Genç Çiftçi Hibe Kredi Projesi 2018 Yılı Başvuru Sayfası (30 Bin Lira)


Genç Çiftçi Projesi 2018 Yılı Başvuru Sayfası

Genç Çiftçi Projesi 2018 Yılı Başvuru Sayfası

Genç Çiftçi Projesi 2018 Başvuruları Başlıyor

31 MART 2018 tarihinde Kırsal Kalkınma Destekleri Kapsamında Genç Çiftçilere 30 bin lira hibe verilmesine ilişkin 2017/10 sayılı Tebliğname Resmi Gazete’de yayımlandı. Bu tebliğname gereğince 2018 yılı içinde köye dönüş yapacak olan 18-41 yaş aralığında ki genç çiftçilerimize otuz bin lira hibe verilecek. Başvurular tebliğnameye göre 5 iş günü içerisinde başlayacak. Başvurular 2 aşamadan oluşacak. İnternet sitesi başvuru sayfasına kayıt olan gençlerimiz, işlem tamamlandığında gerekli evrakları hazırlayarak İl veya İlçelerde bulunmakta olan Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüklerine başvurularını gerçekleştirecekler. 2016 yılında olduğu gibi 2018 yılında da binlerce gencimizin bu sayede kendi işlerini kurmaları, ekonominin ve tarımın desteklenmesi amaçlanıyor.

genç-çiftçi

Genç çiftçi

Genç Çiftçi Hibe Projesine Kimler Başvuru Yapabilir?

Başvuru şartları öncelikle Resmi Gazete’de yayımlanan tebliğname ile belirlendi. Bu şartlara ilaveten 2018 yılı için yayımlanacak olan uygulama rehberinde detaylar belirtilecek. Ancak ilk başvuru şartları şunlar;

 • Tc. Vatandaşı ve Okur yazar olmak,
 • 18 yaşını tamamlamış, 41 yaşından gün almamış olmak,
 • Ücretli olarak herhangi bir iş yerinde çalışıyor olmamak,
 • Örgün okul okumuyor olmak,
 • Vergi mükellefi esnaf olmamak,
 • 31 MART 2018 tarihi itibariyle, 50 adet küçükbaş ve 15 adet büyükbaştan daha fazla hayvan sahibi olmamak,
 • 50 arılı kovandan fazla arılı kovan sahibi olmamak şartlar arasında yer alıyor.

 Bu uygulamalara  adresinden üyelik işlemlerini yaparak başvuru yapabilirler.

Milli Tarım Projesi ile kırsal alanı kalkındırmayı amaçlayan bakanlık köylerdeki nüfusu arttırmak ve tarım alanlarının daha verimli bir şekilde kullanılmasına imkan vermek amacı ile uygulayacağı hibe ve kredileri kullanmak isteyenlerde arayacağı kriterlerden bahsetmek gerekirse, öncelikli olarak genç çiftçilerin nüfusunun 18 ile 41 yaş aralığında olması gerekmektedir. Başvuru yapacak kişinin bir kırsal alanda ikamet etmesi veya kırsal alanda ikamet edeceğinin taahhüdünü vermesi gerekmektedir. Ayrıca hangi alanda faaliyet göstereceği hakkında bir iş planına sahip olması gerekmektedir. Bu kriterleri taşıyan bütün Türk vatandaşları bu hibe ve desteklerden faydalanma imkanına sahiptir. Bu başvurular ilk olarak internet üzerindeki kayıt işlemlerini yaparak gerekli bilgilerini bu sisteme yüklemeleri gerekmektedir. Bu işlemleri tamamlayanlar istenilen belgeler ile birlikte bulundukları bölgedeki gıda tarım ve hayvancılık bakanlığının il veya ilçe müdürlüklerine şahsen başvurmaları gerekmektedir. Sizde Milli tarım projesi kapsamında verilen desteklerden yararlanmak veya genç çiftçi hibelerinden yararlanmak istiyorsanız https://gencciftci.tarim.gov.tr/ internet sitesinden başvuru yaptıktan sonra bulunduğunuz bölgedeki bulunan gıda tarım ve hayvancılık müdürlüklerine 2. başvuru işlemini gerçekleştirmelisiniz.

