Genç Çiftçilere 2019 Yılında Büyük Destek Verilecek

Genç Çiftçilere 2019 Yılında Büyük Destek Verilecek
10 Şubat 2019 tarihinde güncellendi.

Geçmiş olduğumuz yıllar içerisinde 31 bin genç çiftçimize devlet tarafından 931 milyon hibe desteği verilmiştir. Destekleme programı kapsamında hazırlanmış olan bu projeden bu yıl da yararlanmak isteyen çiftçilerimize 503 milyon lira hibe desteğinin verileceği belirtilmiştir. Devletin vereceği bu ödenekten yararlanmak isteyen çiftçilerimizin uyması gereken belli başlı şartlar bulunmaktadır. Bu şartlar ise şu yönde ilerlemektedir.

 • 18 ile 40 yaş arasında bulunan ve tarımsal faaliyet gösteren kişiler
 • Nüfusu 20.000 den az olan yerleşim alanları ve nüfusu 20.000 den az olan yerleşim birimlerinde yer alan çiftçiler.

Yukarıda bahsetmiş olduğumuz bu konuları değerlendirerek bugün makalemizde siz değerli okurlarımız için Genç çiftçilere büyük destek verilecek adlı başlığı inceleyeceğimiz gibi aynı zamanda Genç çiftçilere verilecek olan hibe destek başvuruları nelerdir adlı başlığı da ele alarak sizler için bilgiler vermeye devam edeceğiz.

 

 

Genç Çiftçilere 2019 yılında büyük destek verilecek

2019 başvuruları başladı.

Genç Çiftçi Projesi

Geçmiş yıllar içerisinde gerçekleştirilmiş olan genç çiftçilere destek projesinde 31 bin kişiye 931 milyon lira hibe verilmiştir. Geçen yıl destekleme programı kapsamında verilecek olan destek 503 milyon lira olarak belirlenmiştir. Verilen destek 2019 yılında da devam edecektir. Belirtilen bu rakam sayesinde bir çok çiftçimiz devletin sunmuş olduğu bu desteklerden yararlanarak işlerini daha güzel bir şekilde sürdürebileceklerdir. Verilecek olan destekler Küçükbaş hayvancılık, büyükbaş hayvancılık, kanatlı yetiştiriciliği, arıcılık, tesis yapımı, mantarcılık, ipek böcekçiliği, tıbbi bitki ve aromotik bitki üretimi, bağcılık, meyve üretimi, meyve bahçesi gibi alanlarda desteklerini vermektedirler.

Devletin sunmuş olduğu bu desteklerden yararlanmak isteyen çiftçilerin 18 ile 41 yaş aralığında olması gerekmektedir. Bu yaş aralığına uyum sağlayan vatandaşlarımızın 30 bin liraya kadar proje karşılığında hibe desteği verilmektedir.Projenin başlamış olduğu tarihten bu yana toplamda 48 bin 100 genç çiftçiye toplamda 1 milyar 443 milyon lira hibe desteği verilmesi hedeflenmiştir.Genç Çiftçilere Verilecek Olan Hibe Destek Başvuruları Nelerdir?

Genç Çiftçi başvuru koşullarını inceleyebilirsiniz.

Genç Çiftçilere Verilecek Olan Hibe Destek Başvuruları Nelerdir?

Genç çiftçilere verilecek olan desteklerden yukarıda bulunan paragraflarda söz etmiş olduğumuz gibi kırsal alanda yerleşim yapan ve 18 ile 40 yaş aralığında bulunan ve tarımsal faaliyet göstermek isteyen kişiler, Nüfusu 20 binden az olan yerleşim birimleri ve bu birimlerde yer alan çiftçiler, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan, 18 yaşından gün almış olan ve 41 yaşını doldurmamış olan, okur yazarlığı bulunan, başvuru tarihi itibari ile ücretli bir işi olmayan, Örgün eğitime devam ediyor olmamak, KDV, gerçek ve basit usulde vergi mükellefi olmamak, aynı proje kapsamında bakanlığın sunmuş olduğu diğer projelerden yararlanmamak gerekmektedir. Bu koşullara uyum sağlayan çiftçiler devletin sunmuş oldukları desteklerden yararlanabileceklerdir. Tüm bunların yanı sıra aşağıdaki maddelere de dikkat edilmesi gerekmektedir.

 • Başvuruların, genç çiftçilerin ve kırsal alanda ikamet ettiği veya ikamet etmeyi taahhüt ettiği yerleşim birimlerinin bağlı olduğu il ve ilçe müdürlüklerine başvuruların bizzat yapılması şarttır.
 • Hibe desteğinden yararlanmak isteyen genç çiftçiler başvurularını Tarım ve Orman ilçe müdürlüklerine yapacaklardır.
 • Genç çiftçi hibe desteği 3 yıl süre ile uygulanacaktır.
 • Hibeden yararlanacak olan veya yararlanmak isteyen çiftçilerin kırsalda yaşamaları gerekmektedir.
 • Genç çiftçiler bu program kapsamında verilen hibe desteğinden sadece bir kez yararlanabileceklerdir.
 • Aynı proje kapsamında bakanlığın diğer hibe programlarından yararlanan çiftçiler bu desteklerden yararlanamayacaklardır.

2019 yılı için başvurular başlamıştır. Başvuru yapacak kişilerin 31 Mayıs 2019 son başvuru tarihine kadar ilgili yerlere müracaat ederek başvuru işlemlerini gerçekleştirmelerini öneririz. Genç çiftçi asıl ve yedek kazananların yapacakları işlemler hakkında bilgi almak için tıklayınız.Genç Çiftçilere 2019 Yılında Büyük Destek Verilecek Konusuna 2 Yorum Yapıldı
 1. nezir vançin dedi ki:

  köyde iş kormak istiyorum

 2. Mert Dere dedi ki:

  buraya başvurmak çok kolay bence

Sayfa başına git