Genç Çiftçi 2019 Sertifikası Nasıl Alınır?

Genç Çiftçi 2019 Sertifikası Nasıl Alınır?
29 Ocak 2019 tarihinde güncellendi.

Tarım ve Orman Bakanlığınca genç çiftçilerimiz için bir eğitim programı düzenlenmekte olup, bu programa katılan gençlerimize Genç Çiftçi Sertifikası verilmektedir. Genç Çiftçi Sertifikası Çiftçi Kayıt Sistemi (ÇKS) belgesi ile karıştırılmamalıdır. ÇKS belgesi herhangi bir kursa katılmayı gerektirmeden tarımsal ve hayvancılık ile uğraşan çiftçilerimize verilmektedir. Genç Çiftçi Sertifikası Nedir?; Bakanlık tarafından düzenlenen eğitim ve kurs programlarına katılan ve başarı gösteren katılımcılara verilen bir eğitim belgesidir.

Genç Çiftçi projesi için 2019 yılına ait başvurular başlamış olup 31 Mayıs 2019 tarihine kadar devam edecektir. Son başvuru tarihine kadar başvurularınızı yapmanızı öneririz. 

Çiftçi Kayıt Sistemi Belgesi

Tarım ve hayvancılık alanında devlet tarafından hibe ve kredi destekleri verilmektedir. Bu desteklerden yararlanmak için çiftçilerin ilk olarak yapmaları gereken Çiftçi Kayıt Sistemine kayıt olmalarıdır. Bu sisteme kayıt olmayan kişiler verilen hiçbir desteğe ve düşük faizli kredilere başvuru yapamaz. Başvuru 3 şekilde yapılmaktadır;

 1. Arazi sahibi tarafından,
 2. Araziyi kiralayanlar tarafından,
 3. Arazi sahiplerinin birinci derece yakınları tarafından yapılmaktadır.

Çiftçi Kayıt Sistemi’ne ilk defa kayıt yaptıracaksınız belli başlı evrakları tamamlamanız gerekecektir. Bu belgeler;

  1. Çiftçi Kayıt Başvuru Formu,
  2. Yapılan işin beyan edildiği form (B Formu)
  3. Arazi satılık ise; Tapu Sicil Müdürlüğünden onaylı tapu fotokopisi,
  4. Başvuru yapacak kişiye ait kimlik fotokopisi,
  5. Projenin yapılacağı arazi kiralık ise arazi sahipleri ile kiracı arasında gerçekleştirilecek olan sözleşme fotokopisi,
  6. Tapu Sicil Müdürlüğünden alınacak olan C Formu (Bu formun içerisinde mevcut tarlanın ve ekimi yapılacak olan ürünlerin bilgilerinin belirlenmesi gereklidir.)
  7. Keşif Raporu,
  8. Tespit Raporu,
  9. Taahhütname,
  10. Muvafakatname,
 1. Fiili Kullanım Taahhütnamesi gereklidir.

Bu belgeleri tamamlayan çiftçiler daha sonra Tapu Sicil Müdürlüğüne giderek “onaylanmıştır” izni alınması gereklidir. Arazi ve tapu bilgilerinin bulunduğu formu bağlı bulunuduğunuz ilçe ve köy muhtarlıklarından imzalı ve onaylı bir şekilde alabilirsiniz. Ancak ekim yapılacak arazi merkezde ise Tarım İl Müdürlüğünden onay ve imza almalısınız. Bakanlıktan yetki verilmesi halinde başvurular açılan resmi web sayfasından ya da e-devlet kapısı üzerinden de gerçekleştirilebilir. Aynı zamanda var olan başvurularınızın sorgulamasını da e-devlet üzerinden yapabilirsiniz. Bu belge Genç Çiftçi Sertifikası ile alakalı değildir. Ancak desteklemelerden yararlanmak için gerekli bir belgedir.

Çiftçi Kayıt Sistemi Belgesi

Çiftçi Kayıt Sistemi Belgesi almadan verilen desteklerden yararlanamazsınız.

Genç Çiftçi Sertifikası Hangi Amaçla Veriliyor?

