Fakir Ailelere Devlet Yardımı (Sosyal Hizmetler, Kaymakamlık Yardımı)


Fakir Ailelere Devlet Yardımı

Fakir Ailelere Devlet Yardımı


Durumu Olmayan Aileye Yapılan Yardımlar

Maddi yetersizlikler sonucunda geçimini sağlamakta zorlanan ve zorunlu ihtiyaçlarını karşılayamayan aynı zamanda da ailesini geçindiremeyen vatandaşlarımız için devlet tarafından yardımlar yapılmaktadır. Bu yardımlar hakkında çeşitli bilgiler topladık. Toplamış olduğumuz bu bilgilerin başlıkları ise makalemizde şu şekilde yer almaktadır. Fakir ailelere devlet yardımı, Sosyal hizmetler para yardımı, Kaymakamlık yardımı, devletten kira yardımı nasıl alınır, Fakirlik maaşı nasıl alınır, Belediyelerden yardım nasıl alınır gibi başlıklara değinerek siz değerli okurlarımız için bilgiler vereceğiz.

Fakir Ailelere Devlet Yardımı

                             Fakir Ailelere Devlet Yardımı

Fakir ailelere devlet yardımı

Durumu olmayan ve ailesini geçindiremeyen vatandaşlarımız için devletimiz kapılarını açarak bir çok yardımda bulunmaktadır. Maddi yardımların yanı sıra kira, giyecek, yiyecek, yakacak yardımları da verilmektedir. Ülkemizde çok sayıda vatandaşımız açlık sınırının altında yaşamaktadır. Bu nedenle de bir çok aile maddi yetersizlikler sonucunda oldukça sıkıntı yaşamaktadır. Devletimiz ilk olarak İş-kur tarafından işsiz olan vatandaşlarımıza iş imkanı sunmaktadır. Bunun yanı sıra çalışamayacak durumda olan ve hiç bir geliri bulunmayan vatandaşlarımız için fakirlik maaşı verilerek bir çok aileye maddi destek sağlanmaktadır.

Fakirlik maaşı kimlere verilir

Devletin muhtaç ailelere vermiş olduğu bu maaş hiç bir geliri olmayan, hiç bir sosyal güvencesi bulunmayan ve hiç bir şekilde devlet tarafından maddi yardım almayan aileler için verilmektedir. Muhtaç aylığından yararlanacak olan vatandaşların hiç bir geliri olmaması şart koşulurken aynı zamanda üzerine kayıtlı menkul veya gayrimenkul bir mala sahip olmamaları gerekmektedir. Bu şartlara uyum sağlayan yoksul ailelere maddi yardımlar yapılmaktadır.

Sosyal hizmetler para yardımı

                              Sosyal hizmetler para yardımı

Sosyal hizmetler para yardımı

Maddi yetersizlikler sonucunda çocuklarının eğitim masraflarını karşılayamayan ve okutamayan aileler için Sosyal hizmetler para yardımı yapmaktadır. Bu uygulama Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından gündeme getirilmiştir ve çocuk hizmetleri genel müdürlükleri tarafından yürütülmektedir.Bu uygulamanın gündeme getirilmesindeki asıl amaç ise maddi yetersizlikler sonucunda çocuğunu okutamayan ve yurtlara teslim eden ailelerin önünü kesmektir.

Sosyal hizmetlerin vermiş olduğu para desteğinin miktarı ise aşağıdaki yazımızda yer almaktadır.

Eğitim Düzeyi Yardım Miktarı
Okul öncesi eğitim 456,28
İlköğretim 684,41
Ortaöğretim 730,04
Yükseköğretim 821,30

Yukarıda tabloda belirtmiş olduğumuz eğitim düzeyindeki öğrenciler için belirlenen yardım miktarları her ay düzenli bir şekilde ödenecektir. Fakat ailenin maddi durumu düzelmiş olduğunda ve aile kendi kendini geçirmeye başlamış olduğunda bu destekler kesilecektir.

Bu konu hakkında ayrıntılı bilgi almak için sitemizde daha önce yayınlamış olduğumuz öğrencilere para desteği veriliyor adlı yazımızı yakından inceleyebilirsiniz.

Kaymakamlık Yardımı

Kaymakamlık yardımlarından yararlanacak olan ailelerin maddi durumlarının oldukça düşük olması gerekmektedir. Maddi yetersizlikler sonucunda ailesini geçindiremeyen, çocuğunu okutmakta zorlanan ve zorunlu ihtiyaçlarını karşılayamayan ailelere kaymakamlıklar tarafından maddi yardımların yanı sıra gıda, giyim, eğitim, sağlık ve yakacak gibi desteklerde verilmektedir. Bu yardımlardan yararlanacak olan ailelerin taşınabilir veya taşınamaz mülkünün bulunmaması gerekmektedir.

