Halı Saha Açmak İçin Kredi ve Devlet Desteği (Güncel)

Halı Saha Açmak İçin Kredi ve Devlet Desteği (Güncel)
5 Nisan 2019 tarihinde güncellendi.

Bir işletme kurmak için ilk olarak yeterli sermayenin bulunması gereklidir. Birikmiş bir sermayenizin olmaması halinde devlet tarafından sağlanan spor tesisi teşvikleri veya kredi desteklerine başvuru yapabilirsiniz. Sermaye engelini geçtikten sonra işletme ruhsatlarını ve vergi fiyatlarını araştırmanız gerekmektedir. Halı saha nasıl kurulur? Kurulum maliyeti nedir? Gerekli evraklar nereden ve nasıl temin edilir? gibi tüm detayları içeriğimizden inceleyebilirsiniz.

Halı Saha Nasıl Kurulur?

Spor konusunda halkın spor alanlarına aktif katılımlarını sağlamak amacıyla devlet teşvik paketleri ile yatırımcılar desteklenmektedir. Halı saha açmak için kredi  kullanacak olan yatırımcılara teknik alt yapı desteği veren devlet teşvik paketleri günümüzde oldukça yaygın olarak kullanılmaktadır. Ayrıca vergi kolaylığının sağlanması ile spor yatırımcısı korunmakta ve desteklenmektedir. Girişimcilerin devlet teşvik paketlerinden yararlanarak açacakları halı sahalarının arsa desteği de sağlandığını bilmek  gerekiyor.

Devlet teşvik sistemi halı saha açacak olan girişimciye verilirken tesisin açılacağı belediyeye de verilmektedir. Devlet planla teşkilatı çim halı sahaları ile basketbol sahaları başta olmak üzere yüzme havuzları, atletizm pisti gibi bir çok tesis yatırımına ve açılmasını yatırım olarak değerlendirerek destek olmaktadır. Devlet teşvikleri ile açılacak olan halı saha tesisi maliyetinin %50’sini karşılayarak teşvik planlarının ilk etapta 18 milyon daha sonra 30 milyonluk bütçe ayrılarak desteklenmesi beklenmektedir.

Halı saha açmak için sermaye ve maliyetinin karşılanmasından sonraki elinize kalacak  günlük gelir 100 TL ila 150 TL arasındadır. Uzun vadeli bir yatırım aracı olarak girişimciler tarafından yüksek karlı iş fikri olan halı saha açılışı ile Aylık 25,000 TL gelir elde edebilirsiniz.

Halı saha açmak için en önemli unsur çevredir. Öncelikle bir çevre araştırma yapmanız gerekecektir. Şayet düşündüğünüz mahallede yaşlı bir kesim varsa kazanamayacaksınız. Ayrıca 1 maçtan ne kadar kazanabilirim, kârım ne kadar olur gibi tüm maliyet unsurlarını hesaba katmak gerekmektedir. Bu nedenle bu işe başlamadan önce iyi bir araştırma yapmak yararınıza olur.

Halı Saha Nasıl Kurulur?

Halı Saha Nasıl Kurulur?

Bu da ömür boyu ve sürekli bir kazanç sistemi ile yüksek paralar kazanabileceğiniz anlamına gelmektedir. Halı saha açmak için kredi alacağız bankalar ile uygun faiz oranlı iş yeri kredilerinden yararlanarak her türlü ekipman alımı ve giderlerinde kullanabilirsiniz. Para kazandırabilecek yeni iş fikri olan Bowling salonu açma fikrini değerlendirebilirsiniz.

Halı saha açmak için gerekli sermaye ihtiyacını bankaların verdiği iş yeri kredisi ile karşılamak mümkündür. Bankaların verdiği iş yeri kredilerini esnek ödeme koşulları ve en uygun vade şartları ile alabilirsiniz. Halı saha açmak için kredi alabileceğiniz bankaların şubelerine giderek başvuruda bulunabilirsiniz. Sitemiz üzerinden de iş yeri kredisi veren bankaları araştırabileceğiniz gibi, devlet teşvik kredilerine başvurusu yapabilirsiniz.

 1. Akbank,
 2. İş Bankası,
 3. TEB,
 4. Garanti Bankası,
 5. INGBank

girişimcilere ve yeni bir iş kurmak isteyen tüm gençlere kredi ve finans hizmeti sağlamaya devam etmektedir. Ancak KOSGEB tarafından halı saha açmak için kredi veya destek verilmemektedir. Bunun nedeni halı sahaların KOSGEB nace kodları arasında olmamasıdır. Bunun yerine yine de halı saha açmak için Esnaf Kefalete başvuru yapılabilir. Esnaf Kefalet halı saha kredileri için linke tıklayarak bilgi alabilirsiniz.

Halı Saha Kurulumu İçin İzlenilmesi Gereken Yollar

İlk olarak kafanızda bir proje belirlemeniz gerekmektedir. Daha sonra ilgili belediyelerden izin almalı daha sonra da gerekli evrakları tamamlamanız gerekmektedir.1- Gerekli Evraklar

Bir halı saha işletmeciliği kurmak için bazı evrakların tamamlanması gereklidir. Ancak bu evrakların tamamlanması halinde bir halı saha kurabilirsiniz.

