Hibe Verilen Sektörler Listesi ve Teşvik Paketleri


Hibe Verilen Sektörler Listesi

Hibe Verilen Sektörler Listesi


Sermayeniz Yok İse KOSGEB’den Destek Alın!

Devletten geri ödemesiz hibe alarak işyeri açmak isteyenlere Kosgeb 50 bin lira hibe kredi veriyor. Bakkal, market, şarküteri, büfe veya herhangi bir alanda dükkan açanlar ‘ den 50 bin lira iş kurma kredisi alabiliyor. Kosgeb’ den kredi alabilmek için şartlar zannedildiği kadar da, ağır değil. Şimdi sizlere devlet destekli işyeri açma kredisi nasıl alınır, Girişimcilik desteği başvurusu nasıl yapılır bunları anlatalım.

Devlet  tarafından verilen 50 bin lira hibe, 100 bin lira faizsiz kredi miktarları yükseltildi. 2017 yılında başlayan uygulamaya göre  iş kurmak isteyen gençlere 50 bin lira hibe ve 100 bin lira faizsiz kredi veriyor. Üstelik bu krediden, kadın, erkek, genç, yaşlı, emekli, işçi vb. şehit yakını veya gazi, engelli, vb. herkes yararlanabiliyor. ‘ den işyeri açma kredisi alabilmek için, uygulamalı girişimcilik eğitimine katılmak gerekiyor. Bu eğitimlere katılmadan önce  kurs tarihleri hakkında bilgi almanız gerekiyor.

Açılan pencere de ,  kursu katılacağınız ili seçip, yaşadığınız bölgede verilen  kurslarını listeleyebilirsiniz. Listeleme sonunda katılacağınız kursa başvuru yapmak için, AÇIKLAMA bölümünü dikkatle okumalı ve eğer bu bölümde aksi belirtilmemiş ise “İŞBİRLİĞİ YAPILAN KURUM VEYA KURULUŞ” isminin yazılı olduğu yere  işyeri açma girişimcilik kursu başvurusu yapabilirsiniz. Şehit yakını veya gazi, engelli, kadın, genç girişimci vb. hiçbir ayrım yapılmaksızın,  desteklerinden yararlanarak kendi işini kurmak isteyenler, bu kursa katılmak zorundadır.

 50 bin lira hibe işyeri açma kredisi nasıl alınır?

Kosgeb’in uygulamalı girişimcilik eğitimine katılın ve sertifikanızı alın. ’in kendi eğitimleri yada yetki verdiği kurumlardan 32 saatlik eğitim sonunda ilk aşama tamamlanıyor. Şimdi ise iş planı hazırlamanız gerekiyor. Sitemiz üzerinden  İŞ PLANI ÖRNEKLERİ bulabilirsiniz. Bu örneklerden size uygun olanı seçerek hizmet merkezlerine bu örnekleri iş projenize uyarlayarak başvuru da bulunabilirsiniz.

KOSGEB Hibe Verilen Sektörler içerisinde bir sektör seçerek işyeri açma kredisi başvurusu yapmanız gereklidir. Eğer desteklenmeyen sektörlerden herhangi biri ile başvuruda bulunursanız,  uygulamalı girişimcilik eğitimini tamamlasanız dahi, kredi alamazsınız.

Hibe Almanın önemli şartları;

Devletten geri ödemesiz hibe alarak işyeri açmak isteyenler için verilen 50 bin lira hibe kredi, projenin onaylanmasından sonra, iş kurmak isteyen başvuru sahibinin, gerekli ruhsat ve işyeri açılış evraklarını tanzim etmesi, işyeri açılışı için gerekli evrakları tanzim etmesini müteakiben işyeri açılışı için Vergi Dairesine, Belediye Başkanlığına ve ilgili odalara başvuruda bulunması ile devam etmektedir. Yapılacak başvurular sonucunda, iş kurmak isteyen vatandaşlarımız, işyeri açılış bildiriminde bulunmalı ve işyerini resmi olarak açmış olması gerekmektedir.

İş kurmak için parası olmayanlar 50 bin lira işyeri açma hibe kredisi alabilir mi?

Daha sonra, iş kurmak isteyen girişimci, ‘den para alabilmek için, iş projesinde belirttiği harcamaları yapması ve bu harcamaları faturalandırması gerekmektedir. Tabi bu basamakta, hiç parası olmayan, iş kurmak istiyorum ama param yok diyenler,  harcaması öncesinde finansman kaynağı bulunmayanlar ve işyeri için harcama yapamayacak durumda olanlar sitem etmektedirler.

Bunun çözümü olarak da bazı girişimciler tarafından, işyerine mal veya alet edevat alımında, bu ürünleri satan kişiler ile anlaşarak, toptancılar veya mal getiren kişiler ile anlaşarak, ödemenin işyeri açma desteği sonrasında verilmesi yönünde sözleşme yapıldığı görülebilmektedir. Bu anlaşma neticesinde,  50 bin lira hibe işyeri açma kredisi alarak iş kurmak isteyenler resmi olarak işyeri açılışını yapacakları gibi, ‘in talep ettiği şekilde işlerini kurmuş olacaklar ve firmalardan aldıkları tüm giderler için de,  fatura alarak, KOSGEP hizmet müdürlüklerine fatura sunarak 50 bin lira hibe krediyi alabileceklerdir.

Alkollü eğlence merkezleri, hayvan satın almak isteyen çiftçiler ve projesi Nace kodlarında yer almayanlar Geri Ödemesiz Hibe Verilen Sektörler haricinde hibe alamazlar. Bunun için proje danışmanlarına başvuru yapabileceğiniz gibi Nace kodlarını da inceleyebilirsiniz.Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git