Genç Çiftçi Sertifikası Nasıl Alınır? 2018 KURS PROGRAMI


Genç Çiftçi Sertifikası Nasıl Alınır?

Genç Çiftçi Sertifikası Nasıl Alınır?

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığınca genç çiftçilerimiz için bir eğitim programı düzenlenmekte olup, bu programa katılan gençlerimize Genç Çiftçi Sertifikası verilmektedir.

Genç Çiftçi Sertifikası Çiftçi Kayıt Sistemi (ÇKS) belgesi ile karıştırılmamalıdır. ÇKS belgesi herhangi bir kursa katılmayı gerektirmeden tarımsal ve hayvancılık ile uğraşan çiftçilerimize verilmektedir.

Genç Çiftçi Sertifikası Nedir?; Bakanlık tarafından düzenlenen eğitim ve kurs programlarına katılan ve başarı gösteren katılımcılara verilen bir eğitim belgesidir.

Genç Çiftçi Hibe 2018 Başvurusu İçin Tıklayın!

Genç Çiftçi Sertifikası Hangi Amaçla Veriliyor?

Genç Çiftçi Eğitim Projesi genç çiftçilere verilecek eğitimlerle teknolojide yaşanan yeniliklerin kolayca uygulanması, tarımsal nüfusun gençleştirilmesi, genç nüfusun daha fazla ve etkin bir şekilde üretimde yer alması, üretimde verimlilik artışının sağlanması,
Genç nüfusun tarıma kazandırılması, modern üretimin gereklerini yerine getirebilen genç çiftçilerin yetiştirilmesi, kırsal göçün engellenmesi, tarımla uğraşan genç çiftçilerin profesyonelleştirilmesi, genç çiftçilerin yaşadıkları ortamda örnek birer çiftçi haline getirilmesi, gençlerin tarımsal yenilikleri takip etmesi ve uygulaması,

Kırsal alanda yaşayan gençlerin tarımsal üretime katılımını sağlamak için genç çiftçilerin eğitimine yönelik olarak çiftçi kursu eğitim çalışmalarının yapılması amaçlanmaktadır.

Genç çiftçi sertifikası verilen eğitimler,  herkese açık, ihtiyaca göre, süreklilik sağlayan, bilimsel ve planlı, gelişmeye ve yeniliklere açık, gönüllülük esaslı eş güdüm ve iş birliği ile bir bütünlük içinde verilmektedir.

Genç Çiftçi Sertifikası Nasıl Alınır

Çiftçi Sertifikası verilen kurslar, Bakanlık tarafından iş birliği yapılan kuruluşlarca da verilebilmektedir.Bakanlık tarafından genç çiftçi eğitiminin verilebilmesi için Çiftçi Eğitim Kursları Öğretici Havuzu ÇEKÖH oluşturulmuş olup, bu kurslar Müdüriyetler de görevli ve yetkili kişiler tarafından da, organize edilmektedir.

Genç Çiftçi Eğitiminde Verilen Kurslar

 • Bitki Zararlıları ile Mücadele
 • Organik tarım,
 • Süt sığırcılığı,
 • Ekim, Dikim ve Gübreleme Makinelerinde Bakım ve Onarım
 • Arıcılık,
 • Antep fıstığı yetiştirme,
 • Elma yetiştiriciliği,

ve benzeri konularda verilmektedir. Bu kurslardan bazıları Halk Eğitim Merkezlerince düzenlenerek genç çiftçi hibe projesi haricinde, diğer tarım ve hayvancılık desteklerine katılımda artı puan almanıza sebebiyet vermektedir. Eğitime katılarak sertifika almak isteyenler ayrıntılı bilgi için  Gıda Tarım ve Hayvancılık İl/İlçe müdürlüklerince başvuru yapabilirler.

Genç Çiftçi Sertifikası Nasıl Alınır

Genç Çiftçi Sertifikası Nasıl Alınır

Genç Çiftçi Sertifikalarına Artı Puan Veriliyor!

2017 yılında 7 NİSAN Cuma günü başlayan başvuruların değerlendirme aşamasında Bakanlık ve il ilçe müdürlükleri, genç çiftçi sertifikası veya tarım ve hayvancılık sektöründe verilen kurslara katılanların kesin başvuru evrak teslim işleminde sertifikalarını ibraz etmeleri gerekiyor.

15 hayvandan az büyükbaş,
50 hayvandan az küçükbaş hayvan yetiştiriciliği ile uğraşıyor iseniz, Devlet desteği ile 30 bin lira genç çiftiç hibeye başvurabilirsiniz.

Genç Çiftçi Sertifikası Eğitimi Verilen Kuruluşlar

 • Türkiye Ziraat Odaları Birliği,
 • Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı
 • Türkiye İş Kurumu (İŞKUR)

Genç çiftçi eğitimi için bu kuruluşlara ulaşarak ayıntılı bilgi alabilir, tarım ve hayvancılık yatırımınız için 30 bin lira Devlet desteği sağlayabilirsiniz.

Zaman geçirmeden Genç Çiftçi Sertifikası alın!

Etiketler:

Genç Çiftçi Sertifikası Nasıl Alınır? Konusuna 2 Yorum Yapıldı
 1. ORHAN EMCİ dedi ki:

  büyükbaş hayvancılık

 2. Ufuk dedi ki:

  Ben çiftçi sertifikası almak istiyorum nasıl alabılırım

Sayfa başına git