Halkbank Esnaf Kefalet Faizsiz Kredi Başvurusu (2019 Ocak)

Halkbank Esnaf Kefalet Faizsiz Kredi Başvurusu (2019 Ocak)
11 Ocak 2019 tarihinde güncellendi.

Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip ERDOĞAN 2019 yılında esnafımıza 22 milyar lira tutarında esnaf kredisi verileceğini müjdeledi. Daha önce ki yıllarda da esnaflarımıza esnaf kefalet ve kredi kooperatifleri kefaletiyle Halkbank tarafından faizsiz krediler verilmişti. En son 30 esnaf ve sanatkarlar 30 bin lira tutarında faizsiz kredi alabilmişti.

Halk Bankasından Açıklama Yapıldı

Ekonomimize değer katacak uygulamalarla yeni yılda da işletmelerin faaliyetlerini finansal anlamda hiçbir zorluk yaşamadan sürdürmesini sağlayacağız. Ülkemizin kalkınması, üretim ve istihdamın artması için geliştirdiğimiz ürün ve hizmetlerle esnaf ve sanatkârlara destek olmayı sürdüreceğiz. Yeni umutlarla başladığımız 2019 yılına özel geliştirdiğimiz Esnaf Kredi Programı ile bu yıl yaklaşık 350 bin esnafa daha ulaşacağız. Bugün sayıları 1000’e ulaşmış olan Türkiye Esnaf ve Sanatkârlar Kredi ve Kefalet Kooperatifleri Birlikleri Merkez Birliği’ne (TESKOMB) bağlı Esnaf ve Sanatkârlar Kredi ve Kefalet Kooperatifleri (ESKKK) kefaletiyle, kooperatiflerin bulunmadığı yerlerde ise Bankamızca doğrudan kredi kullandırmak suretiyle tüm esnaf ve sanatkârlarımıza ulaşarak, artan kredi desteklerimizle bu yıl da esnafın yüzünü güldürmeye devam edeceğiz.” “Şubelerimize kredi plasman tahsisleri yapılmış olup yeni programa ilişkin kredi kullandırımları 9 Ocak (bugün) itibarı ile başlamıştır. Tahsis edilen tutarın 10 Milyar TL’lik kısmının, Bankamızın likidite durumu ve kredi geri dönüşlerinin yoğunlaşma dönemleri dikkate alınarak 2019 yılının ilk 3 ayında kullandırılması kararlaştırılmıştır. Esnaf kredisi kullandırımlarında, mevcut uygulamada olduğu gibi, Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın faiz desteği devam edecektir.”

Halkbank Esnaf Kefalet Kredisi Ne Zaman Verilecek?

22 milyarlık kredinin 10 milyarı OCAK, ŞUBAT ve MART aylarında verilmesi planlanıyor. Geriye kalan 12 milyarlık tutar ise 2019 yılı Nisan ve ARALIK aylarına dağılımı yapılarak verileceğinden söz ediliyor. Bu destek başlamadan önce de Halk Bankası tarafından düşük faizli ve sıfır faizli krediler verilmeye devam etmekte idi. Halen şartları taşıyan kişiler bankaya veya kooperatife başvuru yaparak kredilerini çekebilirler. Esnafa Faizsiz Kredi Ne Zaman Verilecek? adlı yazımızı okudunuz mu?

halk-esnaf-kredisi

Esnafa faizsiz kredi desteği veriliyor.

Faizsiz Esnaf Kredisi Nasıl Alınır?

Esnaf kefalet kooperatifine kayıtlı olan bütün esnaflarımız bu kredinin gerekli olan şartlarını taşıması kaydı ile başvuru yapmaları mümkündür. Lokantacı, kırtasiyeci, manav, kasap, emlakçı, ayakkabıcı, konfeksiyon işletmecisi ve bunun gibi bütün küçük esnaf gurubu bu krediden yararlanabilmektedir. Bankaya kredi başvurusu yapmadan önce Kooperatif den kayıtlı olduğunuza ait yazılı belge almanız gerekmektedir. Ayrıca bu kredi kapsamında makine, ekipman ve demirbaş alımları, iş yeri modernizasyonu, ham madde ve sermaye ihtiyaçlarının karşılanması türlerinden birini belirterek bunlardan hangisini kullanacaksanız bunun hakkında yazılı taahhüt vermeniz gerekmektedir. Bu şartları taşıyorsanız ve belirtilen özelliklerden en az bir tanesi için taahhüt verebilecek iseniz sizde bu kredi imkanından yararlanabilirsiniz. Halkbank Faizsiz Esnaf Kredisi hakkında bilgi alabilirsiniz.

