KOSGEB Kredisi

Fakirlere Yardım Eden Kurumlar Başvuru Yolları (Güncel)

Fakirlere Yardım Eden Kurumlar Başvuru Yolları (Güncel)

Maddi Yardım Yapan Yerler Var mı?

Ülkemizdeki ekonomik dalgalanmalar sonucunda maddi açıdan zorluk çeken ve ailesini geçindiremeyecek kadar zor durumda olan ve yardıma muhtaç olan çok sayıda aile bulunmaktadır. Bu aileler için devletimiz yardım elini uzatmış ve giyecek, yiyecek, yakıt, sağlık, eğitim gibi konuların dışında da maddi yardımlarla desteklerini sürdürmüştür. Aynı zamanda durumu olmayan ailelere para yardımı yapan çok sayıda kurum ve kuruluş bulunmaktadır. Bugün makalemizde siz değerli okurlarımız için Fakire Yoksula Yardım Yapan Kuruluşlar adlı başlığı ele alarak sizler için bilgiler vermeye devam edeceğiz.

Fakir ailelere devlet yardımı adlı yazımızı inceleyebilir ve ayrıntılı bilgi sahibi olabilirsiniz.

Fakire Yoksula Yardım Yapan Kuruluşlar

Maddi yetersizlikler sonucunda ailesini geçindirmekte zorlanan ve hiç bir şekilde geliri bulunmayan aileler için devletimiz yardım etmektedir. Bunun yanı sıra maddi ve manevi destek veren kurum ve kuruluşlarda bulunmaktadır. Bu kurum ve kuruluşların listesini aşağıda maddeler halinde siz değerli okurlarımız ile paylaşacağız.

 1. Vakıflar Genel Müdürlüğü
 2. Başbakanlık Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı
 3. Aile Sosyal Politikalar Bakanlığı
 4. Türkiye Sokak Çocukları Vakfı
 5. Sosyal Hizmetler
 6. İnsan Hak Ve Hürriyetleri İnsani Yardım Vakfı

Vakıflar Genel Müdürlüğü’nün Vermiş Olduğu Destekler Nelerdir?

Maddi durumu yetersiz olan fakir ve fukara aileler için destek veren kurumların başında yer alan bir kuruluştur. Bu kuruluş Başbakanlık bünyesinde fakir fukara fonu altında biriktirilen yardım paralarını başvuruda bulunan ve gerçek ihtiyacı olan ailelere dağıtmaktadır. Bu kuruma başvuruda bulunan ailelerin gerçekten ihtiyaç sahibi olup olmadıklarını anlamak için başvuru formunu dolduran şahsın bilgileri incelenir ve bu şahıs denetime tabi tutulur. Denetim elemanları tarafından gözlemlenen ve aynı zamanda incelemeye alınan bu şahsın gerçekten yardıma muhtaç olduğu belirlenirse yardım fonundan yararlanması için başvurusu olumlu sonuçlanır. Başvurusu olumlu olarak değerlendirilen aileler düzenli olarak para yardımından yararlanabilirler.

Başbakanlık Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı

Başbakanlık bünyesine bağlı olarak çalıştırılan bir kurumdur. Bu kurum hiç bir sosyal güvencesi olmayan ve hiç bir gelire sahip olamayan ve ailesini geçindiremeyen vatandaşlarımız için para yardımının yanı sıra gıda ve yakıt yardımları da yapmaktadır. Başvuru formunu dolduran vatandaşlarımız denetleme elemanları tarafından takibe alınır ve başvurusunun olumlu sonuçlanmasında hiçbir engel görünmemesi durumunda maddi yardım destekleri sunulur.

Başbakanlık iş yeri açma destekleri nasıl alınır adlı yazımızı inceleyerek bilgi sahibi olabilir ve kendi iş yerinizi kurabilirsiniz.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı

Maddi açıdan yardıma muhtaç olan ve hiç bir gelire sahip olamayan ailelerin mahalle muhtarları tarafından belirlenmesi ve aynı zamanda bu ailelerin denetimden geçmesi sonucunda yardıma muhtaç olduğu tespit edilir. Mahalle muhtarları ve bakanlıklar tarafından belirlenen bu ailelere her ay düzenli olarak maaş yardımı yapılmaktadır.

Türkiye Sokak Çocukları Vakfı

Bu vakıf resmi kuruluş olduğu kadar özel bir kuruluş olarak da bilinmektedir. Yani yarı özel yarı resmi bir kuruluştur. Sokak çocuklarının hayata kazandırılması için aile ve sosyal politikalar bakanlığı ile birlikte hareket eden bu kuruluş sayesinde çok sayıda çocuk hayata bağlanmıştır. Sokak çocuklarının hayata bağlanması için bu çocukların ailelerine maddi yardımlarda bulunulmaktadır. Maddi yardımlar sonucunda ise çocukların sokaklardan kurtulması ve evine dönmesi beklenmektedir.

