Halk Bankası Faizsiz Esnaf Kredisi 2018 Yılı Şartları Belirlendi


Halk Bankası Faizsiz Esnaf Kredisi 2018 Kampanyası

Halk Bankası Faizsiz Esnaf Kredisi 2018 Kampanyası

Halk Bankası tarafından 2018 yılında esnaf kefalet kooperatifine üyelik şartı ile gerekli evrakları hazırlayan ve şartları taşıyan esnaflara faizsiz kredi verilecek. Halkbank ve kooperatif kredi limiti dahilinde yeni esnaflara da bu destek sağlanabilecek.

Halkbank Esnaf Kredisi Şartları Nelerdir?

Esnaf Kefalet Kooperatifleri ve Halkbank aracılığıyla esnaflara kullandırılacak olan 60 ay vadeli 30 bin lira faizsiz kredinin kullandırılmasına ilişkin karar 29935 Sayılı Resmi Gazete’de yayınlandı. Karar ile birlikte %50 faiz indiriminin yapılacağı kesinleşmiş oldu. Buna göre Esnaf Kooperatif kefaletiyle doğrudan Halkbank aracılığıyla verilen 30 bin tl. kredilerde %50 oranında faiz indirimi yapılacak. Esnafa verilecek olan kredilerin ödemeleri sarkmış ve bakiyesi devreden kredilerde esnafların faizlerinin %50 oranında devlet tarafından karşılanacak.

Halkbank 2017 faizsiz esnaf kredisi

Hangi Sektörlere Verilecek?

2018 yılında esnafa verilecek olan 30 bin lira faizsiz krediler ile esnaf ve sanatkarlar makine, ekipman ve demirbaş alımları, işyeri modernizasyonu veya ham madde ve döner sermaye ihtiyaçlarını bu krediler ile karşılayabilecek.

Ayrıca Halkbank esnafa faizsiz kredileri 3 yıllık ustalık belgesi olanlara veriyor. Bunun yanında yine Halkbankası  kültürel sanatsal ve geleneksel değeri bulunan ve kaybolmaya yüz tutmuş geleneksel meslekler son bir içinde kendi adına dükkan ve işyeri açanlara faizsiz esnaf kredisi veriyor. Halkbank Kosgeb tarafından genç girişimci ve esnaf kredisi almak için proje geliştiren ve projesi Kosgeb tarafından onaylanan ve bu proje ile Halk Bankasına başvuruda bulunan girişimci ve esnafa 100 bin liraya kadar faizsiz kredi veriyor.

30 bin liraya kadar verilecek olan kredinin ödemesi devredenler için % 100 faiz indirimi yapılacak ve bu kredi tamamı faizsiz olmak üzere kullandırılacak. 2018 yılında verilecek olan esnaf kredisinden geriye dönük olmak üzere son bir yıllık süre de dikkate alınarak, 1 yıl süre içerisinde en fazla 2 defa faiz indirimli kredi kullandırılacak.

Kaybolmaya Yüz Tutan Meslek Kolları

Geleneksel, sanatsal ve kültürel değeri olan kaybolmaya yüz tutan meslek kollarında çinicilik, el dokuma işleri, sedef kakma, ahşap oyma, kaşıkçılık, semercilik, bakır işlemeciliği, çini çömlek yapımı, yorgancılık, yazmacılık, keçecilik, lüle ve oltu taşı işçiliği, çarıkçılık, yemenicilik, bastonculuk, oyacılık gibi meslek kollarında faaliyet gösteren ve Esnaf Vergi Muafiyet belgesine sahip esnaf ve sanatkarlara 2018 yılında verilecek ve önceki yıllardan bu kapsamda kullandırılan kredilerden ödemesi 2018 yılına devreden  tüm krediler % 100 faiz indirimi uygulanır ve Halkbank tarafından faizsiz 30 bin tl esnaf kredisi verilecektir.