Genç Çiftçi Projesi Başvurusu Nasıl Yapılır?

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından uygulanan Genç Çiftçi projelerinden faydalanmak isteyenler gerekli özellikleri taşıması halinde başvurularını 2017 yılından itibaren yapabilecekler. Bu projeye başvuru yapabilmeniz için öncelikle gencciftci.tarim.gov.tr adresinden yeni çiftçi kaydı oluşturmanız gerekmektedir. Bu kaydı oluşturmanız çok kolaydır. Burada sizden istenilen kimlik bilgileriniz ve iletişim bilgileriniz olarak dikkat çekmektedir. Burada kayıt işlemi yaparken belirleyeceğiniz kullanıcı adı ve şifresini başvuru işlemlerinde kullanacağınız için not etmeniz yararınıza olacaktır. Bu işlemleri tamamladıktan sonra kullanıcı ardı ve şifresi ile giriş yapacağınız sistem üzerinden genç çiftçi projelerine başvurunuzu yapabilirsiniz. Şifreniz ile yaptığınız giriş sonrası ekrana gelen Başvuru işlemleri bölümü üzerinden başvurunuzu devam ettirebilirsiniz. Bu işlem 5 aşamadan oluşmaktadır. Bunları saymak gerekirse;

 1. Çiftçi Bilgileri (ÇKS kaydı vb.)
 2. Proje Bilgileri
 3. Gider Kalemleri
 4. Arazi / İşletme Bilgisi
 5. Teslim Edilecek Diğer Evraklar

Bu işlemleri tamamlayanlar son bölümde sizlere belirtilen ve istenilen evraklar ile bulundukları bölgedeki Gıda Tarım ve Hayvancılık müdürlüklerine bu evrakları teslim etmelidir. Bu işlemleri tamamlayanlar genç çiftçi 2018 başvurusunu tamamlamış olacaktır.



Genç Çiftçi 2018 Başvurusu İçin Tıklayın!

Milli Tarım Projesi 2018 Yılı Destekleri

Geçtiğimiz günlerde bir açıklama yapan Başbakan Binali Yıldırım Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının yapmış olduğu bir projeden bahsetmiştir. Bu proje ile çiftçilerimizin boşa kürek çekmeyeceklerini, alın terlerinin karşılığını alacaklarından bahsetmiştir. Bu program sayesinde çiftçilere yapılacak olan yardımlar ve hibeler verileceğinin müjdesini vermektedir. Milli tarım projesinin içeriğinde genç çiftçilerde unutulmamıştır. Geçtiğimiz yıl yapılan teşviklerin 2018 yılında da tekrarlanacağı müjdesi verilmiştir.

Milli Tarım Projesinin neleri içerdiği hakkında kısa bir bilgilendirme yapmak gerekirse bunları kısa başlıklar halinde değinmemiz gerekecektir;

 • Tarımda havza bazlı üretime destek verilecektir.
 • Tarımda maliyeti arttıran gübre ve mazot desteği verilecektir.
 • Tarımsal sulama alanları genişletilecek.
 • Meralarda hayvancılık yapmak isteyenlere ıslah yapma şartı ile arazi kiralanacak.
 • Çiftçiler tek başvuru ile bir yıl içerisinde 2 defa destek alabilecek,
 • 2018 yılında genç çiftçilerimize 30 bin lira hibe verilecek.

Bu ilaveler ile 2018 yılında Milli Tarım Projesi ile birlikte genç çiftçilerimizde devlet desteklerinden faydalanarak faaliyet gösterdikleri veya göstermek istedikleri tarım ve hayvancılık alanlarında  hibe ve destek alabileceklerdir. Sizde bu proje kapsamında yapmak istediğiniz hayvancılık veya tarım ürünleri alanında Genç Çiftçi Projesi 2018 yılında destek başvurularınızı yapabilirsiniz.