Gerekli Evraklar Nelerdir?

Daha önce ki yıllarda Halk bankasından kefalet kooperatifi destekleri ile verilen 30 bin TL. faizsiz esnaf kredisi için 500 TL. dosya masrafı alınmış idi. Bu yılda başvuru sahiplerinden istenmesi muhtemel olan evrakların şunlar olacağından bahsediliyor.

 1. İşletme sahibinin kimlik belgesi,
 2. Vergi levhası ve sicil gazetesi,
 3. Kefalet kooperatif üyelik evrakları

Esnaf Kefalet Kredisi Hesaplama bağlantısından kefalet kooperatifinin verdiği kredileri hesaplayabilirsiniz.Başvuru Nereye Yapılacak?

Başvuruların kefalet kooperatiflerine yapılacağı, kooperatif olmayan yerlerde ise başvurunun direk olarak bankaya yapılacağından bahsediliyor. Şartları taşıyan esnafımızın kooperatiflere üye olması gibi bir zorunluluk aranmıyor.

Krediden Kimler Yararlanacak?

Halkbank tarafından esnaflarımıza sürekli olarak kredi imkanı sunulmaktadır. ESKKK üyesi olan esnaf ve sanatkarlarımız Halkbank’ a giderek kredi başvurularını yapabilirler. Faizsiz kredi imkanından yararlanmak için esnaflarımızın aşağıdaki sektörlerde faaliyet göstermesi gerekmektedir;

 1. Unutulmaya yüz tutmuş meslek dallarında faaliyet gösteriyor olmak 
 2. Ustalık belgesine sahip olunması gereken meslek dallarında faaliyet göstermek 
 3. Genç Girişimciler

Unutulmaya yüz tutmuş meslek dalları arasında bakır işletmeciliği, oyacılık, yemenicilik, el dokuma, çini ve çömlek yapımı, bastonculuk, semercilik, lüle ve oltu taşı, keçecilik, sedef kakma ve ahşap oyma gibi Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından sayılan meslek dalları olarak kabul edilmektedir. İşte faizsiz kredi bu esnafa verilecektir.

 • Ustalık belgesi olanların bu belgeye en az 3 yıldır sahip olması,
 • Mevcut işletmelerin en az 1 yıldır aralıksız olarak faaliyet gösteriyor olması
 • İşletmelerin Kosgeb dışında son 5 yıl içinde herhangi bir kurumdan hibe ya da faiz desteği almamış olması gerekmektedir.

Yukarıda saydığımız statüde yer almayan esnaflarımız 2019 yılında da yine Halkbank tarafından verilen kredilere başvuru yapabilirler. Ancak bu krediler faizli olmakla beraber faiz oranları aşağıdaki gibidir;

ꕤ Vadesi 1 yıla kadar olan kredilerin faiz oranları %4

ꕤ Vadesi 1 yıldan 5 yıla kadar olan kredilerin faiz oranları ise %5 olacaktır.

Halkbank Esnaf Kredisini Her Yıl Veriyor

Halkbank tarafından esnafların desteklenmesi aslında bir kuruluş misyonudur. Herkes Halkbank’ ın esnaf bankası olarak tabir edildiğini bilir. 2019 yılına kadar da Halkbank tarafından esnaf ve sanatkarlarımız çeşitli kampanyalar ile desteklenmiş ve 2019 yılında desteklenmeye devam etmektedir. 2002 yılında banka tarafından verilen desteklerin toplam tutarları 154 milyon TL idi. Geçtiğimiz yıl bu destekleme oranı 202 kat arttı ve 2018 yılında esnaf ve sanatkarlarımıza banka tarafından yıl içinde toplamda 31,1 milyar TL destek verildi.