Esnaf kredisi ilk defa Hazine destekli krediden yararlanacak olan esnaflara verilecek ve aynı işyeri için Kosgeb kurumundan veya başka kurumlardan faizsiz kredilerden yararlananlar Halkbank faizsiz kredi desteğinden yararlanamaz.Makine Ekipman Demirbaş Alımları

2018 yılında esnaflarımızın 30 bin liraya kadar faizsiz olarak verilecek krediler ile işyerleri için gerekli olan makine, ekipman ve demirbaş alımları, işyeri modernizasyonu veya hammadde ve döner sermaye ihtiyaçlarının karşılanması amacıyla  esnaf ve sanatkarlara verilecek olan 30.000 TL’ye kadar % 100 faiz indirim imkanı ile kredi kullanabilmektedir. Esnaf kredi kooperatifi kefaletiyle verilecek olan bu krediye bu kapsamda başvuruda bulunan esnafların kredi kullanım amacını yazılı olarak taahhüt etmeleri zorunludur.
Yine aynı şekilde daha önceden hazine destekli esnaf kredisi bulunanlar ve KOSGEB’den hibe desteği alanlar faydalanamayacaktır.

Ustalık Belgesi Sahibi Olanlara

Halkbank 2017 faizsiz esnaf kredisi

Halkbank 2018 faizsiz esnaf kredisi

Halk Bankası tarafından verilecek olan faizsiz esnaf kredisinden ustalık belgesi sahibi olup yeni işyeri kuran girişimci esnaf  ve sanatkarlara kredi adı altında verilecek olan kredi 3308 sayılı Mesleki Eğitim Kanunu kapsamında, kredi başvuru tarihi itibariyle en az 3 yıllık ustalık belgesine sahip olan ve ustalık belgesiyle ilgili meslek kolunda, son 1 yıl içinde kendi adına işletme kurduğunu belgeleyen girişimci esnaf ve sanatkarlara % 100 faiz indirim imkanı ile verilecektir. Yine bu kapsamda verilen bu krediden daha önceden aynı işyeri için Kosgeb hibesi alan veya son bir yıl içinde iş yerini kapatan son bir yıl içinde ticari faaliyetini veya vergi mükellefiyetini sonlandıranlar faydalanamayacaktır.

Genç Girişimci Esnaflara Faizsiz Kredi 2018

2018 yılında Halkbankası tarafından % 100 faiz indirim imkanları ile faizsiz krediden yararlanmak isteyenlerin KOSGEB Girişimcilik Destek Programı kapsamında verilen eğitimleri tamamlamaları ve başvuru tarihinde 30 yaşından küçük olması şartıyla KOSGEB tarafından onaylanan projelerini Halkbankasına sunmaları durumunda genç girişimci esnaf ve sanatkarlara 100.000 TL’ye faizsiz kredi verilecektir. Halkbank 100 bin liraya kadar Kosgeb faizsiz kredilerden yararlanmak isteyen esnaf ve girişimcilerin 2018 yılına devren kredi borcunun bulunmaması gerekiyor.

Başvuru

Halk Bankası esnaf kredisinden yararlanmak için bu şartlarını yerine getiren esnaflar Halkbank tarafından verilen ve Esnaf kredi Kooperatifleri tarafından kefalet sağlanan kredi başvurularını 01/01/2018 tarihi itibariyle başvuru yaparak Halkbank tarafından % 50 faiz indirimli ve % 100 faiz indirim imkanları ile esnaf kredisine başvuru yaparak kredi talebinde bulunabilirler.

2018 yılında Halkbankasının verdiği esnaf kredisinin 2019 yılında da devam edip etmeyeceği bilinmemektedir. Açıklanan bilgilere göre sizleri de bilgilendireceğiz.

Etiketler:

Halk Bankası Faizsiz Esnaf Kredisi 2018 Kampanyası Konusuna 1 Yorum Yapıldı
  1. Ahmet Şimsek dedi ki:

    1000 TL faizsiz 50.000 TL faizsiz esnaf kredisi vereceksin başvuruları nasıl olacak başvuruları Reklamcılık Mobilya imalatı pastane börekçi Tuhafiye ve kuaför Öncelikle girişimcilerin KOSGEB’e kayıt yaptırması gerekiyor ardından 24 saatlik atölye Eğitimi ve 15 gün süren 70 saatlik bir eğitim geliyor bu eğitimlerin tamam mı da ücretsiz KOSGEB projeniz onaylandı Bu da paranız demiyor eğitimlere de projenin hazırlanmasında ardından KOSGEB onay verse bile ilk harcamayı kişi kendisi yapmak zorundadır.

Sayfa başına git