Türkiye Sokak Çocukları Vakfı

Türkiye Sokak Çocukları Vakfı

Sosyal Hizmetler

Yardıma muhtaç olan aileler için valilikler bünyesinde açılmış olan bir kurumdur. Çocuk yardımı parası adı altında ihtiyaç sahibi olan ailelere her ay düzenli olarak yardım yapılmaktadır. Yardıma muhtaç olan ailelerin bu kurumun bünyesinden yararlanması için nüfus müdürlüklerinden veya muhtarlıklardan yardıma muhtaç olduklarını gösteren bir belge almaları gerekmektedir. Bu belgeleri alan ve gerçekten yarıma muhtaç olduğu tespit edilen ailelere Sosyal Hizmetler tarafından her ay düzenli olarak maddi yardımlar yapılmaktadır.

İnsan Hak ve Hürriyetleri İnsani Yardım Vakfı

Devlet tarafından belirlenmiş olan yardıma muhtaç ailelerin yararlana bileceği özel bir vakıftır. Bu kuruluş maddi yardımlarının yanı sıra gıda, giyecek, yakıt, sağlık, eğitim, barınma gibi yardımlarda vermektedir. Aynı zamanda İnsan Hak ve Hürriyetleri Vakfı yardıma muhtaç olan öğrencilere düzenli olarak her ay burs imkanı da sağlamaktadır.

Maddi yardımlardan nasıl yararlanılır?

             Maddi yardımlardan nasıl yararlanılır?

Maddi Yardımlardan Nasıl Yararlanılır?

Ülkemizdeki ekonomik dalgalanmalar sonucunda yaşanan kriz nedeniyle çok sayıda iş veren sarsılmış ve bu durumda doğal olarak çok sayıda vatandaşımızda işsiz kalmıştır. İşsiz kalmayan fakat gelen zamlar nedeniyle kazanmış olduğu gelirden fazla gidere sahip olan vatandaşlarımız da bu durumdan oldukça olumsuz yönde etkilenmiştir. Hal böyle olunca maddi anlamda para sıkıntısı yaşayan vatandaşlarımızın yanı sıra kredi kartı veya kredi borçlarını ödemekte zorlanan vatandaşlarımız için, hiç bir geliri olmayan ve hiç bir sosyal güvenceye sahip olmayan vatandaşlarımız için para ve zorunlu ihtiyaçlarını karşılayan kurum ve kuruluşlardan yukarıdaki yazımızda kısaca bahsettik bu kurum ve kuruluşlardan maddi yardım almak için öncelikle bir dilekçe hazırlamanız gerekmektedir. Dilekçenin yanı sıra başvuru  yapmak istediğiniz kurumun başvuru formunu doldurmalısınız ve aynı zamanda muhtaç olduğunuza dair ilgili makamlardan bir belge almalısınız. Tüm bu işlemleri tamamladıktan sonra başvurunuz değerlendirmeye alınacaktır. Değerlendirme sonucunda başvurusu olumlu sonuçlanan ailelere her ay düzenli olarak maddi yardım destekleri verilecektir.

Maddi yardımların yanı sıra barınma, giyecek, gıda, yakıt, eğitim, sağlık yardımları da verilmektedir. Aynı zamanda devletimiz bebek bakım yardımı, engelli maaşı ve dul maaşı yardımlarında da bulunmaktadır. Tüm bu yardımlardan yararlanmak isteyen vatandaşlarımız için aşağıda maddeler halinde kısa kısa açıklamalarda bulunacağız.

Gıda ve Yakıt Yardımları

                         Gıda ve Yakıt Yardımları

Gıda ve Yakıt Yardımları

Maddi durumu yetersiz olan ailelerin kış aylarını daha rahat geçirmeleri için yakıt yardımı yapan devletimiz başvuruda bulunan ailelere 500 kg yakacak yardımı yaparken aynı zamanda gıda yardımlarında da bulunmaktadır. Bu yardımlardan yararlanmak için Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarının başvuru formunu doldurmalısınız. Bunun yanı sıra başvuru dilekçesini tamamlamalı ve nüfus cüzdan fotokopisini hazırlayıp başvuruda bulunmalısınız. Başvurunuz değerlendirmeye alınır ve olumlu sonuçlanırsa bir ay içerisinde gıda ve yakıt yardımlarından yararlanabilirsiniz.