 • İşletme sahibine ait 2 adet fotoğraf (şirket işletmesi ise fotoğraf gerekli görülmemektedir)
 • Nüfus cüzdanının aslı ve bir adet fotokopisi,
 • İkametgah belgesi,
 • Sosyal Güvenlik Kurumuna kaydının yapıldığına dair herhangi bir belge,
 • Sabıka kaydı,
 • İşletme sahibine ait kimlik bildiri belgesi,
 • Vergi levhasının fotokopisi,
 • İş yeri açma ruhsatı,
 • İşletme satın alınmış ise işletme tapusu,
 • Yapının kullanılabilir olduğuna dair izin belgesinin fotokopisi,
 • İş yeri kiralanmış ise kira kontratı gereklidir. Bu kontrat tapu yani mülk sahibi ile yapılmalıdır. Aslı ya da noter tasdikli sureti gereklidir.
 • Kayıtlı olunan odadan faaliyet belgesi ve ya oda sicil tasdiknamesinin bir adet fotokopisi,
 • İtfaiye uygunluğunu bildiren rapor,
 • Ticaret sicil gazetesi veya imza sirkülerinin bir adet fotokopisi,
 • Halı saha işletmesinin krokisi çizilmelidir. Bu işlem yetkili bir kişiye yaptırılmalıdır. Uzunluk ölçüleri, m2 toplamı, çizim yapan kişinin kaşesi ve imzası krokinin üzerinde bulunmalıdır.
 • Türkiye Futbol Federasyonuna katılmak için halı saha sicil kaydı,
 • Türkiye Futbol Federasyonuna katılmak için Yeterlilik Belgesi,
 • İşletme içerisinde güvenlik kameraları ve kayıt sistemleri evrakları tamamlanmalıdır. Bu evraklar genel evraklar olup kesin ve net bilgiler için bağlı bulunduğunuz yerin belediyelerine başvuru yaparak evraklar hakkında detaylı bilgi alabilirsiniz.

2- Altyapının Hazırlanması 

İlgili belediyelerden gerekli izinlerin alınmasından sonra halı sahanın kurulumu için gerekli alt yapının oluşturulması için düz bir toprak zemin hazırlanır. Kurulumun yapılacağı alan iş makineleri ile düzeltilir ve beton dökülür. Hazırlanacak zemine dökülecek olan beton alt yapının sağlam olması için mühendisler tarafından incelenmeli ve yine mühendisler tarafından belirlenmelidir.

3- Demir Konstrüksiyonun Kurulması

Halı sahanın kurulumu için gerekli temel mekanizmalardan biri de demir konstrüksiyonlardır. Bu demirlerin uzunlukları en az 6 metre olmalıdır. Demirler genelde yeşil renge boyanmaktadır. Açık alanlar da brandaya gerek duyulmamaktadır. Fakat kapalı alanlar için bu demirlerin üzerilerine branda gerilmektedir.

4- Sahanın Tel Örgü İle Çevrilmesi

Yapılan demir konstrüksiyonlara tel örgü çevrilir ve sahanın tavanına bir ağ kurulumu yapılır. Tel örgü yapılırken dikkat edilmesi gereken husus izleme alanını çok kapatmamalı ve topun sahadan dışarıya çıkmasını engelleyecek şekilde olmalıdır.

5- Saha Aydınlatmaları 

Halı sahalarda dikkat edilmesi gereken önemli hususlardan bir tanesi de aydınlatmadır. Aydınlatma için birçok seçenek bulunmaktadır. En çok önerilen aydınlatma şekli ise LED Projektörlerdir. Fiyat aralığı olarak biraz pahalı olmalarına karşın 2 senede bir kendilerini yenilemektedirler.

6- Suni Çim

Bir halı saha kurulumunda en önemli bir diğer etken de suni çimlerdir. Çimleri olabildiğince ucuz ürünlerden seçmemeye çalışmalısınız. Çünkü sürekli olarak çim değiştiremezsiniz. Çim seçimi yaparken 55 mm kalın monofilament ipliklerden üretilen suni çimler öneriler arasındadır.

7- Sosyal Tesisler Kurun

Halı sahalarda bulunması zorunlu olmayan fakat gerekli görülen soyunma odaları, lavabolar, banyolar ve ofis gibi birçok yerlerin bulunabileceği bir sosyal tesis alanı yaratabilirsiniz.

8-Çevre Düzenlemesi Yapın

Kuracağınız halı saha şehir hayatından biraz uzak ise bir araç otoparkına ihtiyacınız olacaktır. Sahanın kenarları görsel olarak yeşilliklerle kaplı ve yerler parke tarzı olmalıdır. Yerlerin çamurlu alanda olmaması gereklidir.

Halı saha kurmak istiyorsanız devlet teşviklerine veya kredilere başvuru yapabilirsiniz. Geçen yıl halı saha kurmak için verilen kredi ve devlet desteklerinin 2019 yılında da verilmeye devam edeceği biliniyor.Etiketler:

Halı Saha Açmak İçin Kredi ve Devlet Desteği (Güncel) Konusuna 1 Yorum Yapıldı
 1. şemsi dedi ki:

  ben küçükde olsa halı saha açmak isterim

Sayfa başına git