Halkbank Esnaf Kredisini Her Yıl Veriyor

Halkbank Esnaf Kredisini Her Yıl Veriyor

2002 yılında bankadan kredi alan esnaf sayısı 504 bine yükseldi. Esnaf kefalet kredilerinin faiz oranlarında da ciddi manada gerileme yaşandı. Şu an için TESKOMB kanalıyla sağlanan kredilerin 1 yıla kadar vadeli olanlarının faiz oranları yüzde 4 olurken, 1 yılı aşkın vadede olanların ise yüzde 5 olarak belirlenmiştir. 2019 yılında Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından faiz desteğinin devam edeceği de yapılan açıklamalar arasında yer alıyor.

2002 ve 2018 yılları arasında banka tarafından toplamda 93,4 milyar TL destek verilirken 1,8 milyon esnafımız bu kredilerden yararlanmıştır. 2019 yılında ise beklentiler 350 bin adet esnafımızın bu kredilerden yararlanacağı yönündedir.

Halkbank 2019 Faizsiz Esnaf Kredisi Resmi Gazete’de Yayınlandı! Daha evvel kredi kullanmış ve ödenmemiş borcunuz varsa faizsiz kredilere başvuru yapamıyorsunuz. Diğer sektörlerde faaliyet gösteren esnafımıza her yıl faizsiz krediler verilmektedir. 2019 yılında da kullandırılacak olan kredi tutarı 30 bin TL olmakta olup kredi almak isteyenle Halkbank’ a giderek kredi başvurularını yapabilirler.

Esnaflarımızın işletme ve yatırım dönemlerine ait olan finansman ihtiyaçlarının karşılanması adına bu krediler 2019 yılında da faizsiz olarak sağlanacaktır. Saydığımız sektörler dışında faaliyet göstermekte olan esnafımız ise yine bağlı bulundukları kooperatifler kanalı ile düşük faizli esnaf kredilerine başvuru yapabilirler. Kooperatif üyesi olmayan esnafımız ise Halkbank’ a giderek bireysel müşteri danışmanlarından detaylı bilgi alabilirler.Etiketler:

Halkbank Esnaf Kefalet Faizsiz Kredi Başvurusu (2019 Ocak) Konusuna 4 Yorum Yapıldı
 1. Sami dedi ki:

  BİR YILA YAKIN CEYİZ TUHAFIYE İŞLERİ İLE UĞRAŞIYORUM ESNAF KOPERATİFE ÜYEYİM FAİZSİZ KREDİ ALABİLİRMİYİM

 2. Sevtap dedi ki:

  Esnaf sanatkarlar derneğine geçen hafta başvurdum. 60 kişi sigarada var. 1000 tl desen verecek durumda değiller. Daha önceden kredi çekmiş ödenmemiş yığınla borç senet var. Esnafa nasıl destek olmayı düşünüyorsunuz çok merak ediyorum. Ha bu arada bankaya giden dosya sayısı ise ayda 2 yada 3 esnafın sabit giderleri yerinde durmadığı gibi alim gücüde düştü. Soruyorum esnaf ne yapmalı dernekte para olmaması şaşırtıcı.

 3. Buse Çam dedi ki:

  Gerçek şu ki, kadın girişimciler “sadece erkek” nitelikleriyle güçlü bir şekilde özdeşleşiyorlar . Bu fırsatları, iş fırsatlarını erkeklerin yaptığı gibi maksimize etmek için kullanırlar. Bunu doğru bir şekilde yansıtmak için, girişimcilik dünyasında yer alan ve etiketleri proaktif olarak değiştiren ve tartışmayı yeniden ayarlayan birisine düşer.

 4. Emre Kara dedi ki:

  Hızlı bir destek veriyor bunun için bir kaynağı var 2016 yılı için 15 bin esnafımıza Bu imkandan yararlanacak ancak müracaata bakıyorsun 250.000 dayanmış Tabi tabi ne yapmamız lazım..

Sayfa başına git