi ve ördek yetiştiriciliği yapmak isteyenlerin ise en az 1000 hayvan ile hayvancılık yapma şartı istenmektedir.

Arı yetiştirmek isteyen çiftçilerden  Bakanlık tarafından istenen şartlar ise en az 30 arılı kovan ile sektöre başlamaları gereklidir.

Hayvan Hibe Projesi Kapsamında Hangi Oranlarda Hibe desteği Verilecektir?

Hayvan hibesi projesi kapsamında İpek böceği yetiştiriciliği için de besleme evi ve dut bahçesi tesisi gibi yatırımlar için 100 bin liralık yatırımının % ‘ de 100’ü devlet tarafından desteklenecektir. Kaz ve hindi yetiştiriciliğine Yeni inşaat yapımı alet ve ekipman alımı için%75 oranında, arı yetiştiriciliğine boş kovan alımı ve alet ve ekipman için %60 oranında damızlık Koç, Teke ve Manda Düve alımı için yeni inşaat yapımı, rehabilitasyon ve kapasite arttırımı, makine ve teçhizat ile hayvan alımına %50 oranında hibe verilecektir.

TKDK Hayvan Hibeleri

Büyükbaş inek, dana, düve, manda, sığır veya küçükbaş koyun, kuzu yada kanatlı hayvan tavuk yetiştiriciliğinde kullanılan alanlarının modernize edilmesi veya ihtiyaç duyulan ekipmanların alınması için ülkemizde hibe desteği ni ülkemizde sadece TKDK adında faaliyet gösteren kurumumuz sağlamaktadır. TKDK kurumu tarafından istenilen şartların yerine getirilmesi halinde ve hibe alabilmek için ÇKS’ ye kayıtlı çiftçilerin hazırladıkları yatırım projelerinin kabul görmesi ile çiftçilere  kurum tarafından %50 ile %70 arasında devlet hibe imkanı sağlanacaktır..

Hayvancılık Teşvikleri Hangi İllere Veriliyor?

Hayvan Hibesi projesi dışında Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu TKDK tarafından IPARD projesi kapsamında 2018 yılında çağrı ilanları ile de hayvan hibesi verilecektir. Ülkemizde 42 ilde desteklenen bölgelerde kırsal alanlarda yaşamak isteyen çiftçilere proje karşılığında verilecek olan % 70 oranında hayvan hibeleri verilmektedir. TKDK hibe desteklerinden yararlanabilmeniz için desteklenen illerde yaşıyor olmanız  ve TKDK çağrı ilanlarını takip etmeniz gerekmektedir. Çağrı ilanlarını yerel radyo televizyon ve TKDK resmi web sitesinden takip edebilirsiniz. Ülkemizde TKDK tarafından desteklenen 42 ilde ikametgah eden çiftçilerimiz devlet hibe desteklerini hazırladıkları projeler ile bulunan il koordinatörlerine yapabilirler. TKDK tarafından destek verilen iller ise; Amasya, Afyon, Muş, Uşak, Tokat, Sivas, Trabzon, Van, Yozgat, Samsun, Şanlıurfa, Ordu, Konya, Kars, Malatya, Isparta, Hatay, Kahramanmaraş, Diyarbakır, Erzurum, Çorum, Balıkesir, ANevşehir, Mardin, Manisa, Mersin, Kastamonu, Karaman, Kütahya, Erzincan, Elazığ, Giresun, Çankırı, Çanakkale, Denizli, Burdur, Bursa, Aydın, Ankara, Aksaray, Ardahan ve Ağrı olmak üzere toplamda 42 ildir.

TKDK Desteklenen Sektörler

TKDK tarafından desteklenen sektörler 3 ana başlık altında desteklenmektedir. Bu sektörler ise;

  • Tarımsal işletmelerin fiziki varlıklarına yönelik yatırımlar
  • Tarım ve Balıkçılık Ürünlerinin İşlenmesi ve Pazarlanması ile İlgili Fiziki Varlıklara Yönelik Yatırımlar
  • Çiftlik Faaliyetlerinin Çeşitlendirilmesi ve İş Geliştirme

TKDK kurumu tarafından verilen hayvan hibelerini almak için yaşadığınız bölgedeki çağrı ilanlarını takip ediniz.

TKDK Destek Haritası ve İller

Ayrıca 20 binin altında nüfusu olan kırsal alanlarda geliştirdiği proje kapsamında tarım ve hayvancılık yapmak isteyen genç çiftçilere 30 bin lira hibe desteği de verilecektir. Başvurular için 5 MAYIS son gün olup genç çiftçi hibe desteğinden yararlanmak isteyen ÇKS’ ye kayıtlı çiftçiler https://gencciftci.tarim.gov.tr/Account/Login linkinden başvuru yapmaları gereklidir.

Projeye katılan ve hibe almaya hak kazanan küçükbaş ve büyükbaş hayvan yetiştiricilerine hibe hayvanlar TİGEM tarafından satın alınarak genç çiftçilere hibe edilmektedir. Bu projeden hibe hayvan alabilmek için en önemli şart başvuru tarihlerinde hazır projelerden birini seçerek başvurmanız.Hayvancılık Hibe Destekleri Nasıl Alınır? Konusuna 1 Yorum Yapıldı
  1. rami bitgen dedi ki:

    2000 yılında ssk dan emekli oldum 1956 yılından beri izmirde ikamet etmekteyim. izmir – tire ilçesine bağlı gökçen beldesinde kendi çapımda kurbanlık için 5-6 ad. koyun yetiştiriciliği yapmaktayım hayvan damım ve 1000 m 2 bahçeli evim var burada küçükbaş hayvancıkık yapmak istiyorum en az 50 adet koyun bakabilirim. hibe şeklinde devletten nasıl destek alabilirim. ne yapmam gereklidir.

Sayfa başına git