Genç Çiftçilere 30 Bin Lira Hibe 2017

Genç Çiftçilere 30 Bin Lira Hibe 2018

2018 yılı genç çiftçi hibe projesinde destek verilecek sektörler

 • Büyükbaş ve küçükbaş hayvancılık,
 • Arıcılık,
 • Kanatlı yetiştiriciliği (tavuk çiftliği kurulumu)
 • İpek böceği yetiştiriciliği
 • Kapama meyve bahçesi projesi,
 • Fide fidan yetiştiriciliği,
 • Seracılık, (kontrollü örtü altı)
 • Kültür mantarı yetiştiriciliği,
 • Organik ve iyi tarım uygulamaları (coğrafi işaretli)
 • Tıbbi ve aromatik çok yıllık bitki üretimi,
 • Coğrafi işaretli gıda üretimi

Bu sektörlerde tarım veya hayvancılık ile uğraşacak olan gençlerimiz yararlanacak. Bu sektörlerden birini seçerek sistem üzerinden başvurusunu tamamlayanların ikinci olarak hazırlamaları gereken evraklar şunlardır;

 1. Kimlik belgesi fotokopisi,
 2. Hem kendisine hemde eşine ait sigortalı çalışmadığına dair SGK’dan alacağı çalışmıyor belgesi,
 3. Başvuru dilekçesi, (Örneği Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğünden Alınabilir)
 4. Proje tanıtım formu (gencciftci.tarim.gov.tr adresinden çıktı alınacak)
 5. İmzalı Taahütname Evrakı (Buradan İndirin)
 6. Okur-yazar belgesi veya diploma sureti

Bu evrakları Müdüriyete teslim eden genç çiftçinin başvurusu tamamlanmış olur. Son olarak, hibeye hak kazandığını öğrendiğinde ise, vatandaştan tarım ve hayvancılık yapacağı bölgede ikamet ettiğine dair belge istenir. Bu aşamaya kadar ikametini köye aldırmamış olan gençlerimiz, hibeye hak kazandığı bildirildiğinde ikametini taşımak zorundadır. Bu işlem sonrasında Nüfus Müdürlüğünden ikamet belgesi alacaktır. Beraberinde tarımsal faaliyetin yapılacağı yerin kiralandığına dair sözleşme veya eğer arazi kendinize aitse tapu belgesi teslim edilecektir. Bunun haricinde gerekli evraklar ve diğer şartlar Tarım Bakanlığınca 2017 yılı genç çiftçi 30 bin lira hibe projesi uygulama rehberinde ayrıntılı olarak belirtilecektir. Başvurular 07 NİSAN 2017 günü başlayıp 05 MAYIS 2017 tarihinde sona erecek.

Genç Çiftçi Projesi 2017 ve 2018 yıllarında verilmiş olup 2019 yılında verilip verilmeyeceği hakkında kesin ve net bir bilgi bulunmamaktadır. 2019 yılına ait Genç Çiftçi Projesi ile ilgili bilgiler netleşince sizler ile paylaşacağız.

Etiketler:

Genç Çiftçi Projesi 2018 Yılı Başvuru Sayfası Konusuna 31 Yorum Yapıldı
 1. Ben köylüyüm dedi ki:

  Köye dönene değilde, çobanlara veriliyor mu bu hibe?

 2. Arafat dedi ki:

  Il ilçe başvurunuzu onayladığı için bilgilere güncelleme yapılamaz diyor bu genç çiftçi sayfasında diyor bana çıkmış mi yani ben anlamadım anlayan varsa bana soylesin

  1. Arafat dedi ki:

   Bana yardımcı olun

 3. Seher dedi ki:

  Ben bu destekten yararlandım. Sizlerede tavsiye ederim. Orda burda işsiz gezenler çok ama birşeyler yapıp kazanmak gibisi yok.

