Halkbank Esnaf Kredisi 2019 (İnternetten Başvuru)

Halkbank Esnaf Kredisi 2019 (İnternetten Başvuru)
5 Nisan 2019 tarihinde güncellendi.

2019 yılında Halkbank tarafından Esnaf ve Sanatkarlar Kredi Kooperatifi kefaletiyle esnaflarımıza faizsiz kredi verilmeye devam ediyor. Bu içerikte sizlere 2019 yılında esnaf kredisi nasıl alınır? Şartları nelerdir? Kimlere veriliyor? Hangi esnaflar yararlanabilecek, güncel faiz oranları ne kadar, hangi belgeler ve evraklar gerekiyor? Nereye başvuru yapılacak gibi soruları cevapladık.

Halk Bankası tarafından esnaf kefalet kooperatifine üyelik şartı ile gerekli evrakları hazırlayan ve şartları taşıyan esnaflara faizsiz krediler dönem dönem programla dahilinde veriliyor. Bankanın halen 3 farklı programda faizsiz kredi seçeneği mevcut. Kefalet kooperatiflerine üye olanlara ayrıca kredi desteği sağlanırken Cumhurbaşkanımızın verdiği müjdeye göre  2019 yılında 350 bin esnafımıza Halk Bankası esnaf kredisi 2019 yılında 22.000.000.000 TL. tutarında kredi kullandıracak. Bu yıl içerisinde toplamda 10 milyar TL. tutarında ödeme yapılacak. Destek bununla da bitmiyor. Devlet ilk 3 aylık süreç sonrasında geriye kalan 9 ay içerisinde 12 milyar TL. tutarında daha kredi verecek! Bu kredi geriye kalan

2019 yılı Nisan-Mayıs-Haziran-Temmuz&Ağustos-Eylül-Ekim-Kasım ve Aralık ayları içerisinde esnaflarımıza ödenecek.

Her iki dönem toplandığında 22 milyar Türk Lirası ödeme yapılmış olacak.

Bu destekten toplamda 350 bin esnafımızın faydalanması bekleniyor. Daha evvel bu krediden yararlanmış ancak borcu olanlar 2019 yılında kredi başvurusu yapamayacak. Halkbank faizsiz esnaf kredisi Resmi Gazete’de Yayınlandı. Kredi kullanmak isteyenler kooperatif üyesi iseler ortağı oldukları kooperatiflere, üye olmayanlar da şahsen banka şubelerine giderek kredi başvurularını yapabilirler.

Halkbank Esnaf Kredisi Kimlere Verilecek?

Bankanın 2 farklı kredi paketi mevcut. Bunlardan bir tanesi FAİZSİZ iken, diğeri DÜŞÜK FAİZLİ’dir.

2 farklı şekilde başvuru yapmak mümkün.

 • İşletme sermayesi vadesi en fazla 5 sene,
 • Taşıt edindirme kredi vadesi en uzun 7 sene,
 • İşyeri edindirme kredilerinin vadeleri ise maksimum 10 yıla kadardır.

Eğer vade süresi 1 seneye kadar ise yıllık %4 aylık 4/12=0,33

Vade 1 seneden uzunsa senelik %5 aylık 5/12=0,41

faiz alınmaktadır.

Esnafların Taşıması Gereken Şartlar

 1. Vergi levhası olan esnaf olması,
 2. Başvuru tarihlerinde başvuru yapması,
 3. Esnafımızın Halkbank ile çalışması gerekiyor. Yani bakkal, manav, kasap ne iş yapıyorsa yapsın evraklarını hazırlayıp Halkbank kobi bankacılığına katılması ilk şart olarak sıralanıyor.
 4. Esnafımızın kendisine uygun kredi paketlerinden bir tanesine başvurması gerekiyor.

Faizsiz Esnaf Kredisi Şartları Nelerdir?

Eğer faizsiz kredi çekmek isterse aşağıda yer almakta olan 3 farklı programdan birine dahil olması gerekmektedir.

 1. Kaybolmaya yüz tutmuş mesleklerden biri ile uğraşması,
 2. 3 Senelik ustalık belgesi olması ve en fazla son 1 sene içinde kendi adına işyeri açmış olması,
 3. Kosgeb’e yapmış olduğu başvuru sonrasında programının onaylanmış olması

Eğer bu 3 projeden birine başvuru yapmıyor ise, şuan için faizsiz krediden yararlanamazsınız. Cumhurbaşkanımızın da anlattığı 22 milyarlık kredi programları bu programların içerisinde yer alıyor.

Eğer başvuru sahibi esnafın başvurusu kabul görürse 5 sene vadeli olarak sıfır faizli esnaf kredisinden finansmandan yararlanabiliyor.

1. Kaybolmaya Yüz Tutan Meslek Kolları

Geleneksel, sanatsal ve kültürel değeri olan kaybolmaya yüz tutan meslek kollarında çinicilik, el dokuma işleri, sedef kakma, ahşap oyma, kaşıkçılık, semercilik, bakır işlemeciliği, çini çömlek yapımı, yorgancılık, yazmacılık, keçecilik, lüle ve oltu taşı işçiliği, çarıkçılık, yemenicilik, bastonculuk, oyacılık gibi meslek kollarında faaliyet gösteren ve Esnaf Vergi Muafiyet belgesine sahip esnaf ve sanatkarlara verilecek ve önceki yıllardan bu kapsamda kullandırılan kredilerden ödemesi 2018 yılına devreden  tüm krediler % 100 faiz indirimi uygulanır ve Halkbank tarafından faizsiz esnaf kredisi veriliyor. Bu krediler 5 yıl vadelidir.