Devletten kira yardımı nasıl alınır?

Kira yardımından yararlanacak olan vatandaşların hiç bir şekilde sosyal güvencesinin olmaması ve hiç bir gelirinin bulunmaması gerekmektedir. Bunun yanı sıra kentsel dönüşümden yararlanan vatandaşlar için de devlet kira yardımında bulunmaktadır. Kira yardımından faydalanmak isteyen vatandaşların bulunmuş oldukları il müdürlüklerine başvuruda bulunmaları gerekmektedir. İl müdürlüklerine yapılan başvurular daha sonra bakanlıklara iletilmektedir. Başvurusu olumlu sonuçlanan vatandaşlar için ise yapılacak kira yardımı aylık 600 Türk Lirasını geçmeyecek şekilde olmaktadır.

Fakirlik maaşı nasıl alınır?

Fakirlik maaşından yararlanmak isteyen vatandaşlarımızın sosyal yardımlaşma ve kaymakamlıkların ilgili birimleri ve il valiliklerinin ilgili birimlerine başvuruda bulunmaları gerekmektedir. Başvurusu onaylanan vatandaşlara fakirlik dosyası açılır ve her ay düzenli olarak maaşa bağlanırlar. Fakirlik maaşından yararlanacak olan vatandaşların ise aşağıda maddeler halinde paylaşmış olduğumuz evrakları tamamlaması gerekmektedir.

 1. Hiç bir sosyal güvencesinin bulunmadığına dair bir belge
 2. Gelir getirici taşınır veya taşınmaz hiç bir gayrimenkul veya menkule sahip olmadığını gösteren bir belge
 3. Annesi veya babası olmayan çocukların veya %40 engeli bulunduğuna dair bir belge
 4. Herhangi bir gelir veya aylığa sahip olmadığını gösteren bir belge

yukarıda saymış olduğumuz maddelere uyum sağlayan vatandaşlarımız fakirlik maaşından yararlanabilirler.

Belediyeden yardım nasıl alınır?

                               Belediyeden yardım nasıl alınır?

Belediyeden yardım nasıl alınır?

Maddi durumu olmayan vatandaşlarımızın bulunmuş oldukları il veya ilçe belediyelerine başvuruda bulunmaları sonucunda gıda, giyim, yakacak, eğitim, sağlık gibi yardımların yanı sıra iş imkanları da sağlanmaktadır. Bu yardımlar sayesinde çok sayıda vatandaşımız ailesinin geçimini sağlayabilmekte ve çocuklarının eğitim masraflarını karşılayabilmektedir.Fakir Ailelere Devlet Yardımı Konusuna 38 Yorum Yapıldı
 1. Zeynep dedi ki:

  Merhaba. Ben iki çocuk annesiyim hiç bir sosyal güvencem Yok. Eşim hasta kira vermiyorum çok şükür ama geçinemiyoruz. Devletimizin hangi desteklerinden yararlanabilirim.

 2. serap dedi ki:

  merhaba eşimden ayrıldıktan sonra babamdan aldığım 500tl ile geçinmek zorunda kalıyorum kirada oturuyorum iş bulmaktada zorlanıyorum 1tane üniversitede okuyan kızımla oturuyorum artık çok zorlanıyorum lütfen bana yardımcı olun

 3. Erdogan guldal dedi ki:

  Selamun’aleykum abilerim bana yardim edin allahrizasi icin kaymakamliga gittim etmediler ben yeni evledim. Kacarak evlendik hic bir ev esyamiz yaa malzememiz yok ev tutum kiraya ama tasinamiyozruZ hic bitane esyamiz olmadi icin nolursunuz yardim edin sayin buyuklerim arz edrim .k.maras goksun merkezden ben erdogan guldal

 4. Seher dedi ki:

  Yardım bekliyorum zordurumdayim ameliyat oldum tümör vardı piskolik bozuldu iyi olmaya calisyorum iki çocuk zorgecim sizlere siginyorum devlete sığınıyoruz bekliyorum is allah olur

 5. Oğuz Aslan dedi ki:

  Slm aleyküm bende sağlık sorunundan dolayı işten ayrıldım devletimizden yapabileceğim iş istiyorum evliyim ve çocuğum var hicbir gelirim yok para yardımı istemeye utanıyorum bedenimin kaldıracağı iş olsun yeter inşallah

 6. Hatice yılmaz dedi ki:

  3 çocuğum var eşim ceza evinde iş bulamıyorum. Kiramı veremiyorum devletimizden destek istiyorum çogumun biri ilk okula gidiyor diyerleri küçük biri 3 yaşında biride 1 buçuk yasında. Devletimize sığındım.

  1. Emine dedi ki:

   En yakin sosyal hizmet merkezine basvurabilirsiniz

1 2
Sayfa başına git