Eğitim Yardımları

Eğitim yardımlarından yararlanmak isteyen öğrencilerin ailelerinin maddi durumu yetersiz olduğu taktirde ve çocuğunu okutamayacak kadar zor durumda olması durumunda bir çok kurum ve kuruluş öğrencilere eğitim desteği vermektedir. Eğitim desteklerinde burs, harç paraları, kırtasiye masrafları, engelli öğrencilere ücretsiz olarak servis yapılması gibi desteklerde vermektedir.

Çocuğu üniversitede okuyan aileye yapılan maddi yardımlar hakkında bilgi almak için lütfen linke tıklayınız.

Sağlık Destekleri

Sağlık yardımlardan yararlanmak isteyen ailelerin başvuruları değerlendirmeye alınır. Değerlendirmesi olumlu sonuçlanan aileler ise sağlık desteklerinden kolay bir şekilde yararlanabilirler. Bu yardımlar Ağustos, Eylül ve Ekim ayları içerisinde şartlı sağlık yardımı olarak yapılmaktadır.

Bebek Bakım Maaşı

                                Bebek Bakım Maaşı

Bebek Bakım Maaşı

Devletimiz maddi durumu yetersiz olan aileler için maddi ve manevi desteklerde bulunurken aynı zamanda doğum yapan anneler için de bebek bakım parası adı altında yardımlarda bulunmaktadır. Doğum Parası adı altında yapılan yardımlar her çocuk için değişiklik göstermektedir. 15 Mayıs 2015 Tarihinden sonra doğan her çocuk için devletimiz doğum yapmış olan anneye tek seferlik olmak üzere doğum parası vermektedir. Doğum yapan annelerin almış olduğu para desteği ise aşağıdaki gibidir.

 1. İlk çocuk için 300 Türk Lirası
 2. İkinci çocuk için 400 Türk Lirası
 3. Üçüncü Çocuk için 600 Türk Lirası

Engelli Maaşı Yardımı

Engelli olan vatandaşlarımız için devletimiz maddi ve manevi yardımlar yapmaktadır. Yapılan bu yardımlar ise engelli durumda olan vatandaşımızın yüzde kaç oranında engele sahip olduğunu gösteren sağlık raporu ile belirlenmektedir. Engelli maaşı yardımlarının asıl amacı ise bu vatandaşlarımızın topluma katılmaları ve hayata bağlanmaları hedeflendiği gibi aynı zamanda bakıma muhtaç olan vatandaşlarımızında ihtiyaçlarını kolay bir şekilde karşılaması için yatırılan bir maaş türüdür.

Engelli maaşı hakkında ayrıntılı bilgi almak için lütfen TIKLAYINIZ.

Dul Maaşı Yardımları

Dul Maaşı yardımları ise eşi vefat etmiş olan bayanlarımız için her ay düzenli olarak devletimiz tarafından yatırılan bir maaş türüdür. Dul maaşından faydalanmak isteyen bayanlarımız ikamet etmiş oldukları bölgede bulunan sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıflarına başvuru yapmaları gerekmektedir. Başvuruları olumlu sonuçlanan vatandaşlarımız ise düzenli olarak her iki ayda bir 550 lira alacaklardır. Dul maaşına bağlanan vatandaşlarımız ise maaşlarını nüfus cüzdanları ile PTT şubelerinden kolaylıkla alabileceklerdir.

Yardım İçin Başvuru Esnasında İstenen Belgeler Nelerdir?

Sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıfları için başvuruda bulunan vatandaşlarımızdan istenen belgeler aşağıda maddeler halinde sırası ile yer alacaktır.

 • Başvuru dilekçesi
 • Sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfı başvuru  formu
 • Nüfus Cüzdan fotokopisi
 • Barınma ihtiyaç raporu
 • Hasar tespit raporu
 • Eğitim yardımları için, öğrenci belgesi
 • Şartlı eğitim yardımları için, çocukların kimlik fotokopisi
 • Engelli ihtiyaç yardımları için, medikal malzeme kullanımı gerektiğine dair sağlık raporu
 • Afet raporu
 • Terör zararı tespit tutanağı
 • Proje başvuru formu
 • Proje hazırlama formatı
 • Fayda sahibi başvuru formu
 • Proje yapacak kişinin iş tecrübesini gösteren belge

NOT: Maddeler halinde vermiş olduğumuz evrakları tamamlamış olduğunuzda maddi ve manevi desteklerden kolaylıkla yararlanabilirsiniz. İlk üç madde sabit olmakla beraber diğer tüm maddeler yardım almak istediğiniz bölüme/alana göre değişiklik göstermektedir. Ayrıca yardım için başvuru talebiniz olumlu sonuçlanmış olduğunda 30 gün içerisinde bu yardımlardan yararlanabileceksiniz. Gıda yardımı, yakacak yardımı, para yardımı, eğitim yardımı, engelli ihtiyaç yardımı, afet yardımları, terör yardımlarının yapılacağı süre bir hafta ile bir ay arasında gerçekleştirilecektir. Şartlı eğitim yardımı ve şartlı sağlık yardım süresi ise 14 gün olarak belirlenmiştir.