1. Kaybolmaya Yüz Tutan Mesleklere Halkbank Sıfır Faizli Kredi Vermektedir!Esnaf kefalet kredisi hesaplama Tablosu 2019 yılına özel faiz oranlarını inceleyebilirsiniz.

3 Senelik Ustalık Belgesine Halkbank Faizsiz Kredi

3308 Sayılı Mesleki Eğitim Kanunu kapsamında;

 1. Başvuru tarihinde en az 3 senelik Ustalık Belgesine sahip olan esnaflar,
 2. En fazla 1 sene içinde Ustalık Belgesinde yazılı olan sanâtı ile ilgili bir iş kuranlar,

2. Ustalık Belgesi Olanlara Halkbank’tan Sıfır Faizli Kredi Veriliyor!

Halk bankasından %100 faiz indirimli kredi çekebilecekler. Peki kimler faydalanamayacak?

 1. Daha önce Halkbank tan bu kapsamda kredi çeken esnaflar,
 2. KOSGEB’den hibe almasına rağmen, son 1 sene içinde dükkanını kapatanlar faydalanamaz.

3. Genç Girişimci Esnaflara Faizsiz Kredi

Geçtiğimiz yıl Halkbankası tarafından % 100 faiz indirim imkanları ile faizsiz krediden yararlanmak isteyenlerin KOSGEB Girişimcilik Destek Programı kapsamında verilen eğitimleri tamamlamaları ve başvuru tarihinde 30 yaşından küçük olması şartıyla KOSGEB tarafından onaylanan projelerini Halkbankasına sunmaları durumunda genç girişimci esnaf ve sanatkarlara 100.000 TL’ye faizsiz kredi verilecektir. Halkbank 100 bin liraya kadar Kosgeb faizsiz kredilerden yararlanmak isteyen esnaf ve girişimcilerin kredi borcunun bulunmaması gerekiyor.

Yukarıda yazılı evraklar ve belgeler gereklidir.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Müjdeyi Verdi!

Bu finansmandan yararlanmak için bu şartlarını yerine getiren esnaflar 09 OCAK 2019 tarihi itibariyle başvuru yaparak talepte bulunabilirler. Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip ERDOĞAN 08 OCAK 2019 günü Ak parti grup toplantısında yapmış olduğu konuşmasında Esnafımıza Halkbank tarafından yapılacak olan 2019 desteklerinden bahsetti.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Müjdeyi Verdi!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Müjdeyi Verdi!

Sayın Erdoğan 2019 yılında Halk Bankası tarafından esnafımıza toplamda 22 milyar lira tutarında kredi kullandırılacağını bu krediden 350 bin esnafımızın yararlanacağını anlattı. Ocak, Şubat ve Mart aylarında 10 milyar tutarında  yılında verileceği öğrenildi.

BAŞVURU YÖNTEMİ 1; BANKAYA BAŞVURUN!

Halkbank esnaf kredisi çekmek için gerekli evraklar ve belgeler ile birlikte bankanıza gidin. Eğer KOBİ bankacılığına üye değilseniz üyelik işlemlerinizi yaptırın. Başvurunuzu gerçekleştirin.

BAŞVURU YÖNTEMİ 2; ESNAF KEFALET KOOPERATİFİNDEN BAŞVURUN!

Eğer ikamet ettiğiniz bölgede Kooperatif var ise, başvurunuzu direkt olarak kooperatife yapın. Gerekli evrak ve belgeleri teslim edin. Kooperatif sizin adınıza evraklarınızı bankaya teslim ederek başvurunuzu yapacaktır. Ancak krediden faydalanmanız için 6 ay süreli olarak beklemeniz gerekecektir.Etiketler:

Halkbank Esnaf Kredisi 2019 (İnternetten Başvuru) Konusuna 3 Yorum Yapıldı
 1. Alısveriş dedi ki:

  Ben kıradi falan istemiyorum 30 kücük baş koyun istiyorum sadece yerim var yardımcı olabilirmisiniz

 2. esnaf kredisi. dedi ki:

  Esnaf kredisi kullanmak istiyorum.

 3. Ahmet Şimsek dedi ki:

  1000 TL faizsiz 50.000 TL faizsiz esnaf kredisi vereceksin başvuruları nasıl olacak başvuruları Reklamcılık Mobilya imalatı pastane börekçi Tuhafiye ve kuaför Öncelikle girişimcilerin KOSGEB’e kayıt yaptırması gerekiyor ardından 24 saatlik atölye Eğitimi ve 15 gün süren 70 saatlik bir eğitim geliyor bu eğitimlerin tamam mı da ücretsiz KOSGEB projeniz onaylandı Bu da paranız demiyor eğitimlere de projenin hazırlanmasında ardından KOSGEB onay verse bile ilk harcamayı kişi kendisi yapmak zorundadır.

Sayfa başına git