  1. EYÜP SEVİM dedi ki:

   Seher hanım yardımcı olabilirmsnz acaba ne gerekşyor diye

 4. Taner dedi ki:

  Ben rize’nin Gündoğdu ilçesinin bir mahallesin’de yaşıyorum. Burada 8 başlık süt sığırı için standartlara uygun dam yaptım ve baş vurmak istedim. Rize il tarım kırsal kalkınma ofisine gittim başvurmak için bana bulunduğum yerin mahalle olduğunu köy olması gerektiğini buradan hibe destek alamıyacağımı söylediler. Bulunduğum yerin her tarafı tarım arazisi aktif şekilde çay tarlası yani herkesin kapısının önünden başlıyor tarım anlamsızca red aldım bu konuda bilgi sahibi olan varmı

 5. Nihat dedi ki:

  Arkadaslar tam olara hangi belgeler gerekiyor yardımcı olursanız çok sevinirim

 6. ozlem atli dedi ki:

  Ben 4 sene oldu kultur mantari uretimi yapiyorum. Esim esnaf. İsimi daha ileriye goturebilmek icin hibe destegine ihtiyacim var. Hibeden faydalanabilirmiyim. Bilgilendirirseniz sevinirim.

 7. İşsiz kral dedi ki:

  Ben bir kere başvurdum bi çok çıkmadı. Yine başvurucam ama hiç umudum yok.

 8. Ali dedi ki:

  Genc ciftci sayfasinda neden baswuru yapamiyorum dewamli uyeliginiz sonlandirilmistir yazisiyla karsilasiyorum ???

  1. HASAN dedi ki:

   ali kardeşim başvuru yaptığın form 2017 yılına aittir

   1. Ahmet dedi ki:

    2018 forma nasıl ulascaz

 9. ferhat dedi ki:

  ben şimdi 77 dogumluyum hibe alamıyormuyum. tamda aklımda güzel bir proje varken bu haksızlık biz ne yapacaz nasıl hibelerden yararlanacagız

 10. Genç Çiftçi Projesi 2018 başvuruları dedi ki:

  Ben genç çiftçiyim. 2018 yılında başvuru yapmak istiyorum. Başvuru şartları nelerdir ve hangi tarihte 2018 genç çiftçi projesi başlayacak. Ocak şubat mart ayı gibi olur mu?

 11. cansell dedi ki:

  güzel bisi aslında bakalım bu sene 18 doldurdm ins. hayırlısı.
  Allah devletimize zeval vermesin…

 12. Hamdi dedi ki:

  Ben artık dosyayla üğraşmıyacam çunku bu işin içinde torpil varrr bizim beldede aynı soyisime çıkıyoo arkalarındada iş adamı var bize sıra gelmezki ..ne ülkede yaşıyoruz ama …

 13. Apdullah emektar dedi ki:

  Ben köyde kalıyorum baş vurumu yaptım ama şehirde çalışanlara 30 binliralık hibe çıktı bana çkkmadı adalet değil bu çok
  Üzüldüm

 14. Emre dedi ki:

  Bende partiye uyeyim ama hic bi zaman siyaset kullanmadim bu yuzden universite mezunuyum ve bostayim benimle birlikte girenler polis oldu ben yazili sinavda kaldim mulakati gecmistim ha o gecen yakin arkadaslarim la seviyem ayni belki benimki daha yuksek hak yiyen e hakkimi helal etmem ama eger devlet bundada yardim etmesse bana siyaseti kullancam 4 senedir universite diplomam yatiyor kendi isimi yapayim dedim 150 bin lira paraya ihtoyacim var tmm onuda vermesin istemem bari domates fiyatini dusurun diye reis bile uyari yapti olan bize oldu daga mi cikalim solcu mu olalim yeter artik kuru vatanseverlik le kendimizi parcaladik artik bisey umrumda deil neler yasadim Allah bilir suan ellerim çamur bahcede calisirken yaziyorum pazarim tatilim yok

