KOSGEB Kredisi

Halkbank Faizsiz Esnaf Kredisi 2020 Şartları

Halkbank Faizsiz Esnaf Kredisi 2020 Şartları

Esnaf ve sanatkarlara özel yıllardan beridir verilen destekler 2020 yılında da devam edecek. Halkbank tarafından belirli şartları taşıyan esnaflara geçtiğimiz yıl 22 milyarlık faizsiz kredi verilmişti. Halkbank tarafından verilecek olan faizsiz kredi hakkında tüm detayları haberimizden inceleyebilirsiniz.

Halkbank Faizsiz Esnaf Kredisi

Halkbank esnaf ve sanatkarlara destek vermek adına her yıl olduğu gibi geçtiğimiz senede birçok kredi desteği vermektedir. 2019 yılında bir kampanya daha başlatarak esnaflara sağlayacağı destek kapsamında 2019 yılının ilk 3 ayında 10 milyar TL, geri kalan aylarda yılın sonuna kadar ise toplamda 22 milyar TL Esnaf Kredisi vermişti. Banka tarafından başlatılan bu kampanya sayesinde esnaf ve sanatkarların finansal ihtiyaçlarının giderilecek ve destekten yaklaşık 350 bin esnafa daha ulaşılmıştı. Banka 2020 yılında da Esnaf Kredi Programı ile destek vermeye devam edeceğini bildirdi.

22 Milyar Lira Kredi Kullandırıldı

Ülke ekonomisine katkı sağlamayı hedefleyen Halkbank Genel Müdürü Osman Arslan konu ile ilgili; “Yeni Esnaf Kredi Programı kapsamında esnaf ve sanatkarların yatırım ve işletme kredisi ihtiyaçlarını karşılamak adına 2019 senesinde toplamda 22 milyar lira kredi kullandırıldı. Esnaflara geçen yıl verilmiş olan 22 milyar tutarında kredi gibi 2020 yılında da kullandırılacak olan kredi de hali hazırda olan uygulamaların devam edileceği, 2020 yılında da Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından verilen faizsiz desteği devam edeceği söz konusudur.

Esnafa Verilen Destek 202 Kat Arttı!

Halkbank yıllardır esnafa tam destek sağlamaktadır. Bu yıla kadar 1,8 milyon esnafa 93,4 milyar lira kredi kullandırdığı bilinmektedir. Banka 2002 senesinde verdiği 154 milyon lira olan esnaf kredilerinin bakiyesini geçtiğimiz yıl 202 kat artış göstererek 31,1 milyar TL’ye yükselmiştir. Bu kapsamda da Halkbank tarafından 1,8 milyon esnafa bu 2002-2018 yılları arasında 93,4 Milyar TL esnaf kredisi kullandırılmıştır. Geçtiğimiz yıllarda esnafa verilen işletme kredisinin limiti 5 bin TL iken, günümüz itibari ile 40 kat artış göstererek 200 bin TL’ye yükseltilmiştir. Bu uygulamanın yanı sıra işyeri ve taşıt edindirme kredi limitlerinde de artış görülmüş olup günümüzde üst limiti 500 bin TL’ye kadar çıkartılmıştır.

Esnafa Verilen Destek 202 Kat Arttı!

Esnafa Verilen Destek 202 Kat Arttı!

Banka tarafından esnafların işletmede oluşan finansal ihtiyaçlarını karşılamalarına yönelik kullandırdığı İşletme Kredilerinin vadesi 60 aya, Taşıt Edindirme Kredilerinin vadeleri 5 yıla, çıkartılmıştır. Esnaf ve sanatkarlara Yatırım ve İşletmede kullandırılacak olan kredilerde uygulanacak faiz oranları; bir yıla kadar vadelerde; yüzde 4, bir yıldan uzun vadelerde ise; yüzde 5 oranında uygulanmaktadır.

Banka Tarafından Esnafa Verilecek Krediler ve Şartları

Halkbank tarafından esnaflara verilecek olan faizsiz kredilerden yararlanmak isteyen esnafların kooperatif ortağı olanlar ortak oldukları kooperatiflere, diğer esnafımız ise şahsen kendilerine en yakın banka şubelerine başvuru yapabilir. Halkbank tarafından kullandırılacak kredi 3 farklı başlık altında verilecektir.

 1. Genç girişimci ve esnaflara yönelik krediler,
 2. Kaybolmaya yüz tutmuş geleneksel ve kültürel meslek alanlarında çalışan kişilere yönelik verilecek krediler,
 3. Ustalık Belgesine sahip olan esnaf ve girişimcilere yönelik krediler verilecektir.