SİTEDEN HERHANGİ BİR MADDİ YARDIM YAPILMAMAKTADIR.

Etiketler:

Yorumlar
 1. Gurbet dedi ki:

  Merhaba 2 cocugum var biri 6 biri 2 oglumu durumum yok diye okula yollayamadim durumum hic iyi degil esim serbes is yapıyor aylik gelirimiz ancal 100 tl.allah rizasi icin bna yardim edin eleltirigimi kediyorlar suyum zatn suan kesik kiradayim yardim istiyorum

 2. Güler dedi ki:

  Merhaba benim eşim9yıll önce vefat eti 3 çocuğum var babam yatalak durmda annem kanser çalışan kimse yok çocuklarmda öğrenci en küçüğü 8 yıldır hasta benimde ayaklarda varis var bide sağ kolum eğik sakat gibiyim çalışamıyorum kaldığımız ev kıra kıra konusunda çok büyük sıkntı yaşıyoruz Allah rızası için yardım eden olursa dönüş yapsın Allah rızası için yardım bekliyoruz

 3. Ömer dedi ki:

  Çok zor durumda bir babayım 3 aydır kiramı ödeyemiyorum.kızım lise ye gidiyor harçlık veremiyorum 4 yıldır işsizm yöymiye işlerine gidiyorum ara ara ama iş yok bütün kapılar yüzüme kapanıyor.bizim gibi yoksullar inanın hayat çok zor eşten dostan borç harç gitmiyor artık.devlet bizleri unutmasın lütfen kendim için değil evlatlarım için gelecek istiyorum.allah kimseyi yoklukla sınamasın.bir baba kızına param yok onu alamayız demesi nedir bilirmisiniz …..bu duyguyu sadece yokluk çekenler bilir….

 4. Ali dedi ki:

  Merabalar efendım madıyardıma ıhtıyacımvar ıcralık hapıs durumumvar allah askı ıcın yardımcı olursanız mınnattar kalırımsıze

 5. Asiya oyanık dedi ki:

  Lütfennnnnnn bu yazdıklarımı biri okusun eşim aylardır işsiz evim kira faturalar okul masrafları mutfak masrafları üç tane çocuğum var okula gidiyorlar borçlarımız yüzün artık intaharın eşine geldik lütfennnnnnn sosyal yardımcı olabilir misiniz lütfen lütfen

 6. Hasan dedi ki:

  Ben genç yaşta evlilik yaptım 2 çocuk babasıyım borclarimdan dolayı ev eşyaların doğru dürüst yok allah rızası için yardim ekmek isteyen abilerim anlarım için is için açılan hesabima aktarmalarını rica ediyorum 03 gerçekten durumumun kotu olduğuna inanmak isteyen abilerim ablarim için numaramdan ulaşıp gelip gorebilirlerde

 7. Ayşe dedi ki:

  Bana yardım edin allahrizasi için iki evladım var küçüğüne mama alamıyorum kiradayim eşim işsiz

 8. Zekiye dedi ki:

  Merhaba çok borcum var bir tane çocuğum var çalışamıyorum emdiği için benden başka kimsede durmuyor ek gida kabul etmiyor bir rahatsizlgi var bırakma.ihtimalimde yok ne olur bana yardım edin

 9. yasemin zelbey dedi ki:

  Merhabalar benim de 3 yasinda kizim var suan arkadaslarimda kaliyorum maddidurumum yok esimde is bulamiyor esyalarimiz calindi lutfen elinizi uzatin yardim edin

 10. Yardım dedi ki:

  İyi günler benim 2sinifa giden bir torunum var annesi3ayliken bıraktı babası evlendi ben nüfusuna geçirdim kiramizi veremedik elektirimizi kesecekler çok zor durumdayız evimiz buz gibi safra kesemde iltap var ameliyat olamıyorum şeker hastasıyım kömüre müracaat edemedim sizden yardım istiyorum ( ) numaram ararsanız çok mutlu oluruz

 11. Yardım dedi ki:

  Merhaba çok kötü durumdayım üç çocuk okutuyorum servis kira faturalar üst üste bindi beş aydır işsizim yardım bekliyorum lütfen

 12. Maddi sıkıntı dedi ki:

  Merhabalar ismim rabia birtane bebeğim var 10 aylik ve kiralik evde oturuyorum ama maddi durumum iyi deyil lütfen Yardımınızı istiyorum Lütfen elinizi uzatirmisiniz