 15. Büyükbaş ve küçükbaş hayvancılık dedi ki:

  Büyükbaş ve küçükbaş hayvancılık

 16. Büyük baş süt sıgırcılıgı yapmak ıstıyorum dedi ki:

  Genç cıftcıye uye olamayom uye sonlandırıldı dıyor

 17. Büyük baş süt sıgırcılıgı yapmak ıstıyorum dedi ki:

  nasıl yapacagımı bılmıyorum

 18. Büyük baş süt sıgırcılıgı yapmak ıstıyorum dedi ki:

  nereye bas vuru yapacagımı bılmıyorum

 19. 50 000.TL SÜT VEYA BESİ TOSUNU dedi ki:

  2017.yılıgenç çiftçi desteği 50 000 tl çıkartılmış ulunmaktadır
  uygulama memnun edici Türk milletine hayırlı uğurlı osun

 20. HAYVANCILIK dedi ki:

  geçen sene müracaatta bulundum ama genelde bayanlara ve tavuk çiftliklerine veriyorlar eksiksiz başvuru yapmama rağmen faizsiz kredi dahi alamadım üstüne üslük tanıdık selamı ankaradaki dayı durumlarını duyunca dahada ümidimi kaybettim çiftçinin yüzü asla gülmüyor bu senede bir umur müracaat edeceğiz sonuç belli ama ne demişler fakirin ekmeğidir umut…

 21. Hayvancılık çiftçilik dedi ki:

  İlçe Tarıma gidiyoruz oyle bisey yok diyorlar

 22. Hayvancılık çiftçilik dedi ki:

  Bu devletin vermiş olduğu destek hibe vs. Haklardan neden biz yaralanamıyoruz. Kaç yıldır uğraşıyorum bu kadar zor olmaması gerekiyor. Gerçekten bu işi yapacak kişilere neden çıkmıyor

  1. Gariban dedi ki:

   Kardeş yaşanmış örnekler ortada daha müracaat esnasında alacaklar ilçe başkanları tarafından akp yanlıarı belkiydi vede aynen öyle oldu..yani ilçe başkanı yiyeni hısım akrabalarından gerçek ihtiyacı olanlara sıra gelmiyor.

   1. Hayri dedi ki:

    Bu konuda Devletin Mahkemeleri de va, Bimer’de var, bir sürü kuruluş var. Eğer haksızlık yapıldığına dair en ufak bir şikayette bulunursan, adam kayırmanın cezasını ödüyor. Madem öyle, git başvur adliyeye, hangi yandaşa para verilmiş, kim senin hakkını yemiş. en fazla 150 lira dosya parası ödersin, hakkın varsa, sonuna kadar faiziyle alırsın. Ama nerde… sadece boş laf..

   2. Cüneyt dedi ki:

    2016 da başvurdum 65puan aldım puanım danaya yetmedi 2017 debaşvuru yaptírmadılar hatta eşin dahi başvuramaz denildi şimdi ise öyle bişey demedik diyolar ne dersin şinmdi napmak lazım başka

   3. ahmet dedi ki:

    gariban adlı vatandaş bizim burada genç çiftçi başvurusunda isimleri çıkanların yarıdan çoğu Ak partiye muhalif benim oğluma da 5 puanla çıkmadı bende oyumu övünerek söylüyorum Ak partiye verdim ve yine vereceğim. Niye mi? Adil oldukları için eskiden çiftçiye bu kadar destek olsa idi,
    seyret o zaman gürültüyü…

   4. ahmet dedi ki:

    ve bu hafta içerisinde küçük olan ilçemize 1 tır yonca, nohut, korunge ve fiğ dağıttılar kimseye hangi partiye oy verdiklerini de sormadılar.

Sayfa başına git