Genç Çiftçi Eğitim Projesi genç çiftçilere verilecek eğitimlerle teknolojide yaşanan yeniliklerin kolayca uygulanması, tarımsal nüfusun gençleştirilmesi, genç nüfusun daha fazla ve etkin bir şekilde üretimde yer alması, üretimde verimlilik artışının sağlanması,
Genç nüfusun tarıma kazandırılması, modern üretimin gereklerini yerine getirebilen genç çiftçilerin yetiştirilmesi, kırsal göçün engellenmesi, tarımla uğraşan genç çiftçilerin profesyonelleştirilmesi, genç çiftçilerin yaşadıkları ortamda örnek birer çiftçi haline getirilmesi, gençlerin tarımsal yenilikleri takip etmesi ve uygulaması,Kırsal alanda yaşayan gençlerin tarımsal üretime katılımını sağlamak için genç çiftçilerin eğitimine yönelik olarak çiftçi kursu eğitim çalışmalarının yapılması amaçlanmaktadır.

Genç çiftçi sertifikası verilen eğitimler,  herkese açık, ihtiyaca göre, süreklilik sağlayan, bilimsel ve planlı, gelişmeye ve yeniliklere açık, gönüllülük esaslı eş güdüm ve iş birliği ile bir bütünlük içinde verilmektedir.

Genç Çiftçi Sertifikası Nasıl Alınır

Çiftçi Sertifikası verilen kurslar, Bakanlık tarafından iş birliği yapılan kuruluşlarca da verilebilmektedir.

Bakanlık tarafından genç çiftçi eğitiminin verilebilmesi için Çiftçi Eğitim Kursları Öğretici Havuzu ÇEKÖH oluşturulmuş olup, bu kurslar Müdüriyetler de görevli ve yetkili kişiler tarafından da, organize edilmektedir.

Genç Çiftçi Eğitiminde Verilen Kurslar

 • Bitki Zararlıları ile Mücadele
 • Organik tarım,
 • Süt sığırcılığı,
 • Ekim, Dikim ve Gübreleme Makinelerinde Bakım ve Onarım
 • Arıcılık,
 • Antep fıstığı yetiştirme,
 • Elma yetiştiriciliği,

ve benzeri konularda verilmektedir. Bu kurslardan bazıları Halk Eğitim Merkezlerince düzenlenerek genç çiftçi hibe projesi haricinde, diğer tarım ve hayvancılık desteklerine katılımda artı puan almanıza sebebiyet vermektedir. Eğitime katılarak sertifika almak isteyenler ayrıntılı bilgi için  Tarım ve Orman  İl/İlçe müdürlüklerince başvuru yapabilirler.

Genç Çiftçi Eğitiminde Verilen Kurslar

Genç Çiftçi Eğitiminde Verilen Kurslar

Genç Çiftçi Sertifikalarına Artı Puan Veriliyor!

Geçtiğimiz yılın Cuma günü başlayan başvuruların değerlendirme aşamasında Bakanlık ve il ilçe müdürlükleri, genç çiftçi sertifikası veya tarım ve hayvancılık sektöründe verilen kurslara katılanların kesin başvuru evrak teslim işleminde sertifikalarını ibraz etmeleri gerekiyor.

15 hayvandan az büyükbaş,
50 hayvandan az küçükbaş hayvan yetiştiriciliği ile uğraşıyor iseniz, Devlet desteği ile 30 bin lira genç çiftçi hibeye başvurabilirsiniz.

Genç Çiftçi Sertifikası Eğitimi Verilen Kuruluşlar

  • Türkiye Ziraat Odaları Birliği,
  • Tarım ve Orman Bakanlığı
 • Türkiye İş Kurumu (İŞKUR)

Genç çiftçi eğitimi için bu kuruluşlara ulaşarak ayıntılı bilgi alabilir, tarım ve hayvancılık yatırımınız için 30 bin lira Devlet desteği sağlayabilirsiniz. Zaman geçirmeden Genç Çiftçi Sertifikası alın!Etiketler:

Genç Çiftçi 2019 Sertifikası Nasıl Alınır? Konusuna 2 Yorum Yapıldı
 1. ORHAN EMCİ dedi ki:

  büyükbaş hayvancılık

 2. Ufuk dedi ki:

  Ben çiftçi sertifikası almak istiyorum nasıl alabılırım

Sayfa başına git