Girişimcilere ve esnaflara bu kredi imkanının sağlanması için belirli alanlarda faaliyet göstermeleri ve banka tarafından belirlenen koşulları yerine getirmiş olmaları gereklidir. Belirlenen alanlarda faaliyet gösteren esnaflara nakit ihtiyaçlarını gidermek ve işyeri kurmaları için finansman sağlamak adına 200 bin TL’ye kadar faizsiz kredi desteği verilmektedir.

Ustalık Belgesi İle Halkbank Kredilerinden Faydalanmak İçin Gerekli Koşullar

Bu krediden faydalanmak için 3308 sayılı Mesleki Eğitim Kanunu kapsamında minimum 3 senelik ustalık belgesi olan girişimci ve esnaflar faizsiz işyeri açma kredisine başvuru yapabileceklerdir. Verilecek destek kredisi kapsamında minimum tutar 500 bin TL olarak belirlenmiştir. Kredi için vade süresi banka ile yapılacak olan görüşme sonrasında belirlenecektir. Krediye başvuru yapmak için aşağıdaki koşulları sağlamanız gerekmektedir.

 • Krediye başvuru yapılacak olan tarihte minimum 3 senelik Ustalık Belgesi sahibi olmanız gerekmektedir.
 • Başvuru tarihini takiben son bir yıl içerisinde ticari faaliyetlere hiçbir şekilde ara verilmemiş olması gereklidir.
 • Son bir yıl çerisinde kendi işyerinizi açtığınızı belge ile beyan etmelisiniz.
 • Son 5 yıl içerisinde Kosgeb tarafından verilen desteklerin haricinde hiçbir hibe ve faizsiz desteğinden yararlanmamış olmanız gereklidir.

Bu koşulları yerine getirmiş olan bütün esnaflara Halk Bankası tarafından esnaf kredi desteği verilmektedir. Başvurunun yapılması için gerekli belgeler ve hesaplamaları Halkbank ile yapacağınız görüşme esnasında öğrenebilirsiniz.

Genç Girişimci Faizsiz Esnaf Kredisinden Yararlanmak İçin Gerekli Koşullar

Halkbank 18 ile 30 yaş aralığında olan genç girişimciler için kampanya hazırlanmıştır. Hazırlanan destek paketi kapsamında 100 bin TL’ye kadar faizsiz kredi kullanımına olanak sağlamaktadır. Her destek için olduğu gibi bu destek içinde bir takım koşulların  yerine getirilmesi gereklidir.

 • Belirlenen kredi yalnızca KOSGEB Girişimcilik Destek Programını başarı ile sonuca vardıran girişimcilerin projeleri için sağlanmaktadır.
 • Bir diğer koşul ise son 5 sene içerisine Kosgeb hariç hiçbir hibe ve faizsiz desteğinden yararlanmamış olmanız gerekmektedir.
 • Destekten yararlanmak için 30 yaşını aşmamış olmak gereklidir.

Bu koşulları yerine getiren girişimci ve esnaflar verilen faizsiz kredi desteğinden yararlanacaktır.

Kaybolmaya Yüz Tutan Geleneksel Meslek Kollarında Verilen Faizsiz Krediden Faydalanmak İçin Gerekli Koşullar

Geleneksel meslek kolları adı altında; çini ve çömlek yapımı, bastonculuk, yazmacılık, el dokuma işleri, keçecilik, bakır işletmeciliği, ahşap oyma işleri, semercilik, lüle ve oltu taşı işletmeciliği, oyacılık, yemenicilik, sedef kakma, kaşıkçılık gibi Maliye Bakanlığınca kabul edilen benzer işlerde faaliyet gösterenlere Halk Bankası tarafından faizsiz esnaf kredisi verilmektedir. Bu kredi desteğinden yararlanmak için yalnızca iki koşulu yerine getirmeniz gerekecektir;

 • Son 5 yıl içerisinde Kosgeb haricinde hiçbir şekilde, hiçbir yerden hibe ya da destek kredisi almamış olmanız gerekmektedir.
 • Bir diğer koşul ise Esnaf Vergi Muafiyet Belgesine sahip olmanız gerektiğidir.

Kredi başvurularınızı Halkbank şubelerine giderek yapabilirsiniz. Halkbank esnaf kredisi şartları için tıklayınız.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.